mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bozulmayan Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi?

Ustasından ayva reçeli tarifi, ölçülü ayva reçeli nasıl yapılır ev yapımı? 2 kilo ayvadan reçel yapımı tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Lokum gibi ayva reçeli ne zaman yapılır? İyi ayvalar tezgahlarda görünmeye başladığı yöreden yöreye değişse de Ekim ayı ile başlayan dönemde sonbahar, kış aylarında yapılabilir. Evde haşlayarak en güzel ayva reçeli yapımı tarifi düdüklüde ayva reçeli tarifi midir yoksa normal tencere de yapılan ayva reçeli mi? Her ikisi de güzel netice verebilirse de biz normal tencerede pişirmeyi tercih ettik. İşte "Ayva reçeli tarifi istiyorum? En güzel Ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? İki kilo ayva reçeline ne kadar şeker konur? 2 kilo ayva reçeline ne kadar su konulur? Ev yapımı ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeli yumuşak olması için ne yapılır? Ayva reçeli kaç saatte olur?" diyenlere ev yapımı tam kıvamında tam ölçülü pratik kolay ustasından ayva reçeli yapımı tarifi resimli olarak…

AYVA RECELI TARIFI NASIL YAPILIR 1

Ayva Reçeli Ölçüleri - Kolay Ayva Reçeli Tarifi Malzemeleri - 2 kilo ayvaya kaç kilo şeker katılır? Tam Ölçülü Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? 2 Kilo Ayvadan Reçel Nasıl Yapılır?

İki kg ekmek ayvası

İki kg toz şeker

Bir adet limon

Beş bardak su

İstenirse bir çubuk tarçın ve üç adet karanfil

AYVA RECELI TARIFI 2AYVA RECELI TARIFI NASIL YAPILIR 2

En Lezzetli EL Yapımı Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? - Ayva Reçeli Yapılışı Tarifi - 2 Kilo Ayva Reçeli Tarifi Anne Yapımı Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? 2 Kilo Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Ölçüleri?

 1. Anne usulü ayva reçeli için ayva seçimi: Manav, market ve pazar tezgâhlarında çok farklı ayvalar bulunabilir. Limon ve ekmek ayvası gibi… Bulunabilirse kokusu, mayhoş tadı ve sulu yapısıyla Geyve eşme ekmek ayvası ayva reçeli için ideal malzeme olacaktır.
 2. Ayva Reçeli kabuklu yapılır mı? Ayva reçeli için ayvaların kabuğu soyulur mu? Ayvaların kabukları soyulur. Varsa çürük yerleri temizlenip bir soyacak veya keskin bir bıçak yardımıyla soyulur. Soyulan ayvaların kararmaması için limon suyunda bekletilebilir. Peki, ayva reçeli kabuklu olur mu kabuklu yapılır mı? Ayvayı soymadan reçel yapılır mı? Ayva Reçeli kabuklu olur mu? Ayva reçelinin yapılışında kabuklu ayva kullanılabilir. Kabuklu ayva reçeli tarifi de çok farklı bir tarif değildir. Umumi bir kaide olarak kabuğu ile yenilebilen bir meyvenin kabuklu reçeli de mümkündür.
 3. Kesme tahtasının üzerine alınan ayvalar ortadan ikiye bölünür. Çekirdek kısımları çıkarılır, atılmaz. Elma dilimi doğranarak dilimli ayva reçeli tarifi halinde yapılabilirse de biz çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğradık. Rendeleme ise ayva marmeladına ulaştırır. Bu ayvalar da limonlu suda bekletilir, fazla suları süzdürülür.
 4. Yumuşak bir ayva reçeli nasıl yapılır? Doğranan ayvalar bir tencereye aktarılır. Beş bardak suyun içinde bir miktar yumuşayana kadar beş - on dakika haşlanır. Ayvalar suyun içinden alınır. Bu neden yapılır? Yumuşak ayva reçeli tarifi için bu gereklidir. Ayva Reçeli şekerde bekletilir mi? Ayva reçeli neden sertleşir? Ayva reçeli sert olması için ne yapmalı? Ayva şeker ile beraber kaynatılırsa veya şekerde bekletilirse çok sert olur. Yumuşak olmaları gayesiyle ayvalar önceden haşlanır. Bu bir ayva reçeli püf noktasıdır.
 5. Ayva reçeline kaça kaç şeker konur? 2 kilo ayva reçeline ne kadar şeker konur? Ayva reçeline su katılır mı? 2 kilo ayva reçeline ne kadar su konur? Suya, yukarıdaki ölçüde toz şeker ve ayvanın çekirdekleri ikiye bölünerek ilave edilir. Hafif ağdalı nefis bir kıvam için kullanılan ayva kadar içine şeker eklenir. Çekirdekler kırmızı renk ve jölemsi kıvam içindir. "2 kilo ayvaya ne kadar su konur? derken reçel soğudukça daha kıvamlı bir hal alacağı da dikkate alınmalıdır. Tarçınlı ayva reçeli istenirse tarçın ve karanfil eklenir.
 6. Şekerli su kaynayınca ayvalar ilave edilir.
 7. Ayva reçeli pişirme süresi nedir? Ayva reçeli kaç dakika kaynatılır? Ayva reçeli kaç saatte pişer? Ayva reçeline limon ne zaman konur? Kısık ateşte ağır ağır pişen ayvalar yumuşayıp reçelin balı koyulaşınca bir limonun suyu sıkılarak beş dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır. Ayva reçeline limon tuzu konur mu? Yapılabilir. Ayva reçeli tarifi limon tuzu ile yapılacaksa limon suyu yerine beş altı adet limon tuzu kullanılabilir. Ayva reçeli ne kadar kaynamalı? Düdüklü tencerede ayva reçeli nasıl yapılır? Tencerede ayva reçeli ocaktan ocağa, tencerenin vasfına, hatta hava sıcaklığına göre fark etse de kırk dakika civarında pişerken düdüklü tencerede reçel yapımında yirmi dakika civarında kıvam testleri ile kontrol edilmelidir. Yarım kase su, bir adet karanfili ayvalarla tencereye ekleyip, düdüklünün kapağı kapatılır. Ayva reçeli ne kadar zamanda pişer? Ses çıkarana kadar orta ateşte, sonrasında düdüğünü kapatıp kısık ateşte on dakika pişirilir. Basıncının kaybolmasını bekleyip, kapağı açık halde, 10 dakika daha pişirilir.
 8. Ayva reçelinin kıvamı nasıl anlaşılır? Reçel yaparken kıvama gelip gelmediği birkaç şekilde ortaya çıkabilir. Kaynayan reçelden bir damla alıp temiz bir tabağa damlatılır. Damla yayılmıyor ve şeklini koruyorsa reçelin kıvamı tamamdır. İkinci bir usulde su dolu bir bardağa reçelden bir damla damlatılır, damla dağılmadan bardağın tabanına kadar inerse reçelin kıvamı olmuştur. Ayrıca reçel kaynarken üzerinde oluşan köpük hafifçe kızarmış ve içindeki meyveler şeffaflaşmışsa reçelin kıvamı uygundur. Ayva reçeli içinden çekirdekler ve baharat içinden alınır. Cam kavanozlarda saklanır. Ayva Reçeli hazırdır. Kaymakla ve bilhassa sütlü tatlılarla uyumu ayva reçelini kahvaltıların olduğu kadar birçok ikramın parçası haline getirebilir. Ayva reçeli ile tarifler yapılabilir. Kek ve kurabiyelere ilave edilebileceği gibi dondurma ile birlikte sunulabilir.

AYVA RECELI TARIFI NASIL YAPILIR 3AYVA RECELI TARIFI NASIL YAPILIR 4AYVA RECELI TARIFI NASIL YAPILIR 5

"En Kolay Ayva Reçeli Nasıl Yapılıyor? Kışlık Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Ev Yapımı Tarifi? Evde Usulü Ayva reçeli nasıl yapılır? Rende Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Kolay Ayva Reçeli Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar, Evde Ayva Reçeli Nasıl Yapılır Püf? Noktaları Nelerdir?

 1. Kıpkırmızı ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeli nasıl kırmızı olur? Ayva Reçeli kırmızı olması için ne yapmamız lazım? Ayva reçeli nasıl renk alır? Bölünmüş ayva çekirdekleri bolca kullanılırsa istenen kırmızı renk elde edilmekle kalmaz aynı zamanda reçel güzel bir kıvam alması sağlanmış olur. Aslında ayvanın türü iyiyse çekirdeklere de gerek kalmadan renk mükemmel olabilir. Ayva reçelinin kırmızı olması için ne yapmalı? derken içine vişne, nar, kızılcık, kurutulmuş veya taze kuşburnu ilave edilebilir. Lakin başka meyve kullanmak ayva tadını değiştirecektir. Renkten ziyade farklı lezzet için narlı, portakallı ayva reçeli tarifi yapılabilir. Ayva reçeline ceviz konur mu? İri doğranmış ceviz parçaları ile cevizli ayva reçeli tarifi de nefis olacaktır.
 2. Ayva reçelinin şekerlenmemesi sulanmaması için ne yapmalı? Ayva reçeli uzun süre nasıl saklanır? Reçelin sulanmaması için ağzı sıkıca kapalı bir kavanozda saklanması, içine ıslak kaşık sokulmaması ve serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Ayva reçelinin şekerlenmesine mani olmak için pişerken içine limon suyu ilave etmek gerekir.
 3. 1 kilodan ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeline ne kadar şeker konulur? 1 Kilo Ayva reçeline Ne Kadar Şeker Konur? 3 kilo Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? 1 kilo ayva reçeline ne kadar su konur? 3 kilo ayva reçeline ne kadar şeker konur? 5 kilo Ayvaya kaç kilo şeker konur? 5 kilo ayva Reçeli nasıl yapılır? 4 Kilo Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? 15 kilo ayvaya ne kadar şeker konur? 2 kg (kilo) ayva reçeli tarifi yukarıdadır. "3 kg (kilo) ayva reçeli tarifi" denirse: Miktarlı ölçüler aynı nispetlerde arttırılıp azaltılarak farklı miktarlarda ayva reçeli yapılabilir. Şeker bire bir ölçüsüyledir. Sert ayva reçeli tarifi olarak düdüklüde ayva reçeli yapımı tarifi tatbik edilebilir. Ayva reçeli düdüklü tencerede yapılırsa daha kısa sürede pişecektir. Ayva reçeli yapımı düdüklüde bilhassa sert ayvalar için uygundur. Düdüklüde Kolay Ayva Reçeli Tarifi: Yıkanmış dört adet ayva kabukları ile rendelenir ve düdüklü tencereye konulur. Üç su bardağı şeker, bir su bardağı su, iki tatlı kaşığı limon tuzu ve dört adet ayvanın çekirdekleri ilave edilir. Alt üst karıştırılıp düdüklünün kapağı örtülür. Kaynayınca düdüğü indirilip ocak kısılır. Düdüklüde ayva reçeli kaç dakikada pişer? Yarım saat kadar pişirilip ocak kapatılır. Düdüklünün kapağı dört-beş saat açılmaz. "3 tane Ayvaya ne kadar şeker katılır? 4 tane ayvaya ne kadar şeker gider?" gibi suallerde ayvaların yekûn ağırlığını bilmek gerekir. "4 kilo ayvaya ne kadar şeker gider? 1 kilo ayvaya ne kadar şeker konur?" derken ayvaların cinsi de mühim olabilir.
 4. Kireçte Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Kireçli Ayva Reçeli Tarifi, Antakya Usulü Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Kıtır Ayva reçeli nasıl yapılır? Kireç suyunda ayva reçelidir. Aslında "ayva reçeli" yerine bazen "ayva tatlısı" veya "ayva reçeli tatlısı" ifadesi kullanıldığından mevzuyu "kireçte ayva tatlısı tarifi yapılışı" olarak anlamak mümkündür. Kireçte ayva reçeli tarifinde kireç büyük bir kaba konup üzerine su eklenip kireç eritilir. Yarım saat kadar sonra kireci alınmadan kaptaki su, ağır ağır başka bir kaba aktarılır. Çekirdekleri ayrılıp temizlenen ayvalar kireç suyunda yarım saat bekletilir. Dinlenen ayvalar kireçten çıkarılıp iyice yıkanır, şerbete konup pişirilir. "Ayva reçeli kaç saatte pişer Hatay usulü" denirse süre olarak hemen hemen aynıdır.
 5. Diyet Az Şekerli Şekersiz Ayva Reçeli Nasıl Olur Tarifi, Ayva Reçeli Şekersiz Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? şeker miktarı azaltılarak aynı tarif yapılabilir. Ayva reçeli tarifi nefis yemek tarifleri arasında olsa da kalori kontrolü ile diyet yapıp şekersiz lezzete alışkın olanlar için hiç şeker ilave etmeden baharatlarla pişirilen diyet ayva reçeli de hoş olabilir. Arzu edilirse bu reçel tatlılık seviyesi yüksek diğer meyvelerle tatlandırılabilir. Bu tarz reçeller yeterince pişirilmezse sulanma ihtimali artar ve dayanıklılık daha kısa süreli olabilir.
 6. Rendelenmiş Ayva Reçeli Rendelenmiş Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Rende Ayva Marmelatı Nasıl Yapılır? Rendelenmiş ayva tatlısı nasıl olur? Rendelenmis Ayva Reçeli yapılışı tarifi arayanların, rendelenmiş ayva reçeli yapımı nasıl olur diyenlerin ayva rendesi reçeli, ayva marmelatı yapımı tarifidir. Ayva reçeli tarifi rendelenmiş ayva ile yapılacaksa bu en güzel ayva marmelatı tarifi olacaktır. Rendeleyerek ayva reçeli veya ayva rendesi marmelatı için ayva marmelatı yapılışının ve "Ayva marmelatı kaç dakika kaynatılır?" gibi hususların anlatıldığı şu yazı incelenebilir: AYVA MARMELATI TARİFİ
 7. 1 kilo ayva reçeli nasıl yapılır? 1 kilo ayvaya kaç kilo şeker gider? 1 kilo ayvadan reçel nasıl yapılır? "Ayva reçeli 1 kg ayva reçeli tarifi nasıldır?" denirse yukarıdaki ölçüler yarıya indirilerek tatbik edilebilir. Bu durumda Bir kilo ayva reçeline ne kadar şeker gider? 1 kilo ayva ne kadar şeker girilir? sualinin cevabı bir kilodur. 5 kilo Ayvaya kaç kilo şeker gider? 5 kilo ayvaya ne kadar şeker konur? sorusunun da cevabı bellidir: Beş kilo. Burada farklı damak tatlarının farklı seviyede şekeri yeterli bulabileceği de dikkate alınmalıdır.
 8. Ayva Reçeli şekere yatırılır mı? Şekere yatırılma usulü ile de reçel yapılabilir. Bir kilo kadar ayva yıkanıp kabukları soyulur, küçük doğranıp dört saat kadar bir kilo şekere yatırılır, iki su bardağı su ilave edilir. Ocakta kırk dakika kaynatılır. Ayvaların çekirdekleri, iki adet karanfil ve yarım limon suyu eklenir. Beş dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır.
 9. Erik reçeli tarifi nasıl yapılır? Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?
 10. Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?ŞEFTALİ REÇELİ YAPIMI🍑
 11. DİLİMLİ AYVA TATLISI NASIL YAPILIR?, 🍪AYVA MARMELATLI KURABİYE, ELMALI🍎 AYVA TATLISI yazıları ilginizi çekebilir.
 12. Rüyada Ayva Reçeli Görmek Rüyada ayva reçeli görmek; kişinin yaşadığı talihsizliklerin bitip işlerinin yoluna gireceğine, şansın açılacağına, yeni işinden başarılar kazanıp kariyerince yükseleceğine, ailesiyle olan kırgınlıklarının biteceğine, mutlu huzurlu bir yuvada yaşayacağına dalalet eder. Şansa kısmete, devlet makamında mertebe almaya, uzun bir yolculuğa çıkılıp değişik yerlerde bulunmaya, yeni insanlarla tanışıp başarılı olunacağına işaret eder. Tüccar için karlı işlere, memur için kariyere, makam ve mevkie, fakir için kurtuluşa, zengin için kıymetli eşyaya, servete yorulur. Sıkıntı ve problemlerden yakında kurtulacağına, şansının ve bahtının açılacağına, başarıya ve gayelere çok yaklaşacağına, hayat enerjisinin ve hevesinin hep yüksek olacağına, hayır getirecek bir kişinin desteği ile eğitim hayatını sürdüreceğine, zor günlerin bitip, neşeli zamanların geleceğini gösterir. Mal ve kazancın artarken hayatın düzene gireceğine, bazı ortak işlere girilerek çok hayırlı ve güzel hadiseler yaşayacağına, yeni işlere gireceğine, alım gücünün artmasına, göstereceği sabır ve azimle kendi işine sahip olacağına, şansının ve kısmetinin yolunda gideceğine işaret edebilir. Gurur duyacağı işler yapacağına, hayal edilen şeylere kısa sürede kavuşulacağına, işlerinde bolluk ve bereket olacağına, sevinçli haberlere ve bu haberlerin iyi değerlendirilmesiyle işlerin çok iyi bir hal alacağına, sevdiklerinin devamlı yanında olacağına, çok mutlu olacağına, aile hayatında çok hayırlı haberler geleceğine, yüksek mevkilerde işlere gireceğine alamet olabilir. Rüyalar ve yorumları hususunda bilgi için: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹
 13. Sulu Olan Ayva Reçeli Nasıl Koyulaşır? Sulu ayva reçeli tencereye alınıp ocağa konularak kısık ateşte kaynatılarak daha koyu bir hale getirilebilir. Bu durumda bir miktar daha tatlı hale geleceği dikkate alınmalıdır.
 14. Koyu Olan Ayva Reçeli Nasıl Sulandırılır? Ayva Reçeli jöle gibi oldu ne yapabilirim? Tatlılık seviyesi de azaltılmak istenirse reçelin tencereye alınıp bir miktar su ilavesi ile bir süre kaynatılması yeterli olacaktır. Katılığı azaltılırken tatlılık seviyesinin de aynı kalması için başka bir yerde hazırlanan şerbet, reçelle birlikte ocakta bir müddet kaynatılır. Bu şerbetin su ve şekeri, eldeki reçelin koyuluğuna, arzu edilen tatlılık ve sululuk seviyelerine göre değişebilir. Mesela bir kilo meyve için iki veya üç su bardağı su ile bir su bardağı şeker eklenip kaynatılarak istenen şerbet elde edilebilir.
 15. Nar Reçeli Nasıl Yapılır? Nar Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?
 16. Sarı Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Bir kilo meyve için bir çay kaşığı zerdeçal, üç adet karanfille bir çubuk tarçın katılarak sarı renkli ayva reçeli elde edilebilir.
 17. Organik Ayva Reçeli Yapımı: Ayvanın organik sertifikalı olması halinde de reçete aynıdır.

Ayvanın Faydaları nelerdir? Ayva Nelere İyi Gelir?

Kanser tehlikesini azaltır: Serbest radikaller sağlıklı vücut hücrelerinin mutasyon geçirip ölmesine veya kontrolsüz çoğalmasına sebep olarak kanser tehlikesini yükseltir. Antioksidan muhtevası yüksek olan ayva, polifenollerin katkısıyla vücudu bu serbest radikallere karşı muhafaza ederek kanser tehlikesini azaltır. Polifenoller (fenolikler) bitkilerde bulunan tabi kimyasallar olup vücutta hücresel aşınmayı önleyen geniş bir bileşikler grubu olan antioksidanların bir parçasıdır. Polifenollerin sağlığa etkisi hakkında bir hipotez, onların reaktif oksijen türlerinin yıkımlarına karşı koruyan antioksidan oluşlarıdır. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidan olup yüksek derecede aktif serbest radikallerin vücut hücre ve dokularındaki zararlarını azaltırlar. Kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi hastalıklardan korunmada, polifenoller güçlü bir rol oynar. Bir çok çalışma, üzüm, soya fasulyesi ve yeşil çayda bulunan bazı polifenol antioksidan bileşiklerin, bir grup kanser riskini düşürdüğünü göstermiştir. Lakin bu maddelerin aslında nasıl iş gördükleri henüz izah edilebilmiş değildir.

Kalp Damar Sistemine Faydalıdır: Ayvada bulunan potasyum tansiyonu (kan basıncını) düşürmede yardımcıdır. Bunun yanında çözünebilir bir lif olan pektinin ayvada önemli miktarda bulunması kolesterol seviyesini düşürmede etkili olur. Muhteviyatındaki mineraller sayesinde ayva kan akışkanlığını ve kan hücresi üretimini arttırarak dolaşım sistemine yardımcı olur.

Bağışıklığa Destek Olur: Ayvada bulunan fitokimyasallar ve C vitamininin vücudun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkı sunar. Ayva günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını temin edebilir. C vitamini bakteri ve virüslere karşı savaşta koruyucu tesir sağlamaktadır.

Sindirim Sistemine Destek Olur: Kaynatılıp haşlanmış ayva sindirim sıkıntılarında faydalı olması umulan bir gıdadır. Lifli yapısı sindirime katkı sunan ayvanın kabızlık ve ishalin giderilmesinde yararı olması beklenir.

Barsak Hastalıkları Tehlikesini Azaltır: Söz ettiğimiz lifler ayvanın inflamatuar (iltihaplı) barsak hastalıklarına yakalanma tehlikesini azaltırken bu liflerin içindeki epikateşin (kakao, çay ve üzümde yüksek miktarlarda bulunan epikateşin insülin benzeri etkisi olan kalp sağlığına karşı yardımcı kuvvetli bir antioksidandır. Kalp krizi, kanser ve diabet tehlikelerini azaltan kakaoda yüksek miktardadır) ve kateşinler (Kateşin çay ve bazı meyve-sebzelerde bulunan antioksidan tesirli flavonoid grubudur. Yeşil çayın yapısında kateşinin birçok formu yer alır.) kolonda kanser yapan zehirlerin bağlanmasına engel olurken, muhtemel zararların önlenmesinde faydalıdır.

Kansızlığa Karşı Faydalıdır: İhtiva ettiği yüksek miktardaki demir ile anemi (kansızlık) şikâyetini giderecek şekilde kan hücreleri yapımını arttırır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Ayva glisemik indeksi yüksek olmayan bir meyve olup kan şekerini çok hızlı yükseltmez. Şeker hastalığı olanlar ve zayıflama diyeti yapanlar yukarıdaki reçelden uzak durup diğer meyvelere karşı ayvayı tercih edebilirler. Lifli yapısı nedeniyle tok hissetme müddetini uzatarak zayıflamaya katkı sağlayabilir. Buharda pişirilen veya haşlanan ayva ile tatlılar yapılabilir. Bazı ayvaların oldukça iri ölçülere ulaşabildiği ve bir porsiyon ayvanın bütün bir ayva olmadığı dikkate alınmalıdır.

Saçları Uzattığına inanılır: Çinko, demir ve bakır gibi mineralleri bünyesinde barındıran ayva saç köklerine daha bol oksijen ulaşmasını sağlayacak şekilde kan dolaşımını da hızlandırır. Netice saçların uzama hızının artmasıdır.

Cildin Genç Kalmasında Faydalıdır: Saç köklerine olduğu gibi cilde daha fazla oksijen taşınmasını sağlayacak şekilde kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır. Çünkü ayvanın yapısında bu hücrelerin hasıl olabilmesi için gereken çinko, demir, bakır mineralleri bulunmaktadır.

Nefes Kokusunu Önler: Bakteri önleyici hususiyeti ile vücutta mikrop çoğalmasını engellerken ağızda yer alan bakterileri de gidererek nefes kokusunu azaltır.

Hamileler ve Gamzeli Çocuk Gamzeli ve güzel bebek isteyen hamilelerin ayva yemesi gerektiğine dair inanışlar vardır.

YukarıYukarı