mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ev Usulü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır? Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep

Adıyaman çiğ köftesi nasıl yapılır? Çiğ köfte nedir? Misafire ikram edilen Adıyaman etsiz çiğ köfte tarifi nasıldır? Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyma, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğrulması ile yapılıp pişmeden yenilen aslen Şanlıurfa yöresine ait bir yemektir. Şanlıurfa'nın haricinde Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş, Mardin, Malatya gibi illerde de mahalli farklılıklar arz eden çiğ köfteler beğenilir. Adıyaman’la daha çok birlikte hatırlanan etsiz çiğ köftenin mühim bir hususiyeti, çiğ köftede ana malzeme olarak kullanılan yarı sert bulgurdur ki kırmızı ekmeklik buğdaydan elde edilir. Adıyaman etsiz çiğ köftesinde, bu bulgurdan istifade edilme sebebi kolay yumuşaması ve daha kolay yoğurulmasıdır. En iyi çiğ köfte nasıl yapılır? En iyi etsiz çiğ köfte tarifi hangisidir kişiye göre değişir. Lakin, Çin tuzlu, ketçaplı, köfte tutsun ve kolay yoğrulsun diye toz şekerli ve hatta kiremit tozlu bazı hazır çiğ köftelerden daha iyisi evde yapılandır. İyi bir çiğ köfte güzelce yoğrulmalı, lezzetli olmalı, dağılmamalı, sakız gibi, pürüzsüz bir macun gibi olmalı, bulgur kıtır kıtır dile gelmemelidir. Tavana, duvara yapıştırma ve düşmeden kalabilme testini de geçebilirse mükemmel olur. Evde çiğ köfte yapımı mümkündür. "Adıyaman usulü, Antep usulü etsiz çiğ köfte nasıl yapılır? Adıyaman çiğ köfte malzemeleri nelerdir? Çiğ köfteye sarımsak konur mu? Antep usulü etli çiğ köfte nasıl yapılır? Çiğ köftelik bulgur hangisi?" diyenlere işte lezzeti ve kıvamıyla en iyi etsiz kolay çiğ köfte tarifi resimli olarak...

ETSIZ CIG KOFTE 1

Adıyaman Çiğ Köftesinin İçinde Ne Var? Çiğ Köfteye Ne Giriyor? Orjinal Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Adıyaman Usulü Çiğ Köfte Tarifi Malzemeleri - Kolayca Evde Etsiz ÇiğKöfte Nasıl Yapılır? Etsiz Çiğ Köfte Malzemeleri - Çiğ Köftenin İçine Ne Giriyor? Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Malzemeleri Nelerdir?- Çiğ Köftenin İçine Ne Konur? Çiğ Köftenin İçinde Ne Var?

Yarım kg ince köftelik esmer bulgur (mahalli adı simit)

Bir adet kuru soğan rendesi

Üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı isot

Bir yemek kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı karabiber

Bir limonun suyu

İstenirse ince kıyılmış taze soğan, maydanoz, dereotu,

İstenirse kimyon, nar ekşisi

İstenirse robotta çekilmiş 200 gram ceviz içi

Varsa çiğ köfte için özel tabanı tırtırlı leğen, tepsi, yayvan bir karıştırma kabı

Lavaş (EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)), marul

ETSIZ CIG KOFTE 2

Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep)- Hakiki Çiğ Köfte Yapılışı - Evde Çiğ Köfte Harcı Nasıl Yapılır? - Evde Etsiz ÇiğKöfte Tarifi - Kolay Etsiz Çiğköfte Tarifi Adıyaman Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? - Ev Yapımı Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Adıyaman Acılı Çiğ Köfte

 1. Kolay yoğurmak için ılık su ile ıslatılmış ve şişmesi için bekletilmiş bulgur geniş kenarlı bir tepsiye konulur.
 2. Son aşamada katmak üzere taze soğan ve maydanoz kıyılır.
 3. Çok ince doğranmış ve suyu sıkılmış soğan, dövülmüş sarımsak katılır. Robot veya rende kullanılabilir. Bu sarımsaklı çiğ köfte tarifidir.
 4. Bir başka kapta karıştırılan baharatlar, limon suyu, sıvı yağ, tuz ve salçalar bulgurlu karışıma eklenir.
 5. Etsiz çiğ köfte ne kadar yoğrulur? Evde çiğ köfte nasıl yoğurulur? Yaklaşık yirmi dakika veya bulgur arzu edilen miktarda yumuşayıncaya, karışım çiğ köfte renk ve kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Test için arada tadına bakılabilir. Kuru olursa çok az su veya rendelenmiş domates ilave edilip yoğrulabilir. Yoğurmak için mutfak robotu kullanılabilir. Çiğ köfte az yoğrulursa bulguru sert kalırken fazla yoğrulursa cıvık hamur kıvamında olur.
 6. İstenen kıvama gelince en son ince kıyılmış taze soğan ve maydanoz eklenir ve birkaç dakika daha yoğrulur. El çok az miktarda su ile ıslatılıp iri ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avuç içinde köfte şekli verilerek servis tabağına konulur. Bu aşamada köftede el izi çıkması istenmiyorsa daha itinalı bir köfte şekli verilir.
 7. Etsiz Çiğ Köfte yoğrulduktan hemen sonra marul, salatalık, nane, semizotu, maydanoz ve turp gibi yeşilliklerle süslenerek limon, domates, SALATALIK🥒 TURŞUSU, lavaş ve NANELİ AYRAN🥛la servis yapılır. Köfteler, limon ve arzu edilirse nar ekşisi dökülüp lavaş dürümü içine sarılarak da servis yapılabilir. Yanına BOSTANA SALATASI🥗 (Şanlıurfa) gibi bir salata da yakışacaktır.

"Adıyaman Usulü Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Adıyaman Usulü Etsiz Çiğköfte Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? Antep Usulü?" Etli Çiğ Köfte Püf Noktaları

 1. Çiğ köfte etsiz nasıl yapılır? Çiğ köfte yaparken bulgur ıslatılır mı? Etsiz çiğ köfteye su konulur mu? Çiğ köfteye ne kadar su konulur? Şişmeyen etsiz köfte tarifi Geleneksel çiğ köfte tarifinde ve asıl etsiz çiğ köfte yapımında bulgur ıslatılmaz. Az soğuk su ile hatta buzla yoğurup bulgurun şişmemesi hedeflenir. Çünkü en az kırk dakika yoğrulup on beş dakika dinlendirilmesi gerekir. Kolaylık için bu şekilde yapıldı. Bulgurun türüne göre farklı seviyede su çekebilir. İdeal şişme seviyesi avuçta sıkıldığında fazla dağılmadan bütün halde kalabilmesidir. Şekilsiz bir cıvıklıktaysa biraz daha bulgur ve az bir su ilavesi ile dengeleme sağlanır. Aksine fazla diriyse az su eklenip üzeri örtülür. Fazla su konulursa bulgurlar şişerek lezzet kaybına uğrar.
 2. Çiğ köfteye patates katılır mı?, Evde Çiğ Köfte Tarifi Etsiz Adıyaman, 3 kişilik Etsiz Patatesli Çiğ Köfte Tarifi Adıyaman usulünde istenirse rendelenmiş bir haşlanmış patates ikinci aşamada katılabilir. Alışılmış usulde çiğ köftenin marula sarılarak yenmesi yaygındır. Ancak bazı ustalar tersini, yani marulun çiğ köfteye sarılarak yenmesi gerektiğini iddia ederler. Çünkü bu şekilde çiğ köftenin tadı hissedilir.
 3. Adıyaman Çiğ Köfte Tarifinde çiğ köftenin tadını bozacak şekilde soğan doğrudan bulgura rendelenmez... Doğrandıktan sonra suyu sıkılıp daha sonra ilave edilir. Çiğ köfte soğanı kavrulur mu? Bazıları lezzet için soğanı rendeleyip yağda kavurduktan sonra ilave eder. Çiğ köftede sarımsak var mı? Normal çiğköfte tarifinde soğan, sarımsak ve salça pişirilmezken hassas mideli kimseleri rahatsız etmemesi ve daha hafif olması için bu malzemeler pişirilerek ilave edilebilmektedir.
 4. Çiğ köfte yapılırken bulgurun fazla şişmemesi için bilhassa yaz aylarında çiğ köftenin içine buz konulur.
 5. 1 kilo bulgur Çiğ köfte Tarifi Ölçüleri iki katına çıkararak hazırlanabilir.
 6. Etli çiğ köfte nasıl yapılır Antep Usulü Etsiz Çiğ Köfte nasıl yapılır? Antep Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Lezzet ve kolay yoğrulma için mümkün olduğunca ince taneli kaliteli bir bulgur, simit, setik, çiğ köftelik esmer bulgur kullanılır. Su çekme miktarlarına dikkat edilmelidir.
 7. Çiğ köfteye tuz atılır mı? Salçaların tuz seviyesi dikkate alınarak tuz eklenir.
 8. Etsiz acısız çiğ köfte nasıl yapılır? Acısız istenirse acı tadı verecek baharatlar katılmamalıdır.
 9. Gerçek Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?, Urfa Etsiz Çiğ Köfte Tarifi (Urfa usulü çiğ köfte nasıl yapılır?): Urfa çiğ köfte tarifi etli çiğ köfte tarifidir. "Urfa Usulü Çiğ Köfte Tarifi" denilince daha çok etli çiğköfte tarifi akla gelmektedir. Urfa usulü çiğ köfte etsiz de yapılabilir. Öyleyse Urfa Çiğ Köfte Tarifi etsiz nasıldır? Evde Urfa çiğ köftesi nasıl yapılır? Urfa Usulü Etsiz ÇiğKöfte Tarifi Urfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Urfa usulü için tabanı tırtırlı özel leğende birer tatlı kaşığı tuz, karabiber, kimyon, iki su bardağı hafif sulandırılan Şanlıurfa isotu karıştırılır. İnce doğranmış ve dövülmüş bir kuru soğan ile dört diş sarımsak eklenir. Bulgur çiğ köfte yapılmadan önce ezilerek içindeki kepekler ayıklanır. Kişi başı yarım su bardağı bulgur yeter. İki su bardağı köftelik bulgur, biraz su ve bir tatlı kaşığı salça ilave edilir. Olabildiği kadar susuz yoğurmak, yazın yoğururken leğene bir kaç parça buz atmak esastır. Bulgur suyu çekip yumuşayıncaya kadar takriben yarım saat yoğrulur. Yer sıcaksa ve fazla zaman geçerse bulgur şişer. Kısa kollu bir kıyafet, önlük kullanımı ve ter silecek bir eleman faydalı olacaktır. Kimileri daha iyi tutması ve şişmemesi için buzla yoğurma tekniğini tercih ederler. Bazı bulgurlar daha çok su isteyebilir. Eğer bulgur diri kaldıysa yarım bardak daha sıcak su ekleyerek yumuşatılabilir. Urfa usulü çiğ köfte tarifi etsiz Urfa usulünde mahalli olarak "Bir sıkım köfte tavana atılıp tutması halinde kıvamı olmuş demektir, tutmazsa yoğrulmaya devam etmek gerekir." prensibini tatbik edenler vardır. Urfa usulü etli çiğ köfte nasıl yapılır? Etli çiğ köfte malzemeleri nelerdir? Urfa etli çiğ köfte Tarifi: Etli olacaksa adam başı 50-60 gram et yeterli olacağından 250 gram çekilmiş kuzu eti alınır ve yedi - sekiz dakika da öyle yoğurulur. Ardından ince doğramış üç - dört dal taze yeşil soğan ve bir demet maydanoz katılarak tekrar yoğurmaya devam edilir. Yoğrulması biten çiğ köfteleri el suya batırılarak ince ve uzun sıkma köfte parçaları halinde şekillendirilip ikram tabağına alınır. Urfa usulünde yeşillikler harca katılmaz yanda verilir. Yanında kıvırcık, limon, turşu, semiz otu, turp ve diğer yeşilliklerle sunulur. Urfa Usulü Etsiz çiğ köfte Şanlıurfa'da açık ekmekle yenir. Marula alınan çiğ köfteye biraz taze nane ekleyip limon sıkılarak, yanında ayran ve turpla yenilir. Etli çiğ köfte kaç gün dayanır? Çiğ köftenin raf ömrü standart olarak iki gün olsa da sağlıklı olanı günlük tüketilmesidir. Ekşime kokusu varsa köfte taze değildir. Süre uzadıkça köfte bayatlarken buzdolabında korunması da fazla yardımcı olmaz. Havayla temas ettikçe acısı artar ve ekşir. Üç günden fazla bekleyen köfte kesinlikle yenmez. Etli çiğ köfte zararlı mı? Güvenilecek şekilde hazırlanmış ve taze ise zararlı olmaması beklenir.
 10. Adıyaman Etli Çiğ Köfte Tarifi, Etli Çiğ Köfte Yapımı, Urfa Usulü Etli Çiğ Köfte Tarifinde kırmızı et olarak dövülmüş veya macun gibi oluncaya kadar çekilmiş sinirler çok iyi temizlenmiş yağsız kırmızı kuzu eti kullanır. Suyunu kaybedeceğinden et kıyma makinesinden geçirilmez. Zırhla kıyılmalı olmazsa mutfak robotunda çekilmelidir. Etin sinirini temizlemek için bir ele alınan köfte diğer eldeki büyük bir bıçaktan geçirilir ki sinirler yakalanıp atılsın. Köftenin hepsi seri şekilde bu muameleye tabi tutulur ki bulgur bekleyip şişmesin. Elin sıcaklığı, baharatlar ve yoğurma sayesinde o et pişmiş gibi olur. Bununla beraber en geç bir saat içinde yenilmesi gerekir. Adıyaman çiğköfte Tarifi etli olacaksa da bu şekilde yapılır.
 11. Urfa Usulü Etsiz Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi, Urfa Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Çiğ köfte tarifi etli Urfa usulü dışında yumurtalı köfte tarzı da vardır. Yumurtalı etsiz çiğköfte tarifi için iki su bardağı köftelik bulgur üzerine doğranmış bir kuru soğan, birer kaşık domates ve biber salçası, tuz, karabiber, suda bekletilmiş isot ilave edilir. Başka bir yerde çırpılan üç – dört yumurta sadeyağ veya tereyağında pişirilir. Bulgura önce yumurtanın yağı süzdürülür. Sonra doğranmış maydanoz ve taze soğan eklenir. Daha sonra yumurtalar ilave edilerek karıştırılır. Yoğurma işlemi biten çiğ köfteler elle şekillendirerek servis tabağına alınır. Yanında kıvırcık ve diğer yeşilliklerle servis edilir. Yumurtalı Çiğ Köfte Ankara'da yapan bazı ustalar bulunmaktadır.
 12. Çiğ köfte tutmazsa ne yapılır? Daha hızlı olması için kaba çiğköftelik bulgur konup üzerine kaynar su eklenerek on beş dakika ağzı kapalı bekletilme usulü de vardır. Lakin daha iyi şişmesi için bulguru akşamdan ıslatılıp sabah kadar bekletilir. Eğer sıcaklığı ve miktarı doğru nispette bir su kullanılırsa kıvamını tam tutturulabilir. Bu her defasında değişik olacağından net bir miktar vermek isabet olmaz. Biraz bekleyince çiğköfte elle sıkılır. Dağılıp dağılmadığına bakılır. Eğer dağılmadan durabiliyorsa şişme seviyesi ve su kafidir. Lakin cıvıksa biraz daha bulgur ve az daha kaynar su ilavesiyle tekrar üstü kapatılır.
 13. Yeşillik saklama: Maydanoz, dereotu, marul gibi yeşillikleri, naylon torbaya koyup buzdolabında saklamak hızla çürümelerine yol açar. Çünkü naylon torba hava dolaşımına mani olur. Bunun yerine dolaba konulmadan önce kâğıt havlulara ya da temiz kâğıtlara sarmak faydalı olabilir. Temizlik bakımından, çiğ köftede kullanılacak bütün sebzelerin iyice yıkandıktan sonra bir kaç saat sirkeli suda bekletilmesi gerektiğini söyleyenler de vardır.
 14. "Yağlı Köfte (Antep köftesi) nasıl yapılır? Çiğ köfteye benzer mi?" derseniz, farklı hususiyetleri olduğu söylenebilir. O da başka bir yazının mevzusu olsun!
 15. Malatya usülü etsiz çiğ köfte tarifi Çiğ köfteyi yoğuracağımız kaba sekiz adet orta boy soğan yemeklik doğranır. Üzerine bir kilo çiğ köftelik bulgur ve bir tatlı kaşığı tuzu ekleyip iyice yoğrulur. Dört adet rendelenmiş domates, dört diş sarımsak ve 800 gram çiğ köftelik yağsız kıyma koyup tekrar iyice yoğrulur. Bulgurlar iyice yumuşayınca üzerine iki yemek kaşığı pul biber, iki yemek kaşığı isot, bir tatlı kaşığı karabiber, bir çay kaşığı kimyon ilave edilip tekrar yoğrulur. İki yemek kaşığı biber salçası katılıp iyice karıştırılır. Yumuşak kıvama gelince içerisine yemeklik doğranan yarım demet taze soğan ve bir demet maydanoz eklenip tekrar yoğrulur. Bütün malzemelerin iyice özleşmesi sağlanır. Tadına bakılarak yoğurmaya devam edilebilir. Avuçta şekil verilen çiğ köfteler marul yaprakları konulmuş geniş bir servis tabağının üzerine yerleştirilir. Limonlanarak marul yaprağına sarılıp yenilir.
 16. Çiğ köfteye hangi baharatlar girer? Çiğ köfte hangi baharatlar kullanılır? Etsiz çiğ köfteye hangi baharatlar konur? Çiğ köfte ye kimyon konur mu? Bağdat Çiğ Köfte Baharatı İçindekiler: Çiğ köfteye tadını ve aromasını veren baharatları pek çok firma karışım halde piyasaya sunmuştur. Çiğ köfte baharat oranları verilmemektedir. "Çiğköfteye hangi baharatlar konur? Etsiz çiğ köfte baharatları nelerdir? Çiğ köfte baharatı içinde neler var? Çiğ köfteye köri konur mu?" sualine kestirme bir cevap olarak satılan bu ürünün içinde kimyon, kişniş, köri, tuz, karabiber, yenibahar, soğan, sarımsak, tarçın, reyhan bulunduğu ifade ediliyor. Lakin ölçülü kullanmak gerekir tuzlu olabilir. Başka bir firma ise çemen, kekik, tatlı toz biber ilave etmektedir. Çiğ köfteye sumak konur mu? Evet konulur. İsteğe göre bir tatlı kaşığı kullanılabilir. 7, 18, 21 çeşit çiğköfte baharatı kullanılabiliyorsa sumağa neden yer olmasın? Adıyaman çiğ köfte baharatı içinde isot, karabiber, kimyon, pul biber, yeni bahar gibi baharatlar vardır. Zaten geniş manada bakıldığında maydanoz, sarımsak, soğan, defneyaprağı, biberiye gibi kokulu otlar da baharat olarak kabul edilebilir. Baharatın taze olması gerekir. Hulasa en mühim iki baharat biber ve isot olup, acı ve tatlı biberin karışımı ile yakmayacak serinletici bir aromada baharat dengesi idealdir. Belirtmeye gerek yok, lakin baharatların taze olması bir tanesinin bile tarihi geçmemiş olması da şarttır.
 17. Çiğ Köfte Baharatı İle Kolay Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Hazır Satılan Çiğ Köfte Tarifi Hazır Cigkofte harcı nasıl yapılır? Hazır Çiğ Köfte Harcı ile Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Sıra hazır çiğ köfte nasıl yapılır? Hazır çiğ köfte harcı bir kaba dökülüp üzerine üç su bardağı sıcak su eklenerek yirmi dakika beklemeye alınır. Üç yemek kaşığı salça ilavesiyle on dakika kadar yoğrulur. Nar ekşisi ve yarım çay bardağı sıvıyağ eklenerek tekrar yoğrulur. Bir limonun suyu, ince doğranmış bir tutam maydanoz ve yeşil soğan da ilave edilip güzelce yoğrulur. Köfte şekli verilip yanında turşu, domates, marul, salatalıkla servis tabağına yerleştirilir. Hazır Satilan Çiğ Köfte Tarifi kolaydır.
 18. İsot nedir? Çiğ köftede isot yerine ne kullanılır? Çiğ köfte yapılışında kullanılan İsot, Şanlıurfa yöresinde yetiştirilen bir biber türünün ve bu yöreyle bilinen kurutulmuş biberin mahalli adıdır. İsot, kırmızı acı pul biberin ısı altında tutularak karartılmasıdır. Tohumu çıkarılarak temiz, güneş gören düz alanlarda kurumaya bırakılır. İlk gün toplanan kurutulmuş biber kırmızı, ikinci gün mor, üçüncü gün ise siyah renktedir. Bilahare eskiden tokmakla dövülerek günümüzde makineyle öğütülüp zeytinyağı ve bir miktar tuz eklenerek isot haline getirilir. Çiğ köftede kullanılması dışında kebaplar eşlik eder lahmacun, çorba ve kuru fasulye gibi sulu yemeklere renk ve acı tat verici olarak ilave edilir. İsotu paketli mamul olarak marketten almak yerine itimat edilen bir aktardan parlak ve iri taneli yağlı Urfa isotu halinde almak gerekir. Fabrikasyon ürünlerdense daha iyisi Urfa ev isotudur ve ev salçasıdır. Bu arada ekşimsi Urfa domateslerinden elde edilen ev salçası keskin olup tadı bozmamak için diğer salçaya göre daha az kullanılır. Kaliteli isotta asıl acılığı sağlayan beyaz renkli damarlar alınır, geriye tatlı acı kalır. Çiğ köfteyi yoğurmadan isot adam başı bir çorba kaşığı hesabıyla suya konulur. Çiğ köftede isot yerine ne kullanılır? İsotsuz Çiğ Köfte Tarifinde yerini tam olarak tutamasa da kırmızı acı pul biber kullanılabilir.
 19. Çiğ köftenin rengi nasıl koyu olur? Çiğ köfte rengi nasıl koyulaştırılır? Çiğ köfte içinde kullanılan malzemeye bilhassa salçaya göre renk almaktadır. Salça miktarının artmasıyla yoğurdukça daha koyu renk alır. Ayrıca çiğ köfte salçasıyla yoğun kokulu olur. Gerçek çiğ köftenin rengi kırmızı olmaz. Gerçek çiğ köftenin rengi isottan dolayı koyu kahverengi hatta hafif siyahımsı, baharatından dolayı hafif kırmızımsı olur. Koyu renkli çiğköfte nasıl yapılır? Köfteyi yoğurmaya başlamadan Urfa isodunu bir kaba alıp isotu kapatacak kadar su konulur ve on dakika bekletilirse köftenin rengi daha koyu olur. Bazıları da çiğ köftenin siyahtan çok kırmızı olmasını, daha açık renkli olmasını tercih ederek yoğurt ilave eder. Yoğurt sıkılma kıvamını ve isotun acısını da hafifleştirir.
 20. “Kubbatil Niyye” (Çiğköfte) Efsanesi: Anlatılana göre Nemrut Hz. İbrahimi (a.s.) yakmak isteyince büyük bir ateş olması için bütün odunları toplatırken ateş yakmayı da yasaklar. Urfalı bir avcı, hanımından yemek yapmasını ister. Kadın çıkardığı yağsız eti bir taşla döverek ezer ve bulgur, biber ve tuzla karıştırıp yoğurur, yeşil soğan ve maydanozla harmanlayıp sofraya getirir ki çiğ köfte icad edilmiş olur.
 21. Adıyaman çiğköfte etsiz mi? Adıyaman çiğköftesi etli mi? Çiğ köftenin coğrafi işaret belgesi 2008'de Şanlıurfa'ya verilmişti. 2015 yılında Adıyaman 'Etsiz çiğ köfte' coğrafi işaret tescilini aldı. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının kabul edilmeyen itirazı: “Çiğköftenin "çiğ" kelimesiyle başlama nedeni etin çiğ olarak yoğrulmasıdır. Yarın başka bir il de bibersiz veya tuzsuz çiğ köfte tescili için başvurursa ne olacak?”
 22. Bu arada, 23 Ocak 2018 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, tüketime hazır etsiz çiğ köftede kullanılması gereken malzemelerin belirlendiğini ve hazırlanışının kurallara bağlandığını bildirdi. Korkmaz, etsiz çiğ köftenin standartta, "Bulgur, kırmızı biber, soğan, sarımsak, çeşitli baharatlar, domates salçası, domates sosu, biber salçası, şeker, sirke, nar ekşisi, ceviz, badem, fındık, su ve bitkisel sıvı yağların birkaçı veya hepsinin, gerektiğinde mevzuatına uygun katkı maddeleri de katılarak belirli kıvama gelinceye kadar ısıl işlem uygulanmadan elle veya makineyle yoğrulup, dondurularak veya dondurulmadan tüketime hazır hale getirilmiş mamul." şeklinde tanımlandığını kaydetti. TSE Başkanı Korkmaz, standartta etsiz çiğ köftenin duyusal özelliklerinin de belirlendiğini, kendine özgü renk, görünüş, tat ve kokusunun olması gerektiğini ifade etti. Etsiz çiğ köftenin kimyevi özellikleri belirlenerek koruyucu madde olarak sorbik ve benzoik asit kullanılmasının yasaklandığına dikkati çeken Korkmaz, olası mikrobiyolojik tehlikelerin E.coli, Salmonella ve L. monocytogenes olarak saptandığını belirtti.
 23. Tescilli Usulde Adıyaman Çiğköfte Evde Nasıl Yapılır? Orjinal Çiğ Köfte Tarifi, Adıyaman Çiğköfte Yapılışı Adıyaman Çiğ Köfte (Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte) Tanımı ve Ayırt Edici Hususiyetleri: Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte; çiğ köftelik ince bulgur, isot, biber ve domates salçası, maydanoz, nar ekşisi, bitkisel yağ, kuru soğan, sarımsak, ceviz, tuz ve çeşitli baharatların karışımından oluşur. Bulgur tercihen Triticum aestivum cinsi yarı sert kırmızı ekmeklik buğdaydan üretilen, yörede simit denilen, çiğ köftelik ince bulgur (%90'i 1,6 mm den küçük) olmalıdır. Bu boyun tercih edilme sebebi kolay yumuşaması ve ürünün yoğrulmasını kolaylaştırmasıdır.
  Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte besin değerleri: Rutubet (%) 50±10, yağ (%) 10±2, karbonhidrat (%) 13±5, protein (%) 4±2, asitlik (%) 0,72±0,1, tuz (%) 1,5±0,5.
  Üretim Metodu: İki farklı üretim usulü vardır:
  1) Paslanmaz çelik bir leğende dövülmüş sarımsak, ebadı 4 mm’yi geçmeyecek biçimde parçalanmış soğan ve öğütülmüş iç ceviz (1,6 mm den küçük), isot, biber ve domates salçası ile nar ekşisi karıştırılır. Macun kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Üzerine ince çiğ köftelik bulgur eklenerek yaklaşık 15-20 dakika daha yoğrulur. Kıvam macunumsu ve tanelerinin çok belirgin olmadığı el ile baskı uygulandığında ele yapışan seviyeye gelince uygun miktarda su ilave edilerek 2-3 dakika daha yoğrulmaya devam edilir; daha sonra baharat, tuz, bitkisel yağ ve istenirse taze sıkılmış limon suyu ve rendelenmiş domates eklenip 2-3 dakika daha yoğrulur. Son olarak ince doğranmış maydanoz karıştırılır.
  2) Çiğ köftelik ince bulgur, paslanmaz çelik leğen içine alınır. Başka bir kap içinde, miktarları belli olan domates salçası, biber salçası, isot, rendelenmiş soğan (4 mm den küçük), dövülmüş sarımsak, öğütülmüş iç ceviz (1,6 mm den küçük), baharat ve tuz karıştırılır. Bu karışım leğene alınarak bulgurla birlikte yoğrulur. Yoğurma sırasında bulgurun yumuşaması için yeterli su eklenerek yoğurmaya devam edilir. Yoğurma böylece yaklaşık yarım saat sürer. Kıvam macunumsu ve tanelerinin çok belirgin olmadığı el ile baskı uygulandığında ele yapışan seviyeye gelince çiğ köfteye nar ekşisi, istenirse taze sıkılmış limon suyu ve rendelenmiş domates ilave edilir. Yoğurma sonrası bitkisel yağ ve ince doğranmış maydanoz katılarak 2-3 dakika daha yoğrulur.
  Malzeme Miktarları: Çiğ köfteye tarçın konur mu? Çiğ köftelik ince bulgur 1000 g, su 500 ml, domates salçası 200 g, biber salçası 50 g, orta boy soğan 100 g, havanda dövülmüş sarımsak 30 g, isot 200 g, domates rendesi 300 g, dövülmüş iç ceviz 100 g, tuz 15 g, nar ekşisi 50 g, limon suyu isteğe göre, bitkisel yağ 100 ml, maydanoz 60-70 g, karanfil 1 g, zencefil 1 g, tarçın 1 g, havlıcan 0.5 g, kimyon 1 g, karabiber 1 g, yenibahar 1,5 g, muskat 0,1 g. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte, tanım ve üretim metoduna uygun olarak her yerde üretilebilir.
 24. Diğer Çiğ Köfteler Gaziantep Çiğ köfte Tarifi, bol isotlu koyu renkli Diyarbakır Usulü Çiğ köfte Tarifi, Etli Çiğ Köfte Tarifi | Adana Usulü Etli Çiğ Köfte Tarifi bazı küçük farklar ihtiva eder. Ceviz yerine fındık unu kullanımı ile fındıklı ciğ köfte de yapılmaya başlanmıştır.
 25. Diyarbakır Usulü Çiğ köfte Tarifi, Diyarbakır usulü gerçek etsiz çiğ köfte nasıl yapılır? İki su bardağı köftelik bulgur Bir kaba alınıp üzerine iki su bardağı sıcak su dökülür. Üzeri örtülüp yirmi dakika bekletilir. Sonra bir yemek kaşığı domates salçası, ile üç yemek kaşığı biber salçası, eklenerek yoğurmaya başlanır. Kuru soğan ve sarımsak katılacaksa bir adet kuru soğan ve üç diş sarımsak rendelenip bu ilave edilir. Yirmi dakika kadar avuç içiyle sıkıca yoğrulur. Beşer yemek kaşığı zeytinyağı ve nar ekşisi, üç yemek kaşığı isot, yarım yemek kaşığı pul biber, bir tatlı kaşığı tuz eklenerek yoğurmaya devam edilir. Tadı kontrol edilir. Çiğ köfteye nane atılır mı? İnce kıyılan üç adet yeşil soğanın yeşil kısımları, on dal maydanoz ve üç dal taze nanenin yaprağı ilave edip kısa bir süre daha yoğrulur. Küçük parçalar koparılarak elle sıkılır ve servis tabağına yerleştirilir. Marul, maydanoz ve limonla beraber sunulur.
