mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI🍳, KALDİRİK KAVURMASI, HODAN, İSPİT TAVASI

Yumurtalı ispit, hodan, kaldirik, tomara tavası nasıl yapılır?

YUMURTALI-TOMARA-KIZARTMASI

Yumurtalı Tomara Kızartması (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası) Malzemeleri

Orta boy bir kızartma tavası için:

Yarım kg yapraklarından arındırılmış tomara (galdirik, hodan, ispit) sapı

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı mısır unu

İki tatlı kaşığı tuz ( bir tatlı kaşığı haşlanırken kullanılacak)

İki adet yumurta

YUMURTALI-TOMARA-KIZARTMASI

Yumurtalı Tomara Kızartması (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası; Trabzon, Ordu, Giresun)

  1. Tomaralar bütün halde birkaç defa yıkanarak kumlarından arındırılır. Yemek malzemesi olarak kullanılabilmek için haşlanırlar. Dört – beş santim büyüklüğünde kesilerek bir tencereye konulur. Üzerlerini geçecek kadar su ve bir tatlı kaşığı tuz konularak hafif yumuşayana kadar haşlanır.
  2. Süzdürülen tomaralarda fazla su kalmışsa elle sıkılarak suyu alınır. Genişçe bir kâsenin içine konulan tomaraların üzerine bir tatlı kaşığı tuz ve mısır unu serpiştirilerek karıştırılır. Kızartma tavasına sıvı yağ konulur. Mısır unu ile karıştırılan tomaralar çok fazla kalın olmayacak şekilde tavaya yerleştirilir.
  3. Harlı olmayan ateşte alt tarafı kızaran tomaralar düz bir kapakla çevrilir. Gerekirse tavaya sıvı yağ ilavesi yapılabilir. Üst kısma çırpılmış iki yumurta tomaraların üzerini kaplayacak şekilde dökülür. Diğer tarafta kızardıktan sonra yumurtaların da pişmesi için bu kısım tekrar çevrilir. Bir - iki dakika sonra tava ocaktan alınır.
  4. Yumurtalı Tomara Kızartması servis tabağına çevrilerek dilimlenir ve sıcak olarak servis edilir.

Yumurtalı Tomara Kızartması (Kaldirik Kavurması, Hodan, İspit Tavası) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. İstenirse pazı (pezik) ve tomara karışımı olarak da yapılabilir. İspit haşlandıktan sonra dondurucuya da konulabilir.
  2. Tomara farklı yörelerde hodan, kaldirik, ıspıt, zılbırık, zılbıt, zulbut, zibidik, çiçekli mancar, hıyar otu, çiçeklerinin uzun sapı sebebiyle zembil çiçeği, yapraklarının şekli dolayısıyla sığırdili, turşulara katılan yaprakları sebebiyle Turşu otu olarak farklı adlarla anılmaktadır. Salatalarda da kullanılan, taze yapraklarından sarma yapılan tomaranın turşusu ve turşunun kavurması da Karadeniz mutfağında yer alır.
  3. Daha çok Kuzey ve Batı Anadolu'da nemli bölgelerde yetişir. Çeşitli mineraller içeren tomaranın soğuk algınlığına, bademcik iltihabına, boğaz ağrılarına, romatizmaya iyi geldiği, öksürüğü azalttığı düşünülür. Umulan diğer ehemmiyetli faydası; depresyona, sinirsel gerginliklere, strese iyi gelmesi ve rahatlık hissi vermesi, böbrek üstü bezleri etkileyerek mi yoksa iyi yapılmış yemeğinin damakta bıraktığı lezzetle midir? Buna da deneyenler karar versin.

YUMURTALI-TOMARA-KIZARTMASI YUMURTALI-TOMARA-KIZARTMASI

TOMARİ TAVALISI (Rize) TOMARA (Galdirik) KAVURMASI (Trabzon, Ordu, Giresun) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok