mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bergamot Reçeli Evde Nasıl Yapılır? (Antalya, Hatay)

Bergamut reçeli nedir? Bergamot, bergamut reçeli nasıl yapılır? Bergamot reçeli neden yapılır? Parfümlü bir reçel yapmanın zamanı geldi. Her meyvenin kendine has güzel bir kokusu olsa da bir turunçgil olan bergamot (bergamut, kebbet, kebbat, bey armudu, narenç, turunç, ağaç kavunu) ağacı meyvesi bu mevzuda şampiyondur. "Earl Grey" çayların güzel kokusunun kaynağı bu nefis meyvenin kabuklarından elde edilen ihtişamlı esanstır. Bergamot yenir mi? Tesirine alan müthiş keskin bir rayihaya sahip meyvenin kendisi de mis koksa da greyfurta benzer bir tada sahiptir. Bergamot reçeli meyvenin kabuğundan yapılır. Kabuktaki acılığın giderilmesi biraz uğraştırsa da elde edilen netice harcanan emeğe fazlasıyla değer... Kahvaltı sofralarını zenginleştirecek; dondurmalarda, turtalarda ve cheesecakelerde kullanılabilecek mükemmel lezzette ev yapımı katkısız bergamot reçeli hazırlamak zevkli bir çalışma… İşte muhteşem aromalı bergamot reçelinin resimli tarifi…

BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 1

Ev Yapımı Bergamot Reçeli Tarifi için Malzemeler - Bergamut Reçeli Antalya - Bergamot Kabuğu Reçeli İçindekiler

Altı adet orta boy bergamot meyvesinin kabuğu (resimde görülenlerden)

Dört su bardağı toz şeker

Üç su bardağı su

İki adet bergamot meyvesinin içi

Bir bergamotun suyu

İki - üç parça limon tuzu

İstenirse yarım çay kaşığı tereyağı

İstenirse bergamotun rendelenen dış kabuğundan bir yemek kaşığı kadar

İstenirse üç - beş karanfil

Cam kavanoz

Bergamotların kabuklarını dizmek için ip

Kullanılmamış yorgan iğnesi

BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 6BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 7BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 2BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 9BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 8BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 4BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 5BERGAMOT RECELI NASIL YAPILIR 12

Evde Bergamot Reçeli Nasıl Yapılır? Bergamot Reçeli Tarifi Yapılışı Nasıldır? Kebbet Reçeli Nasıl Yapılır? Bergamot Reçeli Nasıl Hazırlanır? Bergamot Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Bergamot meyveleri iyice yıkanır. Dışındaki sarı kısmı fazla derine gitmeden rendenin ince tarafı ile rendelenir.
 2. Bergamot reçelinin yapılışında ilk önce acılığın giderilmesi sağlanır. Bu gaye ile kabuklarda kalan beyaz kısım için portakal dilimi gibi dar ince dilimler yapılır. Beyaz kısım soyulur. Bunları bir ucundan içeri doğru kıvırarak rendelenmiş kısmı dışa gelecek tarzda rulo yapılır.
 3. Hiç kullanılmamış bir yorgan iğnesi kullanılarak ruloların çözülmemesi için sıkı bir şekilde ipe dizilerek iplerin iki ucu düğümlenir. Küçük rulolar sunum esnasında daha şık duracaktır. Birkaç parça tat kontrolü için dizi dışı bırakılır.
 4. Bu diziler tenceredeki kaynamış bol miktardaki suyun içerisine bırakılarak on beş dakika kadar kaynatılır. Ardından kevgir yardımıyla bol soğuk suyun içerisine bırakılır.
 5. Tamamen soğuduktan sonra bergamot kabukları iyice elde sıkılarak ilk sefer de olduğu gibi tekrar haşlanır ve yine soğuk suyun içine alınır.
 6. Üç gün boyunca aralıklı olarak su değişimi yapılır. Her seferinde bergamot kabukları hafifçe elde sıkılır. Bu şekilde acılıklarının gitmesi sağlanır. Bergamot kabukları maruz kaldığı bu durumlara rağmen enfes kokusunu muhafaza edecektir. Soğuk su ilave edildiğinde bergamot kabukları suyun altında kalıyorsa acısının çıktığına işaret olabilir. Bununla beraber tadı kontrol edildiğinde acılık varsa su değişmeye devam edilerek beklenmelidir.
 7. Acılığının giderilmesiyle bergamot reçeli yapımına geçilir. Tencereye toz şeker ve su konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şerbet hafif koyulaşmaya başlayınca haşlanan bergamot kabukları, ince küpler halinde doğranan çekirdekleri çıkarılmış bergamot meyvesi ve bergamotun suyu ilave edilir. Bu hem reçellere şekerlenmeye karşı eklenen limon suyu yerine geçer hem de güzel kokusunu arttırır.
 8. Köpüklenmeye karşı istenirse tereyağı ilave edilir. Karanfiller eklenir. Bergamot reçeli pişerken mutfağa ferahlatıcı hoş kokular yayılır.
 9. Orta ateşte pişirilip kıvamı alınca limon tuzu eklenir. Bir taşım kaynatılır ve ocaktan alınır.
 10. Hafif ılındıktan sonra kabukların dizildiği ip dikkatlice çıkarılır. Bergamot Reçeli temiz kuru cam kavanozlara konularak serin bir yerde saklanır. Uzun süre saklamak gayesi varsa kavanozlara sıcak konulup kapakları kapatılıp ters çevrilerek bekletilmek suretiyle vakumlanması sağlanır. Hemen kullanılacaksa soğuyup oda sıcaklığına geldikten sonra konulur. Bergamot reçeli tadı nasıl? Esanslı bir tatlılık...

