mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ

Evde supangle nasıl yapılır? Raf ömrünü artıracak katkı maddeleri eklenmiş çikolatalı tatlıları satın almak yerine çocukların da seveceği lezzetli ve hafif bir sütlü tatlı olan supangle kolaylıkla evde hazırlanabilir.(Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)

Ev Yapımı Supangle (Sup) Tarifi (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese) Malzemeleri

Üç su bardağı süt

Üç yemek kaşığı kakao

İki yemek kaşığı nişasta

Bir su bardağı toz şeker

Bir adet yumurta sarısı

80 gramlık bir paket bitter çikolata

İstenirse bir paket vanilya

Bir tatlı kaşığı tereyağı

Kekli supangle yapmak için:

Kek veya sünger kek (pandispanya) parçaları veya kedili bisküvi

EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)2EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)3EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)4EV YAPIMI SUPANGLE TARİFİ (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)5

Ev Yapımı Supangle (Sup) Tarifi (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese)

  1. Puding hazırlama: Tenceredeki soğuk sütün içerisine kırılan yumurtanın sarısı ilave edilir. Kakao, nişasta ve toz şeker konulur. Karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar bir el çırpıcısı ile çırpılır.
  2. Tencere ocağa konulur ve karışım katılaşıp göz göz oluncaya kadar orta hararette pişirilir. Ocaktan almadan önce içine bir paket bitter çikolatanın parçaları (Sürme çikolata veya çikolata sosu kullananlar da var) ve bir kaşık tereyağı eklenir. Hızlı bir şekilde karıştırılarak çikolata ve tereyağın erimesi sağlanır.
  3. Ocaktan alınan tencere ara sıra karıştırılarak supanglenin kabuk tutmaması sağlanır. Akışkan halde iken cam kuplara veya gerekli kaplara boşaltılarak keksiz olarak yapılabilir.
  4. Kekli yapımı: Kâselerin dibine kek parçaları yerleştirilir. Kek veya pandispanya yerine kedidili bisküvisi parçaları kullanılabilir. Bu durumda veya keklerin kuru olması halinde parçalar süt ile ıslatılarak kâselere konulur. Üzerine pişirilen supangle dökülür.
  5. Ev Yapımı Supangle buzdolabında tamamen soğuduktan sonra üzeri toz Antep fıstığı, badem, fındık, Hindistan cevizi veya öğütülmüş cevizle süslenerek servis edilir. Üzerine dondurma topları konularak sunulması da yaygındır.

Ev Yapımı Supangle (Sup) Tarifi (Paris: Soupe Anglaise, Floransa: Zuppa Inglese) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Bizdeki adı Fransızca "soupe anglaise" (okunuşu: supanglez) kaynaklı olsa da dünyada İtalyanca aslıyla “zuppa inglese” olarak tanınır. İlk olarak Parma, Bolonya ve Floransa gibi bölgelerde görülen bu “İngiliz çorbası” adındaki tatlıyı İtalyanların da İngiliz mutfağındaki triffledan aldıkları iddia edilir.
  2. Triffle ise kıvamlı bir muhallebi, küçük küçük doğranmış meyveler, ıslatılmış kek, krem şanti kullanılarak yapılan üç – dört katmanlı bir İngiliz tatlısıdır. Elbette, bizdeki şekli Anadolu damak tadı ve prensiplerine uygun halidir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok