mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GÜL🌹 REÇELİ ve GÜL MAYASI NASIL YAPILIR?

Isparta Gül reçeli nasıl yapılır Gül Reçeli hazırlamak zor mu? Gül mayası denilen, gül reçeli ve şerbeti için kullanılacak gül şerbeti konsantresi nasıl yapılır? İşte gül reçeli yapmanın püf noktaları...

GUL RECELI ve GUL MAYASI 6

Gül Reçeli Malzemeleri

250 gr reçellik kokulu gül çiçeği (kırmızı veya pembe)

Bir kg toz şeker

Bir - iki parça limon tuzu ve bir limonun suyu

İki su bardağı su

GUL RECELI ve GUL MAYASI 10GUL RECELI ve GUL MAYASI 2GUL RECELI ve GUL MAYASI 1GUL RECELI ve GUL MAYASI 3GUL RECELI ve GUL MAYASI 5GUL RECELI ve GUL MAYASI 9GUL RECELI ve GUL MAYASI 8

Gül Mayası ve Gül Reçeli Tarifi, Gül Marmelatı Yapılışı - Gül Reçeli Mayası Nasıl Yapılır?

 1. Gül Mayası Nedir ve Nasıl Yapılır? Reçellik gül nasıl saklanır? Gül çiçeği yaprakları (petal) ayıklanır, iyice yıkanır. Tomurcuklara girmiş bulunabilecek böcek, karınca ve tozlardan arındırılır, suyu süzgeçle süzülür. Gülün kokusunun korunması için yıkama esnasında gül yapraklarının suda uzun süre bırakılmaması ve hasar görmemesi gerekir. Bir tencereye konulan gül yapraklarının üzerine iki - üç yemek kaşığı toz şeker ve limon tuzu ilave edilir.
 2. Ovulup ezilerek gül yaprağı parçalarının şekerle iyice özleşmesi sağlanır. Şeker eriyip, gül yapraklarının rengi ve kokusu çıkana kadar gerekirse elle iyice yoğrulup karıştırılır. Gül Mayası adı verilen bu karışım cam bir kavanoza konulup ağzı kapalı olarak buzdolabında istenildiği kadar tutulabilir. Korunan bu gül mayası daha sonra gül reçeli yapma maksadıyla malzeme olarak kullanılır. Bu mayadan istenirse kurabiye, pasta ve kek gibi hamur işleri ve tatlı yapımında yararlanılır. Gül Şurubu ve Gül Şerbeti yapımında da bu maya kullanılır. Şerbet için suda eritilen maya süzülerek istenen ölçekte su ve şeker katılıp karıştırılarak sunulabilir. Maya hazırlandıktan sonra ilk kullanım öncesi bir kaç gün bekletilirse daha iyi olur, en azından akşamdan yapıp ertesi gün kullanmakta fayda var.
 3. Tencereye toz şeker ve su konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca hazırlanan gül mayası ilave edilir.
 4. Kısık ateşte reçel pişirilir. Fazla kaynatmaya gerek kalmadan balı koyulaşınca limon suyu sıkılır. Bir - iki dakika daha kaynadıktan sonra altı kapatılır. Reçelin asıl kıvamının soğuyunca ortaya çıkacağı dikkate alınmalıdır.
 5. Ilındıktan sonra temiz ve kuru kavanozlara boşaltılır. Gül Reçeli soğuduktan sonra ağzı kapatılarak buzdolabında değil, ancak serin ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilir. Uzun süre saklanması için ise sıcak halde kavanoza konulup kapağı sıkıca kapatılıp ters çevrilerek vakumlama tekniği uygulanabilir.

Gül reçeli ve Gül Mayası Hazırlanması ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Gül Konservesi Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Gül Şerbeti neden acı olur? Gül mayasını yapmadan önce gül çiçeği yapraklarının en ucundaki beyaz kısımları teker teker bir makasla kesilerek atılırsa acı tat oluşması engellenebilir.
 2. Gül yaprakları yanında siyah kısımları çıkarılmış gelincik çiçekleri de eklenerek güzel bir renk elde edilebilir.
 3. Gül reçeli ekmek veya kızarmış ekmekle beraber yanında kaymakla sunulabilir.
 4. Gül Reçeli neden şekerlenir? Gül Reçeli kıvamı, şekeri dengeli değilse veya saklama yeri iyi değilse gül reçeli şekerlenebilir. Reçelin Şekerlenmesi Nasıl Önlenir? Gül Reçeli Nasıl Saklanır?Gül reçeli buzdolabında şekerlenebilir. Doğrudan güneş ışığı almayan buzdolabı dışında serin yerler, cam kavanozlarda kapağı kapalı bir şekilde reçellerin saklanması için en ideal muhafaza alanlarıdır. Reçelin kapağı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilir. Reçellerin şekerlenmesine mani olmak için reçel kaynatılırken fazla su konulmamalıdır. Yani reçelin kıvamlı olması önemlidir. Ne fazla sulu ne de yoğun kıvamlı olmalıdır. Kıvamı anlamak için reçelin şurubu kıvamlanmaya başlayınca bir çay kaşığı ile alınan reçel bir tabağa damlatılır. Damlatılan reçelin şekli bozulmadan kalırsa reçel kıvam almıştır. Bunun tanında, reçel pişerken oluşan köpüklerin alınmalıdır. Ocağı kapatmaya yakın limon tuzu veya limon suyu eklenir birkaç dakika kadar kaynatılır. Reçelin şekerlenmesini ve küflenmesine mani olmanın başka bir püf noktası ise, kavanozlara reçelin sıcak olarak konulup kavanoz kapakları reçel soğuyunca kapatılmasıdır. Reçel yapımında tahta kaşık yerine kullanılan çelik kaşığın reçelin şekerlenmesine yol açtığı iddiasını henüz doğrulayamadık. Meyvelerin taze olması genel kaidedir. Reçel şekerlenirse ne yapılır? Şekerlenmiş reçeller nasıl kıvamlı reçele dönüştürülür? Bir tencereye su konur, daha sonra şekerlenmiş reçel kavanozu bu suya bırakılarak kısık ateşte reçel çözülene kadar beklenir ve çözülünce ocak kapatılarak reçel kavanozu çıkartılır. Böylece şekerlenmiş gül reçeli eski kıvamına döner. Düşük bir ihtimal de olsa işe yaramaması halinde az bir miktar su ilavesiyle tekrar kaynatılır. Bir miktar yoğunlaşarak normal hale gelir. Fazla şekerlenme varsa bir kilo reçele birkaç damla limon suyu ve bir çay bardağı su ilave edilerek kısa bir süre kaynatılır.
 5. Kuru Gül Reçeli Nasıl Yapılır? Bir tencereye dört su bardağı toz şekerle üç su bardağı su birlikte alınıp, şeker eriyene kadar karıştırılırken ısıtılır. Yüz elli gram kadar kuru katmerli gül yaprakları temizlenmesi için bir sudan geçirildikten sonra bu şerbete eklenir. Ocakta orta hararette kaynayana kadar bekleyip kısığa alınır. Bu şekilde reçel kıvamı oluşuncaya kadar kaynatılır. Bir - iki parça limon tuzu ve yarım limonun suyu ilave edilir. Bir kaç dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır.
 6. Reçellik gül hangisidir? Gül reçeli hangi gülden olur? Gül reçeli hangi gülden yapılır GÜL🌹 ŞERBETİ TARİFİ (Osmanlı Mutfağı)🥤
 7. Isparta da yetişen gül çeşitleri Türkiye'de 24 gül türü bulunmasına rağmen gül yağı üretmek gayesiyle kullanılan ve kültürü yapılan tür Isparta Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü ve Şam Gülü veya Pembe Yağ Gülü denilen Rosa damascena Mill.'dir. Bu gül türünün Rosa gallica L. ile Rosa phoenicia Boiss. türlerinin bir melezi olduğu sanılmaktadır. Isparta Gülü 1.5-3 m arasında boylanan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kışa dayanıklı bir bitkidir. Gövdesi silindir biçimli, içi dolu, esmer renkli, çok dallı ve dallar çok sayıda irili ufaklı sert dikenlerle çevrilidir. Yapraklar yumuşak yapılı ve ince tüylerle kaplıdır. Çiçekleri hafifçe sarkık, az ya da çok koyu pembe renkli olup bazen tek tek bulunurlarsa da genellikle salgı tüyleri taşır. Yağ gülü; mutedil iklim isteyen, etrafı açık, havadar, bol ışıklı arazilerde ilkbahar aylarında kurak, don ve kırağı gibi iklim olayları olmayan, çiçeklenme zamanı ise çiğ düşen iklimleri sever çünkü çiğ yağ gülünde yağ verimini artırmaktadır. Kaynak
 8. İsparta gül fidanı fiyatları Mayıs 2020 itibariyle internette 25TL-30TL civarındadır.
 9. Gül reçeli Faydaları Nelerdir? Hafızayı ve görme yeteneğini geliştirir. Sindirim sürecinde yardımcı olur Uyuşukluk, kaşıntı, iltihap ve kızarıklığı giderir. Toksinleri giderir ve kanı temizler. Kabızlık, asitlik, gastrit ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hafızayı ve görme yeteneğini geliştirir Sindirim sürecinde yardımcı olur Uyuşukluk, kaşıntı, iltihap ve kızarıklığı giderir. Toksinleri giderir ve kanı temizler. Kabızlık, asitlik, gastrit ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Kaynak
 10. Şekersiz Gül Reçeli Yapımı Tatlılık sağlamak için üç su bardağı elma suyu bir tencereye alınıp rengi değişinceye kadar kaynatılır. Yüz gram kadar gül yaprağı ilave edilir. Ocağın kısılarak gül rayihasının elma suyuyla birleşmesi beklenir. Üç yemek kaşığı şekersiz hazırlanmış pekmez ve bir tatlı kaşığı limon tuzu eklenerek kısık ateşte kıvamlanana kadar pişirilip ocak kapatılarak soğumaya bırakılır.

GUL RECELI ve GUL MAYASI 4GUL RECELI ve GUL MAYASI 7

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler