mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲

İşkembe Çorbası (Tuzlama) nasıl yapılır? Bilhassa kışın soğuk havalarda aranan lezzetlerden biri olan işkembe çorbasının Rumeli'den İstanbul'a göç eden Bulgar ve Arnavutlarla bu topraklara getirildiği ne derece doğrudur bilemeyiz. Lakin işkembe çorbasının faydaları dikkate alınırsa bazıları için rahatsız edici olan kokusu ihmal edilebilir. Yapısında bulunan çinko bağışıklık sistemini desteklerken enfeksiyonlara karşı yardım edebilir. İşkembe çorbasının lezzetini ortaya çıkarmak için kullanılan sarımsaklı sirkeli sos da netice itibariyle aynı vasfı taşır. Kan hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olan B12 vitamini nerede bol miktarda bulunuyor dersiniz. Evet, işkembede... Peki metabolizmayı hızlandırarak karaciğer yağlanmasına mani olan probiyotikler, glutamin ve jelatin hangi çorbada var? Bildiniz: Yine işkenbe çorbası... Kanser gibi bazı ağır hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı vücudu muhafaza eden selenyum neyin içinde yer alır? Yine bildiniz: İşkembe çorbası... Öyleyse bu nefis çorbanın resimli kolay tarifi nasıl olur derseniz, işte ustasından işkembe çorbası tarifi...

ISKEMBE CORBASI TUZLAMA 4

İşkembe Çorbası (Tuzlama) Malzemeleri (Beş kişilik)

Bir kg temizlenmiş işkembe

Beş - altı diş sarımsak

Üzüm sirkesi

Pul biber

Tuz

Terbiye için:

İki adet yumurta sarısı

İki yemek kaşığı yoğurt

Yarım çay bardağı su

ISKEMBE CORBASI TUZLAMA 2ISKEMBE CORBASI TUZLAMA 1ISKEMBE CORBASI TUZLAMA 3

Osmanlı Usulü İşkembe Çorbası (Tuzlama) Tarifi

  1. Temizlenmiş olarak alınan işkembeler bol ılık suyun içinde dört - beş defa iyice yıkanır ve fazlaca görünen yağlar atılır.
  2. Temiz olduğuna kanaat edilince bütün olarak (çok büyük parçalar ise bir - iki parçaya bölünebilir) düdüklü tencereye konulur. Üzerini iki - üç parmak geçecek kadar su konularak tencerenin ağzı kapatılır. Düdük öttükten sonra kısık ateşte elli - altmış dakika kadar pişirilir.
  3. Pişen işkembeler hafif ılındıktan sonra bıçakla tuzlama yapılmak istenirse küçük bir silgi büyüklüğünde kare kare kesilir. İşkembe çorbası yapılmak istenirse ince ince kıyılır. İşkembe parçaları tenceredeki suyun içerisine aktarılır.
  4. İşkembe Çorbası Terbiyesi Nasıl Yapılır?:Yumurta sarıları iyice çırpılır. Yoğurt eklenerek tekrar çırpılır ve yarım çay bardağı su ilave edilerek karıştırılır. Ilık olan işkembenin suyundan da bir miktar eklenerek elde edilen terbiye çorbaya karıştırılarak katılır. Osmanlı usulünde yoğurt yerine sirke kullanımı vardır.
  5. Çorbanın tuzu ilave edilir. İşkembe çorbası iyice kaynadıktan sonra altı kapatılır.
  6. Umumiyetle sarımsaklı sirkeli yenilen işkembe çorbasında bu karışım için beş - altı diş sarımsağın kabukları soyulur ve ezilir. Üzerini geçecek kadar üzüm sirkesi konularak karıştırılır.
  7. Kaynamış olarak servis kâselerine alınan İşkembe Çorbası (Tuzlama)’nın üzerine hazırlanmış olan sarımsaklı sirkeli karışım isteğe göre katılır. Üzerine pul biber ekilerek servis edilir. Osmanlı usulünde işkembe çorbasına sarımsak konulmaz. Çorbanın üzerine bir tavada tereyağında kızdırılan salça ve pul biber gezdirilebilir.

İşkembe Çorbası (Tuzlama) Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Lokanta Usulü Tuzlama Çorbası Püf Noktaları

  1. Tuzlama nedir? Tuzlama ne çeşit bir yemektir? İşkembe çorbası çeşitleri hazırlanırken ya işkembe tek başına veya şirden denilen bağırsaktan önceki son kısımla beraber ince ince kıyılır. Tuzlama çorbası ise işkembenin iri parçalar halinde doğranmasıdır. Tuzlamanın bir de “damar” tabir edilen tarzı bulunur. Bu isim, kuzu işkembesinden çıkmayıp yetişkin sığır ve manda işkembelerinde yer alan iki - üç santim kalınlığında, sadece bir kaç porsiyonluk çorbaya kafi gelecek kadar az çıkan etli kısma verilir. Tuzlamada işkembenin bal peteğini hatırlatan desenleri vardır. Şirdense karaya çalan buğday rengi orman mantarlarını düşündürür. Şirden daha yumuşakken işkembe çorbası hele de tuzlama daha dişe gelir yapıdadır. Bu arada geviş getiren hayvanların midesi, işkembe, börkenek, kırkbayır ve şirden olarak dört kısımdır. Sindirimde işkembe yalnız başına bir grubu, kalanlar birbirine bağlı diğer bir grubu teşkil eder. Yani tuzlama işkembenin neresidir diye sual etmeye gerek yok...
  2. Saray mutfaklarında işkembe çorbasının içildiği görülse de tuzlama çok fazla rağbet görmemiştir.

LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?, KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR?, 🥣NOHUTLU İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲, 🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ) ve 🥣TAVUKLU YALANCI PAÇA ÇORBASI tarifleri de ilginizi çekebilir.

ISKEMBE CORBASI TUZLAMA 5

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler