mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KOLAY ÇİKOLATALI MEYVELİ WAFFLE🧇

Çikolatalı Meyveli Waffle Nasıl Yapılır Tarifi

EVDE-KOLAY-ÇİKOLATALI-MEYVELİ-WAFFLE

Çikolatalı Meyveli Waffle Tarifi Malzemeleri

Waffle İç Malzemeleri:

Bir su bardağı un

Bir su bardağı süt

Bir küçük çay bardağı sıvı yağı

Yarım su bardağı toz şeker

İki adet yumurta

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

Üzeri için:

80 gr (bir paket) çikolata

Bir çay bardağı süt kreması

Muz, armut, erik, şeftali, çilek, kivi (mevsim meyveleri)

EVDE-KOLAY-ÇİKOLATALI-MEYVELİ-WAFFLE

Çikolatalı Meyveli Waffle Tarifi

  1. Yumurta toz şekerle çırpılır. Süt, un, kabartma tozu ve sıvı yağ eklenerek birkaç dakika çırpılır. Karışım on beş - yirmi dakika kadar dinlendirilir.
  2. Varsa waffle makinesi kullanılır. Bu makine yoksa tost makinesi veya yapışmaz vasıflı bir tava kullanılır. Karışımdan küçük bir kepçe yardımıyla alınarak tavada iki taraflı kızartılır.
  3. Bütün malzeme bittikten sonra benmari usulü ısıtılan kremanın üzerine çikolata rendelenerek iyice karıştırılır.
  4. Elde edilen bu sos pişmiş olan waffle hamurlarının üzerine eşit şekilde dağıtılır. Üst kısma meyveler ince dilimlenerek yerleştirilir.
  5. Arzu edilirse servis esnasında Meyveli Çikolatalı Waffle yanında dondurma ile sunulabilir.

Waffle

Waffle, Belçika kaynaklı bir hamur tatlısıdır. Üzerinde erimiş çikolata (pralin), krem şanti ve taze meyveler ile servis yapılan waffle, Belçika'da "Brüksel usulü" olarak isimlendirilir. Yine Belçika'nın bir kenti olan Liège ise waffle hamurunun yalnız başına fırından çıktığı durumuyla yenmesine verilen isimdir. Hamuru bir miktar daha altın sarısındadır, karamalize olan şekerin gevrekliği hamurun üstünde tadılabilir. Belçika usulü waffle hamuru dikdörtgen, Liège usulü ise uçları erimiş dikdörtgen şeklindedir. Her ikisi de kare şeklindeki derin çukur gözenekleri ile şöhretlidir. Bu gözeneklerin derinlikleri bir santimi bulur. Belçikalı moule à oublie: Waffle sade, ayrıca tereyağı, çikolata, süt reçeli, meyveler, bal, reçel veya jöleler, çikolatalı krema, fıstık ezmesi, akçaağaç şurubu, çikolata şurubu, karamel, krem şanti, pudra şekeri gibi tostlarla yenebilir: Bir waffle, iki plaka arasında pişirilmiş, karakteristik büyüklük, şekil ve dış görünüş manzaralı şekillendirilmiş, mayalanmış bulamaç veya hamurdan yapılmış bir tatlıdır. Kullanılan gofret demiri ve tarif türüne göre birçok farklı şekli vardır. Waffleler dünya çapında, bilhassa da Belçika'da, bir düzineden fazla mahalli çeşidi bulunarak yenir. Gofretler ticari olarak önceden hazırlanır ve dondurulduktan sonra taze kalır veya ısıtılarak yenilebilir.

YukarıYukarı