mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Cevizli Elma Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍎🌺

Cevizli elma tatlısı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Elmalı tarçınlı tatlı nasıl yapılır? Kolay elma tatlısı tarifi nasıl olur? Elmayla yapılabilecek tatlılar pek çok olsa da elmayla yapılan kolay tatlılar daha çok aranır. Elmalı pratik kolay tatlı tarifleri arasında elmalı kaymaklı tatlı, elma ile yapılan basit hafif tatlılar arasındadır. Elma, ceviz, şeker, tarçın… Cevizli elma dolması tatlısı veya kaymaklı elma tatlısı da denilen bu meyveli hafif tatlıyı; kolay elma tatlısını yapalım… Elma tatlısı fırında da yapılabildiği gibi tavada veya tencerede elma tatlısı kolayca hazırlanabilir. "Fırında Elma Nasıl Yapılır?" soranlar, elmalı fırınsız tatlılar arayanlar, elma tatlısı tencerede yapımını merak edenler, "Evde elma tatlısı nasıl yapılır?" diyenler, elma ile yapılan pratik tatlılar isteyenler! İşte kolay cevizli elma tatlısı tarifi resimli olarak...

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Cevizli Kaymaklı Elma Tatlısı Malzemeleri - Pratik Elma Tatlısı İçindekiler

Küçük ve aynı boyda Amasya elmaları

Elma başına iki yemek kaşığı toz şeker

Beş – altı adet karanfil

Renk için: Bir tutam Hibiskus🌺 (aktarlardan temin edilebilir)

İstenirse bir tatlı kaşığı tarçın veya bir paket vanilya

Su

Servis için: Dövülmüş ceviz, fındık, badem, kaymak, toz Antep fıstığı

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Cevizli Kaymaklı Elma Dolması Tatlısı Tarifi - Fırında Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? - Tarçınlı Elma Tatlısı - Evde Elma Tatlısı Nasıl Yapılır Tencerede? Kolay Amasya Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? Evde Elma Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Elmalar yıkanır, kabukları soyulur ve bütünlüklerini koruyacak şekilde ortadaki çekirdek yatağı çıkarılır. Bu gaye ile piyasada bıçak ve kabak oyacağından daha kullanışlı ürünler satılmaktadır. Renklendirme istenmezse kararmamaları için içine bir limon sıkılmış soğuk suda pişme zamanına kadar bekletilebilirler.
 2. Ocakta Elma Tatlısı: Tek sıra halinde tencereye dizilirler. Pilav tenceresi tarzı yayvan olanlar daha uygundur. Dizilen elmaların boş kısımları toz şeker ile doldurulur. Birkaç kaşık toz şeker de tencerenin boş kısmına serpiştirilir. İstenirse bir çubuk tarçın da konularak bol tarçınlı elma tatlısı elde edilebilir.
 3. Kızarmış elma tatlısı yapmak için hibiskus bitkisi bir – iki parça halinde her bir elmanın orta kısmına yerleştirilir. Beş – altı parça Hibiskus ve karanfiller de tencereye bırakılır. Tencere elmaların yarısına kadar suyla doldurulur. Hibiskus renk sağlamak için yeterlidir, gıda boyası kullanılmamalıdır.
 4. Önce orta ateşte, kaynamaya başlayınca kısık ateşte elmalar yumuşayıncaya kadar haşlanır. (Fırında Elma Tatlısı Tarifi: İstenirse dikkatli bir şekilde bir fırın tepsisine alınır. Varsa tenceredeki şerbetten bir miktar elmaların üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika kadar pişirilir.) Haşlanmış elma tatlısı yapımında gerekirse elmalar yarıya kadar pişirilince dikkatli bir şekilde -yani elmalar parçalanıp dağılmadan- ters düz edilebilir. Ara sıra suyundan alıp elmaların üzerine gezdirilir. Tencerede ılınan elmalar servis tabağına alınır. Orta kısımlarına tarçınla birlikte dövülmüş ceviz veya fındık konularak servis edilir. Kuru üzümlü elma tatlısı olması için istenirse kuru üzüm veya kuş üzümü de ilave edilebilir. Cevizli Elma Tatlısının üzeri için toz Antep fıstığı ve buzdolabında yeterince soğuduktan sonra kaymak da kullanılabilir.

"Ocakta Fırında Cevizli Elma Tatlısı Tarifi, Sade Elma Tatlısı", "Kolay Elma Tatlısı Cevizli Usulü" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kaymaklı Fırında Elma Tatlısı Nasıl Yapılır Püf? Noktaları

 1. Elma Tatlısında Amasya Elmasının Yeri ve Değeri: Diğer bazı sert ve tatlı elma türleri de kullanılabilse de Amasya elması hem küçüklüğü hem de piştiğinde içine su çekmeyip şişmemesi ile diğer birçok elma türünden farklı ve bu tarifin gayesine uygundur. Genelde düzgün olduklarından düz durmaları için altlarının kesilmesine gerek kalmaz. Yumuşak elmalar kısa sürede şişerek dağılabilir. Benzer yapıda olan diğer elmalardan Amasya elması nasıl ayrılır? Hangisi Amasya elması? Amasya elması nasıl anlaşılır? Enlemesine kesildiğinde çekirdek kısmı yıldıza benzer bir şekilde ortaya çıkan elmadır.
 2. Tavada Elma Tatlısı Yeterince derinliği olan bir tava tencere yerine kullanılabilir.
 3. Elma Tatlısında Kullanılmayan Elma Kısımlarını Değerlendirme: Pişme sonrası elmaların orta kısımları için farklı malzemelerden faydalanarak değişik lezzetler elde edilebilir. Kaymaklı elma tatlısı dışında kremalı elma tatlısı, muhallebili elma tatlısı olarak veya değişik marmelatlı, çikolata soslu veya dondurmalı sunumlar da tercih edilebilir.
 4. Elma Tatlısı Şeker Seviyesi ve Aroması: Şeker miktarı tercihe göre değiştirilebilir. Ancak ekşi elma kullanılacaksa ölçü bir miktar arttırılır. Aroma gayeli olarak tarçın dışında, vanilya, kakule, nane yaprağı, limon veya portakal kabuğu rendesi de kullanılabilir.
 5. Yeşil elma tatlısı nasıl yapılır? Farklı elma türlerinde tatlı yapılırken meyvelerin tatlılık ve sertlik seviyeleri dikkate alınır.
 6. Tuffahiye Tatlısı Osmanlı (Tufahije: Boşnak Elma Tatlısı): Bosna elma tatlısı şekerli suda haşlanmış elmaların cevizle doldurulduğu Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya ve Sırbistan’da sevilen bir tatlıdır. Balkanların bu tatlı ile tanışması da Osmanlı devri olup adı Arapçada elma manasına gelen kelimeye dayanır. Tatlı kendi şeffaf şurubu içinde büyük bardak veya kâselerde, üzerinde kremşanti ile sunulur.
 7. 🌺Hibiskus, Amber Çiçeği, Gülhatmi, Mekke Gülü, Nar Çiçeği: Çok değişik renkte olabilen bu bitkinin en değerli olanları koyu kırmızı ve tadı ekşi olanlarıdır. C vitamini içeren, güçlü bir antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel olan 🌺Hibiskus kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde, iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde, damar sertliğinde (atherosklerozis), bağışıklık sistemini güçlendirmede, soğuk algınlığında, ateş düşürmede, Wilson hastalığında, bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarında, şişkinlik gidermede, Akciğer kanserini önlemede, kilo vermede, kireçlenmeyi önlemede yardımcı olduğuna inanılır. Ancak gastrit ve mide ülseri olanlarla, emziren annelerin, hamilelerin, anthocyanin grubu etkin maddeleri içerdiğinden guatr ve tiroid şikâyeti olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.
 8. Muhallebili Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? Muhallebili Elma Tatlısı Tarifi: Çok farklı şekillerde yapılabilir. Muhallebi Dolgulu Elma Tatlısında elmada açılan yuvaya muhallebi doldurulur. Muhallebiye gömülen bir borcam dolusu elma şeklinde de yapılabilir. Rendelenmis Elmadan Neler Yapılır? Rendelenmiş Elma Tatlısı için elma rendesinin şeker ve tarçınla pişirilip yarım elmanın üzerine konularak sunulduğu bir başka tatlı da vardır.
 9. Elmalı Kurabiye, Elmalı Diyet Kurabiye 🍪ELMALI🍎 KURABİYE TARİFİ
 10. Sağlıklı Elma Tatlısı Tarifi: Elmalı Şekersiz Tatlı, Şekersiz Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? Şeker kullanmak istemeyenler için diyeti bozmayan tatlılardan biridir. Üç yemek kaşığı yulaf ezmesi fırın kağıdı üzerine alınarak rengi değişinceye kadar pişirilir. Beş adet elmanın içleri oyulur ve bir santim kalınlığında kenar bırakılır. Elmaların içi, beş adet ceviz içi ve üç adet kuru incir rondodan geçirilir. Rondodan alınan bu elma tatlısı hamuruna bir tatlı kaşığı tarçın ilave edilerek on dakika kadar tavada kavrulur. Ateşten alınan karışım elmaların içine doldurulur ve üzerine yulaflar ilave edilir. Elma tatlılarının üzerine bal gezdirilir ve servis edilir.
 11. Türbanlı Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? Elma tatlısını süslenmesiyle alakalı bir adlandırmadır. Kaymaklı elma tatlısı nasıl yapılır? Krem Şantili elma tatlısı nasıl yapılır? Tatlının üzerine kaymak veya kremşanti ve bunların da üzerine kuru yemiş gibi malzemelerle farklı süslemeler yapılır.
 12. Dilimli Elma Tatlısı: Elma dilimleri kullanılarak yapılan fırında elma tatlısıdır. Usulü için: DİLİMLİ AYVA TATLISI NASIL YAPILIR?
 13. Fırında Elma Tatlısı Diyet Elma Tatlısı, Firinda Elma Nasil Pisirilir? Diyet tarzlı elma tatlisi firinda yapılabilir. Fırında elma pişirme için tatlı kırmızı elmalar yıkanır, oyularak çekirdekleri çıkartılır. Yağlı kâğıt üzerine konulan elmaların oyuk kısmına bir adet çubuk tarçın yerleştirilir. Üzerine toz tarçın eklenir. Fırında Elmalar yumuşayıncaya dek on beş dakika pişirilir. İstenirse çiğ bademler elmalarla birlikte fırınlanır. Fırından çıkınca her bir elmaya bir tatlı kaşığı bal ilave edilir.
 14. Fırında Elma Dilimleri Tarifi Nasıl Yapılır? Beş adet elma yıkanır, kabukları soyulmadan oldukça ince dilimlenir. Elma dilimleri bir tatlı kaşığı toz tarçın, yarım çay bardağı limon suyu ve bir yemek kaşığı toz şekerle harmanlanır. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serilir. Pişirme kağıdının üzerine elmalar rastgele konulur. Önceden ısıtılmış 100 derecelik fırında kuruyana dek takriben yarım saat tutulur.
 15. Fazla elma ile neler yapılır? Elma ile Ne Yapabilirim? Elma ile Hangi Tatlılar Yapılabilir? Elma ile yapılan tatlılar, kurabiyeler dışında pekmezi, reçeli, elmalı keki, sirkesi, elmalı tartı, şerbetli tatlısı ve hatta elmanın kereviz ile salatası bile yapılır. Cevizle, tarçınla elmalı kekleri yapılır.
 16. İrmikli Elma Tatlısı Tabanı için altı adet elma altı kaşık şeker ile pişirilir. İçine bir tatlı kaşığı tarçın ve bir paket sade pötibör bisküvi kırılarak harç yoğurulur. Hamur haline getirilir. Kalıbın dibine yapışmaması ve rahat servis edilmesi için biraz bisküvi kırığı konabilir. Kalıbın altına düzgün şekilde yerleştirilir. Bir litre süt ile sekizer kaşık şekerle irmiği tencereye alıp kaynayıp koyulaşana kadar pişirilerek hazırlanan irmikli muhallebi üzerine dökülür. Sıcakken bol tarçın ile üzeri süslenir. Soğuyunca sunulabilir.

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Kaymaklı Elma Tatlısı

Elmalı Tatlılar, Elma ile Ne Yapılabilir? Elma ile Hangi Tatlılar Yapılır? Diğer Elma Tatlısı Tarifleri

"Elma dan ne yapabilirim?" diyenlere yufkalı elma tatlısı: GÜL🌹 ŞEKİLLİ ELMALI🍎 TART🥧 (ELMALI GÜL TATLISI), KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR?, ELMALI🍎 PAY TARİFİ da ilginizi çekebilir.

KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR? Cevizli Elmalı Kek ELMALI🍎 YAĞSIZ KEK Ocakta veya Fırında Elmalı Ayva Tatlısı: ELMALI AYVA TATLISI TARİFİ🍎 ELMALI🍎 MİLFÖY TATLISI
YukarıYukarı