mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SEMİRSEK (Hatay)

Semirsek nasıl yapılır?

SEMİRSEK-(Hatay)

Malzemeler (14 adet için)

İki su bardağı un

Bir adet yumurta

Bir çay bardağı yoğurt

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İçine:

250 gr kuşbaşı et (varsa koyun eti)

Bir çay kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Üzerine:

Bir yumurta sarısı, çörek otu veya küncü (susam)

SEMİRSEK-(Hatay)SEMİRSEK-(Hatay)SEMİRSEK-(Hatay) SEMİRSEK-(Hatay)

Semirsek (Hatay) Tarifi

  1. Yoğurma kabına alınan unun ortası havuz gibi yapılır. Yumurta, sıvı yağ, yoğur ve tuz konularak hamur yoğrulur.
  2. Hamur küçük bir mandalina büyüklüğünde parçalara ayrılarak unlanmış tepsiye konulur. Üzeri bir bezle örtülerek bir saat kadar dinlendirilir.
  3. Tercihen kuzu eti küp şeker büyüklüğünde parçalara ayrılır ve yıkanarak ocağa konulur. Suyunu salıp çekinceye kadar pişirilir. Eğer yumuşamamışsa bir miktar daha su ilave edilerek etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyunu çekip yumuşayan etlere tuz ve sıvı yağ eklenerek bir - iki defa çevrilir ve altı kapatılır.
  4. Dinlenen bezeler bir çay tabağı büyüklüğünde büyütülür. Ortasına beş – altı parça et konulur ve poğaça gibi kapatılır. Birleşme yeri alta gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine dizilir.
  5. Şekil verilen semirseklerin üzerine üst kısmından birer delik açılır. Aslında bu çiğ olarak konmuş etlerin pişmesini sağlamak için olup biz etleri pişmiş olarak koymayı tercih ettik. Üzerine yumurta sarısı sürülerek çörek otu serpiştirilir. Semirsekler önceden ısıtılmış fırında 190 derecede pişirilir. İstenirse yağda da kızartılabilir.

Not:

  1. Etlerin doğrandıktan sonra haşlanıp liflendirilmek maksadıyla bir havanda tokmakla dövüldükten sonra kavrulmuş soğan ve karabiber ilavesi ile iç elde edilmesi de yaygındır. Soğanla beraber de kavrulabilir.
  2. Mahallî tatbikat ekmek fırınından alınan hamurun baklavalık yufka halinde (hamur tereyağı ile yoğrulup dinlendirme muamelesi) açılarak iç konulup yarım ay veya üçgen halinde katlanması ve üzerlerinin yağlanarak yine ekmek fırınında pişirilmesidir.
  3. Benzer bir tarifin kıymalı içle yapılanını SEMBUSEK, SEMBUSAK (Hatay, Mardin) olarak bulabilirsiniz.
  4. Ispanaklı çökelekli, semizotlu, peynirli, kıymalı pirinçli içlerle yapılış şekilleri de vardır. Hazır baklavalık yufka kullanılarak da yapılabilir.
YukarıYukarı