mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

OSMANLI SARAY🏰 USULÜ SOĞANLI🧅 YUMURTA🍳 Yumurta-yı Hümayun, Soğanlama

Saraykâri, Osmanlı saray usulü soğanlı yumurta nedir, nasıl yapılır? Soğanlı yumurta Osmanlı Padişahlarının iftarlarında çorbadan sonra sofraya gelen çok lezzetli bir yumurta yemeğidir. Soğanlı Yumurta Tarihi: Fatih Sultan Mehmet'in de ramazan ayı müddetince Matbah-ı Amire'de (Saray Mutfağı) bünyesinde padişahın özel yemeklerinin pişirildiği “Matbah-ı Hümayun", "Matbah-ı Has” ve “Kuşhane” gibi isimlerle anılan kısımda yapılan bu soğanlı yumurtayı yediği söylenir. Soğanlı yumurta Abdülhamit Sâninin de tercihleri arasındaymış. İşte Enderun yumurtası, yumurta-yı hümayun...

OSMANLI-SARAY-USULÜ-SOĞANLI-YUMURTA-(Yumurta-yı-Hümayun)

Soğanlı Yumurta Malzemeleri - Tek kişi için Osmanlı Usulü Soğanlama

İki orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Yarım tatlı kaşığı tuz

Bir adet yumurta

Bir yemek kaşığı sıvı yağ (varsa sade yağ)

İstenirse baharatlar: Yenibahar, tarçın, karabiber, pul biber

İstenirse: Pastırma, sirke

Kapaklı yapışmaz bir sahan

OSMANLI-SARAY-USULÜ-SOĞANLI-YUMURTA-(Yumurta-yı-Hümayun)

Osmanlı Saray Usulü Soğanlı Yumurta Tarifi - Soğanlı Yumurta Nasıl Yapılıyor?

 1. Soğanların kabukları soyulup yarım ay şeklinde (piyazlık) doğranarak bir yemek kaşığı sıvı yağ konmuş yapışmaz bir tavaya alınır.
 2. Üzerine tuz ve şeker eklenerek çok kısık ateşte soğanlar karamelize oluncaya kadar pişirilir. Ocağın çok kısık bir ateşte olması soğanları yakmadan karamelize etme gayelidir.
 3. İstenirse bu aşamada baharatlar, tuz, doğranmış pastırma ve sirke eklenip karıştırılır. Ancak baharatlar soğanların rengini koyulaştıracaktır.
 4. Küçük bir sahana aktarılan soğanların ortası yuva şeklinde açılır. Buraya yumurta kırılır.
 5. Ağzı kapalı olarak yine kısık ateşte yumurtanın sarısı katılaşıncaya kadar pişirilir. İstenirse sarısı sulu kalacak kadar süre pişirilir.
 6. Saray Usulü Soğanlı Yumurta sıcak olarak servis edilirken sade sunulabileceği gibi pulbiber veya karabiber gibi baharatlarla da süslenebilir. Tarçın veya nane serpildiği de olur.

Osmanlı Saray Usulü Soğanlı Yumurta Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar Osmanlı Usulü Soğanlama Püf Noktaları:

 1. Ramazanlarda daha çok akla gelen Osmanlı mutfağında hususi bir yeri olan Karamelize Soğanlı yumurtanın farklı yapılış şekilleri olsa da sabır gerektiren kısık ateşte soğan pişirme muamelesi ortaktır.
 2. Bir sebze karamelize olana kadar sotelenecekse, tavanın kafi derecede geniş olması gerekir. Malzemenin üst üste yığıldığı dar bir tava veya tencere kullanımı halinde istenen seviyede karamelizasyon gerçekleşmeyebilir.
 3. Ağzı kapalı pişmek Ağzı kapalı piştiğinde soğanın suyu dolayısıyla su eklemek ve sürekli karıştırmak gerekmez.
 4. Soğanlı yumurtaya ne denir? Saraykâri yumurta, Yumurta-yı Hümâyûn, Enderun yumurtası, soğan mıhlaması...
 5. Soğanlı yumurta kaç kalori? Yüz gramında 141 kcal kalori, 140 gramlık bir orta porsiyon soğanlı yumurtada 198 kcal civarında kalori bulunur.
 6. Kullanılabilen diğer baharatlar: Bir çay kaşığı toz kırmızı biber, yenibahar, nane, kekik, kimyon...
 7. Yoğurtlu sunum: Piştikten sonra bir tabağa alınıp üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ilavesi ile de servis edilebilir.

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmaması İçin Tavsiyeler:

 1. Hız: Soğan doğrarken keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Soğanı doğrarken hızlı davranılırsa gözlerin yanması önlenebilir. Zaten soyulup bekletilen soğanlarda besleyicilik kaybı olur.
 2. Su: Soğan ve kullanılacak bıçak soğan kesilmeden önce ıslatılmalı, mümkünse suyun altında doğranmalıdır. Bu şekilde soğan içinde göz yaşarmasına sebep olan maddelerin hava ile teması en aza indirilmiş olur.
 3. Cücük: Tesirli maddeler soğan cücüğünde daha yoğun olduğundan dolayı, soğanın tepesinden doğranmaya başlaması gerekir. Diğer bir deyişle en son cücüğü doğranmalıdır.
 4. Soğuk: Soğan doğranmaya başlamadan yarım saat buzdolabında veya beş dakika buzlukta dinlendirilmesi de göz yaşarmasına mani olabilir. Çünkü buzdolabında bu tesirli maddelerin miktarı azalır. Hatta soğanlar doğranmadan önce su dolu bir kâsede buzdolabında bekletilebilir.
 5. Deniz Gözlüğü: Gözlerin hava ile bir teması olmayacağından gözler yanmaz.
 6. Ağza Konan Maddeler: Ağza bir miktar su alınır, soğan doğrarken ağızda bekletilir. Doğrarken sakız çiğnemek de işe yarayabilir. Soğan doğrarken sadece ağızdan nefes alınması veya ağızda bu esnada limon dilimi, şeker, ekmek vb. bulundurulması soğan içindeki maddelerin vücuda alınmasını engelleyerek göz yaşarması önlenir.
 7. Hava: Soğanı doğrarken yakında bir fan bulundurulur veya mutfak aspiratörü çalıştırılır. Fandan gelen hava soğanın keskinliğini dağıtacaktır. En azından soğanları açık pencerenin önünde hatta balkonda doğramak tavsiye edilir.
 8. Mum: Soğan doğrarken yakında bir mum yakmak....
 9. Tuz, limon, sirke: Soğanı tuzlayıp doğramak, doğramadan evvel üzerine limon sıkmak, doğramadan önce kesme tahtasına sirke sürmek...
 10. Musluk Soğanı açık musluğa yakın doğramak... Bilhassa su sıcaksa... Suyun buharı soğandan çıkan gazları dağıtacaktır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Motan
YukarıYukarı