mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍪BERGAMOT AROMALI ÇAYLI KURABİYE NASIL YAPILIR?

Bergamotlu Çaylı Kurabiye nasıl yapılır? Tuzlusu da mümkün olan bergamot çaykurabiyeye eklenecek kahve, nescafe, tarçın, yeşil çay, siyah çay, portakal, kekik, Hindistan cevizi ve benzeri farklı malzeme ve malzeme karışımları ile değişik kurabiyeler elde edilebilir. Bergamot çaylı kurabiye tarifi resimli olarak aşağıdadır.

BERGAMOT AROMALI CAYLI KURABIYE 1

Bergamot Aromalı Çaylı Kurabiye Malzemeleri

İki adet yumurta sarısı

150 gr tereyağı (oda ısısında)

İki silme yemek kaşığı bergamot çay

Yarım su bardağı pudra şekeri

İki su bardağı un

İstenirse hamura katılmak üzere yarım su bardağı öğütülmüş ceviz, fındık, badem

BERGAMOT AROMALI CAYLI KURABIYE 2BERGAMOT AROMALI CAYLI KURABIYE 3

Bergamot Aromalı Çaylı Kurabiye Yapımı Tarifi

  1. Tereyağı ve pudra şekeri birlikte bir çırpma aleti yardımıyla çırpılarak krema kıvamına getirilir.
  2. Yumurta sarıları, çay ve elenen un eklenerek kurabiye hamuru yoğrulur. İstenirse (çaylı fındıklı kurabiye elde etmek için) öğütülmüş ceviz, fındık, badem de katılır. Ele yapışmayacak fakat çok sert olmayan bir hamur elde edilir.
  3. Hamur tezgahın üzerinde kalınca bir rulo şekline getirilir. Streç filme sarılarak buzdolabında en az bir saat bekletilir.
  4. Rulo yarım santim genişliğinde kesilir. Yağlanmış fırın tepsisine resimdeki şekilde dizilir. İstenirse üzerine toz şeker serpiştirilir.
  5. Bergamot Aromalı Çaylı Kurabiye önceden ısıtılmış 175 derecede fırında on beş dakika kadar pişirilir.

Bergamot Aromalı Çaylı Kurabiye Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Çaylı kurabiye nasıl yapılır?" Püf Noktaları

  1. Bergamot (Citrus bergamia) uzun ve koyu yeşil yaprakları olan, kabuğu limon sarısı renginde etli kısmı ekşi lezzette armut veya küre biçiminde meyveleri olan turunçgillerden bir ağaçtır. Antalya, Mersin, Adana, Hatay civarında yetişen bergamotun asıl vatanı Batı Hindistan'dır. Reçeli de yapılan bu meyvenin kabukları sıkılarak elde edilen yeşilimsi sarı renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bergamot esansı parfüm sanayisinde kullanıldığı gibi koku vermesi için çay harmanlarına karıştırılır ki bu tür çay Earl Grey (tomurcuk çayı) olarak isimlendirilir. Bu nefis aromayı kurabiyelere vermenin en pratik yolu bergamotlu çayı kurabiye hamuruna karıştırmaktır. Gaye çay formunda erişilebilir durumda olan bir aromayı kurabiyeye vermek olunca değişik meyveli ve aromalı çaylar kullanılarak farklı lezzetlere ulaşılabilir.
  2. French bergamote, from Italian bergamotta, modification of Turkish bey armudu, literally, the bey's pear" ifadesi https://www.merriam-webster.com/dictionary/bergamot sayfasında yer almaktadır. Yani Bergamot ismi Türkçe "Bey Armudu" kelimesinin değişerek önce İtalyanca'ya (Bergamotta) oradan da Fransızca'ya (Bergamote) geçmesiyle oluşmuştur. Memleketimizin değerlerine hakkını veremeyince kendi kültürümüzün mahsulü olan güzellikleri de başkalarının tanıtmasıyla bilmek durumunda kalıyoruz.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok