4.9166666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 4.92 (Oy sayısı: 12)

EVDE KESTANE ŞEKERİ YAPIMI (Bursa)

Bursa'nın meşhur kestane şekeri evde nasıl yapılır?

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

Malzemeler

Yarım kg iri kestane

İki su bardağı toz şeker

Bir buçuk su bardağı su

Bir – iki damla limon suyu

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

Evde Kestane Şekeri (Bursa) Tarifi

  1. Kestaneler yıkanır ve içlerine zarar verilmeden üzerleri çizilir. Derin bir tencereye konulan suda iç kabukları yumuşayana kadar haşlanır. Süzdürülen ve ılınan kestaneler parçalanmamasına dikkat edilerek dış ve iç kabuklarından ayrılır. Haşlama süresi uzun tutulursa soyulma aşamasında zedelenme ve dağılma ihtimali artacaktır. Diğer taraftan çok kısa tutulursa da sert kalabilir.
  2. Ayrı bir tencerede iki bardak toz şekerin üzerine bir buçuk bardak su ilave edilerek kaynatılır. İstenirse yarım paket vanilya da ilave edilebilir. Beş - altı dakika kaynatıldıktan sonra üzerine limon suyu sıkılır. Şerbet ocaktan alınır, ılınmaya bırakılır.
  3. Haşlanmış ve soyulmuş kestaneler geniş tabanlı yayvan bir tencereye tek sıra olacak şekilde yerleştirilir. Ilınan şerbet dikkatlice kestanelerin üzerine gezdirilir. Kestaneler pişmeye başlarken üzerleri bir parmak kadar şerbetle örtülü durumda olması gerekir. Kestaneler şerbeti içine çekene kadar hemen hemen şerbet kalmayacak noktaya gelinceye kadar çok kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirilir.
  4. Tencerede ılındıktan sonra dikkatlice servis tabağına alınır. Kestane Şekeri soğuduktan sonra servis edilir.

Not:

Kestane şekerleri istenirse teker teker küçük servis kâğıtlarına konularak sunulabilir.

EVDE KOLAY KESTANE KEBABI NASIL YAPILIR?, KESTANELİ TOPLAR, ÇİKOLATALI CEVİZLİ KESTANELİ İKRAMLIK TOPLAR (KARYOKA), CEVİZLİ KESTANELİ KEK, KESTANELİ PİLAV, EVDE KESTANE ŞEKERİ YAPIMI (Bursa), ÇİKOLATALI KESTANE ŞEKERİ (Bursa) da ilginizi çekebilir.

EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)EVDE-KESTANE-ŞEKERİ-YAPIMI-(Bursa)

e-max.it: your social media marketing partner

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok