mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ev Yapımı Supangle Tarifi Nasıl Yapılır?

Evde supangle nasıl yapılır? Hazır Supangle tarifi nasıldır? Raf ömrünü arttıracak katkı maddeleri eklenmiş çikolatalı tatlıları satın almak yerine çocukların da seveceği lezzetli ve hafif bir sütlü tatlı olan supangle kolaylıkla evde hazırlanabilir. (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese) Supangle puding farkı nedir? Supanglenin normal pudingden farkı, çorba denilmesine de yol açacak şekilde, pudinge göre daha sulu kıvamıdır. "Ev Usulü supangle nasıl yapılır? Gerçek supangle tarifi nedir? Supangle neyle yapılır?" diyenlere işte ustasından supangle tarifi...

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)

Ev Yapımı Supangle Tarifi (Sup) Malzemeleri - Supangle İçinde Ne Olur? Buğday Mısır Nişastalı Supangle Tarifi İçindekiler - Supangle İcine Ne Konur?

Üç su bardağı süt

Üç yemek kaşığı kakao

İki yemek kaşığı nişasta

Bir su bardağı toz şeker

Bir adet yumurta sarısı

80 gramlık bir paket bitter çikolata

İstenirse bir paket vanilya

Bir tatlı kaşığı tereyağı

1 su bardağı soğuk su

Kekli supangle yapmak için:

Kek veya sünger kek (pandispanya) parçaları veya kedili bisküvi

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)2EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)3

Orjinal Supangle Tarifi Kolay Supangle Tarifi Ev Yapımı (Sup) - Pastane Usulü Supangle Tarifi Orjinal - Kremalı Supangle Tarifi - Supangle Evde Nasıl Yapılır?

 1. Supangle Kreması Tenceredeki soğuk sütün içerisine kırılan yumurtanın sarısı ilave edilir. Kakao, nişasta ve toz şeker konulur. Karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar bir el çırpıcısı ile çırpılır.
 2. Tencere ocağa konulur ve karışım katılaşıp göz göz oluncaya kadar orta hararette pişirilir. Ocaktan almadan önce içine bir paket bitter çikolatanın parçaları (Sürme çikolata veya çikolata sosu kullananlar da var) ve bir kaşık tereyağı eklenir. Hızlı bir şekilde karıştırılarak çikolata ve tereyağın erimesi sağlanır. Supangle neden soğuk su konur? Tam kıvamında olması için sıcakken en son soğuk hatta buzlu su konup karıştırılır.
 3. Ocaktan alınan tencere ara sıra karıştırılarak supanglenin kabuk tutmaması hedeflenir. Akışkan halde iken cam kuplara veya gerekli kaplara boşaltılarak keksiz olarak yapılabilir.
 4. Supangle Tarifi Kekli Supangle Tarifi: Kâselerin dibine kek parçaları yerleştirilir. Kek veya pandispanya yerine kedidili bisküvisi parçaları kullanılabilir. Bu durumda veya keklerin kuru olması halinde parçalar süt ile ıslatılarak kâselere konulur. Üzerine pişirilen supangle dökülür.
 5. Ev Yapımı Supangle buzdolabında tamamen soğuduktan sonra üzeri toz Antep fıstığı, badem, fındık, Hindistan cevizi veya öğütülmüş cevizle süslenerek servis edilir. Üzerine dondurma topları konularak sunulması da yaygındır.

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)4EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)5

Orjinal Supangle Tarifi - Ev Yapımı Supangle Tarifi (Sup) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pastane Usulü Supangle Tarifi Püf Noktaları

 1. Supangle ismi nereden gelir? Orjinal Supangle Tarifi Bizdeki adı Fransızca "soupe anglaise" (okunuşu: supanglez) kaynaklı olsa da dünyada İtalyanca aslıyla “zuppa inglese” olarak tanınır. İlk olarak Parma, Bolonya ve Floransa gibi bölgelerde görülen bu “İngiliz çorbası” adındaki tatlıyı İtalyanların da İngiliz mutfağındaki triffledan (tırayfıl) aldıkları iddia edilir. İtalya'da ikamet eden Este dükleri aşçılarına İngiliz tatlısı olan trifleı tarif ederek bunu yapmalarını ister. Lakin aşçılar da trifle yapalım derken, ortaya soupe angleize çıkar. Çikolata ilavesi çok yıllar sonradır. Trifle, soupe angleize ve supangle tatlılarının esası aynıdır: Kek, kurabiye veya kedi dili bir sıvıyla ıslatılır. Triffle ise kıvamlı bir muhallebi, küçük küçük doğranmış meyveler, ıslatılmış kek, krem şanti kullanılarak yapılan pastacı kreması şeklinde bir pudingle üç – dört katmanlı bir İngiliz tatlısıdır. Elbette, bizdeki şekli Anadolu damak tadı ve prensiplerine uygun halidir.
 2. Supangle ile yapılan Tatlılar Meyveli (çlekli, muzlu vs.) supangle, irmikli supangelli bisküvilli pasta, dondurmalı supangle...
 3. Puding Tarifi Ev Yapımı: TAHİNLİ PUDİNG🍮, MUZLU🍌 KAKAOLU PUDİNG🍮, BALKABAKLI PUDİNGLİ🍮 TATLI, İKİ2️⃣ RENKLİ PUDİNG🍮, ÇİLEK🍓 SOSLU PUDİNG (MUHALLEBİ)🍮
 4. Rafine Şekersiz Supangle Tarifi: Tencereye alınan bir yemek kaşığı nişasta ve bir tatlı kaşığı kakaonun üzerine bir su bardağı süt ilave ederek çırpma teli ile karıştırılır. Güzelce karışınca orta ateşteki ocağın üzerine getirilip aynayana kadar devamlı karıştırarak pişirilir. Kaynayınca altını kısılıp beş dakika daha karıştırmaya devam edilir. Ocak kapatılır. İçine İki tatlı kaşığı bal ve iki kare bitter çikolatası eklenir. Bu tatlandırıcı malzemenin miktarı arzuya göre değiştirilebilir. Çikolata eriyene dek karıştırma sürdürülür. Kıvamı sulu kalırsa bir tatlı kaşığı nişasta biraz sütle karıştırıp içine dökülebilir. İki yemek kaşığı Hindistan cevizi sütle ıslatılıp servis kâsesinin tabanına yerleştirilir. Pişen çikolatalı supangle Hindistan cevizlerinin üzerine dökülür. İstenirse üzeri Hindistan cevizi veya kuru yemişle süslenip soğuk olarak sunulur.
 5. Supangle Kalorisi 100 gramında 122 kcal kalori, 130 gramlık bir orta porsiyonunda 159 kalori bulunur.
 6. Supangleye Nutella konur mu? Bitter çikolata yerine beş altı yemek kaşığı Nutella veya diğer sürme çikolatalardan kullanılabilir.
 7. Ev Yapımı Supangle Yumurtasız Supangle Tarifi: Tencereye beş bardak süt, üçer yemek kaşığı elenmiş un ve nişasta, bir buçuk su bardağı toz şeker, bir paket vanilya ve elli gram kakao çırpıcıyla pürüzsüz olana dek karıştırılır. Orta hararette dibi tutmaması için devamlı karıştırılarak pişirilir. Kıvamlanıp göz göz olunca bir yemek kaşığı tereyağ ve iki paket sütlü çikolata parçaları ilave edilip karıştırılır. Yarım su bardağı soğuk su ilavesiyle ılınana kadar mikserle karıştırılır. Soğuyunca süslenerek servis edilir.
 8. Supangle Tavuk Göğsü supangle Tarifi Tavuk göğsünü yapmak için, bir tencerede 125 gram tereyağı eritilir. Üzerine bir su bardağı un eklenip üç dakika kadar kavrulur. Kavrulan unun üzerine bir litre süt, bir su bardağı toz şeker Ve bir paket vanilin ilave edilip devamlı çırpılarak pişirilir. Katılaşıp kaynamaya başlayınca ocaktan alınıp bir kaseye dökülerek ve oda sıcaklığında bekletilir. Supangleyi yapmak için, başka bir tencereye yarım litre süt, bir çay bardağı toz şeker, bir yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı nişasta, iki yemek kaşığı kakao ve bir adet yumurta sarısı ilave edilip devamlı karıştırarak koyulaşana kadar pişirilir. Pişince ocaktan alınır, sıcakken doğranmış 80 gram bitter çikolata parçaları katılıp pürüzsüz olana kadar karıştırılır. Oda sıcaklığında bekleyen tavuk göğsü pürüzsüz olana dek beş dakika mikserle çırpılır. Tavuk göğsü tabanı ıslatılmış bir servis kabına boşaltılır. Kabuk bağlayana kadar oda sıcaklığında bekletilir. Sonra üzerine supangle dökülüp düzgünce yayılır. Buzdolabında birkaç saat bekletilip soğutulur. Servis evvelinde süzgeçle üzerini kaplayacak kadar kakao serpilir. ÇİKOLATA SOSLU YALANCI TAVUKGÖĞSÜ
YukarıYukarı