Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI ÇİLEK🍓 REÇELİ TARİFİ

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Resimli Tarifi? Katkısız koruyucusuz ev yapımı kokulu çilek reçeli tarifi nasıldır?

Kahvaltı sofrasını donatırken, reçelli tereyağlı kızarmış ekmeği hazırlarken ellerinizle hazırladığınız tabii reçeli kullanmak en az o çilek reçeli pişerken mutfağınızı dolduran mis kokusu kadar huzur verir. Çilek reçeli ne zaman yapılır? Her mevsim bulunsa da güzel kırmızı rengiyle pazarlarda bollaştığı ilkbahar aylarının yer aldığı Mart – Haziran dönemi tarla mahsulü çilek reçel yapmak için daha uygundur. Pasta, kurabiye ve kek yapımında da kullanılan, çocukların bayıldığı pratik çilek reçelini yapmak çok kolay… Parlaklığı, rengi, rayihası ve enfes lezzeti ile sofraları süsleyen çilek reçelinin resimli pratik tarifi:

EV-YAPIMI-CILEK-RECELI-TARIFI

Çilek Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

Bir kg reçellik küçük boy kokulu sert çilek

Bir kg toz şeker (dört su bardağı)

Yarım limon suyu

Üç - dört parça limon tuzu

İstenirse köpüğe karşı yarım çay kaşığı tereyağı

EV-YAPIMI-CILEK-RECELI-TARIFI

Evde Çilek Reçeli Nasıl Hazırlanır? Ev Usulü Çilek Reçeli Yapılır Resimli Tarifi?

Pratik Çilek Reçeli Tarifi, Evde Kolay Çilek Reçeli Yapımı, Ev Yapımı Çilek Reçeli nasıl yapılır?Tarifi

 1. Reçel nasıl yapılır? Katlama usulü reçel yapımı: Çilekler derin bir tencereye konulur. Tencere taşma olmaması için biraz büyük ve yayvan olmalıdır. Üzerine toz şeker eklenir. Bir kat çilek, bir kat toz şeker sırasıyla malzeme yerleştirilir. Bu şekilde toz şeker meyvelerin suyunu çeker. Tencerenin kapağı kapalı olarak şekere yatırılan çilek bir gece buzdolabında bekletilir.
 2. Ertesi gün suyunu salarak şerbetinde yüzen çilekler ocağa konulur. Pişirme esnasında üzerine tekrar su ilavesine gerek yoktur. Köpüklenmeyi, taşmayı engellemek ve reçelin daha parlak olmasını sağlamak için bir parça tereyağı tencereye atılabilir.
 3. Çilek reçeli nasıl pişirilir? Çilek Reçeli kaç dakika kaynatılır? Önce harlı ateşte sonra kısık ateşte kapağı açık olarak pişirilirken daha duru ve berrak bir görünüm için kenarında oluşan pembe köpükler (kef) bir kevgir kullanarak alınır. Kâğıt peçete ile köpük almak pratik gibi dursa da pek uygun görmedik. Karıştırmak gerektiğinde kaşık kullanmak yerine tencereyi sağa sola sallamak çileklerin zedelenmesini dağılmasını engelleyecektir. Çilek reçeli ne kadar sürede pişer? Reçel ne kadar süre kaynatılır? 30 dakika civarında pişmesi gerekebilir. Harlı ateşte kaynatma aşaması, süt gibi bir anda kabararak taşmasına neden olabilir. Başında beklenmesi gerekir. Orta ateşte ise 45 dakika civarında pişebilir.
 4. Reçelin kıvamı nasıl ayarlanır? Reçelin kıvama geldiği nasıl anlaşılır? Bilinen reçel kıvam testi tatbik edilir. Reçel rengini aldıktan sonra balından bir tatlı kaşığı kadar alınarak buzdolabında soğutulmuş düz bir tabağa konulur. Biraz bekleyip, parmakla balı aşağı çekildiğinde hemen kapanmıyorsa, yavaş yavaş kapanıyorsa reçel kıvamını bulmuş demektir. İlave test şekilleri için aşağıdaki püf noktalarında alakalı başlığa bakınız.
 5. Bu aşamada kristalleşmeyi (şekerlenmeyi) önlemek üzere tencereye limon tuzu ve limon suyu ekleyerek bir - iki taşım daha kaynatılıp altı kapatılır. Bu şekilde reçelin kestirilmesi sonrası kaynatma bir – iki dakikayı geçmemelidir.
 6. Ev Yapımı Çilek Reçeli kısa sürede kullanılmayacaksa, dayanıklığını artırmak için vakumlamak üzere, tamamen soğumadan önce kuru ve temiz cam kavanozlara konulur. Havası azalacak şekilde ve varsa köpükler alınarak tam doldurulan kavanozların metal kapakları sıkıca kapatılıp ters çevrilir ve tamamen soğuyana kadar bekletilir. Bu şekilde küflenmesi önlenen reçel soğuduktan sonra güneş ışığı almayan serin bir yerde muhafaza edilir. Ancak reçel kısa sürede kullanılacaksa küflenmeye karşı kapağı kapatılmadan tamamen soğuması buharının uçması beklenir.

"Kışlık çilek reçeli nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Çilek Reçeli Yapımı Püf Noktaları Püf Noktaları

 1. 1 kilo çilek reçeline ne kadar şeker konur? 4 kilo çilek reçeli nasıl yapılır? Malzeme ölçüsü: Bire bir ölçü umumi bir kabul olmasına rağmen bazılarına fazla gelebilir. Bire yarım ölçü şekerden memnun olanlar da var. Bu şekilde şeker azaltılabilirse de koruyucu özelliği de zayıflayabilir. Konulacak şeker miktarını belirleyen diğer mevzu meyvelerin tatlılık seviyeleridir. 4 kilo çilek reçeli nasıl yapılır? derken dengeli bir şekilde diğer malzeme miktarı da arttırılır.
 2. Reçel için nasıl bir çilek türü tercih edilmeli? Reçel yapmaya uygun çilek nasıldır? Sağlıklı, taze, kokulu, lezzetli, olgun, diri ve aynı büyüklükte meyveleri kullanmak gerekir. Mümkünse organik çilek; küçük boyda tatlı dağ çileği; pembe, narin ve aromalı Osmanlı çileği tercih edilmelidir. Olmazsa pazarlarda yaygın bulunan sert çileklerden küçük ve koyu kırmızı olanlar reçele uygundur. Son çare olarak büyük çilekler ikiye veya dörde bölünüp kullanılabilir. Çileğin cinsi, zedelenmeye karşı hassasiyeti pişme süresine ve aşamalarına tesir edecektir.
 3. Çilek Reçeli Tarifi hazırlarken çilek yaprağı ayıklamada pratik usul: Bir pipetin ucu çileğin tam orta alt kısmına yerleştirilip yukarı doğru itilirse yapraklı bölüm kolayca uzaklaştırılabilir. Keserek temizlemeye göre daha fazla zaman alsa da çileklerin daha az hasar almasını sağlayabilir.
 4. Farklı Çilek Reçeli Tarifi: Ayıklanmış çilekler, hazırlanan kıvamlı bir şurubun, yani önceden kaynatılmış şekerli suyun içine atılıp kaynatılır. Ağdalaştırma usulü olarak bilinen bu tarzda da kıvam oturunca limon ve limon tuzu ilave edilir. Bu usul sert meyveler için daha uygundur.
 5. Şekerde bekleme süresi: Şeker eriyinceye kadardır. Ortalama sekiz – on saat kadar yeterli olursa da buzdolabı dışında oda sıcaklığında ve güneşte daha kısa sürebilir. Makul sürede şeker hala erimemişse kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak şekerin erimesi sağlanır. Eriyince kapak açılır, ateş arttırılır. Hiç bekleme yapmadan şeker çileğe dökülüp ocağa alınırsa meyve suyunu tam bırakmayacağı için daha farklı bir lezzet ve renk oluşur, ancak dayanıklılığı da sınırlı olabilir.
 6. Çilek Reçeli kıvamı nasıl anlaşılır? Reçel Kıvamı Nasıl Tutturulur? Reçel kıvamı nasıl olmalı? Tarifte verilen dışında ikinci bir zamanlama yolu tabağa konulan reçel damlasının şeklini koruyup yayılmamasıdır. Diğer bir işaret de tabağın içine damlatılan reçelin tabak eğilince akıcı olup olmadığına bakmaktır. Hızlı akmazsa kıvama gelmiş demektir. Aksi halde pişmeye devam etmelidir. Dördüncü bir tarz da su dolu bir bardağa reçelden bir damla damlatmaktır. Damla bütün olarak bardağın tabanına ulaşırsa reçelin kıvamı tutmuştur. Kaşığa alınan reçel döküldüğünde su akışkanlığı yerine damla damla akıyor ve ipliksi şekilde uzuyorsa da kıvama ulaşılmış demektir. Reçelde kıvam ne kadar katı ise dayanıklılığı o kadar artar, ancak suyunun çok katı olması, çileklerin yapısının bozulması ve lezzet sakıncalarını dikkate alarak dengeli bir kıvam seviyesinin ötesi uygun değildir. Çileklerin korunması için harlı aşama sonrası kevgirle ayrı bir kaba alınarak şerbetin kaynatılmaya devam etmesi, kıvam oluşunca tekrar eklenmesi meyvelerin dağılmasını önleyen bir tekniktir. Kullanılan malzeme sebebiyle ev reçeli piyasada satılan reçellere göre daha akıcı bir kıvamdadır. Dakika hesabı yanıltabileceğinden pişerken reçelin başında durup kontrol etmekte fayda var. Altı kapatıldıktan sonrada çelik tencerenin ısısı dolayısıyla bir miktar daha pişmeye devam edeceği de dikkate alınmalıdır. Reçelin asıl kıvamının anlaşılması ise tamamen soğuduktan sonradır; çünkü sıcakken akışkanlık daha fazladır. Reçelin kısa sürede kullanılacak kısmını daha az kaynatıp ayırmak, uzun süre saklanacak kısmı daha fazla kaynatmak da başka bir tekniktir.
 7. Çilek reçeline su katılır mi? Reçeli şekerle bekletmek su ilave etmeden reçelin pişmesine ve daha özlü olmasına yardımcı olur. Çilek reçeline su konur mu? sualinin cevabı "konulmaması gerekir" dir. İhtiyaç yoktur. Ancak acele yapılmak istenirse ve sulanması beklenemeyecekse az bir miktar katılabilir.
 8. Ne reçeli nasıl yapılır? Çilek gibi meyveleri daha önceden şekere yatırmak gerekirken bazı sebze veya meyveleri kireç suyunda tutmak doğrudur. Ayva veya elma gibi bazı meyvelerinse hafif haşlandıktan sonra reçeli yapılır.Yumuşak cins armutlar gibi yumuşak meyvelerde önceden şerbeti hazırlanıp ilave edilir. Bazı meyveler ise doğrudan kullanılır.
 9. Reçelin kıvamı sulu olursa? Reçel Kıvamı Nasıl Koyulaştırılır? Şekeri az konulur ve az kaynatılırsa reçelin kıvamı sulu olur; küflenip, bozulma ihtimali artar. Geniş bir kaba hatta bir tepsiye alınıp üzeri ışığı engellemeyecek tülbent gibi bir örtü altında arada karıştırılarak güneşte birkaç gün bekletilip suyu azaltılabilir. Güneşletmenin renklerin canlı kalmasına ve lezzeti artırdığına inanılır. Güneşlendirmek için zaman ve yer yoksa ikinci bir tercih olarak, renginin koyulaşması göze alınıp bir miktar daha kaynatılabilir. Yalnız çok kaynatılan her meyve kendi özsuyunu kaybedip sertleşir. Bu sebeple fazla kaynatılmaz. Cıvık reçelin kaynatılması gerekirse meyveleri kevgirle çıkarıp şurubu kıvamlanana kadar kaynatılıp meyveler ilave edilir.
 10. Reçelin kıvamı koyu olursa ne yapılmalı? Osmanlı macunu katılığında bir netice elde edilirse, aynı reçelden daha sulu bir kıvamda olmak üzere bir miktar daha yapıp katı olan reçele ilave edilir. Diğer daha kısa süreli usul ise ayrı bir yerde bir su bardağı toz şeker ile iki su bardağı su şurup kıvamı alana kadar kaynatıp reçele karıştırılmasıdır. Birinci tarzın neticesi umumiyetle daha iyidir. Çözüm reçele doğrudan su katarak kaynatmak değildir.
 11. Reçel küflenmesine karşı: Kısa sürede kullanılacak reçelin soğumadan ağzı kapatılmaz ki terlemeye ve arkasından küflenmeye yol açılmamış olur. Bu gaye ile aspirin kullanımının sağlığa uygunluğu mevzusunda endişeler bulunmaktadır. Ancak tedbire rağmen küf oluşması halinde kullanılması uygun olmaz. Fabrikasyon üretimde mantar ve bakteriye karşı koruyucu olarak sodyum benzoat (E211) kullanılmaktadır. Küflenmeye yol açan diğer hatalı davranışlar şunlar olabilir: Hazırlanırken taze olmayan meyve veya gereğinden az şeker kullanılması, reçel kıvamının cıvık kalması... Reçelin içine yaş kaşık sokulması da sebep olabilir.
 12. Reçel şekerlenirse: Şeker meyve miktarından fazla ise veya limon tuzu katılmazsa, köpükleri iyi temizlenmezse şekerlenebilir. Reçel kavanozunu içi soğuk su dolu bir tencereye yerleştirip, tencere ocağa konulur. Su kaynarken kristalleşen şeker taneleri eriyecektir. Şekerleşen taneler kayboluncaya kadar kaynatılır.
 13. Çilek Reçeli Kaç Kalori? Çilek reçeli tarifi nefis yemeklerden biri olsa da 100 gramı 214 kcaldir. Çilek reçelinin bir çay kaşığı 6 kalori, bir tatlı kaşığı 11 kalori, bir çorba kaşığı 21 kalori olarak ifade ediliyor.
 14. Dondurulmuş Çilek Reçeli nasıl yapılır? Buzluktan çıkarılan 500 gram dondurulmuş çilek buzlu haldeyken üzerine bir buçuk bardak toz şeker dökülüp bir gece beklenir. Ertesi gün yarım saat kadar harlı ateşte kaynatılır. Ocağı kapatmaya yakın yarım limon suyu veya iki – üç limon tuzu eklenir. Yukarıda anlatıldığı gibi kavanozlanır.
 15. Bekletmeden çilek reçeli nasıl yapılır? Çabuk Çilek Reçeli Bazı çilekler daha sulu yapıdadır. Bu çileklerle reçel yapılırken ilave edilen şekerle bir gece bekletilmesi halinde çok su bırakması sebebiyle kıvamına ulaşması için uzun süre kaynatılmasını gerekir. Lakin kaynama, çileğin renk ve kokusunu kaybettirebilir. Bu durumda bekletmeden reçel yapma usulü daha münasiptir. Bir kilo çilek tencereye alınıp üzerine şekeri ilave edilerek kısık ateşte pişirilir. Çilekler çok suluysa harlı ateşte pişirme tercih edilebilir. Sulanıp kaynamaya başlayınca üzerindeki köpükler alınır. Kıvamını buluncaya kadar taşmamasını sağlamak üzere başından ayrılmadan pişirilip limon sıkılarak ocaktan alınır.

Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi Tarifleri

 1. Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi Çilekler yıkanıp, süzülür, yukarıda anlatılan pipet tekniği ile saplarından ayrılırlar. Çilekler bir tencereye alınıp istenirse üzerine istenirse bir paket vanilin ve iki bardak su ilave edilir. Önce kaynayıncaya kadar kapaklı olarak pişirilir. Kapak açılıp kısık ateşte pişirilir. Çıkan köpükler alınır. Karıştırma tencereyi sallamak suretiyle yapılır, kaşık kullanılmaz. Kırk beş dakika kadar sonra yarım limonun suyu ilave edilerek birkaç dakika daha pişirilir. Şekerin koruması olmayacağı için kullanılacak kavanozların ve kapakların temizliğine ilave itina gösterilmelidir. Tek bir kavanoz yerine kısa sürede bitirilebilecek birkaç küçük kavanoz kullanılmalıdır. Kavanozlar ve kapakları kaynar suyla veya fırında tutularak temizlenir. Reçel sıcak vaziyette kavanozlara dökülür, kapakları kapatılıp ters çevrilerek vakumlanması sağlanır. İlave tedbir için bu şekildeyken de kaynayan su dolu tencerede birkaç dakika daha kaynatılabilir. Şekersiz Çilek Reçeli buzdolabında saklanır.
 2. Rafine Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi Pekmezli: Yarım kilo çilek yıkanır, süzülür, ayıklanır. İki su bardağı elma suyu kaynatılıp altı kısılır. Üstüne çilekler ve bir çay bardağı şeker ilavesiz organik pekmez eklenerek pişmeye bırakılır. Kıvam testi yapılarak ocak kapatılır. Yukarıdaki şekilde kavanozlarda muhafaza edilir.
 3. Rafine Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi Pekmezsiz: Çekirdekleri çıkarılmış on beş hurma ve 250 gram kuru üzüm bir tencereye konulup üzerine dört su bardağı su eklenir. Bir saat kadar bekletilerek yumuşamaları temin edilir. Robottan veya blendırdan geçirilip bir tülbentle süzülerek meyvelerin suyu elde edilir. Ayıklanmış yarım kilo çilek bir tencereye konulur. Meyve suları üzerine eklenir ve kısık ayarda kıvamlanana kadar pişirilip yarım limon suyu sıkılır, birkaç dakika daha pişirilip ocaktan alınır. Yukarıdaki tekniklere dikkat edilerek kavanozlanıp saklanır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Leyla
YukarıYukarı