mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Trabzon Usulü Kuymak, Karadeniz Mıhlama Tarifi (Muhlama: Rize, Yağlaş: Giresun)

Kuymak nedir? Trabzon Kuymak nasıl yapılır 2 kişilik? Trabzon usulü kuymak nasıl yapılır? Kolay kuymak tarifi...

Kuymak Muhlama nedir? Muhlama tarifi - Karadeniz mutfağının bir eseridir. Karadeniz Mıhlama Tarifi Nasıl Yapılır? Mıhlama ölçüleri nasıldır? Orijinal peynir kuymağı yapımı için neler gerekir? Mıhlama olan kahvaltı mekânlarını, yerlerini, mıhlama yapan restoranları aramaya, "Muhlama nerede yenir, mıhlama yapan yerler neresi?" diye soruşturmaya gerek yok... Kuymak yapmanın tarifi ama tam ölçülü kuymak tarifi Trabzon Rize usulü için doğru yerdesiniz. Rize mıhlama tarifinin yapımı çok kolay... Gereken malzeme varsa evde mıhlama yapılabilir. Öyleyse kahvaltılık tariflerin şaheseri Karadeniz kuymak tarifi ve malzemeleri nelerdir? Mıhlama nasıl olur? Kuymak sıcak suyla mı yapılır soğuk suyla mı? Evde kuymak tarifi ama en güzel kuymak tarifi hangisidir? Mısır unundan kuymak nasıl yapılır? Trabzon usulü uzayan kuymak mıhlama tarifi yapılışı isteyenlere ustasından mıhlama tarifi resimli ve tam ölçülü olarak…

TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA

Mıhlama için Malzemeler: Mıhlama İçinde Ne Var? Kuymak Mıhlama malzemeleri nelerdir? Mıhlama İçindekiler:

Üç - dört yemek kaşığı (varsa köy) tereyağı

Mıhlama unu: Üç - dört yemek kaşığı mısır unu

Bir su bardağı su

Varsa bakır sahan

Mıhlama için Peynir (Kuymak Peyniri): 150 - 200 gram Trabzon köy (imansız) peyniri, telli (çeçil) peynir veya kaşar peyniri

TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA YAPILISITRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 2TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 3TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 4TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 5TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 6TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 7

Karadeniz Mıhlama Nasıl Yapılır? İki Kişilik Kuymak Tarifi - Tam Ölçülü Kolay Kuymak Tarifi Karadeniz (Mıhlama, Muhlama, Muğlama, Yağlaş, Havits) Yapılışı - Kahvaltı Kuymak Tarifi

 1. Tavada tereyağı eritilir ve bir kaç dakika -ancak yanmamasına dikkat edilerek- kaynatılır. Mısır unu konulup karıştırılarak rengi dönene kadar (yakmadan) kavrulur.
 2. Mıhlama suyu sıcak mı olur? Bazen mıhlamaya sıcak su mu soğuk su mu konulacağı sorulur. Kuymak sıcak suyla mi yapılır? Trabzon usulü kuymakta, yağ kendini bırakmaya başlayınca iki bardak soğuk su ilave edilir.
 3. Mıhlamaya su katılırken de karıştırmaya devam edilerek su ve diğer malzemelerin iyice birbirine geçmesi ve iyi bir kıvam oluşması sağlanır.
 4. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılır, beş - on dakika bu karışım pişirilir. Üzerine mıhlama peyniri azar azar ilave edilir.
 5. Eriyen peynir tereyağlı mısır unu ile birleşir. Orta ateşte tereyağı üstüne çıkıp görününceye kadar peynir dibine tutmasın diye ara sıra karıştırılarak pişirilir. Ancak çok karıştırılırsa peynir uzama hususiyetini kaybedecektir. İşte kuymak... Arzu edilirse üzerine eritilmiş tereyağı tekrar dökülür ve sıcak olarak servis edilir.

TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 8TRABZON USUL KUYMAK 6TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 10TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA 11TRABZON USULU KUYMAK MUHLAMA TEL PEYNIRI

Muhlama, Mıhlama Tarifi ve Yapılışı Hakkında Bilgiler, "Karadeniz usulü kuymak nasıl yapılır?", "Mıhlama Yemeği Nasıl Yapılır", "Kuymak Nasıl Yapılır Tarifi" Püf Noktaları:

 1. Kuymak mıhlama peyniri nedir? Kuymak mıhlama için peynir nasıl olmalı? Mıhlama kuymak hangi peynirle yapılır? Mıhlama peyniri adı nedir? Kuymak için hangi peynir kullanılır? Trabzon Peyniri "Gerçek Kuymak nasıl yapılır?" incelendiğinde kuymak mıhlama malzemeleri listesi içindekilerden muhlama peyniri en mühimidir. Karadeniz'in yaygın yemeği Kuymak'ın en ehemmiyetli özelliği yerken kuymak peynirinin tellenip sakız gibi uzamasıdır. Bu sebeple mıhlamada kullanılan peynirin kalitesine dikkat edilmelidir. Mıhlama normal peynirle olur mu? Beyaz peynirli, lorlu kuymak olmaz. Çamlıhemşin ve Fındıklı civarında yapılan minzi (minci) mıhlaması ile yenebilecek tarzda bir kahvaltılık elde edilebilir ama bu Trabzon usulü kuymak olmaz.
  Öyleyse mahallî olarak kuymakta hangi peynir kullanılır? Kuymağa konulan peynir Karadeniz kuymak peyniridir. "Kuymak peynirinin adı ne?" denirse mıhlama için kullanılan peynir "imansız peynir" denilen Karadeniz'in kuymak yapılan peyniridir. Çiğ sütten elde edildiği için, mıhlama peyniri alındıktan sonra geniş ve derin bir kabın içine konulup üzerine el yakacak sıcaklıktaki su dökülerek su soğuyana kadar bu suyun içinde bekletilir. Mıhlamaya konulan peynir daha sonra istenilen büyüklükte dilimlenir. Kullanılacak olan yere göre bazen hafifçe tuzlanır. Karadeniz mıhlama peyniri bazen hiç tuzlanmadan küçük buzdolabı poşetlerine konularak derin dondurucuda saklanır. Kuymağın içine konulan peynir kullanılacağı zaman önceden buzdolabından çıkarılır. Kuymak peyniri kendi halinde buzu çözüldükten sonra kullanılır. En iyi kuymak peyniri budur. Bu gaye ile üretilen bazı peynirler gittikçe yaygınlaşacak şekilde marketlerde satılır hale geliyorsa da Vakfıkebir mıhlama peyniri her yerde erişilebilir değildir. Öyleyse mıhlama başka hangi peynirlerle, hangi kaşarla yapılır? Dil peyniri ile Kuymak yapılır mı? Mıhlama çeçil peyniri ile de yapılır. Telli peynir ile mıhlama yapıldığı gibi dil peyniri ile mıhlama yapılabilir. Mahalli peynirlere ulaşmak mümkün olmadığında kuymak için kullanılan peynirin adı çeçil (telli) ve dil peyniridir.
  Çeçil peyniri nerede satılır? Pek çok market ve süt ürünleri satıcısında kolaylıkla bulunabilir. Sütaş kuymak Tarifi için 375 gramlık Kolot Peynirini piyasaya arz etmiştir. Fiyatı Ağustos 2021 itibariyle 21,95 TL. Mihaliç ise sert, yağlı, tuzlu ve bol gözenekli bir peynir olup kuymak için uygun değildir.
 2. Kuymak neden uzamaz? 1) Yanlış peynir 2) Pişerken fazla karıştırma 3) Soğuma
 3. Kuymak unu fırınlımı olmalı? "Mıhlama nasıl yapılır?" sualinin cevabı yöreden yöreye bazı farklılıklar gösterebilir. Ayrıca "fırın kurusu" adıyla ifade edilen fırınlanmış iri taneli mısır unu ile de yapılabilir. Ancak; kavrulmamış mısır unu bir çok damağa daha uygun gelebilir. "Zumur" usulünde mısır unu yerine bayat mısır ekmeğinin ufalanmış hali kullanılır. "Purşunda" yemeğinde ise kavrulan arpa unu kuymak şeklinde pişirilir ve yağlanarak hazırlanır.
 4. Mıhlama margarinle olur mu? Tereyağsız kuymak olur mu? Zeytinyağlı kuymak olur mu? Kolaylezzet.com yemek tarifleri sitesinde margarinli hiçbir tarif bulunmamaktadır. Kuymak mıhlama için gerekli malzemeler sayılırken hakiki kuymak lezzetine ulaştıran iyi bir tereyağı da ifade edilir. Asıl tarif malzemeleri arasında bulunmamasına rağmen zeytinyağlı mıhlama yapılabilir. Tereyağı yerine kaymak (Artvin) kullananlar da vardır.
