mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍪Bayram Taplaması Tarifi☪️, Adıyaman Çöreği Kıllor Kilorê Aydîyê

Bayram Taplaması Tarifi Nasıl Yapılır? Adıyaman bayram çöreği nasil yapılır? Samsat Gevreği de denilen lezzetli Adıyaman bayram kloru, Adıyaman bayram çöreği tarifi nasıldır? Adıyaman Gevreği Nedir? Kıllor Nasıl Yapılır? Adıyaman'da mahalli lezzetler arasında yer alan kokusu ve tadı ile ramazan, kurban bayramlarının ve özel günlerin vazgeçilmezi “bayram taplaması” hazırlanması geçmişi çok eskilere dayanan bir gelenektir. Köylerde ekmek tandırlarında, toprak veya kiremit fırınlarda, şehirlerde odun fırınlarında pişirilen "bayram taplaması", bayram ziyaretlerinde bulunanlara, misafirlere sıcak ve soğuk içeceklerle birlikte isteğe göre hem çay ile birlikte kurabiye hem de tatlı olarak ikram ediliyor. Taplama Adıyaman usulünün yapılması işi yoğun çalışma gerektirdiğinden birkaç aile bir araya gelerek hazırlarken bayram havası içerisinde yardımlaşma, işbirliği ve kardeşlik duygusu bir şenlik coşkusunu yaşatır.

Kıllor, Adıyaman’da bayramlarda yapılan özel bir taplama çeşididir. Üzerine yumurta akı yerine Haziran ayında bölgede doğal olarak yetişen sarımsı bir ot (zerik) suyu sürülür. Zerik toplanıp ezilir, ıslatıldıktan sonra süzgeçten geçirilip taplamaların üzerine sürülür. Samsat kalesi eteklerinde yetişen bu ot kaynatıldığında sarı renkte ve tadı güzel bir tür boya elde edilir. Bu taplamaya güzel bir koku verirken ömrünü de uzatır.

Arzuya göre tuzlu, şekerli, susamlı ve çörek otlusu yapılan Taplama Adıyaman'da ramazanda iftar sonrası için hazırlanıyor veya fırınlara sipariş veriliyor. Taplamayı bayrama yetiştirmek için Ramazanın son günlerinde daha çok yapıldığı için Ramazan Bayramı’nın habercisi olarak biliniyor. Bayrama has olan taplama çöreği, tabii ortamda aylarca bozulmadan kalabiliyor. Öyleyse Adıyaman bayram çöreği nasıl yapılır? Adıyaman gevreği yapılışı, Adıyaman tablama tarifi nasıldır? Hazır satılan kimi mamullerdeki gibi katkı maddesi olmadığı için tercih edilen kıtır kıtır bayram taplaması için resimli kolay Adıyaman kıllor tarifi...

Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 1

Bayram Taplaması (Samsat Gevreği, Kıllor, Kilorê Aydîyê) Tarifi İçin Malzemeleri - Kâhta Çöreği, Adıyaman Gevreği İçindekiler

150 gram tereyağı (oda sıcaklığında yumuşak)

Yarım çay bardağı sıvı yağ (küçük boy)

Yarım çay bardağı yoğurt

İki adet yumurta

200 ml lik bir su bardağından iki parmak eksik toz şeker

Silme bir tatlı kaşığı kabartma tozu

Bir buçuk yemek kaşığı susam (küncü)

Bir yemek kaşığı çörek otu

Alabildiği kadar un

Bir tatlı kaşığı anason veya rezene (mayana)

İstenirse çay kaşığını ucuyla tuz

Üzeri için:

Varsa zerik otu

Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 2Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 3Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 4Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 5Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 6Bayram Taplamasi Tarifi Samsat Gevregi Adiyaman Coregi Killor Kilore Aydye 7

Kâhta Bayram Taplaması Tarifi Yapılışı (Samsat Gevreği, Kilorê Aydîyê) - Killor Tarifi- Adıyaman Gevreği Nasıl Yapılır? - Bayram Çöreği Tarifi

