mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL YUVASI TATLISI🐦

Bülbül yuvası tatlısı nasıl yapılır? Bülbül konağı tatlısı nasıl yapılır? Yufkalısı da kadayıflısı da ayrı güzel olan bir tatlı... Kadayıflı bülbül yuvası tatlısı tarifi bir başka yazının mevzusu olsun, işte baklavalık yufkadan bülbül yuvası tatlısı tarifi resimli olarak huzurlarınızda...

BAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISI

Bülbül Yuvası Tatlısı Malzemeleri

On adet baklavalık yufka

Bir kase kavrulmuş ince öğütülmüş fındık

Üç yemek kaşığı tereyağı

Şerbeti için:

İki su bardağı toz şeker

İki su bardağı su

Dört - beş damla limon

BAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISIBAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISIBAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISIBAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISIBAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISIBAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISI

Baklavalık Yufkadan Bülbül Yuvası Tatlısı Tarifi

  1. Şeker suda eritilerek kaynatılır. Beş - on dakika kaynadıktan sonra limon eklenir. Bir - iki taşım kaynayınca altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  2. Baklavalık yufkanın bir tanesi düz bir zemine serilir. Üzerinin her tarafına öğütülmüş fındık gezdirilir. İnce bir oklava yufkanın baş kısmına konularak yufka oklavanın üzerine sarılır. Yufka oklava üzerinde iken her iki tarafından büzüştürülür. Oklava bir tarafından çekilerek yufkadan çıkartılır. Kendi etrafında döndürülerek şekil verilir. Diğer yufkalara da aynı muamele tatbik edilir. Şekil verirken oklava üzerine hamur sıkıca sarılmalı ve büzülen hamur oklavadan çıkartılıp gül şekli verilirken hızlı hareket edilmelidir.
  3. Şekil verilen tatlılar yağlanmış fırın tepsisine birleşme yerleri sırt sırta gelecek biçimde düzgünce yerleştirilmelidir. Tatlılar arasında çok fazla boşluk bırakılmamalıdır. Hazır yufka olduğu için çok çabuk şekilleri bozulabilir.
  4. Tereyağı ocakta eritilir, üzerinde oluşabilecek köpükler alınır. Yanmadan kızgın şekildeyken yufkaların üzerine gezdirilir. 180 derecelik fırında pişirilir.
  5. Fırından çıkan Bülbül Yuvası Tatlısı soğuduktan sonra soğuk şerbetin içine atılır. Bir - iki dakika bekletilerek süzdürülür ve servis tabağına alınarak servise hazırlanır.

Bülbül Yuvası Tatlısı Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bülbül Konağı Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

  1. Bülbül konağı tatlısının çıtır çıtır olması istenirse sunumdan hemen önce şerbete batırılıp hemen çıkarılmalıdır. Çünkü tatlı durdukça yumuşar.
  2. bülbül yuvası tatlısı iftar sonrası ve bayramlarda, hususiyetle tatlı yemenin gelenek olduğu Ramazan Bayramı'nda sunulabilecek kolay bir tatlıdır.

BAKLAVALIK-YUFKADAN-BÜLBÜL-YUVASI-TATLISI

YukarıYukarı