mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🍪MERENG TARİFİ (Beze, Meringue, Paris)

Hafif ve “havalı” bir tatlı kurabiye yapmak ister misiniz?

MERENG Beze Meringue Paris 1

Mereng Tarifi Malzemeler

Dört yumurta akı

Bir su bardağı toz şeker veya pudra şekeri

Çay kaşığının ucuyla tuz

MERENG Beze Meringue Paris 6

Mereng Nasıl Yapılır Tarifi (Beze, Meringue)

  1. Yumurta akı, şeker ve tuz karıştırma kabının içine alınır. Mikserle veya çırpıcı ile önce düşük sonra yüksek ayarda en az on beş dakika çırpılır. Şeker tamamen erimiş ve elde edilen karışım mikserin çırpma tellerinden akmıyorsa bezelerin kıvamı olmuş demektir.
  2. Sıkma torbasına (şekilli krema uçları da kullanılabilir) konulan karışım pişirme kağıdı serilen fırın tepsisine aralıklı olarak bir tatlı kaşığı büyüklüğünde sıkılır.
  3. Önceden ısıtılmış 110 derecelik fırında yiyerek kontrol edildiğinde bezelerin içi tamamen kuruyana kadar iki – iki buçuk saat kadar (bu süre uzayabilir) pişirilir. Bezelerin rengi beyaz fakat iç kısımları katılaşmış olacaktır. Pişen bezeler soğuduktan sonra istenirse çikolata sosu ile veya sade olarak servis edilir.
  4. Tüketilmeyen mereng veya bezeler, yumuşamalarının önlenmesi maksadıyla hava almayan kaplarda saklanabilir. Çünkü açıkta bırakıldığı çok kısa bir sürede bile yumuşayıp yapışkan bir hal alabilir. Bu kar beyaz köpük, ağızda eriyen pamuk şeker benzeri bir kurabiye olarak değerlendirilebileceği gibi farklı tatlı ve pastaların yapımında da kullanılabilir.

Mereng Tarifi Püf Noktaları ve İlave Bilgiler:

  1. Yumurta aklarına sarıları karıştırılmamalıdır.
  2. Karışımlarına limon suyu ilave edilen bezeler daha katı bir yapıda olurlar.
  3. Yerel olarak içiboş, köpük, atom, kaymak adlandırmaları da yapılan merenge fındık, fıstık, badem tozu veya kakao, vanilya eklenebilir.

MERENG Beze Meringue Paris 5

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Ceyda