mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NEVZİNE TATLISI (Kayseri)

Nevzine tatlısı nedir? Nevzine hangi yörenin tatlısıdır? Orjinal nevzine tatlısı tarifi nasıldır? Nevzine, Kayseri mutfağının tahin, pekmez ve cevizli ağızda dağılan meşhur tatlısıdır. Bayram ve düğün tatlısı olması yanında kız isteme günlerinde misafirlere ve yeni doğum yapan gelinlere ananevi olarak ikram edilegelen bu nefis tatlının lezzeti dillere destandır. Mahalli ifade nevzine yapmak değil nevzine basmak şeklindedir. Gelenekte pek tatbiki olmasa da üzerine dondurma veya kaymak ilavesi ile ikram edilerek farklı bir lezzete ulaşılabilir. "Kayseri’nin nefis tatlısı nevzine nasıl yapılır?" diyenlere resimli pratik bir tarif...

NEVZİNE-TATLISI-(Kayseri)

Nevzine Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Nevzine Tatlısı Hamuru için:

100 gr tereyağı

Bir kahve fincanı süt

Bir paket kabartma tozu

Bir kahve fincanı tahin

Üç buçuk su bardağı un

Bir adet yumurta

Bir su bardağı ceviz içi

Bir kahve fincanı sıvı yağ

Nevzine Tatlısı Şerbeti için:

İki su bardağı toz şeker

Bir kahve fincanı pekmez

İki su bardağı su

Bir - iki damla limon

NEVZİNE-TATLISI-(Kayseri)NEVZİNE-TATLISI-(Kayseri)

Nevzine Tatlısı Yapılışı Tarifi (Kayseri)

  1. Önce şerbeti hazırlanır: Şekerle su tencereye konarak şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şerbet beş dakika kadar kaynadıktan sonra altı kısılır. Bir – iki damla limon suyu sıkılır ve beş dakika daha kaynatılır. Bir kahve fincanı pekmez ilave ederek karıştırılır ve altı kapatılarak soğumaya bırakılır.
  2. Hamuru için: Tereyağı yakmadan eritilir. Ilınınca üzerine sıvı yağ eklenir. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılır ve yağ ilave edilir. Süt, yumurta, kabartma tozu ve tahin konulur. Yoğrulmaya başlanır.
  3. Geri kalan un azar azar ilave edilir. Hamur kendini toplamaya başlayınca iri dövülmüş ceviz eklenir ve tekrar yoğrulur. Bu hamur bir borcama veya ısıya dayanıklı bir fırın kabına elle bastırılarak yerleştirilir. İstenirse üzerine çatalla şekil yapılabilir. İstenilen büyüklükte kareler veya baklava dilimi halinde kesilir.
  4. Tatlı önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üzeri hafif kızarana kadar takriben yarım saat pişirilir. Fırından çıktıktan sonra ilk sıcaklığı geçerek ılınmaya yüz tutan tatlının üzerine soğuk şerbet gezdirilir. Nevzine Tatlısı şerbetini çekip (biraz zaman alabilir) soğuduktan sonra üzerine tahin gezdirilerek servis edilir.

Nevzine Tatlısı Tarifi Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Nevzine Tatlısının Püf Noktaları:

  1. Yukarıdaki şekilde de kıyır kıyır olan Nevzine’nin istenirse gevreklik seviyesini artırmak için hamura bir yemek kaşığı sirke ilave edilebilir.
  2. Ramazan ve Kurban bayramlarında da yapılan bu şerbetli tatlı üstü fıstıklarla süslenip bayram tatlısı olarak da sunulabilir.
  3. Kayseri usulü Nevzine tatlısı kimi yerde üzerine antep fıstığı konarak Necmiye Hanım tatlısı adıyla sunulmaktadır.

NEVZİNE-TATLISI-(Kayseri)NEVZİNE-TATLISI-(Kayseri)

YukarıYukarı