 5. Sütlü Kuymak Tarifi Sütlü mıhlama tarifinde su yerine süt veya su süt karışımı kullanılır. Oda sıcaklığındaki süt topaklanmaya mani olmak üzere yavaş yavaş ilave edilir. Kaynamaya başladığında kıvamı katı olduğu fark edilirse akışkan olabilmesi için süt eklenerek tekrar fokurdaması beklenir. Süt kuymağının tadı su ile yapılandan farklı olacaktır. Mıhlama tarifi sütlü olduğunda diğer hususlarda değişiklik olmamaktadır.
 6. Mıhlamaya tuz atılır mı? Peynir tuzsuz ise ve istenirse biraz tuz ilave edilebilir.
 7. 2 kişilik mıhlama nasıl yapılır? 2 kişilik kuymak nasıl yapılır? İyi yapılmış bir kuymak takviye talepleri sebebiyle asla planlanan kişi adedine yetmeyecektir. Bu kuymağın esas olarak dört kişiye yetebileceğini hesaplasak da iki kişiye bile kafi gelmeyebilir. Bununla beraber en iyi kuymak tarifi 2 kişilik deniliyorsa Mıhlama Tarifi iki kişilik olacaksa ölçüleri yarıya indirerek iki porsiyonluk bir sunumu sağlayabileceğini varsayıyoruz. Trabzon Kuymak Tarifi 6 kişilik, kuymak tarifi 4 kişilik, kuymak tarifi 5 kişilik, 1 kişilik kuymak tarifi olsun istenirse ölçüleri nisbi olarak değiştirerek yapılabilir.
 8. Mıhlama Nasıl Yenir? Mıhlama Kalırsa Ne Olur? Mıhlama Kuymak Isıtılır mı? Mıhlama Hangi Öğünde Yenir? Kuymak Kahvaltıda mı Yenir? Sıcak olarak yenilir. Yenilecek kadar yapılması iyi olur; soğumuş kuymağın tekrar ısıtılarak yenilmesi lezzet açısından uygun değildir. Muhlama daha ziyade kahvaltılarda çay ve taze (ekşi mayalı) sıcak ekmekle beraber sunulabildiği gibi sair öğünlerde bilhassa Rize'de ramazan iftar menülerinde de tercih edilir. Kuymak ekmekle mı yenir? Evet taze sıcak Trabzon ekmeği ile veya sade olarak yenilir.
 9. Kuymak Yumurtalı olurmu?, Yumurtalı Kuymak Tarifi - Yumurtalı Mıhlama Tarifi: KAZKALDIRAN🦢 (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize, Artvin)
 10. Kuymak Peyniri ve Muhlama Seti Piyasası, Kuymak Peyniri hangi Market'te Kuymak peyniri hangi markette satılır? Mıhlamada kullanılan peynir nerede satılır? Kuymak peyniri Bim, A101, Şok, Migros gibi marketlerde zaman zaman satılmaktadır. Bazen de hazır mıhlama kuymak paketi, kuymak seti, mıhlama seti halinde satılıyor. Bim kuymak mıhlama peyniri veya hazır kuymak paketi kullananlar, bir dönem A101 kuymak peyniri hazır kuymak paketi olarak satılan “Laz Kızı Kuymak Paketi”ni deneyenler, kolot peyniri ve süt minzisinin karıştırılıp tuzlanması ile elde edilen Aho peyniri ile kuymak yapanlar; Kaanlar kuymak peynirini, Kebir kuymak mıhlama peynirini deneyenler, farklı markaların muhlama seti veya mıhlama paketini inceleyenler memnuniyet seviyesini yorum kısmına yazabilirler. Kuymak peyniri A101'den, kolot peyniri Bim'den alınabilir mi? Bim'de zaman zaman satılan Kolot peyniri mıhlama için uygun mu? Kaanlar kolot peyniri nasıl yapılır? Yapılış tarzının aynı şekil olması beklenir. Kuymak mıhlama peyniri A101 ve Mıhlama peyniri Bim markette satılması ne kadar değerli olursa olsun, kalitenin ve gayeye uygunluğun çok daha mühim olması sebebiyle kullananların tecrübelerini yorumlarda paylaşmaları faydalı olacaktır. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
 11. Bebekler İçin Muhlama Kuymak Tarifi: Bebeklere kuymak tarifi olarak ifade edilen tarifler sade kuymak tarifinden çok da farklı olmayan anlatımlardır. Mercimek çorbasını bile bebeklere önermeyen Kolaylezzet, “bebek kuymağı” olarak isimlendirilen bu yemeği de mes'uliyet şuuru gereği önermemektedir. Çok sayıda bebek bu kuymağı yiyebilse de bir tek bebeğin bile zarar görmemesi için bebekler için mıhlama tabiri ile anlatılan kuymağı bebeklere uygun görmüyoruz.
 12. Yalancı Muhlama: Kaşarla Kuymak Tarifi, Mıhlama Kuymak Tarifi Kaşarlı Olur mu? Kaşar Peynirli Kuymak Mıhlama Nasıl Yapılır Tarifi Nedir? “Mıhlama kaşar peyniri ile yapılır mı?” derken dil peyniri ile kuymak yapılabildiğini ifade etmiştik. Dil peyniri ile kaşar arasındaki fark nedir? Dil peyniri bir çeşit kaşar peyniri olup farkı tuzsuz olması, tel tel ayrılması, daha yumuşak olması ve daha iyi erimesidir. Künefe peyniri olarak da kullanılan dil peynirinin yapılışı kaşar peynirininki gibidir. Süt süzdürülüp, mayalanıp pıhtılaşır. Bu pıhtılar küçük parçalara ayrılır, teleme suyundan ayrılan kısım bezlerde toplanıp süzdürülür ve temiz suda kaynatılır. Haşlanırken içine tuz atılmadığından kaşar peynirine göre daha yumuşaktır. Öyleyse kuymak kaşar peynirle yapılır mı? Kaşardan kuymak olur mu? Çeçil, dil, tel peynirleri bulunamadığında kaşar peynirinden kuymak mıhlama yapılabilir. Herhangi bir tarifteki asıl malzemeleri benzerleri ile değiştirerek elde edilen yemek yenilebilecek lezzette gayet güzel bir çalışma olabilir. Bununla beraber asıl lezzetin birebir yakalanamadığı da dikkate alınmalıdır.
  Mıhlama kaşarla yapılır mı? Kaşar peynirli kuymak tarifi: Kaşarlı kuymak tarifinde kaşarsız tarifte olduğu gibi tereyağı eritilip iri çekilmiş mısır unu ilave edilir ve kokusu çıkıp rengi dönene kadar kavrulur. Oda sıcaklığındaki su, un akışkan bir duruma gelene kadar ağır ağır devamlı karıştırarak ilave edilir. Kaşarlı kuymak (mıhlama) yapımı tarifinde kaşarın tuzluluk seviyesine göre muhlamaya tuz atıp atmamaya karar verilir. Tuz eklenip karıştırıldıktan sonra altı kısılır. Tereyağı üstüne çıkana kadar pişirilir. Kaşarla mıhlama tarifinde bir su bardağı kadar doğranmış veya rendelenmiş kaşar peyniri kullanılır. İsteğe göre miktarı değiştirilebilecek olan kaşar tavanın her yerine dengeli bir şekilde ilave edilir, lakin karıştırılmaz. Kaşarlı mıhlama yaparken bu esnada karıştırılır veya gereğinden uzun pişirilirse uzayıp tellenme olmayacaktır. Kaşar peyniriyle kuymak, bütün kaşarlar erirken yağ üste çıkana kadar pişirilir. Kaşar peynirinden kuymak bu şekilde yapılabilir.
 13. Kuymak Mıhlama Normal Unla Yapılır mı? Yukarıda verilen mısır kuymağı yapılışı tarifi "Mısır unlu mıhlama nasıl yapılır?" sualinin cevabıdır. Kuymak için hangi mısır unu kullanılır? Kavrulmuş mısır unu ile kuymak mıhlama gayet güzeldir. Bununla beraber kavrulmamış mısır unuyla da yapılır. Fakat bir miktar iri çekilmiş olanı bulunursa daha iyi olur. Tereyağlı Unlu Kuymak Tarifi Yapılışı yukarıda izah edilmiştir. Mısır unu olmadan kuymak yapılabilir mi? Mısır unlu kuymak mıhlama tarifi yaygın olsa da mıhlama tarifi mısır unsuz da olabilir. “Mısır unsuz kuymak mıhlama tarifi” derken de ekseriyetle normal beyaz unla mıhlama kuymak kastedilir. Beyaz undan mıhlama, buğday unundan mıhlama yapılırken mısır unuyla kuymak tarifi aynen tatbik edilir. Unlu kuymak nasıl yapılır? Esasen kuymak tarifi unlu olarak da farklı değildir. Hemşin’de olduğu gibi kuymak mısır unu yerine bazen de mısır ve beyaz un karışımı ile yapılır.

Kuymak Diğer Adı

Kuymak ve Mıhlama Farkı, Kuymak ile Mıhlama Arasındaki Fark Nedir? Kuymak ile Muhlama Aynı Şey mi, Arasındaki Fark Nedir? Mıhlama kuymak farkı “Kuymak ile mıhlama aynı mı?” merak edenler bilsin ki kuymak ve mıhlamanın farkı mahallî isimlendirmedir. “Kuymak mısır unu ile yapılır. Muhlama beyaz unla yapılır. Kuymağa çok fazla peynir konulmazken mıhlamanın temel maddesi peynirdir.” gibi ifadeler sebebiyle farkı olduğu düşünülür. Lakin yapılış tarzı çeşitliliği isimlendirme farkı ile birebir örtüşmemektedir. (Tetabuk etmemektedir.) Tutarlı bir isimlendirme sağlayacak muhlama kuymak farkı yoktur. "Trabzon usulü kuymak nedir?", "Laz kuymağı nasıl yapılır?" gibi yöre ismi verilerek tarifin ifadesi daha isabetli olabilir. Bu çerçevede Rize Muhlaması:

Rize Muhlaması Tarifi 26.03.2021 tarihinde coğrafi mahreç işareti tescil edilmiştir. Kuymak adıyla tescillenen bir mamul henüz yoktur. Rize Muhlamasının imalinde; yörede “koleti peyniri” de denilen kolot peyniri, tereyağı, mısır unu, tuz ve su kullanılır. Rize Muhlaması, gıda ile temasa uygun bakır sahanda ve tahta kaşık kullanılarak imal edilip sıcak olarak sunulan mahalli bir yemektir. Rize’de uzun yıllardır üretilen ve yörenin düğün yemekleri arasında yer alan Rize Muhlamasının, coğrafi sınırla ün bağı vardır. 2 kişilik (1 porsiyon) Rize Muhlaması için gerekli malzemeler: 200 g tereyağı, 150 g mısır unu, 200 g az yağlı kolot peyniri, 5 g tuz (1 çay kaşığı), 240 ml su (1 su bardağı) Rize Muhlaması Nasıl Yapılır? Tereyağı, mısır unu ve tuz, ateşin üzerindeki bakır sahanda, tahta kaşıkla kavrulur. Arzu edilen esmerlik elde edilince, kenarlardan ortaya doğru kaynamış su ilave edilip homojen harç elde edilinceye kadar karıştırılır ve ocak kısılır. Muhallebi kıvamına gelince, ince ince tellendirilerek evvelden hazırlanmış kolot peyniri, muhlamanın üzerine dizilir. Peynirler kaşıkla hafifçe içe doğru bastırılır lakin karıştırılmaz. Kısık olan ocak tam açılır, 10-15 saniye kadar pişmeye bırakılır ve ocağın üzerinden alınır. Sıcak olarak sunulan Rize Muhlaması ambalajlanmaz.

Kuymak Muhlama Tarifi Ardahan Tereyağ ve zeytinyağ karışımı tavaya konulup bir miktar kızdırılır. Mısır unu ilave edilip tahta kaşığın tersiyle ezilerek biraz kavrulur. Kavrulunca su ilave edilir. Kaynamaya başlayınca peynir eklenip karıştırılır. Kenarları kızarana kadar harlı ateşte tutulup kısılır. Peynir tavada bir tabaka oluşturuncaya kadar beklenir.

Kakışlı kuymak tarifi! Kakışlı kuymak nedir? Nasıl yapılır? Gümüşhane'de Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, kuymağa farklı bir yorum getirerek bölgeye gelen turistlere ikram ediyor. Peynir ve mısır unu kullanılmadan, normal un ve süzme yoğurtla yapılıp tereyağıyla sunulan yörenin mahalli lezzetlerinden kakışlı kuymak, Trabzon kuymağına da rakip olarak gösteriliyor. 'Trabzon kuymağına kıyasla, daha ekşi, yumuşak ve hafif bir lezzette olup kahvaltılarda yenilen kakışlı kuymak adını ise; tereyağı döktükten sonra kaşıkla üzerinde yapılan kakma hareketinden alır. Un, süzme yoğurt ve sıcak su ile topaklanmayacak şekilde büyük bir tencerede karıştırıldıktan sonra ocağın üzerine alınıp katılaşıncaya kadar pişirilir. Bilahare başka bir tencerede yakma kıvamına getirilerek eritilen has tereyağı pişen kuymağın üzerinde gezdirilerek sunulur.

Kuymak diğer adı nedir? Kuymak mı Muhlama mı Mıhlama mı TDK ne diyor? Mıhlama nasıl yazılır? Muhlama doğru yazılışı nedir? Mahalli ağızda "muhlama" ifadesi yaygınsa da Karadeniz dışındaki pek çok bölgede "mıhlama" olarak telaffuz ediliyor. Kastedilen bu yazının konusu olan yemekse muhlama ile mıhlama arasındaki fark söyleyiş farkıdır. "Mıhlama mı muhlama mı TDK ne diyor?" merak edenler! TDK mıhlama için "Yumurta, un, soğan, ıspanak karışımıyla yağda yapılan bir yemek türü" tanımını yaparken muhlama ismini ana sözlüğüne almamıştır. Kuymak içinse halk ağzında "Mısır ununun erimiş tereyağıyla kavrulması, su eklenmesi, bir miktar peynir katılması ve bir süre kaynatılmasıyla elde edilen yemek" tanımını vermektedir. Hulasa, "Muhlama mı kuymak mı, muhlama ile kuymak aynı şey mi, arasındaki fark nedir" diye merak edenler bilsin ki aynıdır. Diğer taraftan kuymak başka ismi mıhlama değil muhlamadır. Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt civarında "kuymak", Rize ve Artvin'de "muhlama", Giresun ve Orduda "yağlaş" kelimeleri kullanılır. "Mıklama" ise oldukça farklı bir yemeğe karşılık gelir. Ispanak, pazı veya kıymalı harç üzerine yumurta kırılması ile elde edilen nefis bir kahvaltılıktır. KIYMALI YUMURTA (MIKLAMA, Kastamonu, Erzurum)🍳

Kuymak Kelime Kökeni: Kuymak kelimesi ile alakalı tarihte en eski kaynak olarak verilen 1074 tarihli Divan-i Lugat-it Türk’te “kuyma” ifadesinin "1. dökme metal, 2. un ve süt karışımını, hamuru kızgın yağa dökerek yapılan ekmek," manalarına karşılık geldiği ifade edilmektedir. “Kuy”, "dökmek" fiilidir. Madenin eritilip kalıba dökülmesiyle yapılan her türlü nesneye "ḳuyma" denir.

Kuymak Kalorisi Kuymak tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da kalorisi bazılarına fazla gelebilir. Yukarıdaki tarifin 100 gramı 250 kalori civarında olsa da bazı yapılış tarzları 400 kaloriyi aşan bir yapıdadır.

Çökelekli kuymak Lezzeti, bilinen Trabzon usulu kuymak tarifinden farklıdır. Tavada tereyağı eritilip yakılmadan kızdırılır. Çökelek ilave edilip ocak kısılır. Son olarak sıcak su eklenir ve karıştırılmadan sıcak servis yapılır.

Peynirsiz Kuymak Tarifi, Kuymak Tarifi Antep

Peynirsiz Kuymak Tarifi, Antep Kuymak Tarifi, Lohusa Kuymak Tarifi Peynirsiz Kuymak Antepte yeni doğum yapmış lohusalar için pişirilir. Bu suretle yeni doğum yapmış annenin sütünün artması temin edilirken doğum sebebiyle kaybettiği gücünü tekrar kazanmasına gayret edilir. Peynirsiz olarak un, sadeyağ ve şekerle (pekmezle) yapılan ceviz, fıstık ve tarçınla süslenen lohusa kuymağı (Bulamaç: Şanlıurfa) Gaziantep, Kayseri, Sivas civarında ve Azerbaycan’da yapılır. Tencereye konulan bir yemek kaşığı yağ ocakta biraz eriyince içerisine ve bir çay bardağı un ilave edilerek devamlı karıştırılarak kavrulur. Üzerine dört çay bardağı su ve bir çay bardağı toz şeker veya pekmez karıştırılarak ilave edilir. Pekmezli kuymak tarifi de denilen bu kuymak kaynayıp katılaşınca kâselere konulur.

Kuymak Tarifi Tatlı

Bir su bardağı un, dört su bardağı su, bir su bardağı toz şeker, yarım çay kaşığı tuz karıştırma kabında çırpıcıyla iyice karıştırılıp cıvık bir harç elde edilir. Yarım fincan yağı tencereye alınır ve karışım dökülerek kaynatılır. On-on beş dakika kadar pişirilir. Sunarken de tabağa alındıktan sonra eritilmiş bir yemek kaşığı tereyağı üzerinde gezdirilir.

Doğu Karadenizden Bazı Mutfak Tabirleri

Bezleme: Sacda pişirilen yassı ince ekmek
Burşunda: Kavrulmuş arpanın öğütülmesiyle elde edilen un ve sıcak sudan oluşan karışıma pekmez veya yağ karıştırılarak yapılan yemek
Cicimoma: Fırın ekmeği
Çalpara: Çapı geniş biraz derin tencere
Ciritta: Hamurun yağda kızartılmasıyla yapılan bir tür yemek
Çorlanmak: Yemek yemek. Tıka-basa yemek yemek.
Domat: Domates
Durmul, Fanti: Küçücük ekmek kırıntısı
Ekşili: Turşu
Erşin (eğşin): Saç bazlama çevirmeye veya köz karıştırmaya yarayan spatula şekilli demir
Etmek: Ekmek. Has etmek: Beyaz undan yapılan ekmek.
Evza: Kibrit
Feli: Dilim, kabak dilimi.
Fisil: Taze soğan
Furunkurusu: Fırında kurutulmuş mısır
Gadenleme/Kadenleme: Durulama
Galbur: Büyük elek
Gap: Bulaşık
Gofrak: Bayat
Golot: Tekerlek biçiminde peynir
Golva / Goliva: Suda pişmiş mısır manasındadır. Mısır haşlaması.
Goşa: Patlamış mısır
Goşma: İki avuç dolusu anlamında kullanılır.
Got: Yaklaşık 6 kg ağırlığına karşılık gelen bir tahıl ölçeği ve onun kovası.
Gufiza: Yoğurt mayalanan kap.
Gulakli: Yumurta sahanı
Guzul: Kabak, karpuz, kavun gibi sebzelerin tutmaya yarayan çıkıntısı, sapı
Halastar: Su koymak için kullanılan bakır kap
Hasun/hasun unu: Buğdayın kepeksiz olarak öğütülmüş unu, beyaz un veya çarşı unu
Haşli: Çok sıcak, kaynar durumdaki su, süt, çorba, yemek...
Hermelemek / Hermelenmek: Patates ve kuru fasülye yemeğin hafif unlanmış (katılaşarak macunlaşmış) vaziyeti
İstif: Fasulye ve lahana ile yapılan bir çeşit yemek
Karniluk: İşkembe
Kalbur/ Galbur: Tahıl elemekte kullanılan, delikleri elekten daha büyükçe ve elde örülmüş geniş elek
Kartobi: Patates
Kozer: Odundan yontulmuş kedilerin yemek yediği kap
Kudal: Kazanda pişenleri karıştırmaya yarayan uzun odun
Kukuvak: Mantar
Kurut: Çökeleğin kurutulmuş hali
Külek: Yağ, bal, pekmez gibi şeyler koymaya yarayan, ekseriyetle kapaklı tahta kova
Lazıt, La(h)us, Laos: Mısır
Lenger: Tabak
Lifoz, Hamuçera, Hamacura, Anofti, Hanifta, Hamofte(a,i): Dağ çileği
Manca: Kabak veya lahana yemeği
Pileki: Eski köy evlerinde ekseriyetle aşanalarda olan ve içinde ekmek pişirilen yuvarlak ve leğen biçimde taş
Pasmanika: Patlamış mısır
Polistira: Mutfak önlüğü
Rızi: Kara lahana gövdesinin içindeki yenilebilen kısım
Sarambula: Kış aylarının kahvaltılığıdır. Pazı, pırasa, taze nane, mısır unu ve kuyrukyağı alınır. Pazı ve pırasa ince ince doğranıp suda haşlanırken iyice karıştırılıp mısır unuyla yoğrulur. Muhallebi koyuluğunda gelince taze nane ve tuz eklenir. Çok katı ve çok sulu olmaz. Bu durumda bir süre kaynadıktan sonra, başka bir tavada eritilen kuyruk yağı da ilave edilip karıştırılır.
Sarender: Mısır, fasulye ve diğer tahılla öte berinin konulduğu yer, ambar
Sıska: Tohumluk olarak ayrılan soğanın en küçüğü
Sutlaş: Sütlaç
Silikta: Tavada yapılan zeytinyağlı küçük pide
Sini: Üzerinde yemek yenilen geniş tepsi, sofra
Suğnis etme: Yemeğin tencerenin dibine tutması, yanması
Sumul: Ekmek kırıntısı
Sumur: Sıcak mısır ekmeğinin içine yağ ve şeker konularak hazırlanan yemek
Terek: Kapaksız mutfak dolabı
Tirma: Ayran ve mısır unundan yapılan muhallebi kıvamında bir yemek
Yazgı: Küçük saplı et doğrama baltası

Karadeniz mutfağının diğer nefis bir örneği için:KAYGANA NASIL YAPILIR? (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)

Doğu Karadeniz mutfağının diğer lezzetlerine bakmak isterseniz:

KAZKALDIRAN🦢 (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize, Artvin)
TAZE FASULYE DİBLESİ (Trabzon, Giresun, Ordu)
FASULYE TURŞUSU KAVURMASI (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)
HAMSİ KUŞU🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz)
🐟MISIR🌽 UNLU HAMSİ TAVA🥘 NASIL YAPILIR? (Trabzon)
HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR? İçli Tava, Hamsi Böreği, Rize, Trabzon
KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)
KAYGANA NASIL YAPILIR? (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)
MISIR🌽 UNLU PATLICAN🍆 KIZARTMASI (Patlıcan Balığı Tavası, Giresun, Ordu, Trabzon)
PİRİNÇLİ PAZILI BURMA BÖREĞİ (Trabzon)
TOMARİ TAVALISI (Rize) TOMARA (Galdirik) Kavurması (Trabzon)
TRABZON (CENNET) HURMALI MUZLU🍌 KUP
TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE NASIL YAPILIR?)
🍪TRABZON KURABİYESİ
YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI🍳 (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası; Trabzon)
Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:
HAZIR YUFKADAN SİRON (Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt)
🥣GENDİME ÇORBASI🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Mert
 • Reyhan
 • Atilla
 • Muazzez
 • Hatice
 • Nihal
 • Rafet
 • Emel
 • Saadet
 • Mert

  mıhlama tarifi nefis yemek tarifleri, mıhlama tarifi oktay usta, mıhlama tarifi yapılışı oktay usta, Kuymak tarifi arda, Mıhlama Tarifi Arda'nın Mutfağı, mıhlama tarifi bera tatlı dünyası, Kuymak tarifi - Nefis Yemek Tarifleri: Hepsine bakıp sonunda buraya gelen başka var mı?

 • Reyhan

  Unlu kuymak nasil yapılır derken acep siyez unu, tam buğday unu ile olur mu denemek lazım:D

 • Atilla

  Bim de satılan kolot peynir ile gayet iyi oluyor. Ama birkaç çeşit peyniri karıştırınca harika oluyor. Örneğin ben kolot peynirin yanısıra çeçil ve aromatik lezzet vermesi için de bir miktar tulum peyniri ekliyorum, çok daha lezzetli oluyor.

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Atilla

  Kuymak tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler Atilla Bey.

 • Muazzez

  Çok kodesbana hanımların ilmi var haburaya...

 • Hatice

  Merhaba,
  Mıhlama tarifi ve mahalli mutfak sözlüğü harika
  Teşekkürler.

 • Nihal

  Mıhlama nedir, nefis, orijinal, gerçek, iyi bir mıhlama yemeği mısır unu ile kolayca evde nasıl yapılır basit, anlaşılır şekilde tarif ettiğiniz için sağ olun. Bazıları mıhlamada kolot peyniri kullanıyor, bazıları da sütlü, kaymaklı mıhlama yapıyor. Mısır unsuz veya beyaz unla yapanlar varsa da iyi bir mıhlamaya benzemiyor. Yumurtalı mıhlama nasıl yapılır diye ararken de yine sizin Kazkaldıran tarifinize rastladım. Oda çok güzel… Mıhlama Karadeniz yemeği olarak bilinse de değişik yörelerde farklı malzemelerle mıhlama adında yemekler de yapılıyor. Peynirsiz mıhlamalar çok... Yumurtalı balık tavası bazı yörelerde balık mıhlama olarak biliniyor, etli mıhlama olarak kıymalı Erzurum mıklaması, Ordu civarında patates mıhlaması, birçok yerde kuru ve taze soğanla yapılan soğan mıhlaması da kendine has lezzeti olan mıhlamalar… Tarif için elinize sağlık.

 • Rafet

  Mıhlama nasıl yapılır resimli anlatım ararken sayfanıza rastladım. Kuymak mıhlama nasıl yapılır anlatmakla kalmamış birçok Karadenizli'nin bile tam bilemeyeceği kadar malumatı vermişsiniz. Kuymak mıhlama tarifi yazınızı okuduktan sonra interneti dolduran sayısız çöp site arasında hakiki cevheri bulduğuma ikna oldum. Diğer tariflerinizi de okuyorum. Helal olsun.

 • Emel

  Mıhlama tarifi yapılışı yazınızı tebrik ederim. Çok güzel

 • Saadet

  Merhaba
  Mıhlama tarifi yapılışı nı çok güzel anlatmışsınız. Mıhlamanın yapılışı esnasında en önemli konulardan biri peynir. Mıhlama hangi peynirle yapılır konusunu gayet iyi açıklamışsınız. Resimler de süper. Benim sormak istediğim Mıhlama peyniri veya Kuymak peyniri olarak minzi kullanılabilir mi? Burada minzi - minci diye bir Trabzon peyniri satıyorlar. Bununla güzel kuymak yapılır mı?

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Saadet

  Merhaba Saadet Hanım,
  Minzi peyniri Doğu Karadenizin diğer bir peyniridir. Görünüş itibariyle lor peynirine benzer ve kuymak yapımında kullanılmaz. Mıhlama yapımında asıl kullanılması gereken mıhlama peyniri yöresel adıyla imansız peynirdir. Telli peynir veya çeçil peyniri ikinci en iyi tercih olabilir.
  Saygılar.

 • Hasan

  İşte nefis kuymak. Yapan yazan elleriniz dert görmesin.

 • çiğdem

  bence çok güzel yemesi :)

 • Meryem

  İşte gerçek muhlama... Tellenmesi süper olmuş.
  Elinize sağlık.