mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Gerçek Karaköy Poğaçası Tarifi, Nasıl Yapılır? (İstanbul)

Nefis Karaköy poğaçası nasıl yapılır? Ağızda tel tel dağılan Karaköy poğaçası nasıl olur? Orijinal Karaköy poğaçası tarifi karbonatlı değil mayalı olarak nasıl yapılır? Kıyır gevrek nefis Karaköy poğaçası kolay pratik tarifinin püf noktaları nelerdir? Karaköy poğaçası nefis bir lezzettedir. Karaköy poğaçası sütsüz olarak yapılmalı yoksa sokak poğaçasından pastane poğaçasına döner. Karaköy poğaça tarifleri arasında kıymalı, peynirli, patatesli, dereotlu, zeytinli tarzları da bulunmaktadır. Bununla beraber Karaköy poğaçası yapılışı tarifi sade olarak daha yaygındır. Sade Karaköy poğaçası hakkında bilgi arıyor ve “Hakiki Karaköy poğaçası yapılışı tarifi istiyorum.” diyorsanız işte ustasından meşhur Karaköy poğaçası resimli tarifi olarak…

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Karaköy Poğaça Tarifi Malzemeleri - Gercek Karaköy Poğaçası İçinde Ne Var?

150 gr tereyağı (oda ısısında yumuşamış)

İki adet yumurta

Yarım çay bardağı su (oda sıcaklığında)

Bir yemek kaşığı kuru maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Üç su bardağı un

Üzeri için: Bir yumurta sarısı ve haşhaş (veya çörek otu)

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Kıyır Kıyır Karaköy Poğaçası Yapımı Tarifi (İstanbul) - Ustasından Karaköy Poğaçası - Pastane Usulü Karaköy Poğaçası

  1. Karaköy poğaçası hamuru nasıl yapılır? İki bardak un elenerek yoğurma kabına alınır. Unun ortası havuz gibi yapılarak iki yumurta, kuru maya, şeker, tuz ve su ilave edilir.
  2. Ortadaki malzemelerden itibaren yavaşça yoğrulmaya başlanır. Oldukça yumuşak olan tereyağı eklenir. Kalan un azar azar eklenerek orta sertlikte bir hamur elde edilir. Yoğurma muamelesi için mutfak robotu da kullanılabilir.
  3. Hamurdan küçük bir limon büyüklüğünde parçalar koparılarak elde yuvarlanır ve avuç yardımıyla yassılaştırılır. Poğaça şekli verilen hamurlar pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirilir. Bu noktada pişirme kağıdı yerine tepsiyi yağlamak tercih edilirse hamurların yayılma tehlikesi oluşabilir. Poğaça hamurlarının üzerleri bir tepsi veya bezle örtülerek yarım saat kadar mayalandırılır.
  4. Poğaçaların üzerlerine çatalla şekil verilir. Bir kaseye kırılarak çırpılmış yumurta sarısı bir fırça kullanılarak sürülür ve haşhaş veya çörek otu serpiştirilir.
  5. Karaköy poğaçası kaç derecede pişer? Poğaça tepsisi önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına konularak poğaçalar kızarana kadar pişirilir. Fırına göre değişse de pişmesi otuz – kırk dakika kadar sürebilir. Karaköy Poğaçası (İstanbul) ilk sıcaklığı çıktıktan sonra servis edilir.

KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)KARAKÖY-POĞAÇASI-(İstanbul)

Kıyır Kıyır Karaköy Poğaçası Yapımı Tarifi, Pastane Poğaçası Sırrı Nedir? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Karaköy Poğcası Püf Noktaları

  1. Yoğurtlu Karaköy Poğaçası: Yoğurt hamuru hafifletir ve poğaça bayatlamadan günlerce dayanır. Sirke poğaçaya gevreklik vererek ağızda dağılmasını temin eder. Yarım kilo elenmiş unu yoğurma kabına alıp bir tatlı kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Ortası havuz yapılır. Bu havuza bir adet yumurta, bir çay bardağı yoğurt, bir tatlı kaşığı sirke, 20 gram yaş maya, üç tatlı kaşığı şeker. Oda sıcaklığında 200 tereyağı konulup yoğrulur. Hamurdan parçalar kopartıp on dakika dinlendirilir. Sonra biçim verilip yağlı kağıt serili tepside yarım saat mayalandırılır. Üzerine yumurta sarısı sürüp çatalla çizik atılır. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında yirmi dakika 180 derece fırında on beş dakika kızarıncaya dek pişirilir. Düşük ayarda yavaş yavaş pişerken içi iyi bir şekilde pişer.
  2. Karaköy poğaçası nereye ait? İstanbul
  3. Açma Tarifi Ev Yapımı Kolay Açma Poğaça Tarifi, Nasıl Yapılır?
YukarıYukarı