mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Mahluta Çorbası Tarifi Mahulta; Antakya Hatay Adana Mardin Malatya🍲

Mahluta çorbası nasıl yapılır? Malatya, Gaziantep, Kilis gibi bazı yörelerde "malhıta, mahulta" olarak telaffuz edilir. Anadolu mutfağı Türk çorbaları arasında yer alır. Aslen mahluta pilavlık bulgurla karışık mercimek çorbası manasına gelse de pirinçle veya pirinç bulgur karışımı ile de yapılabilir. Malatya, Hatay çorba çeşitlerinin en meşhurlarından biri olan mahluta kış aylarında iç ısıtan, besleyici, leziz ve pratik bir yemektir. Mahalli yöresel çorba yapmak isteyenlere işte Mahluta Çorbası (Antakya) tarifi...

MAHLUTA-ÇORBASI-(Antakya,-Hatay)

Mahluta Çorbası Hatay Mercimek Çorbası Tarifi Malzemeleri - Mahluta Çorbasının İçinde Neler Var?

Bir su bardağı kırmızı mercimek

Yarım çay bardağı pirinç

Bir adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı salça

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir - bir buçuk litre tavuk suyu, et veya kemik suyu

Bir çay kaşığı karabiber

Birer tatlı kaşığı kimyon, tuz, toz kişniş, karabiber, istenirse bir çay kaşığı kurutulmuş tarhun otu veya bir adet defne yaprağı

MAHLUTA-ÇORBASI-(Antakya,-Hatay)

Mahluta Çorbası Hatay Mercimek Çorbası Tarifi (Antakya) - Mahluta Çorbası Yapımı - Hatay Usulü Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? Antakya Mahluta Çorbası Tarifi

 1. Tereyağı tencereye konulur; eriyince sıvı yağ eklenir. Soğan ince yarım ay şeklinde doğranır. Bu yağda karamelize oluncaya kadar kavrulur.
 2. Üzerine bir yemek kaşığı salça eklenir. Salça kavrulunca üzerine tavuk suyu eklenir.
 3. Tavuk suyu kaynamaya başlayınca yıkanmış ve süzdürülmüş kırmızı mercimek ve pirinçler ilave edilir.
 4. Kısık ateşte mercimek ve pirinç yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 5. Çorbanın kıvamı katı olursa bu esnada kaynamış su ilave edilebilir. Tuz ve baharatlar eklenerek çorba ocaktan alınır.
 6. Mahluta Çorbası sıcak olarak servis edilir. İstenirse servis esnasında tabaktaki çorbaya yağda kızdırılmış pul biber gezdirilebilir veya nane ekilebilir.

Mahluta Çorbası (Malatya), Antakya Mahluta Çorbası Hatay Mercimek Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Mercimek Mahluta Çorbası Tarifi, Hatay Usulü Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi Püf Noktaları

 1. Mahluta çorbası yapımında karamelize edilen soğanlar istenirse çorba piştikten sonra içine ilave edilebilir. Pirinç ve bulgur birlikte kullanılabilir. Kimyon kokulu bir mercimek çorbası için kimyon ihmal edilmez. Kaselere alınıp üzerine kimyon serpilebilir.
 2. Başka bir usul: Yıkanmış mercimek ve pirinç su ilavesiyle pirinçler yumuşayana kadar kaynatılır. Bir tavada; ince doğranmış kuru soğanı sıvı yağda kavrulur tereyağı ve salça eklenir, salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur. Baharatları ilave olunarak soğanlı harç kaynayan pirinçli mercimeğe katılıp bir taşım daha kaynatılır.
 3. Yanında limonla, limon suyu ilavesiyle ve krutonlarla sunulabilir.
 4. Mahluta çorba tarifi için farklı malzeme: Bu çorbanın diğer bir şeklinde pirinç veya bulgur yerine çok küçük doğranmış patlıcanlar kullanılır.
 5. Antep Kilis Mahluta Çorbası, Ekşili Mahluta Çorbası Tarifi Pirinçsiz, semiz otu ve sarımsak yapılır. Semiz otu yoksa kuru patlıcanla da hazırlanır.
 6. Mahluta çorbası nereye ait? Mahluta çorbası hangi yöreye ait? Türk Mutfağı yöresel çorbaları arasında yer alan bu nefis çorba küçük farklarla değişik bölgelerde yapılır. Hatay, Antakya, Adana, Mersin, Mardin, Malatya mutfaklarında mahluta çorbasına rastlanır. Lakin "Mahluta hangi yöreye ait?" hususuna memleket çapında bakıldığında çorba daha çok Hatay, Antakya çorbası olarak bilinir.
 7. Mahluta ne demek? مخلوطه "Bulgurla karışık mercimek çorbası." olarak lügatlerde yer alır. Karışmış, karışık, karıştırılmış manasındadır. Kelime kökü خلط halt "1) karıştırma, 2) fena, münasebetsiz söz söyleme. 3) nazlanma." manalarına gelir. Kelimeye yabancı olanlar kulak dolgunluğu ile çorbayı ararken Mahmut'a çorbası nasıl yapılır? Mahmut'a çorbası nasıl olur? şeklinde arayabilir.
 8. Adana Mahluta Çorbası Mahluta Çorbası bir Adana Çorbası mıdır? Evet Adana çorbaları içinde de yer alır. Benzer şekillerde yapılır. Soğanlar yumuşayıncaya kadar ara sıra karıştırarak tavanın kapağını kapatıp kavrulur. Soğanlar yumuşayınca ateşi artırarak karamelize hale getirilir ve bir kağıt havlu üzerine alınıp bekletilir. Mercimek ve pirinçleri kaynamış suya dökülür. Üzerine tavuk suyu, toz kişniş ile karabiberi eklenir ve kırk dakika pişirilir. Soğanlar eklenir. Kırmızı mercimekler tamamen ezilince tuz eklenir. Tavuk suyu ekleneceği için tuz biraz azaltılır. Çok koyu olursa su eklenebilir. Yağda kızdırılmış pul biber ve kuru nane dökülerek sunulur. Bazıları patates ve havuç rendesi ekleyerek blendırdan geçirir. Şöyle; mercimek ve pirinç tencereye alınıp üzerine patates rendelenir. Suyu konulup tuzu atılır, pişirilmeye bırakılır. Sıvıyağda karamelize edilen soğanların üzerine salça bırakılarak sosu yapılır ve pişen çorbanın üzerine konularak sunulur.
 9. Mahluta Çorbası Tarifi Mardin Mahluta çorba Mardin yöresinde de bazı farklarla yapılır. Bir su bardağı kırmızı mercimek, bir yemek kaşığı pirinç ve bir yemek kaşığı pilavlık bulgur süzgeçte yıkanır, süzdükten sonra düdüklüye alınır. Üzerine bir adet havuç rendelenir ve bir adet soğan doğranır. Bir tatlı kaşığı tuzu atılıp dokuz su bardağı su ilave edilir. Kapağı örtülerek pişmeye bırakılır. Çorba pişerken iki yemek kaşığı yoğurt ile bir adet yumurta sarısı kullanılarak terbiye hazırlanır. Düdüklü açılır, blenderden geçirilir. Çorbadan bir kepçe alınıp terbiye ile karıştırılır, düdüklüye katılıp iyice karıştırılır. Terbiye çorbaya katılırken azar azar ve devamlı karıştırarak eklenir. Düdüklünün kapağını kapatılmadan bir kere daha kaynatılır. Birer çay kaşığı pul biber ve kimyon eklenir. Bir tavada iki yemek kaşığı salça dört yemek kaşığı sıvı yağ kızdırılıp çorbaya dökülür. Bulunabilirse iki yemek kaşığı gerçek nar ekşisi de katılınca Mahluta Çorbası Mardin usulü servise hazırdır.
 10. Mahluta Çorbası (Malatya) Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü açıklamasına göre şu şekilde yapılır: Tencerede su kaynayınca içine kırmızı mercimek ile yarma ilave edilip karıştırılır. İyice pişene kadar beklenir. Bir tavada yağ eritilir, içinde kişniş kavrulur ve pişen çorbaya dökülür. Tuzu eklenerek ocaktan alınır.
 11. Mahluta çorba kaç kalori? Mahluta Çorbası - nefis yemek tariflerinden biri olup 100 gramında 49 kcal kalori, 150gramlık bir kepçesinde 74 kalori bulunur. Mahluta çorbası, besin değeri yüksek bir çorbadır.
 12. Hatay Usulü yeşil mercimek Çorbası, Tutmaç çorbası tarifi, Yeşil mercimek çorbası nasıl yapılıyor? 🥣TUTMAÇ ÇORBASI TARİFİ🍲
 13. Toygar çorbası nasıl yapılır? Toyga çorba 🥣TOYGA ÇORBASI🍲 Çankırı, Amasya, Eskişehir TOĞGA Osmaniye
 14. Lebeniye çorbası nasıl yapılır? 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲
 15. Kıymasız Ali Nazik Tarifi: Közlenen üç adet patlıcan soyulup küçük küpler halinde doğranır. Bir kase yoğurdun üzerine ezilmiş iki diş sarımsak ve tuzu ilave edilip karıştırılır. Doğranmış patlıcanları da katılıp yoğurtla karıştırılır. Üç yemek kaşığı sıvı yağ tavada ısıtılıp üzerine bir yemek kaşığı pul biber ekleyip Kıymasız Alinazik üzerine gezdirilir. KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI - ALINAZIK TARIFI, KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü)
 16. Püşürük çorbası Farklı yörelerde farklı çorbalara bu isim verilmiştir. Püşürük çorbası tarifi Nasıl yapılır? Tescil başvurusu yapılmış Van Püşürük Çorbası ve Şanlıurfa Püşürük çorbası farklıdır.
  Tek başına bir öğün zenginliğinde bir Van çorbası ise: Evvela eriştesi yapılır: İki su bardağı un, bir çay kaşığı tuz ve bir su bardağı su derin bir kapta güzelce yoğrulur. Beze yapılan hamur merdaneyle açılıp erişte biçiminde kesilir. Erişteler iyice unlanıp kenara konulur. Hazır kuru erişte de kullanılabilir. Üç parça kemikli dana eti düdüklü tencereye konulur. Üzerine tuz ve su eklenerek haşlamaya başlanır. Bir buçuk su bardağı yeşil mercimek haşlanıp süzülür. Bir adet kuru soğan yemeklik doğranıp tencerede kızdırılan üç yemek kaşığı sıvıyağda kavrulur. Bir yemek kaşığı biber salçası ve tuzu da eklenir. Haşlanan etin kemikleri ayrılınca suyuyla birlikte soğanların olduğu tencereye aktarılır. Erişte de ilave edilip on beş dakika kadar pişirilir. Haşladığınız mercimek, kuru reyhan ve pul biber de tencereye ilave edilir. İcabında sıcak su eklenebilir. Başka bir yerde bir yemek kaşığı un ve üç su bardağı yoğurt biraz su ilavesiyle çırpılır. Erişteler pişince unlu terbiye çorbaya ilave edilip karıştırılarak iyice karıştırılıp ocak kapatılır. Çorbanın sosu için iki adet kuru soğan piyazlık doğranıp tavada kızdırılan üç yemek kaşığı sıvı yağda kavrulurken tuz, salça ve reyhan eklenir. Çorbayı kaselere dökülünce üzerine sostan ilave edilerek sıcak sunulur.
  Çorba un, soğan, sadeyağ sadeliğinde bir Şanlıurfa çorbası olacaksa: İki bardak un, genişçe bir tepsiye serpiştirilip üzerine bir su bardağında hazırlanmış tuzlu su tanelendikten sonra tepsi, hamurlar nohut büyüklüğüne gelinceye dek döndürülür. Bir tencerede altı su bardağı su ve tuz kaynatılır, kaynayan suya hamur topakları atılıp beş dakika kadar veya un kokusu kayboluncaya dek pişirilir. Başka bir tavada iki yemek kaşığı sadeyağ eritilip ısıtılır ısınan yağa ince doğranmış bir orta boy soğan atılarak iyice kavrulup kaynayan hamur topaklarının üzerine eklenir. Bir taşım kaynatılıp ocaktan alınıp sıcak olarak sunulur.
 17. Mardin çorbası nasıl yapılır? Kıyma ve yeşil mercimekle yapılan mahalli Mardin çorbası tarifi.. Bir adet kuru soğan küp doğranır. Beş dal taze soğan ve üç diş sarımsak ince kıyılır. Sıvı yağı tencereye alıp kızdırılır. Kuru soğan, sarımsak ve taze soğanları sırasıyla tencereye konulup kavrulur. İki yemek kaşığı tereyağı da ilave edilip 150 gram kıyma eklenir. Kıyma kavrulunca bir yemek kaşığı biber salça ilavesiyle kavurmaya devam edilir. Yarım su bardağı yeşil mercimek eklenerek iki dakika sonra üzerine sıcak su dökülerek kaynamaya bırakılır. Mercimeklerin pişmesine yakın birer çay bardağı köftelik bulgurla pirinç eklenir. Bir yemek kaşığı tuz , bir çay kaşığı karabiber ve birer tatlı kaşığı kuru nane ve pul biberi de eklenip karıştırılır. Kıvama göre gerekirse biraz daha sıcak su ilave edilir. Bir taşım daha kaynayıp kıvamlanan çorba kaselere dökülürken üzerine ince kıyılmış maydanoz serpilir.
 18. Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası, Yeşil Mercimek Yemeği: 🥣ERİŞTELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲, Eriştesiz yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır?, Arpa Şehriyeli Yeşil Mercimek Çorbası Yeşil mercimek çorbası eriştesiz yapıldığı gibi arpa şehriye ile de yapılabilir: 🥣ARPA ŞEHRİYELİ YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI🍲
 19. Süzme Yeşil Mercimek Çorbası, Lokanta Usulü Yeşil Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ🍲nde olduğu gibi yapılabilir.
 20. Yoğurtlu yeşil mercimek çorbası nasıl yapılır? Terbiyeli Yeşil Mercimek Çorbası Üç yemek kaşığı yeşil mercimek bir cezvede şişene dek haşlanır. Tencereye iki su bardağı yoğurt, bir adet yumurta, bir tepeleme yemek kaşığı un, bir çay kaşığı tuz ve dört su bardağı su alınıp pürüzsüz olana kadar orta hararette devamlı çırpılır. Kaynamaya başlamadan evvel bir çay bardağı erişte eklenip karıştırmaya devam edilir. Kaynayınca haşlanıp süzülmüş yeşil mercimek eklenir, kısık ateşte beş dakika pişirilir. Tereyağında kızdırılan nane gezdirilerek sunulur.
 21. Kiymali-Yeşil mercimek Çorbası Çorba Tarifleri kıyma veya et ilavesi ile farklı bir lezzete ulaşır. Bir su bardağı mercimek haşlanır. Bir adet soğan ve iki yemek kaşığı kıyma iki yemek kaşığı yağla tencerede kavrulur. Bir yemek kaşığı salça ve bir yemek kaşığı un ilave edilir. Haşlanan mercimekler ve bir çay bardağı erişte eklenir. Üzerine beş su bardağı sıcak su, Tuz, karabiber ilave edilip pişirilir.

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay) TAZE KEKİK SALATASI (ZAHTER SALATASI)🥗