mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR?

Kolay elmalı turta nasıl yapılır?

ELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIR

Kolay Elmalı Turta Tarifi Malzemeleri

100 gr tereyağı

Bir çay bardağı toz şeker

Bir adet yumurta

Yarım çay bardağı soğuk su

Bir çay kaşığı kabartma tozu

Üzeri için:

Altı tane elma

Üç yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tarçın

Bir çay bardağı kuru üzüm

Servis esnasında pudra şekeri

ELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIRELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIRELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIRELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIR

Kolay Elmalı Turta Tarifi

  1. Unun yarısı yoğurma kabına alınır, tereyağı bıçakla unun üzerine kıyılır. Un ve tereyağı karıştırılarak birleşmesi sağlanır. Üzerine yumurta kırılır; şeker ve kabartma tozu eklenerek yoğurma muamelesine başlanır. Azar azar un ilave edilerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir. İstenirse yoğurma muamelesi mutfak robotunda hem de daha kolay bir şekilde yapılabilir.
  2. Elde edilen hamur küçük bir kare şekline getirilerek streç filmle sarılır ve buzdolabında on beş - yirmi dakika kadar bekletilir.
  3. Elmalı harç nasıl hazırlanır? Elmaların kabukları soyulur, çekirdekleri çıkartılır ve küçük küpler halinde doğranır. Elmalar bir tavaya konulur, üzerine tarçın eklenerek pişirilmeye başlanır. Elmalara beş – altı dakika sonra toz şeker eklenir. Ardından yıkanmış süzdürülmüş kuru üzümler ilave edilir. Bir - iki defa çevrilir ve ocaktan alınır. Ilınmaya bırakılır.
  4. Buzdolabından çıkarılan hamurdan portakal büyüklüğünde bir parça ayrılır. Kalan hamur unlanmış tezgâh üzerinde ara sıra un serpiştirilerek merdane ile açılır. Kullanılacak fırın kabı yağlanır açılan hamur dikkatli biçimde tepsiye aktarılır. Kenar kısımlarının yüksek kalmasına dikkat edilir. Tepsiden sarkan kısımlar dikkatlice kesilir.
  5. Hazırlanan elmalı karışım hamurun üzerine yayılır. Ayrılan hamur parçasından ince şeritler yapılır ve turtanın üzeri süslenir. Kolay Elmalı Turta önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirilir. Pişen turta ılındıktan sonra üzerine pudra şekeri elenir ve dilimlenerek servis edilir.

ELMALI-TURTA-NASIL-YAPILIR