mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATESLİ HİNGEL TARİFİ🥔🥟 (HINGAL, HAMBAL, HALUJ, METEZ, Sivas Çerkez Mantısı)

Sivas Mantısı veya Çerkez Mantısı (patatesli hingel, haluj, metez, halüz, haluş) nasıl yapılır? Hingel nedir nasıl yapılır? Kayseri Mantısı dışında hem Türkiye’de ve dünyada çok sayıda mantı çeşitleri bulunmaktadır. Çerkez yemekleri arasında yer alan Sivas mantısı hingel olarak da bilinen psi haluj tarifi meşhurdur. Çerkez mantısı metez farklı içlerle yapılabilir: Kıymalı hingel tarifi, bulgurlu hingel tarifi veya patatesli hingel (patatesli çerkez mantısı) dışında tavuklu çerkez mantısı yapılır. Yaygın bilinen mantıdan daha büyük daha kalın dolgulu yapılarak hususi bir kapatılma tekniği ile nakışlı görünüm kazanan bu mantının da diğer mantılarda olduğu gibi parçalanmaması, hamurun açılmaması, içine su girmemesi, içindeki patatesin peynirin veya kıymanın dışarı çıkmaması gerekir. Sivas mantısı cevizli olarak da yapılır. Hingel nerenindir? Sivas dışında Hingel Tarifi Erzurum Usulü, Hengel Tarifi Adana usulü, Kars Hingel Tarifi, Çerkez Mantısı Kayseri Usulü, Çorum Hingel Tarifi olarak bilinen Hingel Tarifi vardır. İşte "Hıngal mantı nedir? Çerkez mantısı nasıl yapılır?" resimli tarifi...

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Patatesli Hingel Tarifi (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı Hingel, Çerkez Mantısı) için Malzemeler

Patatesli Mantının Hamur malzemesi:

Bir adet yumurta

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - iki buçuk su bardağı un

Yarım bardak su

Patatesli Hingel İç malzemesi:

İki büyük patates

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için:

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı silme pul biber

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Patatesli Hingel Mantısı Tarifi Sivas (Hambal, Haluj, Metez, Hingel Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı)

 1. Hengel hamuru nasıl yapılır? Bir bardak un derin bir yoğurma kabının içine alınır. Ortası havuz gibi yapılarak yumurta, tuz ve su eklenir. Geri kalan un yavaş yavaş eklenerek yoğrulur. Serte yakın bir hamur olması tercih edilir. Yumuşak olması halinde açıldığı tezgâha veya masaya yapışabilir. Hamur tezgâhta iyice özleşene kadar yoğrulur. İki bezeye ayrılır. Üzeri temiz bir bezle örtülerek 15 - 20 dakika kadar dinlendirilir.
 2. Bu arada patatesler haşlanır, sıcakken kabukları soyularak ezilir. Üzerine kimyon karabiber, pul biber ve tuz eklenir. İki yemek kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilerek bütün malzeme karıştırılır.
 3. Çerkez Mantısı nasıl kapatılır? Dinlenen hamur merdane veya oklava yardımıyla bir santim kalınlığında açılır. Beş – altı santim genişliğinde karelere bölünür. Hingel şekli nasıl Yapılır? Her bir karenin ucuna bir tatlı kaşığı patatesli içten konulur ve üçgen şeklinde kapatılır. İstenirse iç konduktan sonra kenarları balıksırtı veya saç örgüsü şeklinde ortada birleştirilebilir. Kenar tarafları içe doğru alıp iki taraflı, sağlı sollu birbiri üzerine bindirilerek uzunlamasına hamur kapatılır. Çerkez Haluj haşlanırken patatesli için dışarı çıkmaması için kenar kısımlarının elle iyice bastırılarak kapatılması gerekir.
 4. Orta boy bir tencereye yarısından biraz daha fazla su konulur. Kaynamaya başlayınca bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağ eklenir hazırlanan hingeller yavaşça kaynamakta olan suyun içine bırakılır. Suyun yüzüne doğru çıkmaya başlayan hingeller ocağın altı kısılarak beş – altı dakika kadar daha pişirilir. Fazla kalırsa dağılma olasılığı artar.
 5. Pişen hingeller kevgir yardımıyla bir süzgecin içine alınarak süzdürülür. Bu esnada iki yemek kaşığı tereyağı eritilir. İçerisine pul biber eklenip yakılır. Süzgeçteki hingeller tabağa alınır. İstenirse sarımsaklı yoğurtla da soslanabilir. Üzerine pul biberli tereyağı gezdirilir. Patatesli Hingel (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) sıcak olarak servis edilir.

Patatesli Hıngel Tarifi (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çerkez Mantısı Püf Noktaları

 1. Farklı İçler: Aslen pisi (su) halive (ekmek) (psi haluj, psıjo halıjo) veya hampal adıyla bir Çerkes yemeği olan Hingel’in kıymalı (çırdıgış, Çeçen) ve lor peynirli (LOR PEYNİRLİ HİNGEL) şekilleri de yaygındır. Patatesli harcı kavuranlar, bu içe soğan, maydanoz ve nane, üst sosuna salça ekleyenler de vardır. Şekil olarak çay bardağı ağzıyla yapılan yuvarlak şekil de tercih edilebilir.
 2. Kayseri mantısı nasıl yapılır? Mantı Tarifi Kayseri usulü yapılacaksa: MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri)
 3. Patatesli Hingel Kalori Patatesli Hingel - nefis yemek tariflerinden olsa da 100 gramı 150 kcal civarındadır. Kıymalı hingel tarifi - nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 200 kcal civarındadır.
 4. Patatesli Mantı Fırında Yağlı tepsiye mantılar üst üste gelecek şekilde dizilip üzerlerine kızarması için çok az sıvı yağ sürülüp pişirmeye fırına konulur. Üzerleri pembeleşinceye kadar pişirilip fırından alınır. Pişen mantılar bir kaç dakika sonra yoğurt ve sos dökülüp servis edilir.
 5. Kıymalı Hingel Tarifi Kıymalı iç harç için; bir adet orta boy kuru soğan küçük küçük yemeklik doğranır. Ayıklayıp yıkanmış çeyrek demet maydanoz yaprakları ince doğranır. 250 gram kıyma, soğan, bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ve maydanoz karıştırılır. Bir bardak ağzıyla hazırlanan hamurdan kesimler yapılır. Hamurların ortalarına iç harçtan bir tatlı kaşığı kadar konulur. Hamur yukarıdaki gibi kapatılır.
 6. Hangel - Kars Hingel Tarifi: İki bardak un, iki adet yumurta, iki su bardağı ılık su, tuz karıştırarak kulak memesinden daha katı bir hamur yapılıp bezelere ayrılıp dinlendirilir.İki litre suyu kaynatılır. Bir adet kuru soğan küp küp doğranıp iki yemek kaşığı yağda iyice pişene kadar kavrulur. Dinlenen hamuru ince açılır. Yeterince açılınca hamuru oklavayla sarılıp üstünden uzunlamasına kesilip oklava çıkarılır. Uzun şeritler halindeki hamur kare kare kesilip kaynayan suda haşlanır. Hamurlar su üstüne çıkınca pişmiş demektir. Süzgeç ile sunulacağı tepsiye veya servis tabağına alınıp soğutulur. Sıcakken yoğurdun ekşimemesi için sıcakken dökülmez. Soğuyunca sarımsaklı yoğurt gezdirilir. Yağda pul biberi yakılıp dökülür.
 7. Hengel Tarifi Adana: Beş adet patates yıkanıp haşlanır, soyulup ezilir. Bir adet orta boy kuru soğan küp küp doğranıp üç yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. İki yemek kaşığı salça ve bir tatlı kaşığı tuzu eklenerek biraz daha pişirilir. Patates ilave edilerek iyice karıştırılır. Kavrulan patates soğumaya alınır. Dört su bardağı un, üç adet yumurta ve iki tatlı kaşığı tuzu ılık su ile kulak memesi kıvamında yoğrulur. Bezeler yapılıp açılır. Bir çay bardağı ile yuvarlaklar kesilir, kesilen parçaların yarılarına patatesli harcı konulup diğer tarafı üzerine puf böreği şeklinde kapatılıp kenarlarından bastırılır. Hamur bitince tencereye sıcak su koyup kaynatılır, iki tatlı kaşığı tuz atılır, yapılan hamurlar atılır. Sekiz dakika kadar haşlanır. Haşlanan hamur soğuk sudan geçirilip süzülür ve büyük bir tepsiye alınır. Üç diş sarımsak soyulup ezilir. Tavadaki iki yemek kaşığı yağda iki yemek kaşığı salçayı kavrulur, sarımsaklar ve bir cay bardağı su eklenip kaynatılır. Hengellerin üstü soslanarak sunulur.
 8. Çorum Hingel Tarifi: Bir kapta iki su bardağı un, üç tatlı kaşığı tuz, bir adet yumurtayı karıştırıp kulak memesinden biraz daha sert bir hamur elde etmek üzere yavaş yavaş su eklenir. Yapılan ve üzerine nemli bir bez örtülerek yarım saat dinlendirilen bezeler biraz unlanarak ince açılır. Bardakla yuvarlaklar kesilip içine 250 gram soğansız karabiberli kıymadan konup şekli verilip kapatılır. Üçgen de olabilir, Sivas usulü gibi sol elle tutup sağ elle bir sağ bir sol bükülüp ucunda birleştirilir. Bütün hamur bitince kaynayan suya atılıp beş dakika kadar pişirilir. Suyu süzdürülüp servis tabağına alınır. Üzerine bir tavada eritilmiş tereyağı gezdirilir, sarımsaklı yoğurt dökülüp ve salçalı sos gezdirilip sunulur.

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Semra