mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAM BUĞDAY🌾 UNLU ÇİÇEK EKMEK🍞

TAM-BUĞDAY-UNLU-ÇİÇEK-EKMEK

Ekmek için:

Dört bardak tam buğday unu

Bir buçuk bardak ılık su

Bir paket instant maya

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı pekmez

Bir çay bardağı su

TAM-BUĞDAY-UNLU-ÇİÇEK-EKMEK

Tam Buğday Unlu Çiçek Ekmek Tarifi

  1. Unun yarısı yoğurma kabına konulur. Üzerine toz maya serpiştirilir. Ortası havuz gibi açılır. Tuz, sıvı yağ, şeker ve su konulur. Yoğurma muamelesine başlanır. Unun geri kalanı yavaş yavaş ilave edilerek yoğrulur. Görece yumuşak nitelikte bir hamur kıvamına ulaşılır.
  2. Hamur tezgâh üzerinde beş - altı dakika süreyle yoğrulur. Daha sonra üzeri örtülerek hamur iki katı olana değin en az bir buçuk saat süreyle mayalanmaya bırakılır.
  3. Mayalanması tamamlanan hamur bir miktar un serpilmiş tezgâhın üzerine konulur. İçindeki havası boşaltılarak yoğrulur ve rulo şekline getirilir. Yedi parçaya bölünür. Her bir parça elde yuvarlanarak şekillendirilir.
  4. Küçük bir yuvarlak tepsinin altına mısır unu serpiştirilir. Bir tanesi ortada altı tanesi yanlarda birbirine değmeyecek şekilde hamurlar yerleştirilir. Üzerleri kapatılarak tekrar yarım saat kadar mayalandırılır. Mayalanan ekmeğin üzerine bir çay bardağı suda açılan pekmezli su fırça yardımıyla sürülür.
  5. Tam Buğday Unlu Çiçek Ekmek önceden ısıtılmış fırında 200 derecede pişirilir. Pişirme sırasında ısıya dayanıklı bir kâseye bir miktar su konularak fırının tabanına bırakılır. Bu teknik hem kalın bir kabuk hem de iç yumuşaklığı elde etmeye yardımcı olabilir.
  6. Fırından çıkarılan Tam Buğday Unlu Çiçek Ekmek temiz bir mutfak havlusunun üzerine konulur ve örtülür.
Not: Hamurun makinede veya elde yoğrulması un miktarında değişiklik gerektirebilir. Bu sebeple daima un miktarının yarısı ilk başta kullanılmalı, arta kalan ölçü daha sonra azar azar eklenmelidir.

TAM-BUĞDAY-UNLU-ÇİÇEK-EKMEK