Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI TAZE İNCİR REÇELİ TARİFİ

Taze incir reçeli nasıl yapılır? İşte resimli incir reçeli tarifi...

EV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİ

Taze İncir Reçeli Tarifi Malzemeleri

Bir kg yaş incir (Kuş inciri, Torasan inciri, küçük patlıcan veya kavak inciri gibi küçük boy incir cinsleri tercih edilmelidir. Pişerken dağılmaması için aşırı olgun veya ağzı açık olanlar kullanılmamalıdır.)

Bir kg toz şeker

İki bardak su

Yarım limonun suyu

Üç - dört parça limon tuzu

İki - üç yaprak ıtır bitkisi

EV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİEV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİ

Ev Yapımı Taze İncir Reçeli Yapılışı Tarifi

 1. Kavak inciri kullanılacaksa isteyen dış kabuklarını ince bir tabaka olarak soyabilir.
 2. Taze incirler yıkanır, süzdürülür ve geniş bir tencereye konulur. Üzeri toz şekerle örtülür ve bir gece buzdolabında bekletilir.
 3. Ertesi gün tencereye iki bardak su ilave edilerek bütün kalabilmesi, zedelenmemesi ve dağılmaması için çok fazla karıştırmadan kısık ateşte pişirilir. Karıştırmak için tencerenin bütün olarak sallanması usûlü tercih edilir. Pişerken oluşan köpükler alınır.
 4. İncirler piştikten (yumuşayınca) ve şurup kıvam aldıktan sonra limon suyu ve limon tuzu ilave edilir. Yeterli kıvama ulaşıp ulaşmadığı yeterince tecrübeliler tarafından kaşıkla karıştırırken anlaşılabildiği gibi bir tatlı kaşığı reçelin bir tabağa alınıp akıcılığının kontrol edilmesi ile izlenebilir. Parmakla veya bir kaşıkla bal aşağı çekildiğinde hemen kapanmıyorsa reçel olmuş demektir. Hemen kapanıyor ve akıcılığı devam ediyorsa pişirilmeye devam edilir.
 5. İstenirse iki - üç parça ıtır otu (Pelargonium graveolens) yaprağı tencereye atılır. Beş dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.
 6. Ev Yapımı Taze İncir Reçeli (Yemiş Reçeli) soğuduktan sonra kuru ve temiz cam kavanozlara konularak serin bir yerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilir.

Ev Yapımı Taze İncir Reçeli Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. İncir reçeli yapılırken güzel koku sağlayacak ıtır otu yaprağı yoksa ve arzu edilirse üç - dört adet çubuk tarçın, karanfil, kakule veya bir paket vanilya da kullanılabilir.
 2. Fazla köpük oluşmasını veya pişerken taşmasını engellemek maksadıyla kaynamaya başladığında bir tatlı kaşığı kadar tereyağı ilave edilebilir.
 3. Limon tuzu veya limon suyu az gelirse incir reçeli şekerlenebilir. İncirler de iyi pişmezse kısa sürede ekşime veya reçelin üstünde küflenme olabilir.
EV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİEV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİEV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİEV-YAPIMI-TAZE-İNCİR-REÇELİ

ORGANİK İNCİR REÇELİ

Reçel, şekerle meyvenin yanyana pişmesinden elde edilen kahvaltılık bir tatlı iken organik incir reçeli üretim basamaklarında belli standartlara uyulmuş reçel manasına gelir. Hammaddeleri sentetik gübreler, böcek ilaçları ve hormonlar kullanılmaksızın yetiştirilen, suni kimyevi maddeler kullanılmaksızın muameleden geçirilen reçel demektir. Reçelin meyvesi bu şekilde elde edildiği gibi kendisi de üretiminde kimyevi maddeler kullanılmadan elde edilmiş olmalıdır. Rafine şeker de tabii olmayan bir ürün olduğuna göre bu maddeyi içeren incir reçeli de organik olamaz. Meyvenin kendisinde bulunan şekerle pişirilen meyve, vücudun en kolay hazmettiği meyve şekerinden başkasını içermez. Satılan organik incir reçeli ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler: Bazı ürünlerde yazan “organik” ifadesi kimi zaman aldatıcı olabilir. Organik reçel satışında reçelin organik olduğuna üreticilerin kendisi değil bazı sağlık ve tescil müesseseleri karar verir. Bu sebeple ürünü alırken, sahip olduğu sertifika bilgilerine ihtiyaç vardır. Ecocert bu mühim sertifikalardan biridir. Organik incir reçeli muhtevasındaki temel maddeler ve katkılar da tabii unsurlardan teşekkül etmelidir. Şekersiz incir reçeli üretebilmek için taze incir ve incir şırası ile hazırlanmışlar dışında yüksek bal oranına sahip kuru incirlerden istifade edilebilir. Organik incir reçeli kıvam almaya başladıktan sonra şeker yerine şeker ilavesiz olarak elde edilmiş olan üzüm pekmezi katılması da bir usuldür.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kısmet
 • Kısmet

  İncir ayı geldi. Reçel yapmak için uygun incir almak lazım. Bilmeyen çok, ama ıtır o harikulade kokusuna rağmen aslında çok kolay yetişen bir bitkidir. Herkes evinde saksıda yetiştirebilir. Mevsim bitmeden yapılmalı...
  Svg.

YukarıYukarı