mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SADE ve KAŞARLI SUCUKLU KOLAY BAZLAMA TARİFİ🫓

Kolay bazlama tarifi nasıldır? İşte resimli kolay yoğurtlu bazlama tarifi...

SADE-ve-KAŞARLI-SUCUKLU-KOLAY-BAZLAMA

Bazlama Tarifi Malzemeleri

Yarım su bardağı yoğurt

Yarım su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı silme toz şeker

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir paket instant maya

Alabildiği kadar un

İstenirse kaşar peyniri ve sucuk

İstenirse bir yemek kaşığı tereyağı

SADE-ve-KAŞARLI-SUCUKLU-KOLAY-BAZLAMA

Sade ve Kaşarlı Sucuklu Kolay Yoğurtlu Bazlama Tarifi (Tavada Bazlama)-Yumuşacık Yağlı Bazlama Tarifi

 1. Bazlama Hamuru Nasıl Yapılır? İki bardak kadar un alınır, üzerine maya serpiştirilir, ortası havuz gibi açılır. İçerisine yoğurt, ılık su, tuz, şeker konularak yavaş yavaş yoğrulur.
 2. Azar azar un ilave edilir ki sert olmayan gayet yumuşak bir hamur elde edilir. Ele yapışmayan bu hamur hafif unlanan tezgah üzerinde iyice yoğrulur. Mayalanması için en az kırk beş dakika üzeri kapalı olarak bir kenarda dinlendirilir.
 3. Evde Pratik Bazlama nasıl pişirilir? Mayalanan hamurun üzerindeki örtü kaldırdıktan sonra hamurun gazı alınır. Bu hamurdan limon büyüklüğünde parçalar alınır. Unlanmış bir tezgah üzerinde hafifçe elle bastırılarak çok inceltmeden yarım parmak kalınlığında olacak şekilde yuvarlak hale getirilir. Ev bazlaması yağ konulmadan kızdırılmış yapışmaz yüzeyli bir tavada harlı olmayan bir ateşte iki taraflı kızartılır. Arzuya göre sıcakken iki tarafına tereyağı sürülebilir.
 4. Bazlama sucuklu veya kaşarlı yapılmak isteniyorsa mayalanan hamurdan elma büyüklüğünde bir parça alınır. Elle biraz büyütüldükten sonra içersine bir kaşık kaşar rendesi ve/ veya üç - dört dilim ince dilimlenmiş sucuk konulur.
 5. Hamur kenarlarından yukarıya doğru toplanarak ağız kısmı kapatılır. Elle hafifçe bastırılarak malzemelerin iç kısımda kalması sağlanır. Sade bazlamada olduğu gibi kısık ateşte iki taraflı olarak pişirilir.

Sade ve Kaşarlı Sucuklu Kolay Yoğurtlu Bazlama Tarifi (Tavada Bazlama) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bazlama Tarifi Püf Noktaları

 1. Patatesli bazlama tarifi nefis yemek tariflerinden biridir. Patatesli iç için dört beş adet patates iyice haşlanır; ezilir veya ince rendelenir; bir yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı toz kırmızı biber ilave edilerek karıştırılır ve küçük toplar elde edilecek şekilde yuvarlanır. Patates içine maydanoz, dereotu ve taze soğan gibi malzemeler de ilave edilebilir. Hamur bezeleri el ayası çapında açılıp ortasına hazırlanan patatesli harç yayılır. Kapatılarak ters çevrilir. Bu usulle patatesli bezeler hazırlanır. Merdaneyle pasta tabağı büyüklüğünde açılıp düşük ayardaki ocakta bulunan tavada iki taraflı pişirilir. Bir yüzüne tereyağı sürülüp ikram tabağına alınır.
 2. Bazlama çok farklı içlerle yapılabilir. Ispanak ile lor veya kaşar peynirini karışımı; kıymalı ve kavrulmuş patates ezmesiyle; soğanlı salçalı bir harçla olabilir.
 3. Bezeler fazla hazırlanıp bir süre buzlukta saklanabilir.
 4. Yağlı Bazlama Tarifi Ekseriyetle buradaki yağ ifadesi harca değil pişmiş bazlamaya sürülen tereyağına işarettir. Bazlama şişip, iki taraflı kızardıktan sonra erimiş tereyağıyla bazlamanın her iki tarafı yağlanıp ocaktan alınır. Hemen yenmeyecekse yağlanmaz, sunulacağı zaman bir miktar ısıtıp yağlanır.

  SADE-ve-KAŞARLI-SUCUKLU-KOLAY-BAZLAMASADE-ve-KAŞARLI-SUCUKLU-KOLAY-BAZLAMA

YukarıYukarı