mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEZERYE TATLISI (Mersin)

Cezerye, bilhassa Mersin, Adana bölgesinde yaygın bir tatlı çeşidi... Mersin Cezeryesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Havuç, toz şeker, ceviz ve hindistan cevizinden imal edilir. Adını, Arapça'da havuç manasındaki (Cezer; جزر) kelimesinden alır. Rendelenen havuç evvela haşlanır. Haşlandıktan sonra şekerle kavrulur. Üzeri hindistan cevizi ile süslenirken; içine yer fıstığı veya ceviz konulur. İşte cezerye tarifi...

CEZERYE-TATLISI-(Mersin)

Cezerye Malzemeleri

Beş - altı adet orta boy havuç

Bir buçuk su bardağı toz şeker

Bir su bardağı çekilmiş ceviz

Hindistan cevizi

CEZERYE-TATLISI-(Mersin)

Cezerye Tatlısı Tarifi (Mersin)

  1. Havuçların kabukları soyulur. İki parçaya bölünerek tencereye konulur. Üzerini üç - dört parmak geçecek kadar su konulur ve havuçlar yumuşayıncaya kadar haşlanır.
  2. Soğuyan havuçlar rendenin ince tarafıyla rendelenir ve tekrar ocağa konulur. Bir kaşık yardımıyla ezilerek karıştırılır. Bu muamele havuçlar suyunu iyice çekinceye kadar devam ettirilir. Bu muamele bitince toz şeker ilave edilir.
  3. Yine karıştırmak suretiyle toz şeker ve havuçlar iyice bütünleşinceye kadar, yani karışım ele yapışacak kıvama gelinceye kadar pişirilir. Çekilmiş ceviz ilave edilir. Üç - dört dakika daha birlikte kavrulur.
  4. Karışım ıslatılan cam bir kaba iki - üç santim kalınlığında dökülür. Kaşık yardımıyla üstü hafifçe bastırılarak düzeltilir.
  5. Tatlı Ilındıktan sonra buzdolabına kaldırılarak soğuması beklenir. Soğuyan Cezerye Tatlısı istenilen şekilde dilimlenerek bol Hindistan cevizi ile kaplanarak servis edilir.

CEZERYE-TATLISI-(Mersin)

Mersin mutfağının diğer lezzetleri de ilginizi çekebilir:

EVDE TANTUNİ DÜRÜMÜ🌯 NASIL YAPILIR? (Mersin)

FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya, Hatay

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok