mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KARAKÖY POĞAÇASI TARİFİ (İstanbul)

Karaköy poğaçası nasıl yapılır? Karaköy poğaçası nasıl olur? Orijinal Karaköy poğaçası tarifi karbonatlı değil mayalı olarak nasıl yapılır? Kıyır gevrek nefis Karaköy poğaçası kolay pratik tarifinin püf noktaları nelerdir? Karaköy poğaçası sütsüz olarak yapılmalı yoksa sokak poğaçasından pastane poğaçasına döner. Karaköy poğaça tarifleri arasında kıymalı, peynirli, patatesli, dereotlu, zeytinli tarzları da bulunmaktadır. Bununla beraber Karaköy poğaçası yapılışı tarifi sade olarak daha yaygındır. Sade Karaköy poğaçası hakkında bilgi arıyor ve “Hakiki Karaköy poğaçası yapılışı tarifi istiyorum.” diyorsanız işte ustasından meşhur Karaköy poğaçasının gerçek tarifi resimli olarak…

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Karaköy Poğaçası Malzemeleri

150 gr tereyağı (oda ısısında yumuşamış)

İki adet yumurta

Yarım çay bardağı su (oda sıcaklığında)

Bir yemek kaşığı kuru maya

Bir tatlı kaşığı şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Üç su bardağı un

Üzeri için: Bir yumurta sarısı ve haşhaş (veya çörek otu)

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Karaköy Poğaçası Yapımı Tarifi (İstanbul)

  1. İki bardak un elenerek yoğurma kabına alınır. Unun ortası havuz gibi yapılarak iki yumurta, kuru maya, şeker, tuz ve su ilave edilir.
  2. Ortadaki malzemelerden itibaren yavaşca yoğrulmaya başlanır. Oldukça yumuşak olan tereyağı eklenir. Kalan un azar azar eklenerek orta sertlikte bir hamur elde edilir. Yoğurma muamelesi için mutfak robotu da kullanılabilir.
  3. Hamurdan küçük bir limon büyüklüğünde parçalar koparılarak elde yuvarlanır ve avuç yardımıyla yassılaştırılır. Poğaça şekli verilen hamurlar pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilir. Bu noktada pişirme kağıdı yerine tepsiyi yağlamak tercih edilirse hamurların yayılma tehlikesi oluşabilir. Poğaça hamurlarının üzerleri bir tepsi veya bezle örtülerek yarım saat kadar mayalandırılır.
  4. Poğaçaların üzerlerine çatalla şekil verilir. Bir kaseye kırılarak çırpılmış yumurta sarısı bir fırça kullanılarak sürülür ve haşhaş veya çörek otu serpiştirilir.
  5. karaköy poğaçası kaç derecede pişer? Poğaça tepsisi önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına konularak poğaçalar kızarana kadar pişirilir. Fırına göre değişse de pişmesi otuz – kırk dakika kadar sürebilir. Karaköy Poğaçası (İstanbul) ilk sıcaklığı çıktıktan sonra servis edilir.

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok