mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Kereviz Yaprağı ve Sapı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍲

Kereviz yaprağı ve sapı çorbası nasıl yapılır? Kereviz sapı çorbaya konur mu? Kereviz sapı ve yaprakları ile ne yapılır? Kökü diğer yemeklerde kullanılan kerevizin yaprakları körpe ise onları ziyan etmek yerine yoğurtlu salatası veya nefis bir kış çorbası yapılabilir. Turşulara lezzet vermesi için de kullanılan sap ve yapraklar, kök ile yapılan yemeğini tercih etmeyenlerin bu değerli sebzeden yararlanması için iyi bir seçimdir. Kereviz yaprağı çorbası tadı ve kokusu ile farklı çok kolay, pratik ve sağlıklı bir lezzet olarak sofralarda yer alabilir. İşte "Kereviz sapı çorbası nasıl yapılır?" diyenlere resimli pratik bir tarif...

KEREVIZ-YAPRAGI-SAPI-CORBASI-3

Kereviz Yaprağı ve Sapı Çorbası Malzemeleri

Bir çorba kâsesi kadar bol su ile yıkanıp, temizlenmiş ve ince doğranmış kereviz sapı ve yaprakları

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir adet orta boy kuru soğan

Terbiyesi için:

Bir tepeleme yemek kaşığı un

Bir büyük su bardağı yoğurt

Yarım limonun suyu

Bir adet yumurtanın sarısı

Tuz

Karabiber

İstenirse kırmızı toz biber

Dört - beş su bardağı kaynar su

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

KEREVIZ-YAPRAGI-VE-SAPI-CORBASI-2KEREVIZ-YAPRAGI-VE-SAPI-CORBASI-1KEREVIZ-YAPRAGI-VE-SAPI-CORBASI-4

Kereviz Yaprağı Çorbası Nasıl Yapılır? Kereviz Sapı Çorbası Tarifi - Kereviz Sapından Çorba Nasıl Yapılır?

 1. İnce kıyılmış soğanlar tereyağında pembeleşinceye kadar pişirilir. Üzerine hazırlanmış kereviz sapı ve yaprakları eklenir. Birlikte beş - altı dakika kadar kavrulur. Üzerine dört su bardağı kaynamış su konularak pişmeye bırakılır.
 2. Çorba pişerken terbiyesi hazırlanır. Bunun için derin bir kâsenin içinde yumurta sarısı limon suyu ile birlikte çırpılır. Üzerine un ve yoğurt eklenir. Pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpma muamelesine devam edilir. Kaynamakta olan çorbanın suyundan bir kepçe alınarak terbiyeye eklenir ve terbiye ılındırılır. Sos karışımın sıcaklığı çorbanın sıcaklığına yaklaştırılmak suretiyle yoğurdun kesilmesi engellenir.
 3. Ilınan terbiye bu haliyle kaynamakta olan çorba tenceresine hızlı bir şekilde ilave edilir ve sürekli karıştırılarak terbiyenin kesilmesi önlenir. Kaynayan çorba kısık ateşe alınır. Tuz ve karabiber eklenir. Dört - beş dakika kadar daha pişirildikten sonra ocaktan alınır. Bu esnada kereviz sapı yemeğinin suyu kontrol edilir. Katı gelirse sıcak su yardımıyla açmak mümkündür.
 4. Sunulmadan önce tereyağı ve pul biber (istenirse biraz da nane) kızdırılır, çorbanın üzerine gezdirilir. Sıcak olarak yanında karabiber ve pul biber ile servis edilir. Kâseye konulan çorbanın üzerine ince kıyılmış kereviz yaprağı veya dereotu da serpilebilir. Daha farklı olarak Kereviz Yaprağı ve Sapı Çorbası ekmek kıtırı ile de sunulabilir.

Kereviz Sapı Çorbası Tarifi, Kereviz Sapları İle Çorba Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kereviz Sapı İle Neler Yapılabilir?" Püf Noktaları

 1. İlave Sebzeler: Ana malzeme olarak aromayı daha arttıracak şekilde ince doğranmış kereviz kökü de kullanılabilir. Çorbayı zenginleştirme maksadıyla birer havuç ve patates küp küp doğranarak ilave edilebilirse de bu durum lezzet dengesini tatlılığa doğru yaklaştıracağından limon ve biber miktarının arttırılması gerekebilir. İlave sebze konulması halinde bazıları çorbayı blendırdan da geçirerek pürüzsüz bir yapıyı tercih eder.
 2. Çorbanın suyu: Yukarıdaki şekilde de gayet lezzetli olan bu çorba yarı yarıya su ve et suyu (kemik veya tavuk suyu) kullanılarak da yapılabilir. Kıvamı sulu olursa kavrulmuş un ilavesi ile yoğunluğu arttırılabilir. İsteğe bağlı olarak bir – iki kaşık arpa veya tel şehriye eklenmesi halinde un konulmayıp su miktarı arttırılarak kıvam korunabilir.
 3. Alternatifler: İstenirse ince kıyılmış sarımsak soğanla birlikte eklenebilir. Zeytinyağı, tereyağı yerine kullanılabilir. Diğer taraftan çorba minik köftelerin ilavesi ile de yapılabilir. Kimileri çorba pişmeye yakın tencereye bir krema ekleyerek yemeği farklı bir lezzete getirir.
 4. Kereviz Kokusu ve Sağlık: Kereviz aroması kimine iştah kabartan, davetkâr hoş bir koku olarak gelir. Öyle ki yapraklarını kurutup baharat niyetine kullanır veya mevsimi dışında yemek ve çorbalara katabilmek maksadı ile saplarını küçük küçük keserek buzlukta muhafaza eder. Kimi de bu kokuyu uzak durulması için bir sinyal olarak değerlendirir. İki kutupta farklı tepkilere neden olan bu sinyal sağlığa giden bir işaret olabilir mi?
 5. Phthalide: Kerevizde bulunan phthalide grubu maddeler bu sebzenin kendine özgü kokusunun oluşmasında en ehemmiyetli katkıyı sağlamaktadır. Aynı madde grubunun kalp dolaşım sisteminde muhtemel faydalar sağlayabileceği düşünülmüştür. Bu faydanın mekanizması iki yönden açıklanır: Birinci olarak, araştırmalar “phthalide”lerin -muhtemelen hücre içindeki kalsiyum ve potasyum akımı üzerindeki tesirleri dolayısıyla- düz kas gevşetici olarak vazife yaptığını ortaya koymuştur. Kan damarları etrafındaki düz kasların gevşemesi de damarların genişlemesine izin verir. Netice kan basıncının düşmesidir. İkinci olarak, kerevizdeki “phthalide”ler diüretik (su atıcı) vazife yaparak tansiyon seviyesinin düşmesine katkı verirler. Ne yazık ki bu alanda yapılan araştırma çalışmalarında sebzenin kendisi yerine kereviz tohumları, kereviz yağı ve kerevizden elde edilen özler kullanılmıştır. Dolayısıyla sözü edilen faydalar kerevizi günlük gıdalarına dâhil edenlerde de olur mu açık değildir. Hatta uzun süreli kereviz kürü tatbik eden bazı hastalarda tansiyonun yükselebildiği ifade edilmektedir. Çalışan başka madde ve mekanizmalar olduğu dikkate alınarak uzun süreli olarak kereviz tüketmeyi planlayan tansiyon hastalarının sık sık tansiyonlarını ölçmeleri faydalı olacaktır.
 6. Kereviz Sapı ve Diş Beyazlatma: Doğrudan yenildiğinde taze kereviz saplarında bulunan selüloz maddesi karbonat gibi tesir ederek tabii bir diş beyazlatıcı halinde görev yapabilir.
 7. Kerevizin diğer yararları: için PORTAKALLI KEREVİZ SALATASI tarifine bakılabilir.
 8. Kereviz Sapı ve Cinsellik Zaman zaman medyada yer alan kereviz sapının libido ve cinselliği arttırdığı iddiası ne derece doğrudur? "Çiğ kerevizin içinde erkeklik hormonu androsteron var. Bu hormon erkekleri etkiliyor. Yani kadınları daha çekici olarak algılıyorlar. Androsteron kadınlarda da ruh halini yükseltici bir tesire yol açıyor. (Journal of Fertility and Sterility). Yer mantarı da androsteronu arttırır." Bu afrodizyaklık iddiaları ne kadar doğrudur? İtimat edilebilirlik seviyesi nedir? https://en.wikipedia.org/wiki/Androstenone'ta da kerevizde ve yer mantarında bulunduğu yazıyor. Ayrıca 2016 tarihli bu kaynağa (kaynak) göre Romanya piyasasında satılan kerevizlerde androsteron var lakin çok düşük miktarda...