mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ ELMA TATLISI NASIL YAPILIR?🍎🌺

Cevizli elma tatlısı nasıl yapılır püf noktaları nelerdir? Elma tatlısı nasıl olur? Kolay elma tatlısı tarifi nasıl olur? Elmayla yapılabilecek tatlılar pek çok olsa da elmayla yapılan kolay tatlılar daha çok aranır. Elmalı pratik kolay tatlı tarifleri arasında elmalı kaymaklı tatlı, elma ile yapılan basit hafif tatlılar arasındadır. Elma, ceviz, şeker, tarçın… Cevizli elma dolması tatlısı veya kaymaklı elma tatlısı da denilen bu meyveli hafif tatlıyı; pratik elma tatlısını yapalım… Elma tatlısı fırında da yapılabildiği gibi tavada veya tencerede elma tatlısı hazırlanabilir. Elmalı fırınsız tatlılar arayanlar, elma tatlısı tencerede yapımını merak ederler, elma ile yapılan pratik tatlılar isteyenler! İşte kolay cevizli elma tatlısı tarifi yapılışı resimli olarak...

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Cevizli Kaymaklı Elma Tatlısı Malzemeleri - Pratik Elma Tatlısı İçindekiler

Küçük ve aynı boyda Amasya elmaları

Elma başına iki yemek kaşığı toz şeker

Beş – altı adet karanfil

Renk için: Bir tutam Hibiskus🌺 (aktarlardan temin edilebilir)

İstenirse bir tatlı kaşığı tarçın veya bir paket vanilya

Su

Servis için: Dövülmüş ceviz, fındık, badem, kaymak, toz Antep fıstığı

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Cevizli Kaymaklı Elma Dolması Tatlısı Tarifi - Fırında Elma Tatlısı Nasıl Yapılır? - Tarçınlı Elma Tatlısı

 1. Elmalar yıkanır, kabukları soyulur ve bütünlüklerini koruyacak şekilde ortadaki çekirdek yatağı çıkarılır. Bu gaye ile piyasada bıçak ve kabak oyacağından daha kullanışlı ürünler satılmaktadır. Renklendirme istenmezse kararmamaları için içine bir limon sıkılmış soğuk suda pişme zamanına kadar bekletilebilirler.
 2. Tek sıra halinde tencereye dizilirler. Pilav tenceresi tarzı yayvan olanlar daha uygundur. Dizilen elmaların boş kısımları toz şeker ile doldurulur. Birkaç kaşık toz şeker de tencerenin boş kısmına serpiştirilir. İstenirse bir çubuk tarçın da konularak bol tarçınlı elma tatlısı elde edilebilir.
 3. Hibiskus bitkisi bir – iki parça halinde her bir elmanın orta kısmına yerleştirilir. Beş – altı parça Hibiskus ve karanfiller de tencereye bırakılır. Tencere elmaların yarısına kadar suyla doldurulur. Hibiskus renk sağlamak için yeterlidir, gıda boyası kullanılmamalıdır.
 4. Önce orta ateşte, kaynamaya başlayınca kısık ateşte elmalar yumuşayıncaya kadar haşlanır. (İstenirse dikkatli bir şekilde bir fırın tepsisine alınır. Varsa tenceredeki şerbetten bir miktar elmaların üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika kadar pişirilir.) Haşlanmış elma tatlısı yapımında gerekirse elmalar yarıya kadar pişirilince dikkatli bir şekilde -yani elmalar parçalanıp dağılmadan- ters düz edilebilir. Ara sıra suyundan alıp elmaların üzerine gezdirilir. Tencerede ılınan elmalar servis tabağına alınır. Orta kısımlarına tarçınla birlikte dövülmüş ceviz veya fındık konularak servis edilir. İstenirse kuru üzüm veya kuş üzümü de ilave edilebilir. Cevizli Elma Tatlısının üzeri için toz Antep fıstığı ve buzdolabında yeterince soğuduktan sonra kaymak da kullanılabilir.

"Cevizli Elma Tatlısı Tarifi", "Kolay Elma Tatlısı" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kaymaklı Fırında Elma Tatlısı Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Elma Tatlısında Amasya Elmasının Yeri ve Değeri: Diğer bazı sert ve tatlı elma türleri de kullanılabilse de Amasya elması hem küçüklüğü hem de piştiğinde içine su çekmeyip şişmemesi ile diğer birçok elma türünden farklı ve bu tarifin gayesine uygundur. Genelde düzgün olduklarından düz durmaları için altlarının kesilmesine gerek kalmaz. Yumuşak elmalar kısa sürede şişerek dağılabilir.
 2. Tavada Elma Tatlısı Yeterince derinliği olan bir tava tencere yerine kullanılabilir.
 3. Elma Tatlısında Kullanılmayan Elma Kısımlarını Değerlendirme: Pişme sonrası elmaların orta kısımları için farklı malzemelerden faydalanarak değişik lezzetler elde edilebilir. Kaymaklı elma tatlısı dışında kremalı elma tatlısı, muhallebili elma tatlısı olarak veya değişik marmelatlı, çikolata soslu veya dondurmalı sunumlar da tercih edilebilir.
 4. Elma Tatlısı Şeker Seviyesi ve Aroması: Şeker miktarı tercihe göre değiştirilebilir. Ancak ekşi elma kullanılacaksa ölçü bir miktar arttırılır. Aroma gayeli olarak tarçın dışında, vanilya, kakule, nane yaprağı, limon veya portakal kabuğu rendesi de kullanılabilir.
 5. Tuffahiye Tatlısı Osmanlı (Tufahije: Boşnak Elma Tatlısı): Bosna elma tatlısı şekerli suda haşlanmış elmaların cevizle doldurulduğu Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya ve Sırbistan’da sevilen bir tatlıdır. Balkanların bu tatlı ile tanışması da Osmanlı devri olup adı Arapçada elma manasına gelen kelimeye dayanır. Tatlı kendi şeffaf şurubu içinde büyük bardak veya kâselerde, üzerinde kremşanti ile sunulur.
 6. 🌺Hibiskus, Amber Çiçeği, Gülhatmi, Mekke Gülü, Nar Çiçeği: Çok değişik renkte olabilen bu bitkinin en değerli olanları koyu kırmızı ve tadı ekşi olanlarıdır. C vitamini içeren, güçlü bir antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel olan 🌺Hibiskus kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde, iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde, damar sertliğinde (atherosklerozis), bağışıklık sistemini güçlendirmede, soğuk algınlığında, ateş düşürmede, Wilson hastalığında, bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarında, şişkinlik gidermede, Akciğer kanserini önlemede, kilo vermede, kireçlenmeyi önlemede yardımcı olduğuna inanılır. Ancak gastrit ve mide ülseri olanlarla, emziren annelerin, hamilelerin, anthocyanin grubu etkin maddeleri içerdiğinden guatr ve tiroid şikâyeti olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.
 7. Muhallebili Elma Tatlısı Tarifi: Çok farklı şekillerde yapılabilir. Muhallebi Dolgulu Elma Tatlısında elmada açılan yuvaya muhallebi doldurulur. Muhallebiye gömülen bir borcam dolusu elma şeklinde de yapılabilir. Elma rendesinin şeker ve tarçınla pişirilip yarım elmanın üzerine konularak sunulduğu bir başka tatlı da vardır.
 8. Elmalı Kurabiye, Elmalı Diyet Kurabiye 🍪ELMALI🍎 KURABİYE TARİFİ
 9. Sağlıklı Elma Tatlısı Tarifi: Elmalı Şekersiz Tatlı Şeker kullanmak istemeyenler için diyeti bozmayan tatlılardan biridir. Üç yemek kaşığı yulaf ezmesi fırın kağıdı üzerine alınarak rengi değişinceye kadar pişirilir. Beş adet elmanın içleri oyulur ve bir santim kalınlığında kenar bırakılır. Elmaların içi, beş adet ceviz içi ve üç adet kuru incir rondodan geçirilir. Rondodan alınan bu elma tatlısı hamuruna bir tatlı kaşığı tarçın ilave edilerek on dakika kadar tavada kavrulur. Ateşten alınan karışım elmaların içine doldurulur ve üzerine yulaflar ilave edilir. Elma tatlılarının üzerine bal gezdirilir ve servis edilir.
 10. Türbanlı Elma Tatlısı: Elma tatlısını süslenmesiyle alakalı bir adlandırmadır. Kaymaklı elma tatlısı nasıl yapılır? Tatlının üzerine kaymak veya kremşanti ve bunların da üzerine kuru yemiş gibi malzemelerle farklı süslemeler yapılır.
 11. Dilimli Elma Tatlısı: Elma dilimleri kullanılarak yapılan fırında elma tatlısıdır. Usulü için: DİLİMLİ AYVA TATLISI NASIL YAPILIR?

ELMA-TATLISI-NASIL-YAPILIR?

Kaymaklı Elma Tatlısı

Elmalı Tatlılar

GÜL🌹 ŞEKİLLİ ELMALI🍎 TART🥧 (ELMALI GÜL TATLISI), KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR?, ELMALI🍎 PAY TARİFİ da ilginizi çekebilir. KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR? ELMALI🍎 YAĞSIZ KEK ELMALI AYVA TATLISI TARİFİ🍎 ELMALI🍎 MİLFÖY TATLISI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok