mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

OSMANLI SARAY🏰 USULÜ SOĞANLI🧅 YUMURTA🍳 Yumurta-yı Hümayun

Saraykâri, Osmanlı saray usulü soğanlı yumurta nedir, nasıl yapılır? Padişahlarının iftarlarında çorbadan sonra sofraya gelen çok lezzetli bir yumurta yemeğidir. Fatih Sultan Mehmet'in de ramazan ayı müddetince Matbah-ı Amire'de (Saray Mutfağı) bünyesinde padişahın özel yemeklerinin pişirildiği “Matbah-ı Hümayun", "Matbah-ı Has” ve “Kuşhane” gibi isimlerle anılan kısımda yapılan bu soğanlı yumurtayı yediği söylenir. İşte enderun yumurtası, yumurta-yı hümayun...

OSMANLI-SARAY-USULÜ-SOĞANLI-YUMURTA-(Yumurta-yı-Hümayun)

Soğanlı Yumurta Malzemeleri - Tek kişi için

İki orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Yarım tatlı kaşığı tuz

Bir adet yumurta

Bir yemek kaşığı sıvı yağ (varsa sade yağ)

İstenirse baharatlar: Yenibahar, tarçın, karabiber, pulbiber

İstenirse: Pastırma, sirke

OSMANLI-SARAY-USULÜ-SOĞANLI-YUMURTA-(Yumurta-yı-Hümayun)

Osmanlı Saray Usulü Soğanlı Yumurta Tarifi

  1. Soğanların kabukları soyulup yarım ay şeklinde doğranarak bir yemek kaşığı sıvı yağ konmuş yapışmaz yüzeyli bir tavaya alınır. Üzerine tuz ve şeker eklenerek çok kısık ateşte soğanlar karamelize oluncaya kadar pişirilir. Ocağın çok kısık bir ateşte olması soğanları yakmadan karamelize etme gayelidir.
  2. İstenirse bu aşamada baharatlar, doğranmış pastırma ve sirke eklenip karıştırılır. Ancak baharatlar soğanların rengini koyulaştıracaktır.
  3. Küçük bir sahana aktarılan soğanların ortası yuva şeklinde açılır. Buraya yumurta kırılır.
  4. Ağzı kapalı olarak yine kısık ateşte yumurtanın sarısı katılaşıncaya kadar pişirilir. İstenirse sarısı sulu kalacak kadar süre pişirilir. Saray Usulü Soğanlı Yumurta sıcak olarak servis edilirken sade sunulabileceği gibi pulbiber veya karabiber gibi baharatlarla da süslenebilir.

Osmanlı Saray Usulü Soğanlı Yumurta Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar Soğanlı Yumurta Püf Noktaları: Ramazanlarda daha çok akla gelen Osmanlı mutfağında hususi bir yeri olan bu yemeğin farklı yapılış şekilleri olsa da sabır gerektiren kısık ateşte soğan pişirme muamelesi ortaktır.

Bir sebze karamelize olana kadar sotelenecekse, tavanın kafi derecede geniş olması gerekir. Malzemenin üst üste yığıldığı dar bir tava veya tencere kullanımı halinde istenen seviyede karamelizasyon gerçekleşmeyebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Motan
YukarıYukarı