mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAM BUĞDAY🌾 UNLU SİMİT🥯

TAM-BUĞDAY-UNLU-SİMİT

Simit Malzemeleri

Üç buçuk bardak un

Bir bardak su

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir paket instant maya veya 42 gramlık yaş mayanın üçte biri

Üzeri için:

Susam, iki yemek kaşığı pekmez ve su

TAM-BUĞDAY-UNLU-SİMİTTAM-BUĞDAY-UNLU-SİMİT

Tam Buğday Unlu Simit Tarifi

  1. Yaş maya kullanılacaksa önce maya bir bardağın içerisinde ezilir. Üzerine şeker ve ılık su konularak karıştırılır. Maya kabarana kadar beklenir.
  2. İki bardak un yoğurma kabına alınır. Unun ortası havuz gibi açılır ve şeker, sıvı yağ, tuz ve su ile kabaran maya eklenir. Yoğrulmaya başlanır.
  3. Geri kalan un gerekirse daha fazlası eklenerek poğaça hamurundan daha sert bir hamur elde edilir. Üstü örtülerek (streç folyo olabilir) bir saatten az olmamak üzere mayalandırılmak üzere bekletilen hamurun iki kat büyümesi zamanın geldiğine işarettir.
  4. Büyükçe bir limon kadar parça bu hamurdan koparılır. El yardımıyla ileri geri yuvarlanarak bir parmak eninde şerit şekli elde edilir. Tam buğday unu kullanıldığı için şekil vermek beyaz una göre biraz daha zor olabilir.
  5. Şerit halindeki hamur tezgâhın üstünde iken her iki ucu ters yönlere burulur. Hamurun iki başı bir araya getirildiğinde bunların örgü şekline geldiği görülür. Tezgâh üzerine tekrar konulan örgü halindeki hamurun iki ucu birleştirilerek halka durumuna getirilir.
  6. Simit hamuru bu şekliyle önce sulandırılan pekmeze tamamıyla batırılır ve kevgir kullanılarak süzdürülür. Daha sonra her iki yüzü bol miktarda susamla dolu olan bir kaba batırılır.
  7. Simit hamurları içine pişirme kâğıdı konulmuş fırın tepsisine aralıklı halde yerleştirilir. Tepside de en az on beş - yirmi dakika daha mayalandırılır. Tam Buğday Unlu Simit önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir.

TAM-BUĞDAY-UNLU-SİMİT