mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣MAŞ ÇORBASI🍲 (Gaziantep)

Maş Çorbası nasıl yapılır?

MAŞ-ÇORBASI-(Gaziantep)

Maş Çorbası (Gaziantep) Tarifi Malzemeleri

Bir kase maş

Yarım çay bardağı pirinç

Bir orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı tereyağı

Yarım tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı salça

İstenirse tarhun ve kırmızı pulbiber

MAŞ-ÇORBASI-(Gaziantep)

Maş Çorbası (Gaziantep) Tarifi

  1. Ön hazırlık olarak maş bir gece önceden yıkanır ve üzerini geçecek kadar suyla ıslatılır. Ertesi gün suları süzdürülüp üzerine temiz su konulan maşlar ocağa konulur. Çok fazla ezilmelerine fırsat vermeden yumuşayıncaya kadar haşlanır. Maşların bütünlüklerini korumalarına dikkat edilmeli, fazla ezilmemelidir.
  2. Tencereye tereyağı konulur. Eriyen tereyağı üzerine çok ince kıyılan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara salça ilave edilip kavrulur. Haşlanan ve süzdürülen maşlar tencereye eklenerek bir – iki defa çevrilir. Üzerini geçecek şekilde kaynamış su eklenir.
  3. Yıkanan pirinçler ilave edilerek çorba kısık ateşte pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir. Tuzu eklenir. Bir – iki taşım kaynatılarak ocaktan alınır. Maş Çorbası sıcak olarak servis edilir. İstenirse sunum öncesi bir tavada kızdırılan yağa kırmızıbiber ve tarhun eklenerek çorbanın üzerinde gezdirilir.

Maş Çorbası (Gaziantep) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Maşlar haşlanırken bir iki taşım kaynadıktan sonra süzdürülür. Tekrar üzerine temiz su konularak haşlama muamelesine devam edilir. Böylelikle haşlama esnasında çıkan koyu renkli sudan arındırılmış olur. Bu muamele çorbanın renginin daha berrak olması için yapılır.
  2. Çorbanın kıvamına göre suyunun ayarlanması gerekir.

Maş Fasulyesi ve Faydaları

  • Çorbası, piyazı yapılan ve pilavlara eklenen maş fasulyesi (mung bean) bol miktarda protein ve lif içermekte olup sindirim sistemini düzenlediğine, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğuna, kan şeker seviyesini düşürdüğüne inanılır. Güneydoğu Asya'da ve Türkiye'de Güneydoğu Anadolu’da kullanımı yaygın olan lezzetli bir baklagildir. Bazı büyük marketlerde, mahallî ürünler satan yerlerde veya baharatçılarda bulunabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok