mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATESLİ OMLET YAPIMI🥔

PATATESLİ-YUMURTA

Malzemeler

Bir adet haşlanmış büyük patates

Bir adet yumurta

Tuz, karabiber ve reyhan

Kızartmak için sıvı yağ (farklı bir lezzet için tereyağ da kullanılabilir)

İstenirse : Bir tatlı kaşığı mısır unu ve bir yemek kaşığı su

PATATESLİ-YUMURTA

Patatesli Yumurta Tarifi

  1. Kabarık bir omlet için buzdolabından çıkarılan yumurtaların bir süre oda sıcaklığında bekletilmesinde fayda vardır.
  2. Haşlanmış patatesin kabukları soyulur ve rendelenir.
  3. Yumurtanın kabuğu ezmeden kırılabilirse kabuk karışma ihtimali azalacaktır. Bu gaye ile yumurtayı kırmak için vurmak üzere kâsenin kenarı değil mutfak tezgâhı veya başka sert bir zemin kullanılmalıdır.
  4. Bir kaseye kırılmış olan yumurta, baharatlar ve tuz eklenerek iyice karıştırılır. İyi çırpılmış yumurta kabarık bir omlet vaat eder. Mikser veya çatal yukarı kaldırıldığında yumurta aşağı akıyorsa yeterli seviyeye ulaşmış demektir. Karışım patates rendesine ilave edilir. İstenirse bu noktada kabarık omlet hedefiyle silme bir tatlı kaşığı mısır unu ve bir yemek kaşığı kadar su da ilave edilebilir.
  5. Kızdırılan tercihen yapışmaz vasıflı bir tavaya sıvı yağ dökülür. Ancak tava aşırı kızdırılmamış olmalıdır. Karışım her yerinin pişmesi amacıyla ince bir tabaka halinde ve seri şekilde tavaya boşaltılarak yayılır.
  6. Kısık ateşte bir tarafı piştikten sonra diğer tarafı bir kapak yardımıyla çevrilerek pişirilir. Patatesli Omlet sıcak olarak yenir. Arzu edilirse rulo şekle getirilebilir. Maşa veya çatal kullanarak ikiye katlanıp da sunulabilir.