mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YULAFLI🥖 KEPEK EKMEK🍞

Yulaf Kepeği Ekmeği nasıl yapılır?

YULAFLI-KEPEK-EKMEĞİ

Yulaflı Kepek Ekmek Tarifi Malzemeleri

Ekmek için:

Dört bardak kepekli un

Bir buçuk - iki bardak ılık su

42 gramlık yaş maya paketinin üçte biri

Yarım su bardağı yulaf kepeği

Bir yemek kaşığı mısır unu

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Üzerine:

Yarım su bardağı yulaf kepeği

YULAFLI-KEPEK-EKMEĞİYULAFLI-KEPEK-EKMEĞİYULAFLI-KEPEK-EKMEĞİYULAFLI-KEPEK-EKMEĞİYULAFLI-KEPEK-EKMEĞİYULAFLI-KEPEK-EKMEĞİ

Yulaflı Kepek Ekmek Tarifi

  1. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılır. Maya konularak elle parçalanır. Üzerine bir yemek kaşığı şeker ve bir su bardağı kadar ılık su eklenerek hafifçe karıştırılır ve beş dakika kadar mayanın kabarması beklenir.
  2. Maya kabarınca üzerine suyun geri kalan kısmı, tuz, sıvı yağ ve yulaf kepeği ilave edilir. Hamur yoğrulmaya başlanır. Unun geri kalanı azar azar eklenerek oldukça yumuşak bir hamur elde edilir.
  3. Elde edilen hamur unlanmış tezgâh üzerine alınarak beş – altı dakika kadar yoğrulur. Bir kabın içerisine konulan hamurun üzeri kapatılarak iki katı olana kadar veya en az bir buçuk saat kadar mayalandırılır.
  4. Mayalanmış hamur hafif unlanmış tezgâhın üzerine konulur. İçinde bulunan hava çıkarılarak yoğrulur ve rulo biçimi verilir.
  5. Zeminine bir yemek kaşığı mısır unu serpilmiş bir kek kalıbına yerleştirilir. Üzeri örtülerek tekrar mayalanmaya bırakılır. İkinci defa kabaran ekmek hamurunun üzerine bir fırça kullanarak su sürülür ve üzerine yulaf kepekleri serpiştirilir.
  6. 200 derecedeki önceden ısıtılmış fırında pişirilir. Pişirme sırasında ısıya dayanıklı bir kâseye su doldurulup fırının tabanına konulur. Bu iç yumuşaklığı ve kalın bir kabuk elde etmeye yardımcı olabilir.
  7. Fırından dışarı çıkarılan ekmekler kalıbından ayrılıp temiz bir beze sarılır. Bir miktar terleyip yumuşaklık kazanması sağlanır.Yulaflı Kepek Ekmek dilimlenerek servis edilir.

Not:

Ekmeğin makinede veya elde yoğrulması gereken un miktarını değiştirebilir. Bu bakımdan her zaman verilen un miktarının yarısı en başta kullanılmalı, kalan kısmı sonradan eklenmelidir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok