Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ SÜTLÜ İRMİK HELVASI

Cevizli İrmik Helvası nasıl yapılır? Bazı yörelerde "simit helvası" tabiri ile ifade edilen bu nefis helvanın resimli tarifi...

CEVİZLİ-SÜTLÜ-İRMİK-HELVASI

Cevizli İrmik Helvası Malzemeleri

Bir su bardağı irmik

Bir buçuk su bardağı toz şeker

İki su bardağı süt

Yarım su bardağı iri dövülmüş ceviz

Üç yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Süslemek için Hindistan cevizi

İstenirse tarçın

CEVİZLİ-SÜTLÜ-İRMİK-HELVASI

Cevizli İrmik Helvası Tarifi

  1. Tercihen yapışmaz yüzeyli bir tencerede tereyağı eritilir ve sıvı yağ eklenir. İrmik ilave edilerek kısık ateşte renk koyulaşıncaya kadar karıştırılarak kavrulur. Karıştırılmadığı takdirde irmikler yanabilir veya aynı seviyede kavrulmamış olur.
  2. Şeker eklenerek üç - beş dakika daha kavrulur. Ayrı bir yerde kaynatılmış süt sıcakken irmiğin üzerine dökülerek kaşıkla sürekli karıştırılır.
  3. İrmikler sütü çekip birbirine yapışınca altı kapatılır. Helvanın çok azda olsa cıvık bir yapısı olmalıdır, durdukça kuruyacaktır. Ceviz ilave edilerek karıştırılır.
  4. Sıcakken tercihen cam ve yayvan bir kaba dökülür. Cevizli İrmik Helvası ılınıp dinlenince üzeri Hindistan cevizi ile süslenerek dilimlenir ve servis edilir.

Not: Sunum açısından kalıplanmış bir şekil de tercih edilebilir. Bu durumda irmik helvası, tabanına bir miktar dövülmüş ceviz konulmuş soğuk kaselere doldurulur ve kase ters çevrilip çıkarılır. İstenirse üzerine tarçın serpilip servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı