mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KARAGÖZ TATLISI TARİFİ

KARAGÖZ-TATLISI-TARİFİ

Karagöz Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Bir çay bardağı yoğurt

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir çay bardağı pudra şekeri

Bir adet yumurta

Üç yemek kaşığı tereyağı

Bir paket kabartma tozu

İki yemek kaşığı kakao

Bir çay bardağı ince öğütülmüş fındık

Alabildiği kadar un

Şerbeti için:

İki su bardağı su

İki su bardağı toz şeker

Üç - dört damla limon suyu

KARAGÖZ-TATLISI-TARİFİ

Karagöz Tatlısı Tarifi

  1. Tatlı Şerbetinin Hazırlanması: İlk olarak şeker ve su ocağa konulur, şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra altı kısılarak yedi - sekiz dakika kadar daha ocakta tutulur. Limon sıkılarak ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
  2. İki bardak kadar un yoğurma kabına alınır. Unun ortası havuz gibi açılarak yoğurt, yumurta, şeker, sıvı yağı ve kabartma tozu eklenerek yoğrulur. Bu arada gerekli un ilavesi yapılır.
  3. Hamur ele yapışmaz kıvamda iken küçük bir kase büyüklüğünde bir parça ayrılır. Bu parçaya kakao ve fındık eklenerek yoğrulur.
  4. Ayrılan sade hamura gerekirse bir - iki yemek kaşığı un ilave edilerek iyice yoğrulur. Bu hamur merdane ile dikdörtgen şeklinde açılır.
  5. Kakaolu hamur ise rulo yapılıp sade hamurun bir kenarına konulur ve birlikte kakaolu kısım içinde kalacak halde rulo şeklinde sarılır.
  6. Hamur bir parmak genişliğinde kesilerek yağlanmış fırın tepsisine dizilir ve önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir.
  7. Pişen tatlılar sıcakken üzerine soğuk şerbet dökülür. Tepsinin üzeri örtülerek tatlıların şerbeti çekmesi için beklenir. Karagöz Tatlısı soğuk olarak servis edilir.

KARAGÖZ-TATLISI

YukarıYukarı