Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AŞURE NASIL YAPILIR?

"Aşure günü ne zaman 2019 için, Aşure Günü bu yıl hangi gün başlıyor? 2019 Muharrem orucu ve aşure günü ne zaman?" diye merak ediyorsunuz, aşure günü Muharrem ayının onuncu günü olup bu sene 9 Eylül 2019 Pazartesi günüdür. Aşure gününde, aşure yapıp dağıtacak olanlar, 'aşure nasıl yapılır' aramasını yapıyorlar. Aşure malzemelerini hazırlamak isteyenler ise 'aşure malzemeleri nelerdir'' arayışında bulunuyor. İşte aşure yapılışı hakkında merak edilen bilgiler... Misafirlere, komşulara ikram edebilecek nefis lezzetli aşure tatlısı nasıl yapılır? İşte püf noktaları ile kolay aşure yapılışının resimli tarifi.…

ASURE NASIL YAPILIR 1

Kolay Aşure Malzemeleri Nelerdir?

Bir su bardağı aşurelik buğday

İki su bardağı toz şeker

Bir kahve fincanı pirinç

Yarım su bardağı kuru fasulye

Yarım su bardağı nohut

Bir çay bardağı kuru üzüm

On - on iki adet kuru kayısı

Altı - sekiz adet kuru incir

Portakal kabuğu rendesi

Üzerini süslemek için: Toz tarçın, kuş üzümü, ceviz, fındık, nar tanesi, istenirse kabuğu soyulmuş badem

Ön hazırlık: Satın alırken malzemelerin tazelik ve kalitesi neticeye tesir edecektir. Bilhassa bakliyatın bu yılın mahsulü olmasında fayda bulunmaktadır.

ASURE NASIL YAPILIR 4ASURE NASIL YAPILIR 5ASURE NASIL YAPILIR 3ASURE NASIL YAPILIR 2ASURE NASIL YAPILIR 8

Aşure Nasıl Yapılır? Kolay Aşure Tarifi

 1. Bir gece önceden aşurelik buğday iyice yıkanıp üzerini geçecek kadar su konularak bir - iki taşım kaynatılır ve altı kapatılır. Kapağı da örtülerek bırakılır. Kuru fasulye ve nohut yıkanıp ayrı ayrı ıslatılır.
 2. Ertesi günü kuru fasulye ve nohut ayrı ayrı haşlanır. Ayrı ayrı haşlamanın hikmeti pişme sürelerinin farklılık göstermesidir. Aynı anda haşlansa biri aşırı yumuşarken diğeri sert kalabilir.
 3. Fasulye kabuğundan ayrılmayabilir, lakin nohutun kabuklarını çıkarmakta fayda vardır.
 4. Önceden ıslatılan bir miktar yumuşamış buğday büyükçe bir tencereye alınır.
 5. Üzerine su ilave edilir ve pişmeye bırakılır.
 6. Kayısı ince ince doğranır, yıkanır ve suya bırakılır. Kuru üzümler yıkanır ve suda bekletilir.
 7. Yumuşayan buğdaylara ayrı ayrı haşlanıp süzülen fasulye ve nohut ilave edilir, renginin açık olmasına katkı yapacak yıkanmış pirinç katılır.
 8. Tenceredekiler iyice yumuşayınca suları süzülen üzüm, kuru kayısı ve doğranmış kuru incir ilave edilir. Pişme bakımından, bu malzemeleri de kesmeden önce ayrıca haşlamaya gerek yoktur. Aşurenin rengini korumak için kaynatıp sularını dökerek tencereye ilave edilmesi önerilse de aslen rengi koyulaştıran incirdir.
 9. Aşurenin suyu kontrol edilir. Çok katı ise kaynamış su ilave edilebilir.
 10. Pişmeye yakın şekeri ve portakal rendesi ilave edilir.
 11. Kıvama gelen aşurenin altı kapatılır. Sıcak olarak kâselere boşaltılır.
 12. Soğuduktan sonra isteğe göre süslenir. Tarçın, kuş üzümü, ceviz, nar konulabileceği gibi içine konan kuru kayısı ve kuru incirler çok ince şerit halinde kesilerek Kolay Aşurenin üzeri süslenir.

Aşure Nasıl Yapılır? Kolay Aşure Tarifi Hususunda diğer Bilgiler ve Aşure Nasıl Yapılır Püf Noktaları:

Sevenler için gıdalara uygun gülsuyu aşurenin altını kapatmadan hemen önce bir yemek kaşığı olarak ilave edilebilir. Gıdalara uygun olanlar umumiyetle etiketi üzerinde belirtilir, diğerleri cilt bakım malzemesi gayesi ile yapılmıştır.

Kuru incir rengi koyulaştıracağı için isteğe göre konmayabilir.

ASURE NASIL YAPILIR 7ASURE NASIL YAPILIR 6

>>>>>SARAY USULÜ SÜTLÜ AŞURE ve TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE NASIL YAPILIR?) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Nilgün
 • mehtap
 • Nilgün

  Gerçek bir aşure tarifi için doğru bir yer...Geleneksel klasik miss gibi aşure nasıl en güzel yapılır malzemeleri nelerdir? Evde lezzetli iyi bir aşure nasıl yapılır püf noktaları, ev yapımı en kolay aşure nasıl yapılır, aşure süslemesi nasıl yapılır gayet güzel resimli anlatımla gösterilmiş. Bol malzemeli ve hızlı bir aşure yapımı için de ipuçları var. Lakin portakallı aşure tatlısı yapmak isteyenler daha fazla portakal koyabilirler. Tarif için teşekkürler.

 • mehtap

  Super aşure

YukarıYukarı