mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETİMEKLİ KARADUTLU SÜTLÜ TATLI

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı nasıl yapılır? Vitamin, mineral ve antioksidan dolu bir meyve ile sütlü bir tatlı yapalım.

ETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLI

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Malzemeleri

Bir paket etimek

Muhallebisi için:

Dört bardak süt

Yarım su bardağı nişasta

Bir yemek kaşığı un

Bir su bardağından iki parmak eksik toz şeker

Bir paket vanilya

Etimekleri ıslatmak için:

Bir bardak sıcak süt

İki yemek kaşığı toz şeker

Karadut sosu için:

Yarım bardak şeker

Bir bardak su

Bir yemek kaşığı nişasta

250 gr yıkanmış ve sapları ayıklanmış karadut

ETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLI

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Tarifi

  1. Önce tatlının muhallebisi pişirilir: Soğuk sütün içersine nişasta ve şeker konulur. Sürekli karıştırılarak üzeri göz göz oluncaya kadar pişirilip altı kapatılır. Vanilya ilave edilip karıştırılır.
  2. Karadut sosunu hazırlamak için: Bir tencereye bir bardak su, şeker ve bir kaşık nişasta konularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca içine ayıklanmış, yıkanmış, süzdürülmüş karadutlar eklenir. Fazla zedelemeden karıştırılır. Dört – beş dakika kadar pişirilir. Altı kapatılıp soğumaya bırakılır.
  3. Dikdörtgen bir cam tepsi alınır. Kaynamış sütün içersine şeker konularak şekerin erimesi sağlanır. Etimekler bir tabağa dökülen bu şekerli süte iki taraflı olarak batırılarak cam tepsiye dizilir. Arta kalan süt varsa etimeklerin üzerine gezdirilir.
  4. Muhallebi mikserde iki – üç dakika yüksek devirde çırpılır ve etimeklerin üzerine dökülür. Dışarıda bir miktar ılındırılan tatlı buzdolabında iyice soğuduktan sonra üzerine karadut sosundan dökülür. Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı soğuk olarak servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok