mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Cevizli Sütlü İrmik Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Cevizli İrmik Helvası nasıl yapılır? Irmik helvası ölçüsü nedir? En kolay irmik helvası nasıl yapılır? Kandil gecesi ikramı olduğu kadar balık sofralarının aranan tatlısıdır. Mis gibi kokusuyla sıcak sıcak ev yapımı irmik helvası lezzeti, tatlı tarifleri arasında en pratik ve en kolay elde edilenlerden biridir. Tatlı krizlerini hızlıca çözen tam kıvamında irmik helvası komşu ikramlarının en sevilenlerindendir. İrmik helvası cevizli olunca lezzeti daha da artar. Sütlü irmik helvası tarifleri içinde sunumuyla, nefis lezzetiyle denenmiş en güzel irmik helvası tarifini arıyorsanız doğru yerdesiniz. "Normal irmik helvası nasıl yapılır?" diyenlere işte "simit helvası" da denilen bu nefis helvanın resimli tarifi...

CEVİZLİ-SÜTLÜ-İRMİK-HELVASI

Cevizli İrmik Helvası Tarifi Malzemeleri - Pratik İrmik Helvası İçindekiler - Şekerli İrmik Helvası Ölçüsü Nedir? İrmik Helvası İcinde Ne Var?

Bir su bardağı irmik

Bir buçuk su bardağı toz şeker

İki su bardağı süt

Yarım su bardağı iri dövülmüş ceviz

Üç yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Süslemek için Hindistan cevizi

İstenirse tarçın

CEVİZLİ-SÜTLÜ-İRMİK-HELVASI

Cevizli İrmik Helvası Tarifi Kolay Şekli- Tam Ölçülü Sütlü İrmik Helvası Nasıl Yapılır? 4 Kişilik İrmik Helvası Sütlü

 1. Tercihen yapışmaz vasıflı bir tencerede tereyağı eritilir ve sıvı yağ eklenir. İrmik ilave edilerek kısık ateşte renk koyulaşıncaya kadar karıştırılarak ağır ağır kavrulur. Karıştırılmadığı takdirde irmikler yanabilir veya aynı seviyede kavrulmamış olur.
 2. Şeker eklenerek üç - beş dakika daha karıştırılarak kavrulur.
 3. Irmik Helvası Şerbeti Kaynatılır mı? Şerbet olsaydı kaynadıktan sonra irmiğin üzerine eklenirdi. Bu tarifte ise bilinen şerbetli irmik helvası şerbeti hazırlanmaz. Ayrı bir yerde kaynatılmış süt sıcakken irmiğin üzerine dökülerek kaşıkla sürekli karıştırılır. Süt sıçramaması ve irmikle birleşmesi için yavaş yavaş ilave edilir. Sütün kaynamış olması helvanın daha kabarık ve lezzetli olmasını sağlar. Şerbetini ilave ettikten sonra birkaç dakika yüksek ateşe alınır, sonra tekrar kısık ateşe alarak karıştırmaya devam edilir. İrmik bütün sütü çekip macunsu bir kıvama gelene kadar karıştırılır.
 4. İrmikler sütü çekip birbirine yapışınca altı kapatılır. Helvanın çok azda olsa cıvık bir yapısı olmalıdır, durdukça kuruyacaktır. Ceviz ilave edilerek karıştırılır.
 5. Sıcakken tercihen cam ve yayvan bir kaba dökülür. Cevizli İrmik Helvası ılınıp dinlenince üzeri Hindistan cevizi, toz Antep fıstığı ile süslenerek dilimlenir ve yanında yazın kaymak veya dondurmayla kışın sıcak çikolatayla ikram edilir. İsteğe göre soğuk, ılık veya sıcak sunulabilir. Bazen de yanında hoşaf🥤🍹 da verilebilir.

"Kolay Sütlü İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Tam Kıvamında Sütlü İrmik Helvası Yapılışı" ile Alakalı Diğer ve İrmik Helvası Nasıl Yapılır Püf Noktası?

 1. İrmik Helvası Tarifi Sütlü İrmik Helvası Servis Şekli: Sunum bakımından kalıplanmış bir şekil de tercih edilebilir. Bu durumda irmik helvası, tabanına bir miktar dövülmüş ceviz konulmuş soğuk kaselere doldurulur ve kase ters çevrilip çıkarılır. Servis tabağına dondurma kepçesiyle top top konulabilir veya şekilli kalıplar da kullanılabilir. İstenirse üzerine tarçın veya Hindistan cevizi serpilip servis edilir. Küçük kağıt kalıplara koyarak da sunulabilir. Süslemede nane yaprakları ve taze meyve dilimleri de kullanılabilir. İstenirse üzerine fıstık, ceviz, badem, tuzsuz soyulmuş tereyağında kavrulmuş kabak çekirdeği gibi kuru yemişler yapıştırılır. Lakin bunun için öncesinde irmiğin sıcaklığını kaybetmesi ve iyi bir kıvamda hazırlanmış tahin pekmez karışımının helvanın üzerine sürülmesi ve bazen cımbız kullanmak gerekir ki yapışabilsin.
 2. Sıvı Yağ ile İrmik Helvası Yapılır mı? Lezzet farkıyla istenirse sade sıvı yağ kullanılabilir. "En güzel irmik helvası nasıl yapılır?" denilince daha hafif olması için tereyağı kullanmamak da tercih edilebilir. Yeterli yağ helvanın kum gibi dağılmasına mani olur.
 3. Çam Fıstığı ile İrmik Helvası Tarifi Fıstıklı Tarzı Ceviz yerine kıyılmış fındık veya bir yemek kaşığı kavrulmuş dolmalık fıstık ilave edilebilir. Ceviz veya fıstığın yanmaması için başta eklenmemesi gerekir. Yeterince dikkatli olunabilecekse fıstıkları irmikle beraber de kavrulabilir. Bu şekilde yapılırsa fıstıklar renk değiştirmesiyle irmiğin kavrulduğunu anlamak kolaylaşır.
 4. 2 kişilik irmik helvası: irmik helvası 2 kişilik olsun istenirse tarifteki ölçüler yarıya düşürülebilir. 6 kişilik irmik helvası yapılacaksa ölçüler yarı miktar arttırılır.
 5. Tam Ölçülü İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Helvanın lapa olmaması için irmiği çok iyi kavurmak gerekir. İrmikleri az kavrulduysa veya sütü fazla geldiyse daha yapış yapış ıslak vaziyette kalıp gibi olur. Tercih edilen tarzı tel tel dökülme tabiri ile bulgur pilavı benzeri şekilde de olabilir. Yağının fazla olmaması gerekir. Hataen fazla irmik konduysa kavurma süresi de uzatılır. Elbette dibini tutturmadan, yakmadan, tam kıvamında kavurmak için kısık ateşte en az yirmi dakikalık bir süre gerekir. Kısık ateş hem kıvam hem lezzet için gereklidir. Ocaktan aldıktan sonra da yarım saat kadar dinlenmeye bırakılır. İrmik helvası tenceresi pilav gibi kapağı kapatarak demlendirilir. Sonra kapağı açılıp irmikler ezilmeden birbirlerine yapıştırmadan itina ile servise hazır hale getirilir. Çift tabanlı çelik ve teflon tencerelerden kullanılmamalı, ısıyı eşit dağıtan kaynar sütü dökerken irmiği yakmayacak tencereler kullanılmalı... Bazen kavurmayla istenen renk elde edilemeyeceği düşünülürse bir yemek kaşığı pekmez süte katılabilir. Kıvamın tutturulamayacağı düşünülürse irmiği tutacak un ilave edilir.
 6. Irmik Helvasinda Farklı Lezzetler: İstenirse içine dil peyniri (peynirli irmik helvası), un (unlu irmik helvası, irmikli un helvası), tahin (tahinli irmik helvası) katılabilir; irmiği kavurduktan sonra şerbetini eklemeden hemen önce içerisine limon, portakal kabuğu, haşhaş, damla sakızı, vanilya, gül suyu, Hindistan cevizi, susam, kakao ilave edebilir. Portakallı irmik helvasında süt yerine portakal suyu kullanılabilir.
 7. Dondurmalı İrmik Helvası irmik helvası dondurmalı olacaksa servis kaselerinin ortasına iyice soğutulmuş, katı halde tercihen Maraş tipi birer top dondurma yerleştirilir. Kenar ve üst kısmını dinlenmiş ve soğumuş irmik helvasıyla kaplanarak üst kısmı bir kaşıkla düzeltilir. Tatlı servis tabağına ters çevirerek çıkartılır. Tercih edilen yukarıdaki süsleme tarzlarından biri ile sunulur.
 8. İrmik Helvası Kaç Kaloridir? İrmik helvası kalorisi 100 gram için 530 kcal civarıdır.
YukarıYukarı