mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Elmalı Ayva Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍎

Elma rendeli ayva tatlısı nasıl yapılır? Ayva tatlısına elma konur mu? Fırınsız ayva tatlısı, tencerede veya tavada ayva tatlısı tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ayva Tatlısı ortasına elma rendesi ilave edilince hususi bir tada ulaşır. Şerbetli tatlı olmasına rağmen hafifliği ile şaşırtan ayva tatlısı, pratik tatlı tarifi arayanların istediği kışın yapılan bir meyve tatlısı lezzetidir. Elmalı ayva tatlısı fırında veya tencerede yapılabilir. "Elmalı ayva tatlısı nasıl yapılır?" diyenlere işte soğuk günleri şenlendiren Kolay Ayva Tatlısı tarifi resimli olarak...

ELMALI AYVA TATLISI 1

Elmalı Ayva Tatlısı Yapımı Malzemeleri

Dört adet ayva (tercihen ekmek ayvası)

Üç - dört su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı su

Ayvaların içine koymak için: İki adet elma rendesi + Bir tatlı kaşığı tarçın

Pişerken tencereye konmak üzere yedi - sekiz adet karanfil

Süslemek için: Kaymak, istenirse toz veya file Antep fıstığı, ceviz

Hazırlarken ayvaları kararmadan bekletebilmek üzere yarım limon suyu + bir litre su

İstenirse bir kaç hibiskus

ELMALI AYVA TATLISI 4

Elmalı Kolay Ayva Tatlısı Yapılışı Tarifi - Orjinal Ayva Tatlısı Elmalı Cevizli - Tencerede Ayva Tatlısı

 1. Ayvalar iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Kararmaması için yarım limon sıkılmış olan suyun içerisine atılır. Ancak bu suda fazla bekletilirse tatlıda bir miktar ekşi tadı alınabilir. Bu nedenle çabuk yapabilenler suya koymayabilir.
 2. Ortadan ikiye ayrılarak çekirdekleri derince çıkartılır ve çekirdek yuvası kısmı bir miktar oyulur. Düz durabilmeleri için gerekirse alt tarafı kesilebilir. Çekirdekler pişirme esnasında kullanılmak üzere bir kapta biriktirilir.
 3. Çıkan ayva içleri rendelenerek elma rendesi ile karıştırılır. Tarçın da ilave edilen bu karışım kaşık yardımıyla ayvaların oyuk kısmına doldurulur. Rendelerin beklemeleri gerekecekse kararmamaları için üzerine bir limon suyu sıkılır.
 4. Yayvan bir tencereye yerleştirilen ayvaların üzerine toz şeker serpiştirilir.
 5. Su ve karanfiller ilave edilerek kısık ateşte ağzı kapalı olarak ayvalar yumuşayıncaya kadar takriben yarım saat, ara ara kontrol edilerek pişirilir. Süre ayvaların büyüklüğüne ve ocağın hararetine göre değişecektir.
 6. Ocaktan indirilen ayvalar ılındıktan sonra servis tabağına alınır. Varsa tenceredeki fazla bal ayvaların üzerine gezdirilir.
 7. Tamamen soğuyan Tencerede Elmalı Ayva Tatlısı kaymak veya dondurma ile istenirse Antep fıstığı ile sunulabilir. Tatlı, bir çay bardağı iri çekilmiş ceviz ile süslenerek Elmalı Cevizli Ayva Tatlısı halinde servis edilebilir.

ELMALI AYVA TATLISI 3ELMALI AYVA TATLISI 5ELMALI AYVA TATLISI 6

Orjinal Ayva Tatlısı Elmalı Tarifi, Fırında Elmalı Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve İçi Elmalı Ayva Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

 1. Rende Harcı, Ayva Rendeli Ayva Tatlısı Elma rendesi yerine sadece ayva rendesinin dolgu malzemesi olarak kullanıldığı tatlıdır. Kayısı, kuş üzümü gibi malzemeler de iç malzeme olarak kullanılabilir.
 2. Ayva Tercihi Hafif sert, hafif sulu, herhangi bir çürüğü olmayan ekmek ayvaları kullanılması faydalı olur. Ayvaların tam sarı olmalıdır. Olgunlaşmamış ve ekşi ayvalar kullanılmaz.
 3. Ayva Tatlısı Sunumu Servis etmeden evvel içindeki karanfil, ayva çekirdekleri ve kullanıldıysa çubuk tarçın da çıkarılarak sunulur. Kaymak, krem şanti, sade Maraş dondurması, pasta kreması, farklı muhallebiler kullanılabilir. Üzerini antep fıstığı, ceviz gibi kuru yemişlerle süslenirken lezzeti arttırılır.
 4. Elmalı Ayva Tatlısında Farklı Usul Bazıları ayvayı ayrı, dolguları ayrı pişirmeyi ve daha sonra birleştirmeyi tercih eder. Bu ekseriyetle pişerken ayvayı alt üst edebilmek içindir. Lakin yukarıdaki usulde ne pişme ne de renk problemi olmamıştır.
 5. Fırında Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Fırında Ayva Tatlısı Tarifi Ayva tatlısı elmalı tarifi, istenirse fırında elmalı ayva tatlısı olarak yapılabilir. Karamelize daha belirgin bir lezzet sunarken rengi daha koyu olacaktır. Tencerede bir süre pişirdikten sonra ayvalar suyuyla beraber fırın kabına alınarak şerbeti de kaba dökülür. Ayvaların ortalarına hazırlanan iç harçtan doldurulur. 180 dereceye ısınmış fırında, suyu jöle hale gelip, ayvalar yumuşayıp hafif kızarana kadar takriben yarım saat pişirilir. Suyu azaldıkça sürekli olarak tepsinin üzerinde ısınmış bulunan sudan bir kaşık alınarak rendenin olduğu yere dökülür. Bu iş ayvalar pişene kadar sürer. Fırında ayva tatlısı, soğuduktan sonra üzeri kaymak ve fıstıkla süslenerek servis yapılır.
 6. Vişne Sulu Ayva Tatlısı: Dört adet ayva soyulup ikiye bölünür ve çekirdekli kısımları oyularak çıkarılır. Tencereye dizilen ayvaların aralarına ayva çekirdeklerini serpilir. Üzerine toz şeker, iki çubuk tarçın, dört adet karanfil ve üç su bardağı vişne suyu gezdirilip orta ateşte pişirilir. Vişne suyu kullanımı toz şeker miktarında bir miktar azaltmayı gerektirir. Diğer tarafları da çevrilip yumuşayana kadar pişirilir. Orta kısımları farklı şekilde doldurulabilir: Elma rendesi, muhallebi… Serviste ayva tatlılarının üzerine; kaymak, krem şanti veya dondurma vs ilave edilecekse, tatlılar soğuduktan sonra yapılmalıdır.
 7. Ayva Tatlısı Nasıl Kırmızılaşır? Ayva tatlısı kırmızı olması için ne yapılır? Gıda Boyası Kullanmadan Renklendirme Ayva tatlısının daha renkli görünmesi için pişirirken ayva çekirdekleri tencereye ilave edilebilir ve çok kısık ateşte ayvanın şerbeti hafif jölemsi bir kıvam alıncaya kadar pişirildiğinde bu renk elde edilir. "Ayva tatlısı nasıl kırmızı olur?" derken daha kolay bir usul olarak pişirme tenceresine bir kaç hibiskus (nar çiçeği,🌺 Mekke gülü) konulabilir. Lakin, suni olacağından aktarlarda satılan kızamık şekerini tercih etmiyoruz. Vişne suyu da renk verir. Kırmızı pancar dilimleri eklenmesi de bir usuldür. Suyun fazla olması halinde ayvalar su çeker ve rengi açık kalır.
 8. Osmanlı Usulü Ayva Tatlısı Kaymaklı Ayva Tatlısı (Osmanlı Ramazan): Ayva olsun elma olsun ve gerekse armut olsun; kabukları incerek soyulup suya bırakılır. Ayva dört elma ve armut ikişer şık edilip çekirdekleri de ayıklayıp çekirdekleri temizce bir tülbende bağlanır. Farz edelim ki ayva tatlısı olsun: ayvalar kaynar suya bırakılır. (üç ayvaya yarım kıyye kadar kaynar su kifayet eder) İki taşım kaynadıkta ayvalar kevgir ile çıkarılıp mezkûr sıcak suya miktar-ı kâfi şeker atılır ve beş dakika sonra biraz ekşi dökülerek veya bir yumurta kırılıp tatlı kestirilir. O vakit haşlanan ayvalar defa tencereye bırakmalı. Tülbende bağlanmış çekirdekleri bir cezve içinde bir taşım kaynatıp suyunu süzdükten sonra tencereye ilave etmeli. Bu halle beş dakika sonra tabağa boşaltmalı. Fakat o halde ayvaları da muntazaman istif edip üzerlerine beher parçaya ikişer karanfil sokmalı ve kesilmiş lüle kaymak veya süt içinde evvelce yumuşatılmış kuru kaymak dilimleri beher ayvaya ayrı ayrı taksim olunup soğudukta böylece tenavül olunur. Tatlısı kesileceğine yakın İngiliz veya fabrika tarçınından biraz ilave olunup da birlikte birkaç taşım da kaynatılsa başka bir çeşni ve güzel bir rayiha bahşeder. Armut ve elma usulü de tıpkı bu usul üzere tedarik olunur, hiçbir cihetle de farkı yoktur. Kaynak: TC Kültür Bakanlığı
 9. Şekersiz Elmalı Ayva Tatlısı
 10. Ayva Tatlısı Muhallebisi Nasıl Yapılır?
 11. Yeşil Elmalı Ayva Tatlısı
 12. Diyette Ayva Tatlısı yenir mı? 1 adet Ayva Tatlısı Kaç Kalori? Ayva Tatlısının 100 gramında 170 kcal kalori, 250 gramlık orta büyüklükte bir porsiyon ayva tatlısı 425 kaloridir.
 13. Dilimlenmiş Ayva Tatlısı: DİLİMLİ AYVA TATLISI NASIL YAPILIR?
 14. Ayva Reçeli: AYVA REÇELİ TARİFİ
 15. Ayva Marmelatı: AYVA MARMELATI
 16. Elma TATLISI tarifi: ELMA🍎 TATLISI NASIL YAPILIR?🌺, ELMALI🍎 MİLFÖY TATLISI, GÜL🌹 ŞEKİLLİ ELMALI🍎 TART🥧 (ELMALI GÜL TATLISI), ELMALI🍎 PAY TARİFİ
 17. Lokanta Usulü Ayva Tatlısı: Bu tarifle hemen hemen aynıdır.

ELMALI AYVA TATLISI 7