Bergamot Meyvesi Reçeli, Kebbet Reçeli Tarifi İle Alakalı Püf Noktaları ve Bergamut Receli Yapımı için İlave Bilgiler

 1. Kabuklar küp şeklinde de doğranabilir. Tuzlu suda bekletmenin acısını daha kolay çıkarttığını iddia edenler vardır. Bergamut reçeli yanında bergamot marmeladı veya bergamot macunu da yapılabilir. Toz şeker yerine kurutulmuş stevia bitkisi kullanılabilir. Bergamot marmelatı nasıl yapılır? Bergamotun kabukları rendelenir. Kabuğun altındaki kalın beyaz kısmı soyulup küp küp doğranır ve bir tencerede üzerini geçecek su ile kaynatılır. Ocağın kapatılıp su soğuyuncaya dek beklenip süzgeçle süzülür. Bu iş en az üç defa yapılarak acısı çıkarılmış olur ve nihayet suda dibe çöker. Tekrar üzerini geçecek soğuk suyla kısık ateşte yumuşayana dek pişirilip süzülür. Başka bir yerde toz şeker ve suyu iyice kaynatılıp bergamotlar eklenerek on dakika kısık ateşte kaynatılır. Bir gün tencerede bekletilir. Sonraki gün, soğumuş bergamot reçelini kısık ateşte, tekrar yirmi dakika daha pişirilir ve kıvamlanır. Limon suyunu ilavesiyle birkaç dakika daha kaynatıp, ocaktan indirilir. İstenirse el blenderı ile püreleştirilir. Kavanozlanıp buzdolabında muhafaza edilir.
 2. Reçel Kıvama Geldiğini Anlama Tekniği: Soğuk tabağa damlatılan reçel tabağın eğilmesi halinde akmıyorsa bergamot reçeli kıvam tutmuştur. Soğutulmuş bir tabağa reçel şurubundan bir miktar dökülüp tam ortasından çizik atıldığında birleşmiyorsa reçel kıvam almıştır. Reçellerin durdukça kıvamının ve renk koyuluk seviyesinin yükseleceği de dikkate alınarak çok fazla ağdalaştırmamaya ihtimam gösterilir.
 3. Bergamotun rendelenen sarı kısmı kurutularak bire bir toz şeker ilavesiyle kek, kurabiye, muhallebi, lokum, pasta yapımında kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir. Ayrıca bu kurumuş kabuk rendesi siyah veya bitki çaylarına aroma vermesi için demliğe ilave edilebilir.
 4. Bergamot Reçeli Satın Almak, Bergamot Reçeli Fiyatı 2020 Kasım ayı itibariyle internette Ev Yapımı Bergamot Reçeli 720 Gramı 41TL, Yenigün Bergamot Kabuğu Reçeli 450 gramı %65 meyveli glikoz ve katkı maddesi ihtiva etmeyen ananevi ev tipi reçel olup 19.90TL gibi fiyatlara bulunabilmekteydi. 2021 Ocak ayı itibariyle Ev Yapımı Bergamot Reçelini farklı firmalar 760 gramını 32,90TL veya 42,90 TL fiyatıyla satılmaktaydı. 2021 Eylülünde Yenigün Gold Bergamot Kabuğu Reçeli 450 gramı 20,00TL'dir.
 5. Turunç Reçeli Nasıl Yapılır? Turunç reçeli kaç dakikada pişer? Turunç reçeline ne kadar şeker konur? Aynı esaslarla yapılır. Misal: İki kilo turuncun kabukları portakal soyar gibi sekiz eşit parçaya bölünür. Kabukların beyaz kısımları bıçakla temizlenir. Yorgan iğnesi ve temiz bir ip yardımıyla soyulmuş kabuklar yuvarlanarak ipe dizilir. Kabuklar kaynayan suyun içinde haşladıktan hemen sonra yirmi dakika bekletilip soğuk suya alınır. Bu iş en az üç kez tekrarlanarak meyvenin acı suyunun çıkması sağlanır. Bu şekilde acı suyun reçelin tadını bozmasına mani olunur. Turunç kabuğu dizileri iki su bardağı toz şekerle birlikte sulanması için üç saat kadar bekletilir. Sulanan turunç ve şeker hafifçe karıştırılarak pişirilir. Yeterince su yoksa su ilave edilerek pişirmeye başlanır. Kaynayınca yarım limonun suyu sıkın ve birkaç dakika daha kaynatılır. Cam kavanozlara aktarılıp kapaklarını kapatılarak ters çevrilip soğuması beklenir. Reçel istenirse daha lezzetli olması için ağzı kapalı halde daha uzun süre fırında da pişirilebilir.
 6. Limon Reçeli Bergamot ve turunç reçeli esasları tatbik edilir. Beş adet kalın kabuklu limon iyice yıkanıp sebze soyacağı ile beyaz kısımları limonun üzerinde kalacak tarzda kabukları soyulur. Bu beyaz kabukları soyulup limonlar portakal gibi dilimlenir. Limon dilimleri de dörde bölünerek doğranır. Doğranan limonların üzerine iki su bardağı kadar toz şekeri eklenerek sulanması için bekletilir. Bu arada soyulan kabuklar bir kaba alınarak üzerine kaynar su eklenip yirmi dakika bekletilip suyu dökülür. Bu iş en az üç kez yapılır. Sulanan limon-şeker karışımının üzerine suyu ilave edilir ve karıştırarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra doğranan kabuklar eklenir. Ocak kısılır ve arada karıştırarak yarım saat kadar pişirilir. Kıvam testi ile durumu kontrol edilir. Kâfi seviyede koyulukta değilse on dakika daha kaynatılır. Reçel cam kavanoza aktarılır.
 7. Etimoloji: Bergamot adı nereden gelir? Türkçede “bey armudu” olan adı Batı’da bergamot kelimesine mi dönüşmüş, yoksa Bergama civarından alınıp götürüldüğü için batı dillerinde de bergamot kelimesi kökenli isimlendirilmeler mi yapılmış? Bu arada İtalya’da da Bergamo isimli bir yer bulunmaktadır. Adının bu kasabadan kaynaklanmış olmayacağı çünkü meyvenin yetiştiği yörenin yarımadanın karşı uç tarafında olduğu ifade edilir. Kaynak1 ve Kaynak2 bu ismin İtalyanca "bergamotto" kelimesinden Avrupa dillerine yayılsa da asıl kaynağının Türk orijinli olduğunu belirtir. Aslının “bey armudu” veya “bey armut” ("prince's pear" veya "prince of pears") olduğu bilgisi verilir.
 8. Bergamot Reçeli Tarihi: Osmanlı tarihinde bilinen en eski reçel tarifi, Sultan II. Murad’ın hekimi Şirvanî’nin 1430’larda yazdığı kebbattan yapılan bir çeşit marmelat olan murabbadır.

Bergamot Nereden Alınır?

Türkiye'de daha çok yetiştiği bölge olan Doğu Akdeniz'in sahil civarlarında bulanan Adana, Mersin, Hatay gibi kesimlerinde ikamet edenlerin bulma şansı daha yüksektir. Büyük şehirlerin halk pazarlarına yaygın şekilde ulaşmasını sağlayacak çapta hasat ve talep henüz bulunmamaktadır. Bununla beraber mevsimi geldiğinde internet üzerinden satış yapan firmalar vasıtasıyla edinilebilir.

Bergamot Nedir? Ne İşe Yarar? Bergamot Meyvesi Nasıl Kullanılır?Bergamot İle Ne Yapılır? Bergamot Nasıl Değerlendirilir? Bergamot Nasıl Tüketilir?

Aslında bergamot olarak adlandırılan güzel kokulu narenciye meyvesi tek bir çeşit değildir. Başta Hatay, Antakya, Mersin, Antalya olmak üzere Doğu Akdeniz bölgesinde kebbet olarak bilinen pütürlü girintili satha sahip, meyveleri armut veya küre şeklinde, olgunlaştığında oldukça iri yapılı kalın kabuklu yabani bergamot tabir edilen yeşilimsi meyve (Ugly Fruit) ile portakal çapında diğerinden ince kabuklu olan turunçgil farklıdır. Lakin bünyelerindeki hoş koku aynı grupta değerlendirilmelerine yol açar. Kimi yerde tadı veya şeklinden dolayı bergamot limonu veya bergamot portakalı olarak isimlendirilir. Bergamot tan ne yapılır? Bergamot esansı, bergamot yağı “Oleum Bergamiae” parfümeri, kozmetik (bergamot kolonyası, bergamot sabunu, bergamot parfümü olarak veya krem, losyon, sabun ve güneş yağlarında), ilaç, meşrubat (bergamot çayı) ve gıda (puding vs.) endüstrisinde kullanılır. Kaynak3 Uluslararası botanik sınıflandırmada ağaç kavunu “Rutacea” (Sedef otugiller, Turunçgiller) familyasının Aurantioideae alt familyasında “citrus” türünden olup “citrus medica”, bergamot ise “citrus bergamia” olarak isimlendirilir.

Bergamot Hasat Zamanı: Bergamot Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Bergamotun Mevsimi: Bergamot memleketimizde umumiyetle Aralık ve Mart ayları arasında olgunlaştığından Bergamot Hasat Zamanı bu dönemlerdedir. Bergamot ve turunç aynı mı? Bergamot ağacı, benzersiz özellikleriyle diğer turunçgillere, özellikle de limona oldukça benzeyen bir bitkidir. Boyu, büyüklüğü ve yapraklarının şekli ile tanınan bu ağaç, Nisan ve Mayıs aylarında güzel kokulu çiçekler açar. Bergamot, bazı insanlara göre turunç ile limonun, diğerlerine göre ise turunç ile acı limonun bir melezi olarak kabul edilir. Bergamot meyvesi, armut biçiminde ve yeşilimsi sarı renkte olup kendine has güzel bir koku taşıyan kabuğa sahiptir. Her bir meyvede uçuk sarı renkte beş altı çekirdek bulunur. Meyvesi sarı renkte ve ekşidir. Dış kabuğu, iç kabuğu ve etli kısmı limona benzer ancak daha acı, aynı zamanda daha hoş ve farklı bir kokuya sahiptir. Bergamot, hem görünümü hem de benzersiz aromasıyla kendine özgü bir turunçgil deneyimi sunar.

Bergamot Reçeli Faydaları - Kebbet Reçeli Faydaları

Bergamot Meyvesinin Faydaları Bergamot Reçeli Faydaları ise: Rahatlatıcı, dinlendirici ve sakinleştirici hususiyeti ile uyku bozukluklarına, sinir hastalıklarına ve depresyona karşı ruh sağlığına iyi gelmesi umulur. Kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Kaynak4
Yüksek düzeyde yoğunlaştırılan Bergamot ekstrelerinin kan yağları seviyesi normal dışı olan hastalara faydalı olan tabii statin olduğu gösterilmiştir. “Journal of Clinical Lipidology” de yayımlanan bir araştırmada ise karaciğer yağlanması olan 107 hastada bu ekstrenin yan tesir olmaksızın müspet netice verdiği beyan edilmektedir. Diğer başka çalışmalarda bergamot suyunun kan yağları seviyesini düşürdüğü toplam kolesterolü, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü HDL (iyi) kolesterolü arttırdığı ifade edilmektedir. Bu durumda arteriyel (kan damarı) fonksiyonlarını ve genel kardiyovasküler (kalp - damar) sağlığı korumaya yardımcı olabilir. Bunun yanında kolesterol düşürücü bazı ilaçların hücrelerde enerji oluşumundan sorumlu bir antioksidan olan koenzim Q10'un (CoQ10) sentezinde kullanılan enzimi (HMG-CoA redüktazını) bloke ederek vücuttaki kolesterolü azaltırken Bergamotun buna neden olmadığı ifade ediliyor.
Bergamot suyu, mekanizma belirsiz kalmasına rağmen, sıçanlarda lipitleri düşürdü. Wistar sıçanlarında ve şeker yüksekliği olan veya olmayan kan yağları yüksek olan 237 hastada bergamot özütünün (BPF) diyetle yüksek kan lipitlerine etkisi araştırıldı. Hem sıçanlara hem de hastalara 30 gün boyunca ağızdan alınan BPF, toplam ve LDL kolesterol, trigliserit seviyelerini ve kan şekerinde önemli bir azalmaya yol açtı. Ayrıca BPF, HMG-CoA redüktaz aktivitesini engelledi ve damar genişlemesini arttırdı, böylece yüksek kan yağı ve şekeri bozukluklarıyla mücadelede etkili bir nebati tedavi olabileceğini düşündürdü. Kaynak5
Bergamot meyvesinin turunçgillerin genel yapısında bulunan vitamin ve mineralleri içermesi düşünülerek hastalıklara karşı bağışıklık güçlendirici vasıfta olduğu varsayılır. Bakteriyel enfeksiyonların semptom ve komplikasyonlarını hafifletmeye yardımcı olur. Misal: Journal of Applied Microbiology'nin Nisan 2009 sayısında ele alındığı gibi, bergamot yağı, vankomisin gibi diğer antibiyotiklere dirençli bulunan Enterococcus faecium ve enterococcus faecalis bakterilerine karşı mücadelede olumlu etkiler vermektedir. Bergamot yağı bu enterococcus türlerine karşı savaşarak, menenjit, endokardit, bakteriyemi ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi neden oldukları birçok hastalığa karşı mükemmel bir kabiliyet gösterir. Kaynak6
Bergamot etkili bir metabolik sendrom tedavisidir. Kaynak7
Bergamot yağı, kandida mantarından kaynaklanan cilt enfeksiyonlarının giderilmesi için güçlü vasıflara sahiptir. Kaynak8
Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur, hazımsızlığa iyi gelir. Kaynak9
Bergamot yağının halk tıbbında ateş düşürme gayeli kullanımı mikroplara karşı etkili olması mekanizmasıyla açıklanabilir. Bu çerçevede soğuk algınlığı, suçiçeği, zona, uçuk ve ağız ülseri gibi bakteriyel etkilere yol açan serbest radikallerin söndürülmesine yardımcı olabilir. Kaynak10, Kaynak11, Kaynak12
Bergamot yağı en çok endişe, bulantı ve kusma, ağrı ve diğer durumlar için aromaterapide kullanılır. Bergamot özütü, şizofreni için kullanılır, antipsikotikler ve aromataz inhibitörleri gibi bazı reçeteli ilaçların yan etkilerini azaltır.

Bergamot Meyvesinin Zararları

Bergamot yağı için iddia edilen bazı tıbbi faydalar için deliller henüz kâfi seviyede değildir. Bilhassa çocuklar ve hamileler için cilt üzerinde kullanımı güvensiz olabilir. Bergamot yağı çeşitli aktif kimyasallara sahiptir. Bu kimyasallar cildi güneş ışığına duyarlı hale getirebilir. Çok büyük miktarlarda bergamot yağı içmenin ağır neticeleri olabileceği yolunda uyarılar bulunmaktadır. Bergamotun faydalarını bergamot kabuğu reçeli faydaları olarak kabul etmek ne derece uygundur bilinmez ama kamkat meyvesi için yapılan dilek burada da geçerlidir: Makul bir maliyetle kolayca bulunabileceği ve yaygın olarak bilindiği günlerin gelmesi dileğiyle…

YukarıYukarı