mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SODALI ÇİKOLATALI KREP

Sodalı Çikolatalı Krep nasıl yapılır?

SODALI-ÇİKOLATALI-KREP

Malzemeler (Büyük boy tava ile dört adet elde edilmesi için)

İki adet yumurta

Bir çay bardağı maden suyu (soda)

Bir buçuk çay bardağı süt

Bir çay bardağı maden suyu

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir buçuk – iki su bardağı un

Aralarına sürmek için: Sürülebilir çikolata

SODALI-ÇİKOLATALI-KREPSODALI-ÇİKOLATALI-KREP

SODALI-ÇİKOLATALI-KREP

Sodalı Çikolatalı Krep Tarifi

  1. Karıştırma kabına yumurtalar kırılır ve çırpılır. Üzerine tuz, şeker ve sıvı malzemeler eklenir. Bütün sıvı malzemeler iyice karıştırılır. Azar azar un ilave edilerek çırpma muamelesine devam edilir. Karışım akışkan bir halde olmalıdır.
  2. Yapışmaz yüzeyli bir tava orta hararetteki bir ateşin üzerine konulur ve kızdırılır. İlk krep yapılırken tavaya çok az sıvı yağ dökülerek bir havlu kağıtla yağın fazlası alınır. Krep hamurundan bir kepçe alınarak tavanın tamamını kaplayacak şekilde dökülür. Tava sağa sola doğru çevrilerek ortaya dökülen hamurun tavanın tamamına yayılması sağlanır.
  3. Krebin üst kısmı göz göz olup rengini değiştirince alt kısım pişmiştir denilerek spatula yardımıyla çevrilir. Bu kısımda pişince servis tabağına alınır. İyi bir tava varsa artık yağlamaya gerek yoktur. Hamur bitene kadar aynı muameleye devam edilir.
  4. Pişen kreplerin üzerine isteğe göre çikolata sürülür. Sodalı Çikolatalı Krep’ler rulo yapılarak veya katlanarak servis edilir.

Not:

Çikolata yerine bal veya marmelat konularak başka tatlı krepler elde edilebileceği gibi zeytin ezmesi veya krem peynir gibi içlerle tuzlu krepler de hazırlanabilir.

YukarıYukarı