mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ İNCİR DOLMASI (CEVİZLİ KURU İNCİR TATLISI)

Cevizli İncir Dolması Tatlısı nasıl yapılır? Cevizli incir tatlısı nasıl olur? Kuru incirle yapılan tatlılar çok farklı olabilir. İşte süt, yağ ve fırın kullanmadan hazırlanan cevizli kuru incir dolması tatlısı tarifinin resimli anlatımı...

CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)

Cevizli İncir Dolması (Cevizli Kuru İncir Tatlısı) Malzemeleri

On beş adet kuru incir

Bir çay bardağı toz şeker

Bir buçuk çay bardağı su

Yarım su bardağı iri dövülmüş ceviz

Bir tatlı kaşığı tarçın

Portakal veya limon kabuğu rendesi

Servis için:

Toz Antep fıstığı

Kaymak

CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)

Cevizli İncir Dolması (Cevizli Kuru İncir Tatlısı) Tarifi - İncir Tatlısı(dolması)

  1. Kuru incirler yıkanır ve geniş bir kâseye konulur. Üzerlerine ısıtılan ancak çok sıcak olmayan su dökülür. On – on beş dakika veya incirler yumuşayana kadar bekletilir.
  2. Yumuşayan incirler suyun içinden alınır. Sap kısımları bıçak yardımıyla kesilir. Bu kısım iç tarafa doğru bastırılarak incirlerin orta boşlukları açılır.
  3. Bu arada cevizin içerisine iki yemek kaşığı şeker, tarçın ve portakal kabuğu rendesi konularak karıştırılır. Bu karışım kaşık yardımıyla incirlerin içine doldurulur.
  4. Bütün incirler bu şekilde hazırlanır ve ısıya dayanıklı yayvan bir kaba tek sıra halinde yerleştirilir. Şekerin geri kalanı ve su incirlerin üzerine gezdirilir. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte şekerler eriyip suyunu çekinceye kadar pişirilir. Soğuduktan sonra servis tabağına alınan incirlerin üzerine toz Antep fıstığı serpiştirilir. Cevizli İncir Dolması (Kuru İncir Tatlısı) kaymak konularak servis edilir. İstenirse çikolata sosu veya dondurma ile de sunulabilir.

Cevizli İncir Dolması (Cevizli Kuru Kuru İncir tatlisi Nasil Yapilir?) ile Alakalı diğer Bilgiler ve Cevizli İncir Tatlısı Püf Noktaları:

Yağ ve süt kullanılmadan elde edilen bu hafif incir tatlısı çekilmiş ceviz yerine bütün ceviz ile de yapılabilir.

Tereyağlı İncir Dolması, TEREYAĞLI İncir Tatlısı, Tereyağlı İncir kavurması

Kuru incir tatlisi tarifinde incirler pişirme öncesinde istenirse bir yarım saat kadar üzerlerini geçecek sütte bekletilir. Piştikten sonra erimiş tereyağı gezdirilir. Kaymak, tarçın gibi malzemelerle süslenebilir.

Pekmezli İncir Dolması, Pekmezli İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

Cevizli incir dolması yapımında pişirmede toz şeker kullanmak yerine bir çay bardağı pekmez kullanmak suretiyle pekmezli incir dolması hazırlanabilir. Rafine şeker kullanmak istemeyenler şekersiz hazırlanan pekmezleri kullanabilir. Şekersiz incir dolmasında kullanılan pekmezin tatlının rengini koyulaştıracağı dikkate alınmalıdır.

Unlu İncir Dolması

Kayseri Usulü cevizli incir dolmasında incirler suda bekletilirken dolmanın içi hazırlanır. Bir yemek kaşığı tereyağı ile birlikte iki yemek kaşığı un hafif kahverengileşinceye kadar kavrulur. Bir miktar ılınınca bir yemek kaşığı toz şeker ve yarım su bardağı ceviz ilave edilip karıştırılır. Islatılan incirlerin sapları bıçakla kesilir. Sap nahiyesinden genişletilerek kase haline getirilirler. İncirler yapılan içlerle doldurulup ağızları büzülür. Diğer usulde sapı kesilmeden incir yumuşak dip kısmından parmakla açılıp genişletilebilir. Bilahare iç harcı yerleştirilir, elle sıkıştırarak açık kısım kapatılır. Pişeceği tencereye yerleştirilip üzerine yarım su bardağı şeker, bir çay bardağı süt, bir su bardağı su dökülüp yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Sütlü İncir Dolması, Sütlü İncir Tatlısı

İncir dolması sütlü usulü farklı şekillerde yapılabilir. Tekirdağ yöresinin sütlü incir dolması, incirin yumuşatılmak üzere bekletildiği sütte ve / veya şerbetine katılan sütle elde edilebilir.

Muhallebili İncir Dolması

Çanaklaştırılan incirlerin içine muhallebi doldurmak suretiyle elde edilir. İki yemek kaşığı un, bir su bardağı şeker, iki yemek kaşığı nişasta ve bir su bardağı süt kıvam alana kadar çırpılarak yapılan muhallebi soğumaya bırakılır. Muhallebi soğuyunca bir kaşık yardımıyla incirlerin içine doldurulur. Şerbeti incirlerin üzerine dökülüp pişirilir.

Fırında İncir Dolması, İncirli Sütlü Tatlı

İncirleri yıkanıp kurulanır, sapları alınır. Parmakla hafifçe bastırarak içleri açılıp kenarları içe katlanır. İri dövülüp istenirse şekerle karıştırılmış cevizler incirlere doldurulur. Bir yemek kaşığı tereyağı eritilir. İncir dolmaları bu yağın bir kısmı ile yağlanmış pişirme kabına konularak üzerleri ve yanları da yağlanır. 170 derecede on beş dakika kadar pişirilir. İstenirse üzerini geçmeyecek seviyede süt ilavesi ile fırına verilir ve on beş dakika daha tutularak sütün dipte yoğunlaşması beklenir. Soğuyan tatlının üzerine tahin dökülerek sunulur.

Pirinçli İncir Dolması Nasıl Yapılır?

Kırklareli civarında incir dolması pirinçli olarak yapılır. İncirler suda yumuşarken, bir çay bardağı pirinç yıkanır. Süzülen pirinç yarı diri hale kadar pişirilip soğumaya bırakılır. Bir su bardağı kadar kırık cevize pirinçler ve bir çay bardağı pekmez eklenerek karıştırılır. Süzülen incirlerin sapları kesilerek içe doğru oyuk açılır ve hazırlanan harç yerleştirilir. Bire bir ölçüsüyle hazırlanıp ılındırılan şerbet incirlerin pişeceği kabın kenarından aktarılır ve kısmen üzerlerine gezdirilir. Fırına verilen kap veya tepsi ara ara çıkarılıp tepsideki şerbet kaşıkla tekrar incirlerin üzerine gezdirilir. Yarım saat civarında pişen tatlı fırından alınır. Soğuduktan sonra ikram tabağına alınan pirinçli incir dolmasının doldurulmuş tarafına kaymak sürüldüğü gibi onun da üzerine kelebek ceviz parçası konulup tekrar şerbet gezdirilir.

Zeytinyağlı incir dolması

Tatlı olmaktan çok bir zeytinyağlı yemektir. Bir tencerede kaynayan suya yarım kilo kuru incir atılır. Aşırı yumuşamadan çıkarıp soğutulurlar. Başka bir tencerede küp doğranmış bir adet orta boy kuru soğan yarım çay bardağı zeytinyağı ile kavrulur. Bir çay bardağı pirinç, varsa bir yemek kaşığı dolmalık fıstık, tarçın, yenibahar, karabiber ve su ilave edilerek pişirilir. Pirinçler suyunu çekince ateşten alınıp on dakika soğumaya bırakılır. Altları çok az kesilen incirlere iç malzeme doldurulur. Servis tabağına alınan incirler limonla sunulur.

İncir Dolması Hangi Yöreye Aittir?

Bayburt gibi bazı yörelerde daha çok yapılmasına rağmen bazı farklarla Anadolu ve Trakya'da geniş bir alanda tercih edilen bir tatlıdır.

Yaş incir tatlısı nasıl yapılır?

15 adet incirin başları kesilir ve kesilen yere çarpı biçiminde kesikler açılır. İkiye bölünmüş cevizler yerleştirilir. Tencereye alınıp bir su bardağı toz şeker, bir tatlı kaşığı tarçın, iki diş karanfil ve üç su bardağı su ilave edilir. Kapağını kapatılarak yanmaması için ara ara kontrol edilerek suyunu çekene kadar pişirilir. Soğuyunca üzerine ister toz Antep fıstığı dökerek veya kaymakla sunulur. Fırını 180 dereceye ayarlı bir fırında üzeri kapalı olarak da pişirilebilir.

CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)CEVİZLİ-İNCİR-DOLMASI-(KURU-İNCİR-TATLISI)

YukarıYukarı