mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣BALIK ÇORBASI TARİFİ🐟🍲 (Norveç Somonu, Çupra, Levrek)

Balık çorbası nasıl yapılır? Lezzetini kullanılan balık eti kadar kök sebzeler ve baharattan alan balık çorbası, bilhassa balık sofralarının hafif ve nefis başlangıçları arasındadır. Çorbanın suyu ekşi lezzetli olmalıdır. İstenirse bir bağlayıcı malzeme (meyane, roux - ru) ile terbiyeli bir balık çorbası istenirse bağlanmayıp şeffaf açık sulu balık çorbası da olabilir. Şifa kaynağı olan balık çorbası değişik ve besleyici çorba tarifleri arayanlar için harika bir tercih... İşte kolay balık çorbası tarifi...

BALIK CORBASI Norvec Somonu Cupra Levrek

Kolay Balık Çorbası Malzemeleri - Balık Çorbasına Neler Konur?

Bir ince dilim kılçıklarından arındırılmış Norveç somonu, Çupra, Levrek

Bir orta boy kuru soğan

Bir yeşilbiber

Bir adet kırmızıbiber

Bir küçük patates

Bir küçük havuç

İki kereviz yaprağı (veya bir tutam maydanoz)

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tepeleme yemek kaşığı un

Bir çay kaşığı karabiber

Tuz

BALIK CORBASI Norvec Somonu Cupra Levrek 2

Norveç Somonlu Balık Çorbası Tarifi - Somon Balık Çorbası Nasıl Yapılır Balık Çorbası?

 1. Ön hazırlık olarak: Balıkçıdan alınırken somonların orta kısmındaki büyük kılçıkları çıkartılır. Dilimlerde arada kalan daha küçük kılçıklar ise sadece yemek için kullanılan bir cımbızla temizlenebilir. Kılçık kalmadığından emin olunur. Balığın dış kısmındaki derisi de atılır. Balık eti üç - dört santim genişliğinde iri şekilde doğranır.
 2. Tencereye sıvı yağ ve tereyağı konulur. İnce doğranan soğanlar eklenir. Üzerine tuz ve yarım çay kaşığı kadar karabiber eklenir.
 3. İnce küpler halinde doğranan havuç, yeşilbiber, kırmızı biber ve kereviz sapları ilave edilir. Bütün sebzeler beş altı dakika kadar pişirilir.
 4. Çorbaya yoğunluk vermek için sebzelerin üzerine un eklenir ve birlikte karıştırılır. Sarımsak ve ince doğranmış bir domates eklenir.
 5. Çorbanın üzerine sebzelerin üzerini örtecek kadar su ilave edilir. Çorba kaynamaya başlayınca çok ince doğranmış küçük bir patates eklenir.
 6. Yarım limon suyu ilave edilir. Sebzeler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir.
 7. Balık parçaları ilave edilerek yedi sekiz dakika sonra istenirse kereviz veya maydanoz yaprakları ince kıyılarak ilave edilir ve çorbanın altı kapatılır. Balık Çorbası sıcak olarak servis edilir.

BALIK CORBASI Norvec Somonu Cupra Levrek 3

Norveç Somonlu Balık Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Balık Çorbası Farklı Usul Balığı kılçığından kolayca ayırmak üzere kemiksiz tavuk eti elde edilirken takip edilen yol izlenir: Önce balık ikiye üçe bölünür, kaynatılıp haşlanır, sonra kılçık ayıklanır. Sebzeleri hazırlanır. Sonra kılçıkları çekilir. Kılçıkları, kemikleri kaynatılarak elde edilen balık suyu da balık çorbasında da kullanılır. 300 gram kadar balık üzerini geçecek seviyede suya konulup bir küçük soğanla birlikte haşlanır. Süzgeçle süzülür. Balık soğuyunca derisi ve kılçıkları ayıklanır. Balık eti didiklenir. Çorbanın tenceresine üç yemek kaşığı sıvıyağda bir küçük soğan ve iki diş sarımsak biraz kavrulur. Balığın haşlandığı sudan elde edilen ve içinde kılçık, parça kalmaması için iyice süzülen yedi bardak balık suyu ve üç bardak su eklenir. Kaynayınca küp doğranmış birer kereviz, havuç ve patates ilave edilir. Tuz, karabiber ve iki limon suyu eklenerek pişmeye bırakılır. Bu esnada didiklenen balık eti de katılır. Sebzeler pişince ocak kapatılır. Sebzeler pişince altı kapatılır. İstenirse terbiyesi ilave edilir. Bunun için Bir su bardağı süt, iki adet yumurta sarısı, bir silme yemek kaşığı un derin bir kasede iyice karıştırılarak pürüzsüz kıvama getirilir ve çorba suyu ile ılındırılıp yavaş yavaş çorbaya eklenir, bir iki taşım kaynatılır. Kıyılmış maydanoz serpilerek sunulur.
 2. Balık Çorbası Hangi Balıktan Yapılır? Balık çorbası Norveç somonu ile olduğu gibi çupra, levrek ve diğer beyaz etli balıklardan da yapılabilir. Kırlangıç balığı çorbası ile meşhur bir balıktır. Bulabilenler için iskorpit, öksüz, adabeyi (lipsoz) tercih edilen balıklardandır... Levrekten balık çorbası olur mu? Levrek balık çorbası yapılırken kullanılan balıklardan biridir. Küçük lagos (lahoz, grida), trança veya orfoz balığı kafası da çorba yapımında kullanılır.
 3. Balık Çorbası Nasıl Yapılır Lokanta Usulü? Diğer balık yemeklerinden artan malzemeleri değerlendirme yemeğidir. Kalan balıklardan, kafadan kuyruktan çorba yapılır. Birer adet kur soğan, havuç, kereviz sapı ve patates küpler halinde doğranır. İki diş sarımsak eklenir. Bir adet büyük levreğin yüzgeç, kuyruk ve başını kesip tencereye sebzeler ile konulur. Üzerini biraz aşacak seviyede soğuk su eklenir. Kaynayınca bir adet defne yaprağı eklenir. Ara sıra köpüğü alınmak suretiyle kısık ateşte kırk dakika tutulur. Balığı ayrılır. Suyu süzgeçten geçirilir. Sebzeler ve süzülen suyun yarısı tencereye alıp rondodan geçirilir. Ocak kısılır. Balık çorbası sosu nasıl yapılır? Başka bir yerde bir yumurta sarısı, yarım su bardağı yoğurt ve iki yemek kaşığı un çırpılır. Balığın kalan suyu kaşık kaşık devamlı çırpılarak bu terbiyeye ilave edilir. Bilahare bu harç sebzeli olan tarafa eklenir. Kaynayıncaya dek devamlı çırpılır, altı kapatılır. Ayrılan balık didiklenip kılçıkları dikkatle çıkarılınca çorbaya katılır. Karabiber, pul biber ve tuz eklenir.
 4. Palamut çorbası nasıl olur? Balık çorbasında ekseriyetle açık renkli balık etleri tercih edilse de palamuttan da balık çorbası yapılabilir. İki adet temizlenmiş palamut fileto kuşbaşı doğranır. İkişer adet orta boy patates ve havuç soyulup küpler halinde doğranır. Bir buçuk litre su tencerede ısıtılır. Su ılınmaya başlayınca balık, havuç ve patates ilave edilip on beş dakika pişirilir. İki yemek kaşığı un bir kâsede çok az suyla ezilir. Tuzda katılarak çorbaya eklenip karıştırılır. Sebzeler yumuşayıncaya dek pişirilir. Topaklanma olursa veya istenirse pişen çorba bir kez mikserden geçirilir. Bir yumurta sarısı ve bir limon suyu bir kâsede güzelce çırpılıp çorbaya az az ve devamlı tahta bir kaşıkla karıştırılarak eklenir. Ocak kapatılır. Kâselere alınan palamut çorbası karabiber serpilerek yanında mısır ekmeği ile sunulur.
 5. Bebek Balık Çorbası Bebeğin bu malzemelere alerjisi olabilir. Hekime danışılarak yedirilmelidir. Balıkta bulunan omega 3 ve omega 6 vitaminleri bebeğin sağlıklı büyümesine katkı sağlar. Daha bebek anne karnındayken annenin balığı bol yemesi faydalıdır. Bebeğe balık çorbasını yaparken kılçık dışında baharat miktarlarına dikkat edilir. Bir yaşından büyük bebekler için: Öncelikle bir dilim somon balığı suda bir defne yaprağı ile haşlanır. Kılçık kalmadığından emin olmak üzere suyu süzgeçten başka bir kâseye süzülür. Tencereye bir yemek kaşığı zeytinyağı, ufak doğranmış bir kuru soğan, sonra rendelenmiş birer adet havuç ve patatesi ilave edilip sotelenir. Haşlanmış balık üzerine elle didiklenerek ilave edilir. Kılçıkları iyice temizlenir. Üzerine balığın haşlandığı su dökülür. Tuz ve karabiber eklenip kısık ayarda on dakika daha pişirilip blendırdan geçirilir.
 6. Palamut çorbası nasıl olur? Balık başı çorbası nasıl yapılır? Balık kafası çorbası nasil yapılır? Balık çorbası ufak balıkların tamamı kullanılarak yapılabildiği gibi, eti fileto olarak ayrılan büyük balıkların kafasından ve kemiklerinden de yapılabilir. Terbiyeli balık kafası çorbası için lagos (Lahoz, Grida) veya orfoz balığı kafası yıkanıp temizlenerek bir tencereye alınır. Bir adet kuru soğan, iki adet patates, iki adet havuç, üç dal dal kereviz sapı, iki diş sarımsak balıklara ilave edilir. Beş bardak su dökülerek sebzeler iyice yumuşayana dek haşlanır. Haşlanan sebze ve balık ince delikli bir süzgeçten geçirilip başka bir tencereye aktarılır. Bir yemek kaşığı tereyağı da ilave edilerek çorba kaynatılır. Bir yemek kaşığı un, bir adet yumurta sarısı ve bir adet limonun suyu çırpılarak terbiye elde edilir. Çorbadan bir-iki kepçe ekleyerek ılındırılan terbiye tencereye yavaş yavaş katılarak iyice karıştırılır. On dakika daha karıştırarak pişirilir. Kaselere konulunca üzerine karabiber serpilir.
 7. Kırlangıç Balığı Çorbası Nasıl Yapılır? Üç adet temizlenmiş kırlangıç balığı bir tencereye alınır ve üzerine beş su bardağı su, bir adet defne yaprağı, dört adet tane karabiber ve iri doğranmış limon kabukları eklenir. Sonra orta hararette pişmeye bırakılır. Birkaç dakika kaynadıktan sonra tam pişmemiş olan kırlangıç balıkları, tane karabiber ve limon kabukları çıkarılır. Suda sadece defne yaprağı kalır. Balıklar ayrı bir kaba konulur. Kaynayan suya küp doğranmış birer adet orta boy soğan, havuç ve patates konulur. Üç yemek kaşığı sıvı yağı eklenir ve sebzeler yumuşayıncaya dek pişirilir. Bu arada balıklar kılçık kalmayacak biçimde ayıklanıp küçük parçalara ayrılarak kaynayan sebzelere katılır. Bir çay kaşığı tuzu da ilave edilir. On dakika daha kaynatılır. Terbiye için bir kapta bir adet yumurta sarısı ve ve bir adet limonun suyu iyice çırpılır. Kesilmemesi için kaynayan sudan bir kepçe alınıp üzerine eklenerek terbiye ılındırılır ve çırpmaya devam edilir. Terbiyeyi az az tencereye aktarılırken devamlı karıştırılır. Birkaç dakika daha kaynatılıp ocaktan indirilir. Defne yaprağı çıkarılır. Servis evvelinde üzerine kıyılmış maydanoz ve taze çekilmiş karabiber serpilerek sunulur.
 8. Balık Çorbası Tarifinin Servisi Balık çorbası üzerinde kızarmış peynirli ekmek dilimleri ile sunulabilir.