mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Urfa Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Urfa Kebap Nasıl Yapılır? Zırh kıyması ve mangal ateşi elde edemesek de evde Urfa Kebabı yapmamıza kimse engel olamaz. Urfa kebab tarifi nedir? Urfa kebap nasıl hazırlanır?

EVDE URFA KEBABI YAPIMI 1

Evde Urfa Kebap Malzemeleri Nelerdir? - Urfa Kebabın İçine Ne Konur? - Urfa Dürüm içinde ne var?

Yarım kg kuzu kıyma orta yağlı (istenirse 100 gr kuyruk yağı)

Bir orta boy kuru soğan

Bir adet domates

Bir tutam maydanoz (mahallî isim: bahteniz)

Bir çay kaşığı tuz

Servis için:

Pide : EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)

Bir adet domates

İki - üç sivri biber

Maydanoz

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bulgur pilavı

Piyazlık doğranan pul biber veya sumakla tatlandırılan yarım soğan

Alternatif olarak: GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep)

EVDE URFA KEBABI YAPIMI 2

Evde Urfa Kebabı Tarifi - Evde Urfa Kebabı Nasıl Yapılır? - Orjinal Urfa Kebap Tarifi

 1. Kıyma yoğurma kabına veya mutfak robotuna alınır. Üzerine çok ince doğranmış soğan, kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domates, tuz ve pul biber konularak yoğrulur.
 2. Yoğurma muamelesinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Çünkü iyi yoğrulmadığı takdirde şişlere takılan etler pişirilme esnasında şişten sıyrılıp dökülebilirler. On beş – yirmi dakika özleşene kadar yoğrulan kebap malzemelerine ince kıyılmış maydanozlar ilave edilir. Beş dakika daha yoğrulduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Vakit varsa bir gün önceden yapılarak buzdolabında bekletilir.
 3. Tahta şişler ıslatılır ve kebaplık karışımdan portakal büyüklüğünde alınır ve şişlere inceltilerek geçirilir. Bu arada ara sıra eli ıslatmakta fayda var. Bütün malzeme şişlere geçirildikten sonra mümkünse mangalda değilse evlerdeki elektrikli ızgaralarda veya fırında çok kurutmadan iki taraflı olarak pişirilme muamelesi yapılır.
 4. Ev yapımı pideler iki parmak genişliğinde doğranır. Bir yemek kaşığı tereyağı eritilerek kızartılır. Servis tabağına pideler yerleştirilir. Pidelerin üzerine şişlerden çıkartılan Urfa Kebap'lar yerleştirilir. Kenarlarına garnitür olarak domates, sivri biber, maydanoz, yarım soğan ve bulgur pilavı konulur. Arzu edilirse evde hazırlanan kemik suyu ile tereyağda kızartılan pideler hafifçe ıslatılır.

"Evde Adana, Urfa Kebap Tarifi", "Adana Kebap Urfa Kebap Farkı Nedir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Urfa Kebabı Nasıl Yapılır Evde?" Püf Noktaları

 1. Adana Urfa kebap hangi etten yapılır? Urfa kebap hangi etten olur? Erkek kuzu eti ilk tercihtir.
 2. Acılı kebap Adana mı Urfa mı? Urfa acılı mı? Urfa kebap Adana farki, Urfa Kebap özelliği nedir? Urfa kebap, Şanlıurfa ve civarında tercih edilen kebap türüdür. Urfa kebabı acısız, zırhta çekilmiş bir kebaptır. Urfa kebap Adana kebap farki merak edilirken "Acı olan Adana mı Urfa mı? Adana kebap acımı?" diye sorulur. Acı olan Adana'dır.
 3. Urfa Kebap Dürüm kaç kalori? Urfa Dürümün 100 gramında 156 kcal kalori, 215 gramlık bir orta porsiyonunda 336 kalori bulunmaktadır. Urfa Dürümle birlikte yenilen lavaş ekmeği dört ince dilim ekmeğe denk olabilir. 1 porsiyon Urfa kebap kaç kalori? 100 gramında 177 kcal kalori, 150 gramlık bir porsiyonunda 266 kalori bulunmaktadır.
 4. Evde fırında Urfa kebap nasıl yapılır? Urfa Kebap Fırında Nasıl Yapılır? Urfa Kebap Tarifi mangalda yapılırsa elbette farklı olur. Bununla beraber, ev şartlarında fırın da kullanılabilir. Hazırlanan ev usulü Urfa kebabı şişleri büyük fırın tepsisine yerleştirilir. Yanlarına dilimlenmiş sivri biberler ve dilimlenmiş domatesler dizilir. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırına sürülür. Takriben yirmi beş dakika pişirilir. "Fırında Kebap Nasıl Yapılır?" hususunda umumi olarak aşırı kuruma riskine karşı fırına bir kase içinde su bırakılabilir.
 5. Adana kebap evde nasıl yapılır? Adana Dürüm içinde ne var? Adana kebabı neden dökülür? Adana kebap şişten düşmemesi için ne yapılır? Evde adana kebap nasıl yapılır? Ev usulü adana kebap tarifi, Gerçek Adana kebabı nasıl yapılır? EVDE ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI) yazısında "Evde Adana şiş nasıl yapılır?", "Adana kebabı nasıl yapılır ev yapımı?", "Evde Adana kebap tarifi fırında nasıldır?", "Urfa kebap Adana farkı", "Adana kebap mı Urfa kebap mı?", "Adana kebabı nasıl yapılır?", "Adana kebap ne etinden yapılır?" hususları izah edilmektedir.
 6. Urfa Kebabı adı altında çok farklı kebap yemekleri yapılabilmektedir. Haşhaş (Hışhış) Kebabı da bu şekilde adlandırılabilmektedir.
 7. Şanlıurfa kebab kültürü zengindir: oz urfa kebab tarifleri arasında bulunan tescilli tarifler: Urfa (Şanlıurfa) Patlıcanlı Kebabı, Urfa Haşhaş Kebabı / Şanlıurfa Haşhaş Kebabı, Urfa Kazan Kebabı / Şanlıurfa Kazan Kebabı PATLICANLI KAZAN KEBABI🍆 (Şanlıurfa, Gaziantep), Şanlıurfa Tepsi Kebabı / Urfa Tepsi Kebabı Tepsi Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Sini Kebabı, Hatay, Antakya Tava), Urfa Ciğer Kebabı, Urfa Soğan Kebabı / Şanlıurfa Soğan Kebabı Soğan Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gaziantep, Kilis)🧅

EVDE🏠 ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI) veya KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP) da ilginizi çekebilir.

EVDE URFA KEBABI YAPIMI 3EVDE URFA KEBABI YAPIMI 4

YukarıYukarı