 1. Yoğurma kabına iki su bardağı un alınır ve havuz şeklinde ortası açılır. Sıvı yağ, yoğurt, yumurta, toz şeker, tereyağı ve kabartma tozu ilave edilir.
 2. Sıvı malzemeler karıştırılır. Yanlardaki unlar alınarak hamur yoğrulmaya başlanır. Azar azar un ilave edilir. Hamur kendini toplamaya başlayınca istenirse çörek otu ve susam eklenir. Safran otu tabir edilen ot da içine atılabilmektedir. Yeterli un ilavesi ile serte yakın (yumuşak olmayan) bir hamur elde edilir.
 3. Hamur iyice yoğrulur ve elde edilen hamur yumağı iki parçaya ayrılır. Merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açılır. Yuvarlak bir kalıpla veya bardağın ağzıyla kesilir. Üzerine sarı rengi verip dayanıklılık sağlayacak zerik otu varsa sürülür. Taplamalar yağlanmış fırın tepsisine dizilir. (Cevizden biraz büyük bezeler yapıp teker teker oklavayla açılıp tırtırlı şekil verilmesi biraz daha uzun bir usuldür).
 4. Yüz seksen derecede on beş dakika kadar pişirilir. Taplamalara orijinalinde şekil elle verilir. Bisküvi tadında bir kurabiye elde etmek için açma işlemini yaptık. Soğuduktan sonra hava almayan bir kaba konulursa taplamalar uzun süre tazeliklerini koruyabilirler. Bayram taplamaları sıcak veya soğuk içeceklerin yanında ikram edilirler.

Bayram Taplaması, Klor Tarifi (Samsat Çöreği, Adıyaman Gevreği Tarifi, Kıllor, Kilorê Aydîyê) Tarifi, "Taplama Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Adıyaman bayram çöreği nasil yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Ocakta Bayram Taplaması nasıl olur? Ev usulü bayram taplaması fırın yerine ocakta yapışmaz bir tavada yapılmak istenirse, hamurdan küçük bir portakal büyüklüğünde bezeler oklava ile tava büyüklüğünde açılıp teker teker iki taraflı olarak pişirildikten sonra temiz bir bezin üzerine alınır.
 2. Bayram Taplaması Kalori Adıyaman bayram kloru tarifi güzel lakin bu bayram taplaması kaç kalori deyip kalori seviyesini düşürmek isteyenler Bayram taplaması tuzlu tarzını seçebilirler. Adıyaman gevreği tok tutar mi? Kişiye göre değişse de taplamanın tok tuttuğuna dair inanç hele de az şekerli veya tuzlu tarzı tercih edilerek Adiyaman gevreği diyetinin esası olmaktadır.
 3. Adıyaman Peksimet Tarifi, Besmet Nasıl Yapılır? Kahvaltıda ve çay saatlerinde yenen Adıyaman besmet (peksimet) tarifi: Dört su bardağı un, iki su bardağı mısır unu, bir çay kaşığı tuz, bir paket kabartma tozu karıştırılıp, ortası havuz gibi açılır. Tereyağı ve süt ortaya ilave edilerek hamur kulak memesi yumuşaklığında bir kıvama ulaşıncaya kadar yoğrulur. Bir tatlı kaşığı ezilmiş rezene ve bir kaşık ceviz ilave edilip son bir kere yoğrulur. Fırın tepsisine yayılan hamur üzerine bir tatlı kaşığı çörekotu ve susam serpilip az miktar sıvı yağ gezdirilir. Hamur bıçakla dikdörtgen veya kareler halinde dilimlenir. Önceden 190 derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.
 4. Malatya Kıllor Burada anlatılandan farklıdır. Hıtap Tarifi ise SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)ne yakındır. Bulgur Tablama Tarifi ise BULGUR KÖFTESİ (MALATYA KÖFTESİ)ne yakındır.
 5. Gıllor Tarifi (Yoğurtlu Bulgur Köftesi) Erzincan Yöresi bu tarife benzer bir tarif için MİRİK KÖFTESİ (YOĞURT SOSLU BULGUR KÖFTESİ, Sivas)
 6. Adıyaman gevreği diyeti, Adyaman Gevregi Tarifi Fiyatı Tok tuttuğu düşünülen Adıyaman gevreği ile yapılan diyet... "Adıyaman Gevreği Nerede Satılır? Adyaman Gevregi Fiyatı" Bilenler yorumlarda paylaşabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok