mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İMAM SARIĞI PASTASI

İmam Sarığı Pastası nasıl yapılır?

İMAM-SARIĞI-PASTASI

İmam Sarığı Pastası Tarifi Malzemeleri

Üç adet yumurta

Bir su bardağından bir parmak eksik toz şeker

İki yemek kaşığı yoğurt

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı kakao

Bir su bardağı un

Bir silme tatlı kaşığı kabartma tozu

Kreması için: Bir buçuk su bardağı süt, iki – üç yemek kaşığı şeker, bir silme yemek kaşığı nişasta, bir silme yemek kaşığı un

Üzeri için: 40- 50 gr bitter çikolata, bir – iki yemek kaşığı süt

Kek parçalarını ıslatmak için: Süt

Kenarlarını süslemek için: Hindistan cevizi

Süslemek için: Antep fıstığı

İMAM-SARIĞI-PASTASIİMAM-SARIĞI-PASTASI

İmam Sarığı Pastası Tarifi

  1. Üç adet yumurta ve şeker mikser ile kabarana kadar çırpılır. Yoğurt ve sıvı yağ eklenerek çırpma muamelesine devam edilir. Un, kabartma tozu ve kakao birlikte elenerek sıvı karışımların üzerine eklenir. Bir spatula yardımıyla bütün malzeme karıştırılır.
  2. Tereyağı ile yağlanıp hafif unlanan dikdörtgen bir tepsiye dökülen pandispanya hamuru önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilir.
  3. Bu arada krema hazırlanır. Süt, şeker, nişasta ve un soğukken bir tencereye konulur. Çırpma teli ile karıştırılarak ocağın üzerinde katılaşıncaya kadar pişirilir.
  4. Pişen pandispanyadan varsa orta büyüklükte yuvarlak bir kalıpla veya bir çay bardağı ile yuvarlaklar kesilir. Kesilen bir yuvarlağın üzeri bir tatlı kaşığı kullanılarak sütle ıslatılır. Hazırlanan kremadan bir kaşık yardımıyla üzerine konulur. Diğer yuvarlak da sütle ıslatılarak bunun üzerine kapatılır.
  5. Bütünleştirilen yuvarlakların kenar kısımları sosun içerisine batırılır, ardından Hindistan cevizine bulanır. Bütün parçalar bitene kadar aynı muameleye devam edilir.
  6. Çikolata ben - mari (bain marie) usulü eritilir. İçine bir - iki yemek kaşığı süt konularak çırpılır ve akışkan hale getirilir. Hazırlanan pastaların sadece üst kısmına kaşık yardımıyla çikolatalı karışımdan sürülür. İmam Sarığı Pastası buzdolabında soğuduktan sonra üzeri Antep fıstığı ile süslenerek servis edilir.

İMAM-SARIĞI-PASTASIİMAM-SARIĞI-PASTASIİMAM-SARIĞI-PASTASI

YukarıYukarı