mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Keşkül Tarifi, Nasıl Yapılır? (Keşkülifukara, Bursa)

Keşkül nasıl yapılır? Orjinal keşkül tarifi nasıl yapılır? Osmanlı mutfağından günümüze miras kalmış bu nefis ve pratik tatlı şerbetli tatlılara göre daha hafif ve az kalorilidir. Toz badem ve istenirse içine ilave edilebilecek bir - iki yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesi ile hoş bir koku sunar.
Keşkül nedir? Keşkülü fukara ismi nereden gelir? Keşkülü Fukara Hikayesi: Bir tatlı olarak bilinse de kelimenin aslı, gezici bazı dervişlerin ve dilencilerin ellerinde tuttukları, Hindistan cevizi kabuğundan, metalden veya abanozdan yapılmış dilenci çanağı veya derviş çanağıdır. Tatlı olarak bilinir olması anlatılanlara göre bir Osmanlı dönemi tatbikatı neticesidir. Adaleti teminle vazifeli kadılar, halkın maddi manevi durumunu anlayabilmek üzere, dilenci kılığında ve sözü edilen bu çanakla dilenirlermiş. Bu şekilde toplanan paralar yemek yapılmak üzere devletin aşevlerine teslim edilirmiş. Diğer bir rivayete göre o devirde dergah mensubu dervişler, sırtlarında asılı olan keşkül adlı kaplarda fakirler için para toplarmış. Toplanan para ile malzeme alınıp tatlı yapılır, fakirlere dağıtılırmış. Yapılan tatlı yine bu kaplarda sunulurmuş. Fukaraya yardım maksadıyla dağıtılması Keşkülifukara namıyla meşhur olmasını sağlamıştır. Osman Hamdi'nin Kaplumbağa Terbiyecisi tablosundaki dervişin sırtındaki kabın ismi keşküldür. Lakin bugün için, kullanılan un, badem unu yerine şeftali çekirdeği unu değilse pek de fukaraya hitap etmeyebilir. Pütürlü yapısı ve çok katı olmaması gereken enfes kıvamıyla ev yapımı keşkül nasıl yapılır? İşte kolay keşkül tarifi...

KEŞKÜL

Bademli Keşkül Tarifi Malzemeleri - Keşküle Ne Konur? Keşkül Malzemeleri - Keşkül Tatlısı Tarifi İçindekiler

Bir litre süt

Bir yumurta sarısı

İki - üç yemek kaşığı nişasta

Bir su bardağı toz şeker

Bir paket vanilya

Bir su bardağı kavrulup kabukları soyulmuş ve öğütülmüş badem

Süslemek için bir yemek kaşığı kadar file badem, ceviz veya fındık

KEŞKÜL

En İyi Keşkülü Fukara Tatlısı Nasıl Yapılır? Nişastalı Keşkül Tarifi Bademli Keşkül Tarifi (Keşkül-i Fukara, Bursa) - Evde Keşkül Yapımı - Keşkülü Fukara Tarifi - Pastane Usulü Keşkül Tatlısı Nasıl Yapılır? Sade Keşkül Tarifi Pirinç Unsuz Keşkül Tarifi

 1. Keşküle yumurta konur mu? Yumurta sarısı ile toz şeker iyice çırpılır.
 2. Soğuk süt, nişasta ve vanilya eklenir.
 3. Topaklanmaması için sürekli bir çırpıcı yardımıyla karıştırılarak orta ateşte pişirilir.
 4. Sütlü karışım biraz koyulaşınca bir su bardağı toz badem ilave edilir.
 5. Üzeri göz göz olunca piştiğine karar verilerek altı kapatılır.
 6. Keşkül (Keşkül-i Fukara, Bursa) servis kaplarına veya kaselere boşaltılarak soğuduktan sonra üzeri kavrulmuş bademle süslenerek servis edilir.

Ev Yapımı Keşkül Tarifi, Pratik Keşkül Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Fukara Keşkülü Fukara, Sütlü Tatlı Keşkül Nasıl Yapılır? Pratik Keşkül Tarifi" Püf Noktaları

 1. Fukara Keşkülü Tarihi ve Farklı Tarifi Tarihi II. Murad Han devrine kadar giden bu tatlı, Osmanlı Mutfağına Bursa'nın bir armağanıdır. Osmanlı mutfağında yer alan bu tatlı Bursa yöresinde Ramazan iftar sofralarını süsleyen bir lezzettir. Nişasta yerine pirinç unu da tercih edilebilir. Osmanlı devrinde “derviş çanağı” denilen çanaklarda fukaraya ikram edildiği için fukara keşkülü veya keşkül-i fukara denir. Süt, pirinç, çiğ badem ile hazırlanan bir lezzettir. Bademler toz haline getirilip üzerine süt dökülerek bir gün bekletilir. Benzer şekilde pirinçler de suda bir gün tutulur ve krema biçimine gelecek halde kıyılır. Toz badem, krem halindeki pirinçler ve şeker kaynayan süte eklenerek pişirilir. Soğuyunca üzerine Antep fıstığı, fındık veya ceviz ilave edilerek sunulur.
 2. Kakaolu keşkül Tarifi, Çikolatalı Keşkül Tarifi Yukarıdaki usulde hazırlanıp bir borcama dökülen keşkül soğutulur. İki su bardağı sütle çikolata sosu pişirilip üzerine yayılır. Hindistan cevizi, fındık, ceviz, bademle süslenir. Bademsiz Keşkül Tarifi olarak da yapılabilir. Cikolatali keşkül tarifinde badem eksikliği çikolata sosu ile telafi edilmeye çalışılır.
 3. Portakallı Keşkül Bademli veya Bademsiz Keşkül Tarifi hazırlanıp üzerine portakal sosu dökülür. Üç su bardağı portakal suyu, yarım su bardağı toz şeker, bir yemek kaşığı buğday nişastası kaynayana kadar karıştırılır. Kıvamlanınca keşküller üzerine paylaştırılır. İlave bir lezzet için sunum kaselerinin en altına evveliyatla rondodan geçirilmiş altı adet kakaolu bisküvi taksim edilir. Soğutulup süslenerek servis edilir. Dondurmayla sunulabilir.
 4. İncirli Keşkül Tarifi Dört su bardağı süt, bir adet yumurta sarısı, bir adet doğranmış incir, bir paket vanilya, bir yemek kaşığı rendelenmiş Hindistan cevizi, yarım yemek kaşığı mısır nişastası, yarım çay bardağı toz badem, yarım çay bardağı toz şeker, bir yemek kaşığı pirinç unu tencereye konulup blendırdan geçirilir. Katılaşana dek karıştırarak pişirilir. Kâselere dökülür ve üzerleri incir dilimleri ile süslenir. Buzdolabında soğutulup Hindistan cevizi serpilerek sunulur.
 5. Vişneli Keşkül Tarifi Bir yemek kaşığı nişasta biraz su ile karıştırılır. Beş su bardağı süt, yarım su bardağı toz şeker, bir çay bardağı toz badem ve bir yumurta sarısı güzelce karıştırılır. Kaynayıncaya dek karıştırılır. Kaynayınca su ile karıştırılan iki yemek kaşığı nişasta sürekli karıştırılarak eklenir. Kıvamını alınca üç dakika daha sonra ocaktan alınıp bir paket vanilya eklenir. Keşkül kase veya kuplara paylaştırılıp soğumaya alınır. Üzeri için bir su bardağı vişne, bir yemek kaşığı pudra şekeri ile blendırda ezilir. Soğumuş keşkülün üzerine önce vişne püresi konulur süslenerek servis edilir.
 6. Keşkül Kalori Keşkülün 100 gramında 125 kcal kalori, 260 gramlık bir orta porsiyonunda 325 kalori bulunmaktadır.
 7. "Keşkülüfukara" mı yoksa "Keşkülifukara" mı doğru söyleniş tarzıdır? "Fark zaten bir harf iken ne ehemmiyeti var? Edebiyat imtihanına mı giriyoruz?" demeden aslını öğrenelim. Yaygın söyleniş tarzı yanlış olarak yerleşmiş ifadelere "galat" denir. Oldukları gibi bırakılabilirler. Ancak burada bir tamlamayı ifade eden "i" harfi yerine "ve" manasına gelen "ü" harfi kullanılması o çapta yerleşmiş kabul edilmeyecekse düzeltmekte fayda var. Çünkü "fukaranın keşkülü" yerine, ikinci halde "keşkül ve fukara" manasına gelmektedir. Bu sebeple "keşkül-ü fukara tarifi" yerine "keşkül-i fukara tarifi" demek daha uygundur. Sayfadaki farklı kullanımlar arayanların bulabilmesi içindir. Keşkülün diğer adı nedir? Bilenler yorumlarda belirtebilir.
 8. Bademsiz Keşkül olur mu? Keşküle badem yerine ne kullanılır? Bademsiz Keşkül Tarifi Keşkül fukara tarifinde badem yerine rondoda un gibi çekilmiş fındık veya Antep fıstığı ile de yapılabilir.
 9. Keşkül Kıvamı aşırı koyu olmamalıdır. Kıvamı keşkül titremesi denilen harekete izin vermelidir.
 10. Keşkül Sıcak mı Yenir? Sıcak Keşkül Keşkül soğuk olarak sunulan bir tatlıdır. Muhtevasındaki süt de soğuk da saklanmasını gerektirir. Bununla beraber keskulu fukaranın ilk yapıldığında ılık veya sıcak haliyle yenilemeyeceği de söylenemez.
 11. Cevizli Keşkül nasıl yapılır? Fındıklı Keşkül Bir su bardağı şeker, iki yemek kaşığı çok ince çekilmiş ceviz veya fındık, iki yemek kaşığı Hindistan cevizi, üç yemek kaşığı pirinç unu, bir silme tatlı kaşığı mısır nişastası bir tencereye konulup karıştırılır. Fazla koyu olmayacak bir kıvamda olacaktır. Beş su bardağı süt ilave edilir ve orta hararette çırpma teli ile devamlı karıştırılarak pişirilir. Kaynamaya başlayınca ocak kısılır ve bir dakika daha pişirilir. Keşkül ocaktan alınır ve iki dakika bekletilir. Kaselere bölüştürülür, ilk sıcaklığı çıkıp ılınınca üzeri tarçın ve cevizle veya iri dövülmüş fındıkla süslenir. Buzdolabında üç saat dinlendirilip, sunulur.
 12. Hazır Keşkül Tarifi, Dr Oetker Keşkül nasıl yapılır? 3,5 su bardağı süt bir tencereye dökülür. Üzerine poşetin hepsi eklenir. Orta ateşte, bir kaşıkla devamlı karıştırarak pişirilir. Kaynayınca ocak kısılıp üç dakika daha karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Dr Oetker keşkül ocaktan alınınca üzerinin göz göz olması için, yüksekten dökerek kaselere boşaltılır ve soğuk sunulur.
 13. Keşküle Hindistan cevizi konur mu? Gerçek Keşkül Tarifinde yer almasa da farklı bir lezzet için badem tozu ile beraber iki - üç yemek kaşığı Hindistan cevizi ilave edilebilir. Hatta hiç badem unu kullanılmadan süt, şeker, nişasta veya pirinç unu ile beraber bir çay bardağı Hindistan cevizi ile yapılan, üzerine sütlü çikolata konulup sunulan coco star lezzetli keşkül benzeri tatlılar yapılabilir.
 14. Limonlu Keşkül Tarifi Un, nişasta, yumurta sarısı, süt çırpılır ocağa alınıp karıştırarak pişirilir, koyulaşmaya başladığında iki limon kabuğu rendesi ve bir limonun suyu eklenir. Limonlu keşkül göz göz olunca kapatılır vanilya eklenip çırpılır.
 15. Diyet Keşkül Tarifi Rafine şeker yerine tatlandırıcı kullanarak yapılan keşkül olabilir. sağlıklı keşkül tarifi olarak rafine şeker kullanmayıp, yarım çay bardağı kadar elma suyu konsantresi ilavesiyle keşkül hazırlanabilir.
 16. Özsüt Keşkül Tarifi Tarifleri "Günlük çiftlik sütü, sofra şekeri ve badem tozu ile hazırlanan kendine has tarifi ile bir Osmanlı lezzeti" olarak sunulur. Tarifi açıklanmamıştır.
 17. Keşkül Dessert, Keşkül Recipe Milk and almond pudding. İspanyolca: Keşkül Postre Turco: Keşkül Türk tatlısı; Slovence, Hırvatça: Turski Keşkül: Türk Keşkül; İsveççe, Macarca: Keşkül Recept
YukarıYukarı