mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KEŞKÜL TARİFİ (Keşkülifukara) (Bursa)

Keşkül nasıl yapılır? Osmanlı mutfağından günümüze miras kalmış bu nefis ve pratik tatlı şerbetli tatlılara göre daha hafif ve az kalorilidir. Toz badem ve istenirse içine ilave edilebilecek bir - iki yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesi ile hoş bir koku sunar.

Keşkül nedir? Bir tatlı olarak bilinse de kelimenin aslı, gezici bazı dervişlerin ve dilencilerin ellerinde tuttukları, Hindistan cevizi kabuğundan, metalden veya abanozdan yapılmış dilenci çanağıdır. Tatlı olarak bilinir olması anlatılanlara göre bir Osmanlı dönemi tatbikatı neticesidir. Adaleti teminle vazifeli kadılar, halkın maddi manevi durumunu anlayabilmek üzere, dilenci kılığında ve sözü edilen bu çanakla dilenirlermiş. Bu şekilde toplanan paralar yemek yapılmak üzere devletin aşevlerine teslim edilirmiş. Yapılan tatlı yine bu kaplarda sunulurmuş. Fukaraya yardım maksadıyla dağıtılması Keşkülifukara namıyla meşhur olmasını sağlamıştır.

"Keşkülüfukara" mı yoksa "Keşkülifukara" mı doğru söyleniş tarzıdır? "Fark zaten bir harf iken ne ehemmiyeti var? Edebiyat imtihanına mı giriyoruz?" demeden aslını öğrenelim. Yaygın söyleniş tarzı yanlış olarak yerleşmiş ifadelere "galat" denir. Oldukları gibi bırakılabilirler. Ancak burada bir tamlamayı ifade eden "i" harfi yerine "ve" manasına gelen "ü" harfi kullanılması o çapta yerleşmiş kabul edilmeyecekse düzeltmekte fayda var. Çünkü "fukaranın keşkülü" yerine, ikinci halde "keşkül ve fukara" manasına gelmektedir.

KEŞKÜL

Bademli Keşkül Tarifi Malzemeleri

Bir litre süt

Bir yumurta sarısı

İki - üç yemek kaşığı nişasta

Bir su bardağı toz şeker

Bir paket vanilya

Bir su bardağı kavrulup kabukları soyulmuş ve öğütülmüş badem

Süslemek için bir yemek kaşığı kadar file badem, ceviz veya fındık

KEŞKÜL

Bademli Keşkül Tarifi (Keşkül-i Fukara, Bursa) - Evde Keşkül Yapımı

 1. Yumurta sarısı ile toz şeker iyice çırpılır.
 2. Soğuk süt, nişasta ve vanilya eklenir.
 3. Topaklanmaması için sürekli bir çırpıcı yardımıyla karıştırılarak orta ateşte pişirilir.
 4. Sütlü karışım biraz koyulaşınca bir su bardağı toz badem ilave edilir.
 5. Üzeri göz göz olunca piştiğine karar verilerek altı kapatılır.
 6. Keşkül (Keşkül-i Fukara, Bursa) servis kaplarına veya kaselere boşaltılarak soğuduktan sonra süslenerek servis edilir.

Bademli Keşkül Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Keşkül Yapımı Püf Noktaları

 1. Osmanlı mutfağında yer alan bu tatlı Bursa yöresinde Ramazan iftar sofralarını süsleyen bir lezzettir. Nişasta yerine pirinç unu da tercih edilebilir.
 2. Kakaolu keşkül Tarifi, Çikolatalı Keşkül Yukarıdaki usulde hazırlanıp bir borcama dökülen keşkül soğutulur. İki su bardağı sütle çikolata sosu pişirilip üzerine yayılır. Hindistan cevizi, fındık, ceviz bademle süslenir. Bademsiz Keşkül Tarifi olarak da yapılabilir. Badem eksikliği çikolata sosu ile telafi edilmeye çalışılır.
 3. Portakallı Keşkül Bademli veya Bademsiz Keşkül Tarifi hazırlanıp üzerine portakal sosu dökülür. Üç su bardağı portakal suyu, yarım su bardağı toz şeker, bir yemek kaşığı buğday nişastası kaynayana kadar karıştırılır. Kıvamlanınca keşküller üzerine paylaştırılır. İlave bir lezzet için sunum kaselerinin en altına evveliyatla rondodan geçirilmiş altı adet kakaolu bisküvi taksim edilir. Soğutulup süslenerek servis edilir.
 4. Keşkül Kalori Keşkülün 100 gramında 125 kcal kalori, 260 gramlık bir orta porsiyonunda 325 kalori bulunmaktadır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok