mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TOMARİ TAVALISI Rize TOMARA Galdirik KAVURMASI Trabzon, Ordu, Giresun

Galdirik Kavurması nasıl yapılır? Kaldirik otu bulabilenlerin kesinlikle denemesi gereken bir lezzettir. Tomara bitkisi mahalli olarak çok sayıda farklı isimlere sahiptir. Tomara otu, Tomari otu, Isırgan otu, Galdirik, Kaldirik otu, hodan... "Tomara tavası nasıl olur?" denilirse farklı tariflerle karşılaşılabilir. İşte güzel bir tomara tavası tarifi...

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

Tomari Tavalısı -Tomara (Galdirik) Kavurması Tarifi Malzemeleri - Tomara Tavası Tarifi İçindekiler

Yarım kg tomara sapı

İki orta boy kuru soğan

İki - üç diş sarımsak

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

Üç – dört yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

Tomari Tavalısı (Rize) Tomara (Galdirik) Kavurması (Trabzon, Ordu, Giresun) Tarifi - Tomara Tavası Kaldirik

 1. Tomaralar bütün halde birkaç defa yıkanarak kumlarından arındırılır. Dört – beş santim büyüklüğünde kesilerek bir tencereye konulur.
 2. Üzerlerini geçecek kadar su ve bir tatlı kaşığı tuz konularak hafif yumuşayana kadar haşlanır, süzdürülür.
 3. Tavaya sıvı yağ konulur. Isınınca yemeklik doğranan soğanlar ve ince doğranmış sarımsak ilave edilir. Soğanlar hafif karamelize oluncaya kadar kavrulur.
 4. Haşlanmış tomaralar (galdirikler) eklenir. Tuz, karabiber ve pul biber ilave edilir ve karıştırılır.
 5. Yedi – sekiz dakika daha kavrulan tomaralar ocaktan alınır. Tomara Kavurması sıcak olarak servis edilir. Arzu edilirse üzerine sarımsaklı yoğurt konulabilir.

Tomari Tavalısı (Rize) Tomara (Galdirik) Kavurması (Trabzon, Ordu, Giresun) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kaldirik Kızartması", "Tomara Tavasi Nasil Yapilir" Püf Noktaları:

 1. Ancak mahallî pazarlardan temin edebileceğiniz tomara umumiyetle Karadenizliler tarafından bilinen ve tarifleri yapılan bir bitki çeşididir. Bu bitkiyi şekline bakarak almak isteyenler için şöyle tarif edilebilir: Uzun sap kısımları hafif tüylü, yeşil - mor karışık renkte, uç kısımları ise bir el ayası genişliğinde yeşil yapraklıdır. Pazardan yapraklı olarak alınmışsa, tam yaprak bitiminden kesilerek bu kısımlar ayrılır. Çoğunlukla saplarının kullanılmasına karşın kartlaşmamış yaprakları (salata ve sarmada), çiçekleri ve köklerinin bir kısmı da yenilebilir. Turşusu ve turşu kavurması da yapılır. Yumurtalı kavurma halinde yapım şekli de yaygındır. Bu tarif için: YUMURTALI TOMARA KIZARTMASI (KALDİRİK KAVURMASI, HODAN, İSPİT TAVASI; Trabzon, Ordu, Giresun)
 2. Hodan Bitkisinin Faydaları, Tomara otu faydaları, Ispıt otu faydaları Tomara, tomari, galdirik, kaldirik, kaldırık aynı bitkiye verilen değişik mahallî adlardır. Birebir aynısı veya çok benzeyen bir başkası olabilecek şekilde geniş bir coğrafyada hodan, kürtün küne, sığırdili, ıspıt, zılbıt, zulbut, zibidik, zırbıt, zembil çiçeği, hıyar otu, çiçekli mancar, turşu otu gibi adlarla tanınan bitkinin mutfak tatbikatı aynı olup sağlığa da faydalı olduğuna inanılır. Ispıt Dolması, ıspıt yemeği gibi yemekleri yapılır. Kaldirik otu faydaları: Öksürük ve boğaz ağrıları gibi solunum yolları rahatsızlıklarında ve romatizmada faydalı olması, sinirlere iyi gelmesi, cesaret ve neşe vermesi beklenir.
 3. Kaldirik kavurması Kaç Kalori, tomara tavası kaç kalori? 100 gramının 40 kcal civarında olması beklenir.
 4. Galdirik Turşusu KAVURMASI Karadeniz'in bazı yörelerinde galdirik turşusu kurulur. Olan turşularında kavurması yapılır. Ne gibi? FASULYE TURŞUSU KAVURMASI (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)
 5. Isırgan otu Tarifleri, Isırgan Otu Kavurması ISIRGAN OTU KAVURMASI, Isırgan otu haşlaması, Haşlanmış Isırgan Otu Salatası, Isırgan otu yoğurtlu ısırgan otu salatası, ısırgan gözlemesi: ISIRGAN OTLU GÖZLEME. Yogurtlu ısırgan otu salatasi tarifi de YOĞURTLU ISPANAK SALATASI🥗 na benzer.
 6. Ordu Galdirik Kavurması Ordu elini çabuk tuttu. 22.02.2022'de tescillenen Ordu Galdirik Kavurması; Latince adı Trachystemon orientalis olan galdirik bitkisinin yaprak ve çiçek kısımları ayrıldıktan sonra gövde kısmının haşlanıp kuru soğan, ayçiçek yağı ve tuz ile kavrulması suretiyle yapılan bir yemektir. Üzerine karabiber ve pul biber serpilerek sunulur. Kuru soğan yerine yeşil soğan veya pırasa da kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak tereyağı da ilave edilebilir. Galdirik bitkisi coğrafi sınırda “kaldirik”, “ıspıt”, “hodan” ve “balık otu” isimleriyle anıldığı için Ordu Galdirik Kavurması kaldirik, ıspıt, hodan veya balık otu kavurması olarak da bilinir. Galdirik bitkisi, kendiliğinden yetişir ve mayıs - eylül ayları arasında toplanır. Yetişme döneminde taze olarak kullanılan galdirik bitkisi, diğer dönemlerde kullanılmak üzere salamura ya da dondurularak saklanıp tüketilir. Tadı mantarımsı bir aromaya sahiptir. Yapılışı: 6-8 kişilik Ordu Galdirik Kavurması Malzemeleri: 1 kg galdirik bitkisi, 2 adet orta boy kuru soğan (tercihe göre yeşil soğan veya pırasa), 50 - 60 ml ayçiçek yağı, 15 - 20 g tereyağı (isteğe bağlı), 10 - 15 g tuz, 2 g karabiber, 5 g pul biber. Tarifi: Galdirik bitkileri temizlenir, yaprak ve çiçekleri ayıklanır. Gövde kısımları yıkanır ve 2 - 3 cm uzunluğunda doğranır. Kaynayan suda 10 - 15 dk haşlandıktan sonra süzülüp soğuk sudan geçirilir. Küp şeklinde doğranıp rengi pembeleşinceye kadar ayçiçek yağında kavrulan soğanlara, isteğe bağlı olarak tereyağı, galdirik otları ile tuz eklenip kısık ateşte 3 - 5 dk ara ara karıştırılarak kavurulur. Ordu Galdirik Kavurmasının servisi, üzerine pul biber ve karabiber serpildikten sonra sıcak olarak yapılır.

TOMARİ-TAVALISI -(Rize)-TOMARA-(Galdirik)-KAVURMASI-(Trabzon,-Ordu,-Giresun)

YukarıYukarı