mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KESTANE🌰 ŞEKERİ YAPIMI (Bursa)

Bursa'nın meşhur kestane şekeri evde nasıl yapılır? Kestane şekeri yapımı evde mümkün.. "Evde kestane şekeri nasıl yapılır" diyenlere işte evde kestane şekeri tatlısı tarifi...

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

Evde Kestane Şekerinin Yapımı Tarifi Malzemeleri

Yarım kg iri kestane

İki su bardağı toz şeker

Bir buçuk su bardağı su

Bir – iki damla limon suyu

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

Kestane Şekeri Evde Nasıl Yapılır? Evde Kestane Şekerinin Yapılışı Tarifi

 1. Kestaneler yıkanır ve içlerine zarar verilmeden üzerleri çizilir. Derin bir tencereye konulan suda iç kabukları yumuşayana kadar haşlanır. Süzdürülen ve ılınan kestaneler parçalanmamasına dikkat edilerek dış ve iç kabuklarından ayrılır. Haşlama süresi uzun tutulursa soyulma aşamasında zedelenme ve dağılma ihtimali artacaktır. Diğer taraftan çok kısa tutulursa da sert kalabilir.
 2. Ayrı bir tencerede iki bardak toz şekerin üzerine bir buçuk bardak su ilave edilerek kaynatılır. İstenirse yarım paket vanilya da ilave edilebilir. Beş - altı dakika kaynatıldıktan sonra üzerine limon suyu sıkılır. Şerbet ocaktan alınır, ılınmaya bırakılır.
 3. Haşlanmış ve soyulmuş kestaneler geniş tabanlı yayvan bir tencereye tek sıra olacak şekilde yerleştirilir. Ilınan şerbet dikkatlice kestanelerin üzerine gezdirilir. Kestaneler pişmeye başlarken üzerleri bir parmak kadar şerbetle örtülü durumda olması gerekir. Kestaneler şerbeti içine çekene kadar hemen hemen şerbet kalmayacak noktaya gelinceye kadar çok kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirilir.
 4. Tencerede ılındıktan sonra dikkatlice servis tabağına alınır. Ev Yapımı Kestane Şekeri soğuduktan sonra servis edilir.

Evde Kestane Şekeri (Bursa) Tarifi ile Alakalı Hususlar ve Kestane Şekeri Nasıl Yapılır Püf Noktaları:

Kestane şekerleri istenirse teker teker küçük servis kâğıtlarına konularak sunulabilir.

"Bir kestane şekeri kaç gram" ve "Bir kestane şekeri kaç kalori?" sualleri çok belirgin bir cevap alamayabilir. Çünkü kestane büyüklükleri çok farklı olabilir. Ancak kestane şekeri kalori değeri olarak 100 gramında 204 kcal kalori, 1 Porsiyon (463 gr) kestane şekerinde 946 kalori bulunduğu ifade ediliyor.

EVDE KOLAY KESTANE🌰 KEBABI NASIL YAPILIR?, KESTANELİ🌰 TOPLAR, ÇİKOLATALI CEVİZLİ KESTANELİ🌰 İKRAMLIK TOPLAR (KARYOKA), CEVİZLİ KESTANELİ🌰 KEK, KESTANELİ🌰 PİLAV🍚TARİFİ, yukarıdaki sade kestane şekeri yerine çikolatalısı istenirse ÇİKOLATALI KESTANE🌰 ŞEKERİ (Bursa) da ilginizi çekebilir.

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Meral

  Kestaneyi, hele kestane şekerini sevmeyen var mı? Kavanozda kestane şekeri çok güzel görünür bana hep. Kestane reçeli gibi bir şey... Tatbak kestane şekeri almak yerine evde kendim yapabilirim artık. Bir de Naturelka kestane unu fiyatı biraz yüksek gelmese, kestane unu tarifleri ile çok şey yapacağım... Kestane unu elde etmenin de bir tarifini verirseniz iyi olur.

 • naz

  Bu tariflle kestane sekeri yapildiktan sonra nasil muhafaza edilmelidir ve ne kadar sure taze kalir? Tesekkurler!

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: naz

  Sayın naz
  Üstü kapalı olarak oda sıcaklığında birkaç gün dayanabilir. Buzdolabında daha fazla dayansa da ağzı kapalı bir kapta olmadığı takdirde kuruyabilir. Yapımında katkı maddesi kullanılmadığı için fabrika üretimleri gibi aylarca veya haftalarca dayanmayacaktır. Yüksek lezzeti dolayısıyla ev halkı tarafından kısa sürede sonu getirildiğinden dayanma sınırı mevzusunda kesin ölçüler veremiyoruz.
  Sevgiler.

YukarıYukarı