mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TOMARİ TAVALISI Rize TOMARA Galdirik KAVURMASI Trabzon, Ordu, Giresun

Galdirik Kavurması nasıl yapılır?

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

Tomari Tavalısı -Tomara (Galdirik) Kavurması Tarifi Malzemeleri

Yarım kg tomara sapı

İki orta boy kuru soğan

İki - üç diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Üç – dört yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

Tomari Tavalısı (Rize) Tomara (Galdirik) Kavurması (Trabzon, Ordu, Giresun) Tarifi

  1. Tomaralar bütün halde birkaç defa yıkanarak kumlarından arındırılır. Dört – beş santim büyüklüğünde kesilerek bir tencereye konulur. Üzerlerini geçecek kadar su ve bir tatlı kaşığı tuz konularak hafif yumuşayana kadar haşlanır, süzdürülür.
  2. Tavaya sıvı yağ konulur. Isınınca yemeklik doğranan soğanlar ve ince doğranmış sarımsak ilave edilir. Soğanlar hafif karamelize oluncaya kadar kavrulur. Haşlanmış tomaralar (galdirikler) eklenir. Tuz, karabiber ve pul biber ilave edilir ve karıştırılır.
  3. Yedi – sekiz dakika daha kavrulan tomaralar ocaktan alınır. Tomara Kavurması sıcak olarak servis edilir. Arzu edilirse üzerine sarımsaklı yoğurt konulabilir.

Tomari Tavalısı (Rize) Tomara (Galdirik) Kavurması (Trabzon, Ordu, Giresun) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Ancak mahallî pazarlardan temin edebileceğiniz tomara umumiyetle Karadenizliler tarafından bilinen ve tarifleri yapılan bir bitki çeşididir. Bu bitkiyi şekline bakarak almak isteyenler için şöyle tarif edilebilir: Uzun sap kısımları hafif tüylü, yeşil - mor karışık renkte, uç kısımları ise bir el ayası genişliğinde yeşil yapraklıdır. Pazardan yapraklı olarak alınmışsa, tam yaprak bitiminden kesilerek bu kısımlar ayrılır. Çoğunlukla saplarının kullanılmasına karşın kartlaşmamış yaprakları (salata ve sarmada), çiçekleri ve köklerinin bir kısmı da yenilebilir. Turşusu ve turşu kavurması da yapılır. Yumurtalı kavurma halinde yapım şekli de yaygındır. Bu tarif için: YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI (KALDİRİK KAVURMASI, HODAN, İSPİT TAVASI; Trabzon, Ordu, Giresun)
  2. Hodan Bitkisinin Faydaları : Tomara, tomari, galdirik, kaldirik, kaldırık aynı bitkiye verilen değişik mahallî adlardır. Birebir aynısı veya çok benzeyen bir başkası olabilecek şekilde geniş bir coğrafyada hodan, kürtün küne, sığırdili, ıspıt, zılbıt, zulbut, zibidik, zırbıt, zembil çiçeği, hıyar otu, çiçekli mancar, turşu otu gibi adlarla tanınan bitkinin mutfak tatbikatı aynı olup sağlığa da faydalı olduğuna inanılır. Öksürük ve boğaz ağrıları gibi solunum yolları rahatsızlıklarında ve romatizmada faydalı olması, sinirlere iyi gelmesi, cesaret ve neşe vermesi beklenir.

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Samiye