 26. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Komagene çiğ köfte nasıl hazırlanır?, Adıyörem Çiğ Köfte Tarifi Komagene çiğ Köfte içindekiler olsun etli çiğ köfte sipariş verilen diğer esnafın formülleri olsun esasen ticari sır çerçevesinde korunmaya çalışılır. Çiğ köftecilerdeki çiğ köfte Tarifi ustadan ustaya değişen malzemeler, ölçüler, hazırlanış tarzı ve püf noktaları ile farklı lezzetler verebilir. Hatta evinde çiğ köfte hazırlayan her bir kişinin yaptığı köfte az veya çok başka bir lezzete sahip olacaktır. Damak tadına uygun ideal köfteyi bulma çabası hazırları taklit etmekten daha üstündür. Komagene çiğ köfte tarifinde toz haline getirilmiş fıstığın da katıldığı ifade ediliyor.
 27. Tadıtam Çiğköfte Tarifi Yoğurtlu Suşi Çiğköfte, Sıkım Çiğköfte, Suşi Çiğköfte, Dürüm Çiğköfte gibi lezzetleri olan Tadıtam Çiğköfte’nin beyanına göre tarif şu şekildedir: Ev yapımı isot biber bir kaba alınır ve biraz su eklenir. Kuru soğanlar robotla ufak parçalar durumuna getirilir. Biraz suda bekletilip acısı alınır. Sarımsaklar dövülür veya robottan geçirilir. Çiğ köfte leğenine soğan, sarımsak ve domates salçası eklenir. Bir miktar su eklenir ve güzelce karıştırılır. Karıştırma bitince esmer çiğ köfte bulguru, kalın ve ince olarak iki çeşit simit eklenir ve 45 dakika yoğrulur. Sertleşince buz ilavesiyle yoğrulur. İyice yoğrulunca nar ekşisi katılıp beş dakika daha yoğrulur. Daha sonra suda yarım saat - kırık dakika bekleyip yumuşayan isot biberi katılır ve on dakika daha yoğrulur. Tadıtam’ın kendi hususi karışımı olan 21 çeşit özel Çiğköfte Baharatı eklenip bir beş dakika daha yoğrulur. En nihayet sadece bu firma için üretilen hakiki organik zeytinyağı bolca eklenip bir on dakika da bu şekilde yoğrulur. Fark baharat karışımında, malzeme kalitesi ve ustalıktadır. 
 28. Makinede Çiğ Köfte Yapımı, Robotta Çiğ Köfte Tarifi, Adıyaman Etsiz Çiğköfte Tarifi Makinede, Robotta Etsiz ÇiğKöfte Tarifi, Elle Yoğurmadan Çiğ Köfte Makine kullanarak evde çiğ köfte yapımı, robotunun gücüne ve sağlamlığına güvenenler için bile ara ara dinlendirerek yapılan bir yoğrulmayı gerektirir. Aksi halde çiğ köfte çok pahalıya mal olabilir. Bulguru sıcak su ile ıslatılıp on beş dakika suyunu çekip yumuşaması için beklenir. Soğan ince rendelenir ve suyu sıkılır. Robota bulgur alınır. Üzerine soğan, pul biber, salça, isot, zeytinyağı, nar ekşisi, tuz ve bir adet limonun suyu dökülür. Robotun kapağını kapatılıp en düşük ayarda çalıştırılır. On beş dakika robot çalışacaksa da makine birkaç defa dinlendirilir. Robotta etsiz cig kofte tarifi ile elde edilen çiğ köfte bir kaba alınıp köfte şekli verilip servis tabağına alınır.
 29. Az Malzemeli Çiğ Köfte Tarifi İnce bulgur bir kaba alınır, sıcak suyu ilave edilerek üzeri kapatılıp on dakika bekletilir. İçine kuru soğan rendelenir. Daha sonra biber ve domates Salçası, tuz, kimyon, nane ve yarım limon suyu katılıp gerekirse su ekleyerek özleşene kadar yoğrulur. El ıslatılarak köfte şekli verilir. Nar ekşisiyle sunulur.
 30. Antep Usulü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi 10 kişilik Malzeme miktarı takriben iki katına çıkartılarak elde edilir. Antep usulü etli çiğ köfte nasıl yapılır? Şanlıurfa usulüne yakındır. Çiğ köfte olarak sadece Adıyaman ve Şanlıurfa tarzlarının coğrafi tescil belgesi almıştır.
 31. İyi bir çiğ köfte nasıl yapılır ve fabrikasyon çiğ köfte nasıl yapılır, farkı? Hazır çiğköfte nasıl yapılır? İyi bir çiğ köfte için önce eti sonra soğanı bırakılır. Soğandan sonra sarımsak salça… İyice karıştırdıktan sonra esmer bulgur eklenir. İyice karıştırdıktan sonra isot, zeytinyağı, nar ekşisi hafiften bir suyla takriben yirmi beş dakika aralıksız yoğrulur. Daha sonra 21 çeşit baharat karıştırılır. Son olarak doğranmış maydanoz eklendikten sonra çiğ köfte yemeğe hazırdır. Etli çiğ köfte bekleyince bakteri ürettiği için etsiz yapılırken aynı işler yapılır sadece et kullanılmaz. Fabrikasyon çiğ köfte nasıl yapılır? Kalitesiz ve sağlıksız çiğ köfteler piyasada bulunmaktadır. Bu çiğ köftelerde bulgur akşamdan ıslatılır, sabah da baharatı sosu sarımsağı karıştırılır. Çorba gibi yapılarak vakumlanıp iki gün bekletilerek çiğ köfte piyasaya sürülür. Bu yalancı çiğ köfte yenince damağa yapışır. Bu ürünlere ketçap, tatlandırıcı gibi birçok şey katılmış olabilir. Çiğ köftenin hileleri içinde ketçap, tatlandırıcı, şeker, iyi yapışması için aşırı nar ekşisi kullanımı yer alır. Bulgur akşamdan sıcak su ile ıslatılıp, çiğ köfte hamur yoğurma makinesi ile yoğruluyor. Diğer taraftan çiğ köftenin iyi bir şekilde elle yoğrulması için güzel bir malzeme ile 15-20 kişilik bir harçla büyük leğen kullanılarak yapılması gerekir. 200 -500 kişilik köftenin elle yoğrulması, karıştırılması mümkün değil. Her isottan çiğ köfte olmadığı gibi en iyi isotla yoğrulsa da kıvam ölçüsü, tadı mühim... Çiğ köftenin gerçek ana maddesi; bulgur, sarımsak, isot ve baharat iken cevizli, muzlu, yoğurtlu yapılıyor. Etli olması gereken “çiğ” köftede “pişmiş” etten hazırlanan ve lezzet vermek için pilavlara, çorbalara katılan bulyon kullanımı yaygın... Bu da bakteriye sebep olabilir. Denetim mekanizması çalışmalı...
 32. Etsiz çiğ köfte kilo yapar mı? Çiğ köfte kilo aldırır mı? 100 gramında 180 kcal kalori bulunan etsiz çiğ köftenin 125 gramlık ortalama bir porsiyon 225 kalori yer alır. Etsiz çiğ köfte bulgur ile hazırlandığı için ekmeğe denk bir gıda olarak ele alınabilir. 1 sıkım çiğköfte kaç kalori? Bir çiğ köfte tanesinin takriben 30 gram olduğu varsayılırsa 54 kcal olduğunu anlaşılabilir. 1 adet çiğ köfte dürüm kaç kalori? Dürüm halinde çiğ köftenin 100 gramında 240 kcal kalori olurken 150 gramlık orta büyüklükte bir porsiyonunda 360 kcal bulunur. Bulgur ve lavaşla karbonhidrat muhtevası yüksektir. Ölçülü yendiği takdirde imalinde kullanılan bulgur, yüksek seviyedeki lifleri ile kan şekerini dengeler ve sindirim sisteminin çalışmasına katkı sağlar. Limon, acı biber ve baharatların sindirime olumlu tesirleri vardır. Ceviz kolesterolü düşürür. Vitaminlerle bağışıklığı desteklerken tok tutması da iyi taraflarındandır. Bu sebeple diyet yapanlar ölçülü olmak ve lavaşla değil marulla yemek kaydıyla etsiz çiğköfte lezzetinden istifade edebilir.
 33. Ev Usulü Ketcapli çiğ köfte tarifi Çiğ köfte ye ketçap konur mu? Ketçap fabrikasyon çiğ köftelerin basit malzemesi iken artık bazı pratik lezzet arayışındaki ev hanımları da çiğ köftelerinde ketçap kullanmaya başladılar. İki su bardağı köftelik ince bulgur, ikişer yemek kaşığı biber ve domates salçasıyla beraber yavaş yavaş yoğrulur. Yumuşak bir kıvam alan bulgura azar azar su ilave edilerek yoğurmaya devam edilir. Bulgur salçanın rengini aldıktan sonra bir tatlı kaşığı tuz, iki yemek kaşığı isot, bir çay kaşığı pul biber, sıvı yağ, iki yemek kaşığı ketçap, maydanoz ve bir çay kaşığı kimyon eklenerek yoğurma sürdürülür. Eğer çok acı tercih edilirse acı miktarı arttırılabilir. Ardından iki adet orta boy kuru soğan ve iki diş sarımsağı küçük küçük doğranıp, bulgurlu harca aktarılır. Soğanlar kaybolana kadar yoğrulur. Limon ve üç yemek kaşığı nar ekşisi ile sunulur.
 34. 10 Dakikada Çiğ Köfte Tarifi, Pratik Etsiz Çiğköfte Tarifi, Pratik Çiğ Köfte Nasıl Olur? Kolay etsiz cigkofte tarifi robotla yapılır. Bütün malzemelerin iyice karışması için robotu ara sıra durdurup bıçaklarına yapışan harcı temizlemek faydalıdır. Kıvamı çok katı olursa zeytinyağı eklenebilir. Acılık ve ekşilik seviyesi isteğe göre değiştirilebilir. İki su bardağı köftelik bulgur kapaklı bir kaba alınır, bir tatlı kaşığı tuz ve iki su bardağı sıcak su ilave edilip kapağı kapatılır. Bir orta boy kuru soğan rendelenip suyu sıkılır. Şişen bulgurun üzerine soğan, bir limonun suyu, iki yemek kaşığı nar ekşisi, sıcak suda beş dakika bekletilmiş suyu dahil beş yemek kaşığı isot, iki yemek kaşığı salça, üç yemek kaşığı pul biber, yarım çay bardağı sıvı yağı da ekleyip karıştırılır. Karşımın yarısı robota alınıp beş dakika kadar çektirilir. Diğer yarısında benzer şekilde robotta yoğrulur En son elle şekillendirip marul ve limonla veya lavaşla sunulur.
 35. Çiğ Köftenin Sağlık Faydaları Çiğköfte bağışıklığı kuvvetlendirirken zayıflamaya da yardımcı olabilir. Yüksek miktarda lif ihtiva eden bulgur kilo kontrolünü kolaylaştırırken, doyurucu vasfından dolayı uzun süre tokluk hissi sağlayabilir. Çiğköftede bulunan baharatlar ise bir sağlık iksiri olabilir. Bilhassa kullanılan kırmızıbiber A ve C vitamine sahip, bulgurun da folik asit ve potasyum nispeti yüksek bir besin olması sebebiyle şeker hastalığını önleyici ve kolesterolü düşürücü tesiri olabilir. İsot ve pul biber, yüksek derecede E ve C vitamini ihtiva eder.
 36. Çiğ Köftenin Yanına Ne Gider? Bir çiğ köfte menüsüne yakışacak diğer yiyecekler: GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep), KARIŞIK TURŞU, PATATESLİ🥔 GALETA UNLU POĞAÇA, KÖZLENMİŞ KIRMIZIBİBER🌶️ SALATASI🥗, HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸, EVDE LAHMACUN NASIL YAPILIR?, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR?🧊 .
 37. Çiğ köfte nasıl yazılır? Çiğ köfte kelimesi ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır? Bu kelimenin Türk Dil Kurumu'na göre doğru yazılışı "çiğ köfte" şeklindedir. Yani çiğ köfte ayrı şekilde yazılır. Peki "Çiköfte" diye bir şey var mı? Söylenişi bu ifadeye benzese de sözlükte böyle bir kelime yer almıyor. Sayfadaki diğer kullanımlar arayanların bulması içindir.
 38. MasterChef Çiğ Köfte Tarifi Tepsiye yarım kilo ince bulgur, üç yemek kaşığı domates salçası ve ilave edilerek yoğrulur. Kıvamı yumuşayınca az az su eklenerek yoğurmaya devam edin. Fazla su konursa tadı kaçar. Yoğrulan bulgurlar salçanın rengine yaklaşınca içine sırasıyla üç tatlı kaşığı tuz, iki tatlı kaşığı pul biber, iki tatlı kaşığı toz biber, bir demet maydanoz, üç yemek kaşığı sıvı yağ, yarım yemek kaşığı acı isot ve dört yemek kaşığı biber salçasını ilave edip yavaş yavaş yoğurmaya devam edilir. İnce kıyılmış iki adet kuru soğanın sıkılıp suyu dökülür ve iki diş sarımsakla harca katılır. Bulgur kurursa az su ilave edilerek yumuşatılabilir. Soğanlar kaybolunca çiğ köfte hazırdır. İstenen şekiller verilip kıvırcık, limon ve ayran ile sunulabilir.

Tescilli Şanlıurfa Çiğ Köftesi

Geçmişi Hz. İbrahim dönemine dayanan çiğköfte başta bulgur, isot, et olmak üzere aşure gibi en az 10 gıdanın yoğrulmasıyla elde edilir.

ÇİĞKÖFTE NASIL YAPILIR? Çiğköfte için özel yapılmış kalaylı bakır leğene önce; isot, doğranmış kuru soğan ve sarımsak, tuz baharat karıştırılır. Sonra dövülmüş kara et ilave edilerek macun haline gelinceye kadar yarım bardak soğuk su ile yoğrulur. Bilahare bulgur azar azar alınarak karışımın macun kıvamı korunarak yoğrulur. Tahmini yoğrulmanın 10-12. dakikasında ( bu süre yoğuran kişiye göre değişebilir) tadına bakılarak bulguru hamur etmeden (hafifçe bulgur dişe değmeli) az bir miktar su ile ev salçası (Frenk suyu) alınır. Az bir miktar yoğrulur. Çiğliği geçen salçadan sonra çok soğuk su veya buz (karlamaç halinde) ile yumuşatılır. Yeşillik (ince kıyılmış yeşil soğan ve maydanoz) ilave edilerek kısa bir süre yoğrulur. Yoğrulan köfte tabaklara servis yapılır.

Ayırt Edici Özellikleri:

 1. Bulgur: Buğdayın serti (Tr.durum) olması gerekir.
 2. Et: Urfa’da çiğköftelik etin adı “Kara et” tir. Renginden ziyade yağsız oluşu nedeniyle bu adı almıştır. İyisi gülgûnî (gül renkli) pembe renkli olan Kara etin, bud etlerinden seçilmesi makbuldür. Urfa yöresinde yetişen “üveysi” tipi koyunun bud eti çiğköfte için idealdir. Urfa’da büyükbaş hayvanların kara etleri tercih edilmez.
 3. İsot: Evlerde nüfus ve takribi misafir sayısına göre 100-500 kg. taze kırmızı isot alınır. Yıkanır, tohumları, damarları çıkarılır. Uzunlamasına 2-3 parçaya bölünür. Üst üste gelmeyecek şekilde temiz zeminlerde (dam) kurumaya bırakılır. Güneşli havalarda 10-15 gün bekletildikten sonra tam olarak kurur. Güneşte kalma süresi içerisinde çevrilme işlemleri özenle takip edilir. Renk ayarlaması yapılır. Açık kırmızıdan kararmış kırmızıya kadar renk nüansları böylece 3—5 gün içinde sağlanır. Tabi bu arada tüm hijyenik şartlar uygulanır. Kıtır kıtır oluncaya kadar kurutulur. Karataş veya mermerden yapılmış dibeklerde dövülerek isot haline getirilir. İçerisine kaliteli zeytinyağı katılarak parlaklık ve muhafaza kolaylığı sağlanır. Ortalama 400 Kg. taze kırmızı isottan elde edilen kuru isota 1,5 su bardağı zeytinyağı konulur.
 4. Salça: Ev salçası (frenk suyu) veya konserve salça
 5. Soğan: Çiğköfte yoğrulmaya başlamadan önce kişi hesabına orantılı olarak baş soğan ince ince kıyılarak doğranır. Köfte yoğrulması hazır olunca bu kez içerisine yapılan kişi hesabına uygun olarak daha önceden ince ince doğranmış olan maydanoz ve yeşil soğan katılır.
 6. Sarımsak: Çiğköfte yoğrulmaya başlanmadan önce taze sarımsak zamanı ise yeterince tazesinden, taze zamanı değilse sarımsak dövülerek çiğköfteye konulur.
 7. Baharat: Çiğköfte yoğrulmaya başlanmadan önce yeterince tarçın, karabiber, kınıfır (karanfil) konur.
 8. Yeşillikler: Çiğköftenin yanında yine çiğ olarak yenilen sebzeler bu otantik yiyeceğimizin değerini daha da arttırırlar. Bunlar; marul (has), salatalık (hıyar), domates (frenk), nane, hardal (herdel), semizotu (pirpirim), lahana, su yarpızı, kuzukulağı, tuzik-bendik, turp, yeşil isot, taze kırmızı isot, tere

Çiğköftenin Özellikleri:

Urfa’da yoğrulan çiğköfte hemen tüketilir. Başka illerde ticari amaçla yapılan ve buzdolabında bekletilen, talep geldiğinde servis yapılan çiğköfteler ( ki bu artık çiğköfte değil hamurdur) sağlıklı değildir.

 1. Makbul çiğköfte az su ile yoğrulan köftedir.
 2. Kesinlikle limon ile servis yapılmaz, yerden limon sıkılmaz.
 3. Köfte, yapılan kişi adedine göre, tabaklara topak şeklinde konur.
 4. Bol yeşillik ile servis yapılır.
 5. Içecek olarak genelde ayran tercih edilir.
 6. Sıkımlar halinde de servis yapılabilir.
 7. Avucu terleyen kişilerin yaptığı çiğköfte makbul sayılmaz.

Çiğ Köftede Kullanılan Malzemeler ( 6 kişilik )

200 gr isot (kurutulmuş kırmızı, acı biber)
500 gr dövülmüş kara (yağsız) et (temizlenmesini müteakip 475 gr)
1,5 çay bardağı bulgur (360 gr)
1 tatlı kaşığı ev salçası (frenk suyu) veya konserve salça
1 adet orta boy baş soğan (70 gr)
1 baş taze sarımsak (50 gr) (samsah)
1 tatlı kaşığı tuz (8-10 gr)
1 çay kaşığı tarçın (darçın)
0,5 çay kaşığı karabiber
0,5 çay kaşığı karanfil (kınıfır)
1 bağ maydanoz (behteniz)
150 gr yeşil soğan (gök soğan)

YukarıYukarı