mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣ISPANAK ÇORBASI🍲 (Çanakkale)

🥣Ispanak Çorbası nasıl yapılır?

ISPANAK-ÇORBASI

Ispanak Çorbası Tarifi Malzemeleri

Yarım kilo ıspanak

İki yemek kaşığı tereyağı

Dört yemek kaşığı un

Bir küçük kuru soğan

Bir çay kaşığı tuz

Karabiber

Üzeri için: Kaşar rendesi

Ispanak Çorbası Tarifi

  1. Ispanaklar temizlenir, yaprak kısımları alınarak ince ince kıyılır. Üzerini geçecek kadar su konularak ocakta bir - iki taşım kaynatılarak altı kapatılır.
  2. Süzdürülen ıspanak yaprakları (suyu dökülmeyecek; daha sonra kullanılacak) robottan geçirilerek püre haline getirilir.
  3. Tereyağı eritilerek çok incecik doğranan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara bir yemek kaşığı un ilave edilerek kavrulur. Unun kokusu çıkınca üzerine püre haline getirilmiş ıspanaklar konulur.
  4. Haşlama suyundan ilave edilerek çorbanın kıvamı ayarlanır. Bir iki taşım kaynatılır, tuz ve karabiber eklenerek altı kapatılır.
  5. Ispanak Çorbası üzerine kaşar rendesi eklenerek sıcak olarak servis edilir.

Ispanak Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

Çorba sulu olursa: Biraz unu yağda kavurup çorbanın içine ilave edip karıştırılırsa hızlıca kıvam sağlayacaktır.

Çorba tuzlu olursa: Tuzu fazla olan çorbaya birkaç patates parçası ilave edilir. Patates tuzu içine çekecek ve çorbanın tadını iyileştirecektir.

Robot kullanmak yerine ıspanaklar ince doğranarak da kullanılabilir. Bu durumda önce soğanlar, yağ ve bir yemek kaşığı domates salçası ile pembe renk alana kadar kavrulur. Ispanaklar ilave edilerek yumuşayana kadar pişilir. Sekiz su bardağı su ilave edilip kaynamaya bırakılır. Bir kasedeki bir su bardağı suda çırpılan un kaynaya ıspanağa ağır ağır - takriben on beş dakikada- karıştırarak eklenir. Eklenme bitince yemek ateşten alınır. Sekiz diş sarımsak ezildikten sonra bir tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı sirkede karıştırılarak çorbaya ilave edilir. Bir kaç kez karıştırılan ıspanak çorbası sunulabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok