mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ELMALI🍎 AYVA TATLISI

Elma rendeli ayva tatlısı nasıl yapılır? Fırınsız ayva tatlısı, tencerede veya tavada ayva tatlısı tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Ayva Tatlısı ortasına elma rendesi ilave edilince hususi bir lezzete ulaşır. İşte Kolay Ayva Tatlısı tarifi resimli olarak...

ELMALI AYVA TATLISI 1

Elmalı Ayva Tatlısı Malzemeleri

Dört adet ayva

Üç - dört su bardağı toz şeker

Yarım su bardağı su

Ayvaların içine koymak için: İki adet elma rendesi + Bir tatlı kaşığı tarçın

Pişerken tencereye konmak üzere yedi - sekiz adet karanfil

Süslemek için: Kaymak, istenirse toz veya file Antep fıstığı, ceviz

Hazırlarken ayvaları kararmadan bekletebilmek üzere yarım limon suyu + bir litre su

ELMALI AYVA TATLISI 4

Elmalı Kolay Ayva Tatlısı Yapılışı Tarifi

 1. Ayvalar iyice yıkanır ve kabukları soyulur. Kararmaması için yarım limon sıkılmış olan suyun içerisine atılır. Ancak bu suda fazla bekletilirse tatlıda bir miktar ekşi tadı alınabilir. Bu nedenle çabuk yapabilenler suya koymayabilir. Ortadan ikiye ayrılarak çekirdekleri derince çıkartılır ve içi bir miktar oyulur. Çekirdekler pişirme esnasında kullanılmak üzere bir kapta biriktirilir.
 2. Çıkan ayva içleri rendelenerek elma rendesi ile karıştırılır. Tarçın da ilave edilen bu karışım kaşık yardımıyla ayvaların oyuk kısmına doldurulur.
 3. Yayvan bir tencereye yerleştirilen ayvaların üzerine toz şeker serpiştirilir.
 4. Su ve karanfiller ilave edilerek kısık ateşte ağzı kapalı olarak ayvalar yumuşayıncaya kadar ara ara kontrol edilerek pişirilir.
 5. Ocaktan indirilen ayvalar ılındıktan sonra servis tabağına alınır. Varsa tenceredeki fazla bal ayvaların üzerine gezdirilir. Tamamen soğuyan Elmalı Ayva Tatlısı kaymak ve istenirse Antep fıstığı veya ceviz ile süslenerek servis edilir.

Ayva Tatlısı Elmalı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Elmalı Ayva tatlısı Püf Noktaları

 1. Fırında Ayva Tatlısı Ayva tatlısı elmalı tarifi, istenirse fırında elmalı ayva tatlısı olarak yapılabilir. Tencerede bir süre pişirdikten sonra ayvalar fırın kabına alınarak şerbeti de kaba dökülür. Ayvaların ortalarına hazırlanan iç harçtan doldurulur. 180 dereceye ısınmış fırında, hafif kızarana kadar takriben yarım saat pişirilir. Soğuduktan sonra üzeri kaymak fıstıkla süslenerek servis yapılır.
 2. Vişne Sulu Ayva Tatlısı: Dört adet ayva soyulup ikiye bölünür ve çekirdekli kısımları oyularak çıkarılır. Tencereye dizilen ayvaların aralarına ayva çekirdeklerini serpilir. Üzerine toz şeker, iki çubuk tarçın, dört adet karanfil ve üç su bardağı vişne suyu gezdirilip orta ateşte pişirilir. Diğer tarafları da çevrilip yumuşayana kadar pişirilir. Orta kısımları farklı şekilde doldurulabilir: Elma rendesi, muhallebi… Serviste ayva tatlılarının üzerine; kaymak, krem şanti veya dondurma vs ilave edilecekse, tatlılar soğuduktan sonra yapılmalıdır.
 3. Ayva Tatlısı Nasıl Kırmızılaşır? Ayva tatlısının daha renkli görünmesi için pişirirken ayva çekirdekleri tencereye ilave edilebilir ve çok kısık ateşte ayvanın şerbeti hafif jölemsi bir kıvam alıncaya kadar pişirildiğinde bu renk elde edilir. "Ayva tatlısı nasıl kırmızı olur" derken daha kolay bir usûl olarak pişirme tenceresine bir kaç hibiskus (nar çiçeği,🌺 Mekke gülü) konulabilir. Lakin, suni olacağından aktarlarda satılan kızamık şekerini tercih etmiyoruz.
 4. Dilimlenmiş Ayva Tatlısı: DİLİMLİ AYVA TATLISI NASIL YAPILIR?
 5. Elma Tatlısı: ELMA🍎 TATLISI NASIL YAPILIR?🌺

ELMALI AYVA TATLISI 3ELMALI AYVA TATLISI 5ELMALI AYVA TATLISI 6ELMALI AYVA TATLISI 7

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı