mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Peynirli Acuka Tarifi (Acıka, Muhammara, Cevizli Ezme)

Acuka sos nedir? Acuka tarifi nasıldır? Acı kahvaltılık sos nasıl yapılır? Acuka da denilen kahvaltılık acılı ezmenin yapılışı tarifleri yörelere göre değişiklik arz eder. Kahvaltılık salçalı peynir ezmesi veya peynirli muhammara olarak da bilinen kahvaltılık cevizli acuka tarifi yapımı çok kolay... İşte "Peynirli acuka nasıl yapılır? Acukanın içinde neler var? Acukaya hangi baharatlar katılır? Acukaya sarımsak konur mu?" diyenlere acuka kahvaltılık sos tarifi resimli olarak...

PEYNİRLİ-ACUKA-(Acıka,-Muhammara,-Cevizli Ezme)

Peynirli Acuka Tarifi için Malzemeler - Acuka İçinde Neler Vardır? Kahvaltılık Acı Sos İçindekiler - Kahvaltılık Sos Acuka Malzemeleri - Acıkaya Ne Konur?

Yarım su bardağı beyaz peynir

Üç - dört yemek kaşığı tatlı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Üç - dört diş sarımsak

Yarım çay bardağı sıvı yağı

Bir su bardağı ceviz + fındık karışımı

Birer tatlı kaşığı nane, kekik, pul biber, istenirse kinzi (kişniş)

PEYNİRLİ-ACUKA-(Acıka,-Muhammara,-Cevizli Ezme)

Peynirli Acuka Tarifi - Acılı Acuka Nasıl Yapılır? - Kahvaltılık Acılı Ezmenin Yapılışı - Acıka Tarifi - Acuka Kahvaltılık Sos Nasıl Yapılır? - Gerçek Acuka Tarifi - Ekmeksiz Acuka Tarifi

 1. Kahvaltılık acuka yapımı için geniş bir cam kaseye peynir alınarak çatalla iyice ezilir. Üzerine salçalar ve ezilmiş sarımsak eklenir.
 2. Peynirin salçalarla iyice karışması sağlanır.
 3. Ceviz, sıvı yağ ve baharatlar eklenerek bütün malzeme iyice bütünleştirilir.
 4. Kırmızıbiber ve cevizdeki sağlığa faydalı maddeleri birleştiren acıka aynı zamanda kolay bir yemektir.
 5. Peynirli Acuka kızarmış ekmeklerin üzerine sürülerek kahvaltılarda yenilebileceği gibi tost ekmeklerin üzerine sürülüp kanepe olarak da servis yapılabilir.

"Acuka Kahvaltılık Sos nasıl yapılır? Acuka Sos Tarifi, Ev Yapımı Acuka Nasıl Yapılır?" İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Kahvaltılık Acuka Tarifi, Kahvaltılık Acuka Nasıl?" Püf Noktaları

 1. Acukanın diğer adı nedir? Acuka denen salçalı kahvaltılık farklı yörelerde muhammara, acıka, cevizli ezme, acılı sos gibi isimlerle ifade edilir.
 2. Muhammara Tarifi Antep Usulü Acuka Tarifi, Acı Sos Tarifi, Antep Usulü Acuka Tarifi, Muhammara Hatay Usulü, Muhammara Nasıl Yapılır? Hatay Usulü Acuka Tarifi, Yöresel Acuka Tarifi KOLAY MUHAMMARA TARİFİ (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
 3. Gerçek Acuka Tarifi, Karadeniz Usulü Acuka, Düzce Acıkası, Çerkez Acıkası nasıl yapılır? Çerkez Acuka Tarifi, Düzce Acuka Tarifi Düzce Acıkası 28.12.2017 tarihinde coğrafi işareti tescil edilmiştir. Düzce Acıkası için gerekli malzemeler: Biber salçası: 1 kg, Ceviz içi: 250 g, coğrafi sınırda yetiştirilip üretilen kavrulmuş fındık içi: 100 g, ayçiçek yağı: 150 ml, tereyağı: 50 g, sarımsak: 35 g, kişniş (koni): 35 g, kimyon: 6 g, tatlı toz biber: 6 g, pul biber: 6 g, kekik: 6 g, fesleğen (reyhan): 3,5 g, cıbrısa (azıbra, çıprıka, chubritza, çıbrısa, sater otu, çuprika, çibrisa, Bulgaristan kekiği, mercimek otu, tavuk otu): 3,5 g, tuz 4 g. Düzce Acıkasının Yapılışı: Biber salçası kazanlara konulunca ayçiçek yağı eklenerek 20-30 dakika suyu buharlaşana dek kaynatılır. Kaynamadan sonra tereyağı ilave edilir. Daha sonra ceviz içi, kavrulmuş fındık, sarımsak, kişniş, kimyon, tatlı toz biber, pul biber, kekik, fesleğen, cıbrısa ve tuz eklenip karıştırılarak acıka hazırlanır. Cıbrısa, çubritsa, çıbrıka, çibriska, çubriza, çubritsa, geyikotu, zater, zahter, sater olarak da bilinir. Et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Adapazarı Acuka Tarifinin bu tariften farklı olduğunu düşünenler yorumlarda belirtebilir.
 4. Calve Acuka Kahvaltılık Sos 200g 2021 Eylül itibarıyla Calve 200 gr Acuka Cevizli Fındıklı Kahvaltılık Sos 9.90TL fiyatla internette satılmaktadır.
 5. Acıka baharatı nedir? Acuka Kahvaltılık Baharat Eylül 2021 itibarıyla ışınsız olarak tabii usullerle öğütülmüş, pul biber, kekik, nane, tatlı toz biber, kişniş, kimyon, çemen, sumak ve toz sarımsakla hazırlanan 125 gramlık hususi acuka baharatı internette 19,26 TL fiyatla satılmaktadır.
 6. Acılı Ezmenin Tarifi ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣
 7. Kışlık Acuka Tarifi, Kışlık Acı Biber Sosu Nasıl Yapılır? Kışlık Kahvaltılık Acılı Ezmenin Yapılışı, Domatesten Acuka Nasıl Olur? Dört kilo domates parçalara bölünüp blendıra atılıp doğranır. İki kilo kırmızı biber, bir kilo yeşil biber ve altı adet acı biber de parçalara kesilip blendırdan geçirilir. Bir baş sarımsak da aynı şekilde doğranır. Bir demet maydanoz ufak ufak doğranarak bütün malzeme yarım su bardağı sıvı yağ ve üç tatlı kaşığı tuzla birlikte tencerede bir – iki saat suyunu çekene kadar pişirilir. Sonra kavanozlara aktarılıp sıcakken kapağı kapatılarak ters çevrilip vakumlanması sağlanır. Acuka nasıl saklanır? Konserveler gerektiğinde kullanılmak üzere serin bir yerde saklanır. Biber ağırlıklı yapılarak biber ezmesi elde edilebilir.
 8. Epışıps Sakarya, Adapazarı – Çerkez kültürünün müşterek bir lezzetidir. Tavuk eti, ceviz içi, kişniş, acuka, mısır unu, buğday unu, acı biber, sarımsak, tereyağı, kuru soğan ve toz biberin karışımıyla elde edilen nefis yemektir.
 9. Acukaya sirke konur mu? Esasen konulmaz, lakin farklı bir lezzet için isteyen ilave edebilir. Bir kapta üç yemek kaşığı acı veya tatlı biber salçasını, beş adet ezilmiş ceviz, bir yemek kaşığı sirke, iki diş sarımsak ve bir yemek kaşığı zeytin yağı güzelce karıştırılıp macun kıvamına getirilerek yapılabilir.
 10. Antep Usulü Mercimek Çorbası 🥣Ezogelin Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır? (Oğuzeli, Gaziantep)🍲
YukarıYukarı