Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE TERBİYELİ KOLAY ŞİŞ KEBABI -ÇÖP ŞİŞ KEBABI

Çöp şiş nedir? Çöp şiş nasıl olur? Evde terbiyeli çöp şiş kebap nasıl yapılır? Çöp şişte kebap zor değil... Shish kebap yapımı için et şiş nasıl hazırlanır? Evde kolay ve nefis çöp şiş kebabı tarifi resimli olarak...

evde-terbiyeli-kolay-sis-kebabi

Evde Çöp Şiş Kebap Malzemeleri

Bir kg parça (varsa kuzu) et

Yedi - sekiz adet köy biberi

Üç - dört adet domates

Çöp şiş çubuğu

Eti lezzetlendirmek (marine) için:

Bir kuru soğan + yarım çay bardağı süt + iki - üç yemek kaşığı sıvı yağ + tane karabiber + tuz

evde-terbiyeli-kolay-sis-kebabi2

Evde Kolay Çöp Şiş Kebap Tarifi - Çöp Şiş Kebap Evde Nasıl Yapılır?

 1. Çöp şiş için et nasıl terbiye edilir? Et şiş kebap terbiyesi nasıl yapılır? Et şiş nasıl marine edilir? Soğanlar yarım daire şeklinde doğranır. Üzerine sıvı yağ, süt, biber ve tuz konularak karıştırılarak et şiş sosu elde edilir.
 2. İri kuşbaşı doğranan etler yıkanır ve süzdürülür. Bu karışımın içerisine eklenerek harmanlanır.
 3. Bu şekliyle ağzı kapatılarak buzdolabında iki - üç saat bekletilerek et şiş terbiyesi tamamlanır.
 4. Domatesler ve biberler yıkanır. Domatesler dörde biberlerde iki parçaya bölünür. İstenirse patlıcanlı çöp şişte yapılabilir.
 5. Etler bu sosun içinden alınarak küçük çöp şişlere et, domates, biber şeklinde dizilir.
 6. Et şiş nasıl yapılır? Evde şiş kebap nasıl pişirilir? Evde Çöp Şiş Kebap çöp şişi elektrikli ızgarada iki taraflı çevrilerek pişirilir. Servis tabağına alınarak istenirse pilav veya EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ) yanında sıcak olarak sunulur.

evde-terbiyeli-kolay-sis-kebabi3

Evde Kolay Çöp Şiş Kebap Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Çöp Şiş Kebabı Nasıl Yapılır" Püf Noktaları

 1. Fırında Kuzu Çöp Şiş Kebap Tarifi Benzer şekilde sıvı yağ konmuş tavada veya fırında da terbiyeli et şiş kebap veya tavuk şiş kebabı yapılabilir. Çöp şiş fırında yanar mı? Çöp şiş kebabı fırında yanma ihtimali olabilir. Fırın tepsisine yarım çay bardağı şu konulursa etlerin kurumadan pişmesi temin edilebilir. Çöp şiş mangalda yanar mı? Yanmaması beklenir. Mangal yoksa ev usulü elektrikli ızgarada yapmak isabet olabilir. Fırında Kuzu Çöp Şiş Kebap için etin durumu da mühimdir:
 2. Çöp şiş hangi etten olur? Çöp şiş dana mı kuzumu olur? Çöp şiş için hangi et uygundur diyenler aslında “dana etinden çöp şiş olur mu?” mevzusunu merak edenlerdir. Dana eti yeterli pişme seviyesine ulaşıncaya kadar sert bir hal alabilir. Bu nedenle en iyi çöp şiş için kuzu eti kullanmak gerekir. Bununla beraber dana eti dana et şiş terbiyesi ile yeterli seviyede terbiye (marine) olduysa mesele hallolur. Yumuşak ve lezzetli olması sağlanır. Çöp şiş tarifi et malzemesi farklı olabilir. Çöp şiş kebap tavuk etiyle de yapılabilir. Çöp şiş kebap çeşitleri arasında tavuk eti kullanılarak yapılan tavuk şiş kebab veya tavuklu çöp kebabı da lezzetli bir yemektir. Kuru olmasın, yumuşak olsun diye soslanan çöp şiş etleri biraz daha geç pişer. Fırında kuzu çöp şiş 240 derecedeki fırının orta rafında kızarması görülünceye kadar pişirilir.
 3. Çöp Şiş Marine Malzemeleri Çöp şiş nasıl yumuşak olur? Çöp şiş yumuşak olması için etin kalitesi ve terbiyesi önemlidir. Marine malzemeleri farklı olabilir. Çöp şiş için sos olarak asitli bir karışım eti yumuşatıp lezzetlendirir. Mesela zeytinyağı, soğan suyu, rendelenmiş sarımsak, baharatlardan oluşan karışım bir kaba konmuş kuşbaşı etlerin üzerine ilave edilip kapağı kapatılır. En az iki – üç saat ve daha iyisi bir gece buzdolabında tutulur.
 4. Çöp Şiş ile Kuzu Şiş Arasındaki Fark Nedir? Çöp şişin etleri daha küçük kesilip dizilir. Kuzu şiş kuzu etinden, çöp şişte kuzu tercih edilirse de herhangi bir hayvanın etinden olabilir. Kuzu şişten maksat etin türü belli (kuzu) iken “çöp” şişte mi metal şişte mi olduğu ve etlerin büyüklüğü önemsizdir. “Çöp şiş” ifadesi metal şiş değil tahta çöp şişler kullanıldığını anlatır. Çöp şiş Ege de, kuzu şiş Adana, Maraş, Antep, Hatay'da tercih edilir. Çöp şiş mi kuzu şiş mi kararı tadanlar versin.
 5. Çöp Şiş Köfte: Çöp şiş ile yapılan yemekler çoktur. Kıymadan çöp şiş veya tavuk kıymasından çöp şiş tarifi arayanlar istenirse patlıcanlı köfteli çöp şiş olarak da yapılabilen:ŞİŞ KÖFTE'yi inceleyebilir.
 6. Meşhur Çöp Şiş Mekanları İstanbul Kadıköy'de bulunan İnci’den İzmir Çöp Şiş, etleri ve malzemeleri Aydın’dan getirir. Birçok şubesi bulunan Bay Çöpşiş’te çöp şiş uykuluk ve çöp şiş kuzudan dalak gibi farklı tatlarda bulunuyor. Bay çöp şiş fiyat listesine ulaşamadık. Ondo Kebap Evinde bir porsiyonda yanında sıcak lavaş ekmeği ile on tane şiş gelir. Dört şubesi ile İzmir’de hizmet veren Topçu Restaurant light çöp şişi de menüsüne eklemiş. Eyvan Kebap, Adana'da çöp şişi ile tanınır ve çöp şiş yarım yağlı etle hazırlanır. Çöp şişi ile meşhur Adanalı Hasan Kolcuoğlu Restaurant'ın Erzurum’da da bir şubesi var. Kazancılar Kebapçısı Adana’da diğer çöp şiş lezzeti sunan bir mekan… Aydın Yolu üzerinde yer alan Kasap Mehmet Zengin'in Yeri, çöp kebabı lezzeti ile meşhur...
 7. Bir Çöp Şiş Kaç Gram Gelir? Bir Çöp Şiş Kaç Kaloridir? "Bir çöp şiş kaç gr" cevabını bulursa çöp şiş kalorisi de ortaya çıkar. Olması gereken gramın 237 gram olduğu ifade ediliyor. Farklı olduğunu düşünenler yorumlarda belirtebilir. Evde çöp şiş kebap nefis yemek tarifleri arasında yer alsa da 100 gramı 137 kalori, bir porsiyonu 324 kalori olarak hesaplanmaktadır.
 8. Şaşlık: Eski Sovyet ülkelerinde koyun etinin başta kekik olmak üzere baharatlı sirke terbiyesi olan şaşlık sosu içinde bekletilip kuyruk yağının da yer aldığı bir şekilde şiş yapılmasıdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Şefika
 • Şefika

  Masterchief için cop sis kebab tarifi ararken sayfanızı buldum. Çöp kebap tarifi harika. Çöp çöp şiş kebab yapımı için en önce şiş çöp lazım... en iyisi Denizli Ortaklar çöp şişten sipariş... Meşhur ortaklar çöp şiş fiyatları nasıl? Rekor kırılmıştı. Ortaklar çöp şiş denizli iletişim bulabilen varsa menü fiyat listesini yazabilir mi?

YukarıYukarı