mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETSİZ ÇİĞ KÖFTE TARİFİ (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep)

Çiğ köfte nedir? Misafire ikram edilen Adıyaman etsiz çiğ köfte tarifi nasıldır? Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyma, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğrulması ile yapılıp pişmeden yenilen aslen Şanlıurfa yöresine ait bir yemektir. Şanlıurfa'nın haricinde Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Kahramanmaraş, Mardin, Malatya gibi illerde de mahalli farklılıklar arz eden çiğ köfteler beğenilir. Adıyaman’la daha çok birlikte hatırlanan etsiz çiğ köftenin mühim bir hususiyeti çiğ köftede ana malzeme olarak kullanılan yarı sert bulgurdur ki kırmızı ekmeklik buğdaydan elde edilir. Adıyaman etsiz çiğ köftesinde, bu bulgurdan istifade edilme sebebi kolay yumuşaması ve daha kolay yoğurulmasıdır. En iyi etsiz çiğ köfte tarifi hangisidir kişiye göre değişir. Lakin, Çin tuzlu, ketçaplı, köfte tutsun ve kolay yoğrulsun diye toz şekerli ve hatta kiremit tozlu bazı hazır satılan çiğ köfte tarifinden daha iyisi evde yapılandır. "Adıyaman usulü, Antep usulü etsiz çiğ köfte nasıl yapılır?" diyenlere işte lezzeti ve kıvamıyla en iyi etsiz kolay çiğ köfte tarifi resimli olarak...

ETSIZ CIG KOFTE 1

Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Adıyaman Usulü Malzemeleri

Yarım kg ince köftelik bulgur (mahalli adı simit)

Bir adet kuru soğan rendesi

Üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı isot

Bir yemek kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı karabiber

Yarım limon suyu

İstenirse ince kıyılmış taze soğan, maydanoz, dereotu,

İstenirse kimyon, nar ekşisi

İstenirse robotta çekilmiş 200 gram ceviz içi

Varsa çiğ köfte için özel tabanı tırtırlı leğen, tepsi, yayvan bir karıştırma kabı

Lavaş (EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)), marul

ETSIZ CIG KOFTE 2

Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Nasıl Yapılır? (Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep)- Hakiki Çiğ Köfte Yapılış Aşamaları

 1. Kolay yoğurmak için ılık su ile ıslatılmış ve şişmesi için bekletilmiş bulgur geniş kenarlı bir tepsiye konulur.
 2. Son aşamada katmak üzere taze soğan ve maydanoz kıyılır.
 3. Çok ince doğranmış ve suyu sıkılmış soğan, dövülmüş sarımsak katılır. Robot veya rende kullanılabilir.
 4. Bir başka kapta karıştırılan baharatlar, limon suyu, sıvı yağ, tuz ve salçalar bulgurlu karışıma eklenir.
 5. Yaklaşık yirmi dakika veya bulgur arzu edilen miktarda yumuşayıncaya, karışım çiğ köfte renk ve kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Test için arada tadına bakılabilir. Kuru olursa çok az su veya rendelenmiş domates ilave edilip yoğrulabilir. Yoğurmak için mutfak robotu kullanılabilir. Çiğ köfte az yoğrulursa bulguru sert kalırken fazla yoğrulursa cıvık hamur kıvamında olur.
 6. İstenen kıvama gelince en son ince kıyılmış taze soğan ve maydanoz eklenir ve birkaç dakika daha yoğrulur. El çok az miktarda su ile ıslatılıp iri ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avuç içinde köfte şekli verilerek servis tabağına konulur. Bu aşamada köftede el izi çıkması istenmiyorsa daha itinalı bir köfte şekli verilir.
 7. Etsiz Çiğ Köfte yoğrulduktan hemen sonra marul, salatalık, nane, semizotu ve turp gibi yeşilliklerle süslenerek limon, lavaş ve EVDE NANELİ AYRAN🥛la servis yapılır. Köfteler limon ve arzu edilirse nar ekşisi dökülüp lavaş dürümü içine sarılarak da servis yapılabilir. BOSTANA SALATASI🥗 (Şanlıurfa)

"Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Nasıl Yapılır" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Asıl yapılışında bulgur ıslatılmaz. Az soğuk su ile hatta buzla yoğurup bulgurun şişmemesi hedeflenir. Çünkü en az kırk dakika yoğrulup on beş dakika dinlendirilmesi gerekir. Kolaylık için bu şekilde yapıldı. Bulgurun türüne göre farklı seviyede su çekebilir. İdeal şişme seviyesi avuçta sıkıldığında fazla dağılmadan bütün halde kalabilmesidir. Şekilsiz bir cıvıklıktaysa biraz daha bulgur ve az bir su ilavesi ile dengeleme sağlanır. Aksine fazla diriyse az su eklenip üzeri örtülür.
 2. Çiğ köfte tarifi etsiz Adıyaman usulünde istenirse rendelenmiş bir haşlanmış patates ikinci aşamada katılabilir. Alışılmış usulde çiğ köftenin marula sarılarak yenmesi yaygındır. Ancak bazı ustalar tersini, yani marulun çiğ köfteye sarılarak yenmesi gerektiğini iddia ederler. Çünkü bu şekilde çiğ köftenin tadı hissedilir.
 3. Çiğ köftenin tadını bozacak şekilde soğan doğrudan bulgura rendelenmez... Doğrandıktan sonra suyu sıkılıp daha sonra ilave edilir. Bazıları lezzet için soğanı rendeleyip yağda kavurduktan sonra ilave eder.
 4. Çiğ köfte yapılırken bulgurun fazla şişmemesi için bilhassa yaz aylarında çiğ köftenin içine buz konulur.
 5. Lezzet ve kolay yoğrulma için mümkün olduğunca ince taneli kaliteli bir bulgur, simit, setik, çiğ köftelik esmer bulgur kullanılır. Su çekme oranlarına dikkat edilmelidir.
 6. Salçaların tuz seviyesi dikkate alınarak tuz eklenir.
 7. Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Urfa: Urfa çiğ köfte tarifi etli çiğ köfte tarifidir. "Urfa Usulü Etli Çiğ Köfte Tarifi" denilince daha çok etli çiğ köfte tarifi akla gelmektedir. Öyleyse Urfa Çiğ Köfte Tarifi nasıldır? Urfa çiğ köftesi nasıl yapılır?
 8. Etli Çiğ Köfte, Urfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi, Urfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Urfa usulü için tabanı tırtırlı özel leğende birer tatlı kaşığı tuz, karabiber, kimyon, iki su bardağı hafif sulandırılan Şanlıurfa isotu karıştırılır. İnce doğranmış ve dövülmüş bir kuru soğan ile dört diş sarımsak eklenir. Bulgur çiğ köfte yapılmadan önce ezilerek içindeki kepekler ayıklanır. Kişi başı yarım su bardağı bulgur yeter. İki su bardağı köftelik bulgur, biraz su ve bir tatlı taşığı salça ilave edilir. Olabildiği kadar susuz yoğurmak, yazın yoğururken leğene bir kaç parça buz atmak esastır. Bulgur suyu çekip yumuşayıncaya kadar takriben yarım saat yoğrulur. Yer sıcaksa ve fazla zaman geçerse bulgur şişer. Kısa kollu bir kıyafet, önlük kullanımı ve ter silecek bir eleman faydalı olacaktır. Kimileri daha iyi tutması ve şişmemesi için buzla yoğurma tekniğini tercih ederler. Bazı bulgurlar daha çok su isteyebilir. Eğer bulgur diri kaldıysa yarım bardak daha sıcak su ekleyerek yumuşatılabilir. Mahalli olarak "Bir sıkım köfte tavana atılıp tutması halinde kıvamı olmuş demektir, tutmazsa yoğrulmaya devam etmek gerekir." prensibini tatbik edenler vardır. Etli olacaksa adam başı 50-60 gram et yeterli olacağından 250 gram çekilmiş kuzu eti alınır ve yedi - sekiz dakika da öyle yoğurulur. Ardından ince doğramış üç - dört dal taze yeşil soğan ve bir demet maydanoz katılarak tekrar yoğurmaya devam edilir. Yoğrulması biten çiğ köfteleri el suya batırılarak ince ve uzun sıkma köfte parçaları halinde şekillendirilip ikram tabağına alınır. Yanında kıvırcık, limon, turşu, semiz otu, turp ve diğer yeşilliklerle sunulur. Urfa Usulü Etsiz çiğ köfte Şanlıurfa'da açık ekmekle yenir. Marula alınan çiğ köfteye biraz taze nane ekleyip limon sıkılarak, yanında ayran ve turpla yenilir. Urfa Usulü Etli Çiğ Köfte Tarifinde kırmızı et olarak dövülmüş veya macun gibi oluncaya kadar çekilmiş sinirler çok iyi temizlenmiş yağsız kırmızı kuzu eti kullanır. Suyunu kaybedeceğinden et kıyma makinesinden geçirilmez. Zırhla kıyılmalı olmazsa mutfak robotunda çekilmelidir. Etin sinirini temizlemek için bir ele alınan köfte diğer eldeki büyük bir bıçaktan geçirilir ki sinirler yakalanıp atılsın. Köftenin hepsi seri şekilde bu muameleye tabi tutulur ki bulgur bekleyip şişmesin. Elin sıcaklığı, baharatlar ve yoğurma sayesinde o et pişmiş gibi olur. Bununla beraber en geç bir saat içinde yenilmesi gerekir.
 9. Urfa Usulü Etsiz Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi: Çiğ köfte tarifi etli Urfa usulü dışında yumurtalı köfte tarzı da vardır. İki su bardağı köftelik bulgur üzerine doğranmış bir kuru soğan, birer kaşık domates ve biber salçası, tuz, karabiber, suda bekletilmiş isot ilave edilir. Başka bir yerde çırpılan üç – dört yumurta sadeyağ veya tereyağında pişirilir. Bulgura önce yumurtanın yağı süzdürülür. Sonra doğranmış maydanoz ve taze soğan eklenir. Daha sonra yumurtalar ilave edilerek karıştırılır. Yoğurma işlemi biten çiğ köfteler elle şekillendirerek servis tabağına alınır. Yanında kıvırcık ve diğer yeşilliklerle servis edilir.
 10. Yeşillik saklama: Maydanoz, dereotu, marul gibi yeşillikleri, naylon torbaya koyup buzdolabında saklamak hızla çürümelerine yol açar. Çünkü naylon torba hava dolaşımına mani olur. Bunun yerine dolaba konulmadan önce kâğıt havlulara ya da temiz kâğıtlara sarmak faydalı olabilir. Temizlik bakımından, çiğ köftede kullanılacak bütün sebzelerin iyice yıkandıktan sonra bir kaç saat sirkeli suda bekletilmesi gerektiğini söyleyenler de vardır.
 11. "Yağlı Köfte (Antep köftesi) nasıl yapılır? Çiğ köfteye benzer mi?" derseniz, farklı hususiyetleri olduğu söylenebilir. O da başka bir yazının mevzusu olsun!
 12. Bu arada, 23 Ocak 2018 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, tüketime hazır etsiz çiğ köftede kullanılması gereken malzemelerin belirlendiğini ve hazırlanışının kurallara bağlandığını bildirdi. Korkmaz, etsiz çiğ köftenin standartta, "Bulgur, kırmızı biber, soğan, sarımsak, çeşitli baharatlar, domates salçası, domates sosu, biber salçası, şeker, sirke, nar ekşisi, ceviz, badem, fındık, su ve bitkisel sıvı yağların birkaçı veya hepsinin, gerektiğinde mevzuatına uygun katkı maddeleri de katılarak belirli kıvama gelinceye kadar ısıl işlem uygulanmadan elle veya makineyle yoğrulup, dondurularak veya dondurulmadan tüketime hazır hale getirilmiş mamul." şeklinde tanımlandığını kaydetti. TSE Başkanı Korkmaz, standartta etsiz çiğ köftenin duyusal özelliklerinin de belirlendiğini, kendine özgü renk, görünüş, tat ve kokusunun olması gerektiğini ifade etti. Etsiz çiğ köftenin kimyasal özellikleri belirlenerek koruyucu madde olarak sorbik ve benzoik asit kullanılmasının yasaklandığına dikkati çeken Korkmaz, olası mikrobiyolojik tehlikelerin E.coli, Salmonella ve L. monocytogenes olarak saptandığını belirtti.
 13. Çiğ köfteye hangi baharatlar girer? Çiğ köfte hangi baharatlar kullanılır? Etsiz çiğ köfteye hangi baharatlar konur? Bağdat Çiğ Köfte Baharatı İçindekiler: Çiğ köfteye tadını ve aromasını veren baharatları pek çok firma karışım halde piyasaya sunmuştur. Çiğ köfte baharat oranları verilmemektedir. "Çiğköfteye hangi baharatlar konur?" sualine kestirme bir cevap olarak satılan bu ürünün içinde kimyon, kişniş, köri, tuz, karabiber, yenibahar, soğan, sarımsak, tarçın, reyhan bulunduğu ifade ediliyor. Lakin ölçülü kullanmak gerekir tuzlu olabilir. Başka bir firma ise çemen, kekik, tatlı toz biber ilave etmektedir. Çiğ köfteye sumak konur mu? Evet konulur. İsteğe göre bir tatlı kaşığı kullanılabilir. 7, 18, 21 çeşit çiğköfte baharatı kullanılabiliyorsa sumağa neden yer olmasın? Adıyaman çiğ köfte baharatı içinde isot, karabiber, kimyon, pul biber, yeni bahar gibi baharatlar vardır. Zaten geniş manada bakıldığında maydanoz, sarımsak, soğan, defneyaprağı, biberiye gibi kokulu otlar da baharat olarak kabul edilebilir. Baharatın taze olması gerekir. Hulasa en mühim iki baharat biber ve isot olup, acı ve tatlı biberin karışımı ile yakmayacak serinletici bir aromada baharat dengesi idealdir. Belirtmeye gerek yok lakin baharatların taze olması bir tanesinin bile tarihi geçmemiş olması da şarttır.
 14. Çiğ Köfte Baharatı İle Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? Hazır çiğ köfte nasıl yapılır? Hazır Satılan Çiğ Köfte Tarifi: Hazır çiğ köfte harcı bir kaba dökülüp üzerine üç su bardağı sıcak su eklenerek yirmi dakika beklemeye alınır. Üç yemek kaşığı salça ilavesiyle on dakika kadar yoğrulur. Nar ekşisi ve yarım çay bardağı sıvıyağ eklenerek tekrar yoğrulur. Bir limonun suyu, ince doğranmış bir tutam maydanoz ve yeşil soğan da ilave edilip güzelce yoğrulur. Köfte şekli verilip yanında turşu, domates, marul, salatalıkla servis tabağına yerleştirilir.
 15. İsot nedir? Çiğ köftede isot yerine ne kullanılır? Çiğ köfte yapılışında kullanılan İsot, Şanlıurfa'ya özgü yetiştirilen bir biber türünün ve bu yöreyle bilinen kurutulmuş biberin mahalli adıdır. İsot, kırmızı acı pul biber'in ısı altında tutularak karartılmasıdır. Tohumu çıkarılarak temiz güneş gören düz alanlarda kurumaya bırakılır. İlk gün toplanan kurutulmuş biber kırmızı, ikinci gün mor, üçüncü gün ise siyah renktedir. Bilahare eskiden tokmakla dövülerek günümüzde makineyle öğütülüp zeytinyağı ve bir miktar tuz eklenerek isot haline getirilir. Çiğ köftede kullanılması dışında kebaplar eşlik eder lahmacun, çorba ve kuru fasulye gibi sulu yemeklere renk ve acı tat verici olarak ilave edilir. İsotu paketli mamul olarak marketten almak yerine itimat edilen bir aktardan parlak ve iri taneli yağlı Urfa isotu halinde almak gerekir. Fabrikasyon ürünlerdense daha iyisi Urfa ev isotudur ve ev salçasıdır. Bu arada ekşimsi Urfa domateslerinden elde edilen ev salçası keskin olup tadı bozmamak için diğer salçaya göre daha az kullanılır. Kaliteli isotta asıl acılığı sağlayan beyaz renkli damarlar alınır, geriye tatlı acı kalır. Çiğ köfteyi yoğurmadan isot adam başı bir çorba kaşığı hesabıyla suya konulur. Çiğ köftede isot yerine ne kullanılır? Yerini tutamasa da kırmızı acı pul biber kullanılabilir.
 16. Çiğ köftenin rengi nasıl koyu olur? Çiğ köfte rengi nasıl koyulaştırılır? Çiğ köfte içinde kullanılan malzemeye bilhassa salçaya göre renk almaktadır. Salça miktarının artmasıyla yoğurdukça daha koyu renk alır. Ayrıca çiğ köfte salça yoğun kokulu olur. Gerçek çiğ köftenin rengi kırmızı olmaz. Gerçek çiğ köftenin rengi isottan dolayı koyu kahverengi hatta hafif siyahımsı, baharatından dolayı hafif kırmızımsı olur. Köfteyi yoğurmaya başlamadan Urfa isodunu bir kaba alıp isotu kapatacak kadar su konulur ve on dakika bekletilirse köftenin rengi daha koyu olur. Bazıları da çiğ köftenin siyahtan çok kırmızı olmasını, daha açık renkli olmasını tercih ederek yoğurt ilave eder. Yoğurt sıkılma kıvamını ve isotun acısını da hafifleştirir.
 17. “Kubbatil Niyye” (Çiğköfte) Efsanesi: Anlatılana göre Nemrut Hz. İbrahimi (a.s.) yakmak isteyince büyük bir ateş olması için bütün odunları toplatırken ateş yakmayı da yasaklar. Urfalı bir avcı, hanımından yemek yapmasını ister. Kadın çıkardığı yağsız eti bir taşla döverek ezer ve bulgur, biber ve tuzla karıştırıp yoğurur, yeşil soğan ve maydanozla harmanlayıp sofraya getirir ki çiğ köfte icad edilmiş olur.
 18. Çiğ köftenin coğrafi işaret belgesi 2008'de Şanlıurfa'ya verilmişti. 2015 yılında Adıyaman 'Etsiz çiğ köfte' coğrafi işaret tescilini aldı. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının kabul edilmeyen itirazı: “Çiğköftenin "çiğ" kelimesiyle başlama nedeni etin çiğ olarak yoğrulmasıdır. Yarın başka bir il de bibersiz veya tuzsuz çiğ köfte tescili için başvurursa ne olacak?”
 19. Diğer Çiğ Köfteler Gaziantep Çiğ Köfte Tarifi, Diyarbakır Usulü Çiğ Köfte Tarifi, Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Adana usulü bazı küçük farklar ihtiva eder.
 20. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Komagene Toz haline getirilmiş fıstığın tarife ilave edildiği ifade ediliyor.
 21. Makinede Çiğ Köfte Yapımı Robotunun gücüne ve sağlamlığına güvenenler için bile ara ara dinlendirerek yapılan bir yoğrulmayı gerektirir. Aksi halde çiğ köfte çok pahalıya mal olabilir. 1. Bulguru sıcak su ile ıslatılıp on beş dakika suyunu çekip yumuşaması için beklenir. Soğan ince rendelenir ve suyu sıkılır. Robota bulgur alınır. Üzerine soğan, pul biber, salça, isot, zeytinyağı, nar ekşisi, tuz ve bir adet limonun suyunu dökelim. Robotun kapağını kapatılıp en düşük ayarda çalıştırılır. On beş dakika robot çalışacaksa da makine birkaç defa dinlendirilir. Çiğ köfte bir kaba alınıp köfte şekli verilip servis tabağına alınır.
 22. Etsiz Çiğ Köfte Tarifi 10 kişilik Malzeme miktarı takriben iki katına çıkartılarak elde edilir.
 23. İyi bir çiğ köfte nasıl yapılır ve fabrikasyon çiğ köfte nasıl yapılır, farkı? İyi bir çiğ köfte için önce eti sonra soğanı bırakılır. Soğandan sonra sarımsak salça… İyice karıştırdıktan sonra esmer bulgur eklenir. İyice karıştırdıktan sonra isot, zeytinyağı, nar ekşisi hafiften bir suyla takriben yirmi beş dakika aralıksız yoğrulur. Daha sora 21 çeşit baharat karıştırılır. Son olarak doğranmış maydanoz eklendikten sonra çiğ köfte yemeğe hazırdır. Etli çiğ köfte bekleyince çiğ köfte bakteri ürettiği için etsiz yapılırken aynı işler yapılır sadece et kullanılmaz. Fabrikasyon çiğ köfte nasıl yapılır? Kalitesiz ve sağlıksız çiğ köfteler piyasada bulunmaktadır. Bu çiğ köftelerde bulgur akşamdan ıslatılıp sabah da baharatını sosunu sarımsağını karıştırılır. Çorba gibi yapılarak vakumlanıp iki gün bekleterek çiğ köfteyi piyasaya sürülür. Bu yalancı çiğ köfteyi yenince damağa yapışır. Bu ürünlere ketçap, tatlandırıcı gibi birçok şey katılmış olabilir. Çiğ köftenin hileleri içinde ketçap, tatlandırıcı, şeker, iyi yapışması için aşırı nar ekşisi kullanımı yer alıyor. Bulguru akşamdan sıcak su ile ıslatılıp çiğ köfte hamur yoğurma makinesi ile yoğruluyor. Diğer taraftan çiğ köftenin iyi bir şekilde elle yoğrulması için güzel bir malzeme ile 15-20 kişilik bir harçla büyük leğen kullanarak yapmak gerekir. 200 -500 kişilik köfte elle yoğrulması, karıştırılması mümkün değil. Her isottan çiğ köfte olmadığı gibi en iyi isotla yoğrulsa da kıvam ölçüsü, tadı mühim... Çiğ köftenin gerçek ana maddesi; bulgur, sarımsak, isot ve baharat iken cevizli, muzlu, yoğurtlu yapılıyor. Etli olması gereken “çiğ” köftede “pişmiş” etten hazırlanan lezzet vermek için pilavlara, çorbalara katılan bulyon kullanımı yaygın. Bu da bakteriye sebep olabilir. Denetim mekanizması çalışmalı...

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Belgin Yavuz
 • Derya
YukarıYukarı