mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)

Velibah yemek tarifi nasıldır? Velibaht sadece kahvaltı veya çay saatlerinin lezzeti değil yerine göre misafire sunulacak bir ana yemektir. Çerkez böreği, patatesli çörek, delen, hıçın, patatesli çerkez böreği gibi değişik adlarla bilinen velibah kolay ve çabuk olduğu kadar harika bir hamur işi... İşte Velibah Tarifi...

SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)

Sucuklu Kaşarlı Velibaht (Ilıbaht, Çerkez Böreği) Tarifi Malzemeleri - Velibah Tarifi İçindekiler

Bir - iki bardak sıcağa yakın su

Bir paket yaş maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Tuz

Alabildiği kadar un

Kaşar ve sucuk rendesi

Üzerine tereyağı

SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)

Sucuklu Kaşarlı Velibaht (Ilıbaht, Çerkez Böreği) Tarifi - Velibah Nasıl Yapılır? Çerkez Velibah Tarifi, Velibah Böreği

 1. Velibah Hamuru Nasıl Yapılır? Yoğurma kabına su alınır, yaş maya ve şeker konularak mayanın erimesi sağlanır.
 2. Tuz ilave edilerek azar azar un eklenir ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak kırk beş dakika - bir saat mayalanması beklenir.
 3. Mayalanan hamurdan parçalar koparılarak elde yuvarlanır. Merdane ile bir miktar açılır.
 4. İçerisine kaşarlı sucuk karışımından konulur. Hamur ortada büzülerek birleştirilir. Tekrar yuvarlak hamur haline getirilir. Unlanarak merdane veya oklava ile ince açılarak istenilen büyüklüğe getirilir.
 5. Unları silkelenerek ısınmış yağsız teflon tavada kısık ateşte iki taraflı pişirilir. Lezzet ve yumuşaklık için sıcakken her iki tarafına tereyağı veya sadeyağ sürülür, Sucuklu Kaşarlı Velibaht (Ilıbaht, Çerkez Böreği) sıcak olarak çay, peynir, zeytin, reçel yanında servis yapılır.

"Sucuklu Kaşarlı Velibak Tarifi, Velibağ Nasıl Yapılır?" ile Alakalı diğer Hususlar ve Velibah Püf Noktaları

 1. Velibah ne? Bu sayfada velibaht usulü ile sucuklu ve kaşarlı bir iç kullanılarak hamur işi elde edilmiştir. Tarifin aslı patateslidir. Kağıt gibi incecik olması makbuldür. Kalın olmaz ve pişirilirken tavaya yağ konmaz.
 2. İçine soğanlı patatesli harç, maydanozlu peynir, kıyma, ıspanak gibi farklı malzemeler ilave edilerek de pişirilebilir.
 3. Yağsız tava veya sac iyice ısınmış olmalıdır. Yine de ilk yapılan en iyisi olmayabilir.
 4. Aslında sacda pişen büyük gözlemelerdir.
 5. Velibah Hangi Yöreye Ait? Velibah Böreği Çerkez mutfağına, Oset mutfağına aittir. Çeçen Lezgiler sıkça yapar. Erzurum, Sivas, Kars, Yozgat, Tokat, Kayseri yörelerinde de yapılır. Lakin aynı veya benzer yapılış tarzı ile Anadolu'nun bir çok yöresinde farklı adlarla bilinir: Oylubahlı, delen, melibah, ılıbaht, patates hıçın, tımbıl, velibağı, belibah, cepilgış, noni kartola... Velibah Kayseri Tarifi farklıysa yorumlarda paylaşabilirsiniz. "Çerkez gözlemesi" yufkadan değil hamurdan yapılır, içine bolca püre konulduğu için bilinen gözlemeden çok daha yumuşak ve lezzetlidir. Yuvarlak velibahların ekseriyetle üç veya beş tanesi üst üste konularak pizza gibi sekiz parçaya dilimlenir ve üst üste dilimler bir tabağa alınarak sunulur. Mutlu bir olay için tek sayıda, mutsuz bir olay için çift sayıda pişirilir. Umumiyetle "hayırlı olsun" ziyareti için götürülen durumlarda üç tane pişirilir ki buna "ırte ciri" denir. Dilimlemesi bile törenledir. O esnada okunan kendine has bir duası vardır. Her parça piştikten sonra yağlandığı gibi, tabaklara alındıktan sonra da üzerine eritilmiş tereyağı dökülmesi makbuldür. Patateslisine "kartofcın", ıspanaklısına "çsaharacın", kabaklısına "naşcın" denir. velibah ismiyle bilinen patatesli kartofcin tuzlu yemegin üstüne bal ile yenir.
 6. Sivas Usulü Velibah tarifi, Sivas Velibah Tarifi, Evde Patatesli Bazlama Nasıl Yapılır?, Patatesli Velibah Tarifi Patatesli Mayalı Çörek, Velibah Patatesli Bazlama Tarifi, Mayasız Velibah Tarifi Mayasız Velibak Beş su bardağı un ve takriben iki su bardağı su ve bir tatlı kaşığı tuz yumuşak ama ele yapışmayan bir kıvamda hamur yoğrulur, yarım saat dinlendirilir. Üzeri kapalı olarak beş adet patates haşlanıp, ezilir. Biraz sıvı yağda bir adet kuru soğan kavrulur, bir yemek kaşığı salça eklenir. Patatesler, kimyon, pul biber, tuz ilave edilip biraz daha kavrulup soğutulur. Hamurdan mandalina kadar bezeler yapılır. Pasta tabağı kadar açılır. Ortasına patates konulup, büzülerek kapatılır. Parmak kalınlığında açılır, patateslerin dışarı çıkması mühim değildir. Yapışmaz tavada iki taraflı pişirilir, pişer pişmez üzerine tereyağı sürülür. SADE ve KAŞARLI SUCUKLU KOLAY BAZLAMA🫓
 7. Sütlü Yumuşak Velibah Patatesli Bazlama Tarifi Bir kapta bir paket instant maya, bir çay bardağı su, bir buçuk su bardağı ılık süt ve bir tatlı kaşığı toz şekeri iyice karıştırılır. İçine kontrollü olarak azar azar yekûnu dört su bardağına ulaşacak un eklenir. Bir tatlı kaşığı tuz da ilave edilip yoğrularak yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir. Üzeri örtülerek mayalanmaya bırakılır. Bir tencerede çok ince doğranmış veya rendelenmiş bir adet orta boy soğan üç yemek kaşığı zeytinyağında kavrulur. Üzerine haşlanıp ezilmiş veya rendelenmiş altı adet patates konulur. İçine ince doğranmış maydanoz konulduğu da olur. İyice karıştırılır. 1 tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber ilave edilerek ocaktan indirilir. Patatesli harca da istenirse tereyağı, süt ve biraz yağlı peynir ilave edilir. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler alınıp elle hafifçe açılır. Ortasına patatesli iç harçtan üç kaşık kadar konularak, hamur kenarlardan toplanarak büzülür kapatılır ve top haline getirilir. Hafif unlanmış tezgâhta pasta tabağı büyüklüğünde olabildiği kadar ince açılır. Eritilmiş üç yemek kaşığı kadar tereyağından üzerine fırçayla sürülür ve ısıtılmış tavada iki taraflı pişirilir. Pişince yağ sürerek sunulur. İstenirse tavada üstü yağlanıp, çıkarılınca üste yağsız tarafı gelecek şekilde konur ve o kısımda yağlanır.
 8. Soğanlı patatesli bir harç yerine sadece ezilmiş patates kullanılabilir. Patatesleri haşlanıp iyice ezilir, tuzu atılıp yuvarlanarak küçük toplar haline getirilir. Yoğrulan hamur mayalanmasına fırsat verilmeden küçük bezelere ayrılıp çay tabağı büyüklüğünde açılır. İçine patates konulup kapatılır ve düzeltilir. Hepsi bitince tava büyüklüğünde açılır. Tavada iki taraflı pişirilip yağlanır. Üst üste yağlanarak dizilen velibahlar KAYSERİ YAĞLAMASI gibi dilimlenip yenilebilir.
 9. Velibaht hamurunun patlamaması, yırtılmaması için Patatesi haşlandıktan sonra püre haline gelinceye kadar bir kaç kez ezilerek pürüzsüz hale getirilir. Hamuru açarken hemen oklava, merdane kullanılmaz. Hamura önce elle hafifçe bastırarak yuvarlak olarak büyütülür. Sonra hafif hareketlerle oklavayla açılır.
 10. Erzurum Velibah Tarifi, velibağı, Kıymalı Velibah Tarifi ÇİĞ BÖREK TARİFİ (ÇİBÖREK), kıymalı MAYALI HAMUR KIZARTMASI (PİŞİ) benzeri kızgın yağda kızartılan bir hamur işi velibaht olarak da isimlendiriliyor. Kıymalı harçta kıyma, kuru soğan, sivri biber, tereyağı, tuz, pul biber ve salça kullanılır. Ayrıca bakınız: KIYMALI TAVA BÖREĞİ, KIYMALI NOKUL (Gerze, Sinop), PATATESLİ KIYMALI AÇMA BÖREK🥔
 11. Ispanaklı Velibah Tarifi İç harcı ıspanaklı hazırlanır. ISPANAKLI ÇITIR BÖREK, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 ÜÇGEN🔺 (MUSKA) BÖREK, ISPANAKLI TEPSİ BÖREĞİ, EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK tariflerindeki ıspanaklı harçlar kullanılabilir. Kütahyanın ıspanaklı şibiti daha farklıdır.

SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)SUCUKLU KAŞARLI VELİBAHT (ILIBAHT, ÇERKEZ BÖREĞİ)

YukarıYukarı