mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI MAHLEPLİ KANDİL SİMİDİ🕌☪️

Kandil Simidini hazır almak yerine kendiniz yapmak ve taze taze yemek ister misiniz? Kandil simidi tarifi mahlepli de olsa mahlepsiz de olsa pekmezli de olsa pekmezsiz de olsa oldukça kolay bir tariftir. Ev yapımı pastane usulü kandil simidi tarifi...

EV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİ

Mahlepli Simit Tarifi Malzemeleri

125 gram tereyağı

Bir çay bardağı sıvı yağ

Üç çorba kaşığı yoğurt

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kabartma tozu

Bir tatlı kaşığı mahlep

Bir yemek kaşığı sirke

Bir adet yumurta (sarısı üzerine sürülecek)

Alabildiği kadar un

Süslemek için susam ve çörek otu
EV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİEV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİEV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİ EV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİ

Mahlepli Tuzlu Kandil Simidi Tarifi

 1. Sıvı yağ, yoğurt, sirke, yumurta akı, toz şeker yoğurma kabında iyice karıştırılır. Bir miktar un bunun üzerine eklenir.
 2. Kabartma tozu, mahlep ve yumuşamış tereyağı ilave edilerek yoğrulur. Gerekli miktarda unun katılması ile ele yapışmayan pürüzsüz bir hamur elde edilir.
 3. Hamurdan bir parça koparılarak tezgah üzerinde uzun şerit veya rulo haline getirilir. İki ucu birleştirilerek çok küçük olmayan yuvarlak halka oluşturulur. Bu aşamada simit büyüklükleri eş seviyede olsun isteyip de göz kararına güvenemeyenler ikiye bölme usulünü kullanabilirler. Yani kandil simiti hamurları her seferinde ikiye bölünerek istenen sayıda hamur parçası elde edilir.
 4. Halkalar önce iyice çırpılan yumurtaya, daha sonra geniş bir kaba dökülen susama batırılır. Önce yumurtaya batırmak veya fırçayla yumurta sürme tekniği susamların dökülmesini engellemek gayelidir. İstenirse kandil simitlerinin bir kısmı susama bir kısmı çörek otuna batırılarak süslenir. Kandil simitleri yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilirler.
 5. Kandil Simitleri 170 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri hafif kızarıncaya kadar pişirilir.

Mahlep Nedir?

Kokulu kiraz veya İdris ağacı (Prunus mahaleb) ve bu ağacın bahar olarak kullanılan meyvesidir. Doğu Akdeniz ve bazı Avrupa ülkelerinde yetişir. Tokat, Amasya, Mardin ve Çorum bölgesi dağlık alanlarında görülür. Boyu on metreye kadar ulaşabilen ve beyaz çiçek açan bir ağaçtır. Mahallî olarak keniro, endirez, endürüz, melem, yabani kiraz kokulu kiraz ağacı, adıyla da bilinir.

Meyvelerin öğütülen iç kısmı pastanelerin çörek, kek, kuru pasta ve poğaça gibi unlu mamullerine hoş koku (içerdiği kumarin maddesi sebebiyle) ve tat sağlama, gevreklik verme, bayatlamayı geciktirme maksadıyla kullanılır. Mahlebin nefes darlığı ve astım gibi solunum yolları hastalıklarında, prostat büyümesinde, hazımsızlıkta, ve şeker hastalığında faydalı olduğu düşünülür.

EV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİEV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİEV-YAPIMI-MAHLEPLİ-KANDİL-SİMİDİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Derya
 • Derya

  Çarşıdan alınanlardaki yağ hiç hoşuma gitmiyor. Ağır bir tadı oluyor. Bazen de bir önceki kandilden kalanlar satılıyor. En iyisi herkesin kendi mutfağında yapabilmesi.
  Tarifiniz bunun için kolay bir yol gösteriyor.
  Elinize sağlık.