mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ŞİŞLEME KEK (İĞNELİ YAŞ PASTA)

Şişleme Kek (İğneli Yaş Pasta, Dürtme Kek) nasıl yapılır?

ŞİŞLEME-KEK-(İĞNELİ-YAŞ-PASTA)

Şişleme Kekin Tarifi Malzemeleri

Dört adet yumurta

Bir su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Bir paket kabartma tozu

İki bardak un (200ml lik bardak)

Bir paket vanilya

İstenirse bir limon veya bir portakal kabuğu rendesi

Sosu için:

Bir su bardağı süt

Yarım su bardağı su

Beş yemek kaşığı silme toz şeker

Üç yemek kaşığı kakao

Üst kreması için:

Üç su bardağı süt

Üç yemek kaşığı nişasta

Bir yemek kaşığı un

Yarım su bardağı toz şeker

Süslemek için:

Kakao veya çikolata parçacıkları

ŞİŞLEME-KEK-(İĞNELİ-YAŞ-PASTA)ŞİŞLEME-KEK-(İĞNELİ-YAŞ-PASTA)ŞİŞLEME-KEK-(İĞNELİ-YAŞ-PASTA)

Şişleme Kekin Tarifi

  1. Kekin Hazırlanması: Yumurtalar mikserde köpürene kadar çırpılır. Toz şeker ilave edilir. Karışım beyazlaşıncaya kadar çırpılır. Sıvı yağ ve süt eklenerek çırpmaya devam edilir. İki bardak un ve kabartma tozu birlikte elenerek sıvı karışımın üzerine eklenir. Kek hamuruna birkaç damla limon suyu eklenirse, sitrik asit nedeniyle kabartma tozu harekete geçer ve kek daha iyi kabarır. Spatula ile veya mikserin en düşük ayarında karıştırılarak kek hamuru elde edilir. Orta büyüklükte bir fırın kabı yağlanır ve karışım tepsiye dökülür. Dikdörtgen orta boy bir borcam olabilir. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında kek pişirilir.
  2. Sos ve Şişleme: Bu sırada sos malzemeleri bir tencerede karıştırılır. Ocağın üzerinde karışım kaynamaya başlayınca altı kapatılır ve ılınmaya bırakılır. Ilınan kekin üzerinde kalın bir şiş, bir pipet, bitiştirilmiş çöp şişler veya mikserin çırpma telinin düz kısmı ile birbirinden ayrı olacak şekilde çok sık olarak delikler açılır. Ilınan sos bir kaşık yardımıyla kekin her tarafına dökülür. Açılan deliklerden giren sos istenen deseni oluşturacaktır.
  3. Kekin kreması için bir tencereye süt, nişasta, un ve şeker konulup sürekli karıştırılarak ocağın üzerinde göz göz oluncaya kadar pişirilir. Krema mikser yardımıyla dört - beş dakika çırpılarak daha akışkan bir hale getirilir, kekin üzerine düzgün bir şekilde yayılır. Bu aşamayı arzu edenler hazırlanan soğuk krem şanti ile yapabilirler. Yani süt ve krem şanti çırpılarak elde edilen sos kekin üzerine dökülebilir.
  4. Üst krema tamamen soğuduktan sonra Şişleme Kek (İğneli Yaş Pasta) dilimlenip üzerine kakao veya çikolata parçacıkları konularak servis edilir.
YukarıYukarı