mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı nasıl yapılır? "Kara dut ile neler yapılır?" denirken şerbet ve reçel dışında nefis tatlılar da nefistir. Vitamin, mineral ve antioksidan dolu bir meyve ile sütlü bir tatlı yapalım.

ETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLI

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Malzemeleri

Bir paket etimek

Muhallebisi için:

Dört bardak süt

Yarım su bardağı nişasta

Bir yemek kaşığı un

Bir su bardağından iki parmak eksik toz şeker

Bir paket vanilya

Etimekleri ıslatmak için:

Bir bardak sıcak süt

İki yemek kaşığı toz şeker

Karadut sosu için:

Yarım bardak şeker

Bir bardak su

Bir yemek kaşığı nişasta

250 gr yıkanmış ve sapları ayıklanmış karadut

ETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLIETİMEKLİ-KARADUTLU-SÜTLÜ-TATLI

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Tarifi - Karadut Tatlısı Nasıl Yapılır?

  1. Önce tatlının muhallebisi pişirilir: Soğuk sütün içerisine nişasta ve şeker konulur. Sürekli karıştırılarak üzeri göz göz oluncaya kadar pişirilip altı kapatılır. Vanilya ilave edilip karıştırılır.
  2. Karadut sosunu hazırlamak için: Bir tencereye bir bardak su, şeker ve bir kaşık nişasta konularak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca içine ayıklanmış, yıkanmış, süzdürülmüş karadutlar eklenir. Fazla zedelemeden karıştırılır. Dört – beş dakika kadar pişirilir. Altı kapatılıp soğumaya bırakılır.
  3. Dikdörtgen bir cam tepsi alınır. Kaynamış sütün içerisine şeker konularak şekerin erimesi sağlanır. Etimekler bir tabağa dökülen bu şekerli süte iki taraflı olarak batırılarak cam tepsiye dizilir. Arta kalan süt varsa etimeklerin üzerine gezdirilir.
  4. Muhallebi mikserde iki – üç dakika yüksek devirde çırpılır ve etimeklerin üzerine dökülür. Dışarıda bir miktar ılındırılan tatlı buzdolabında iyice soğuduktan sonra üzerine karadut sosundan dökülür. Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı soğuk olarak servis edilir.

Etimekli Karadutlu Sütlü Tatlı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Karadutlu Tarifler, Karadut Özü İle Yapılan Tatlılar, Karadut İle Yapılan Tatlılar "Dondurulmuş karadut ile ne yapılır? Karadut özü ile ne yapılır? Kuru dut ile yapılan tatlılar" denirse Karadutlu Cheesecake, Karadutlu Kek, Karadutlu Magnolia, Karadutlu Muhallebi, Karadutlu Pasta
  2. Dut peltesi nasıl yapılır? Yarım kilo karadut yıkanıp sapları ayıklanır ve rondodan geçirilir. Elde edilen karadutlara tamamı beş su bardağı olacak biçimde içme suyu ilave edilir ve bu karadut suyu bir tencere dökülür. İçine dört yemek kaşığı nişasta, iki su bardağı şeker, bir adet limon kabuğu rendesi, bir limonun suyu eklenir. Ocağa konulup devamlı karıştırılır. Kaynayıp kıvamlanan pelte göz göz olunca ocaktan indirilip kaselere paylaştırılır. Üzeri istenilen malzemelerle süslenebilir. Yanında dondurma ile de sunulabilir.
YukarıYukarı